hoi ik wil graag weten wat jullie ervaringen zijn met de jenaplan en wat de voor en nadelen zijn van deze school ziiten jullie kinderen op deze school of hebben jullie zelf op deze school gezeten en hoe is de overgang gegaan naar middelbaar onderwijs vast bedankt spinnekop
Ik heb zelf op een Jenaplan school gezeten. Voordelen vond ik: zelfstandig werken, met kinderen van verschillende leeftijden in de klas, ook veel aandacht voor andere dingen dan taal en rekenen. Nadeel vond ik (maar dat is school afhankelijk, heeft niet per definitie te maken met Jenaplan) dat ik qua algemene kennis (als geschiedenis) toch wel aardig wat miste, omdat dat niet was aangeboden. Overgang naar de middelbare school vond ik best groot, ik was gewend heel zelfstandig te werken en te plannen en dat ging/mocht ineens niet meer. En dat terwijl de middelbare school nog wel aangeschreven stond als 'goede aansluiting met Jenaplan en Montessori onderwijs' en ik in één van de klassen zat die voor leerlingen van Jenaplan/Montessori bedoeld waren... Voor onze dochter overwegen we ook een Jenaplan school. Dit omdat we denken dat dit goed bij haar past (zelfstandig werken, zelf plannen, meer dan alleen taal en rekenen, verschillende leeftijden in de klas).
fijn dit topic: Wij gaan onze dochter ook inschrijven op een school met jenaplan onderwijs. Simpelweg omdat mij dit het meeste aansprak. Zij hebben echter wel voor de 2e jaar een proef, dat groep 3 wél bij elkaar in de klas zit qua leeftijd, dit had te maken met het aanleren van het lezen en schrijven. Belangrijke redenen voor mij om voor jenaplan te kiezen zijn de leeftijden in de klas, het leren van elkaar en het optrekken aan elkaar. En toch eigenlijk het belangrijkste: Leren praten in het openbaar. Simpelweg omdat dit voor mijzelf altijd zo ontzettend moeilijk is geweest en ik denk dat als je dit als 'normaal' blijft zien en regelmatig doet op school, dat dat erg fijn is in de toekomst. Maar oke.. ik ben dus ook wel benieuwd naar de ervaringen van anderen.
hoi athina ja , zo dacht ik er ook over , ik was vroeger echt heel slecht in spreekbeurten, kringgesprekken etc ik heb ook het idee dat jena plan je beter voorbereid op het dagelijkse leven, idd je beter uiten , spreken in het openbaar etc. ik vraag me wel af hoe de overgang van jena plan naar vervolgonderwijs zal zijn, vooral omdat jenaplan niet met toetsen werkt en het vervolgonderwijs natuurlijk wel ik vind het een moeilijke keuze hoor het karakter van je kindje speelt natuurlijk ook weer mee
Dat mag (al vraag ik me af waarom ). Ik ben met een havo advies van de basisschool gegaan en ben uiteindelijk via een flinke omweg (mavo, havo, hbo) op de universiteit onderwijskunde gaan studeren (en cum laude afgestudeerd, dus het is helemaal goed gekomen ). Op dit moment werk ik in de jeugdhulpverlening (op basis van mijn HBO diploma, want het heeft verder weinig met onderwijskunde te maken ). In het Jenaplan wordt over het algemeen ook wel met toetsen gewerkt. Verschilt een beetje per school hoe dit vorm wordt gegeven, maar de meeste scholen werken gewoon met toetsen en ook met het CITO-leerlingvolgsysteem en de CITO-eindtoets.
Hier hebben we een dochter op een jenaplanschool zitten (die helaas per komend jaar gaat fuseren met de andere school in het gebouw en dan geen jenaplan meer is). Wij hebben daar bewust voor gekozen. De kleinschaligheid spreekt me heel erg aan. Op deze school hebben ze per 2 leerjaren 1 klas. (grootste klas (kleuters) heeft 22 leerl. en de kleinste klas (5/6) heeft 6 leerl. totaal aantal leerlingen op school is 60) Ook het feit dat ze veel zelfstandig doen en heel veel samenwerken vind ik erg prettig. Ik merk dat Thessa nu veel sneller uit zichzelf iets doet (opruimen of iemand helpen) sinds ze daar op school zit. Dat is ook iets wat op school tot een gewoonte wordt gemaakt. Verder vind ik het heel prettig dat ze niet iedere keer "exact" moet werken (een vel opdrachten die je moet maken) maar dat deze zaken meer gestimuleerd worden door de "ruimtelijke werkjes". Als je nu kijkt naar de rekentoets en taaltoets die ze van het cito hebben moeten maken is het heel fijn en leuk als je kind daar hoog in scoort maar dat geeft ook niet altijd aan dat je kind het ook goed kan. Kijk naar de taaltoets. Daar wordt bijvoorbeeld zijn woordenschat passief getest (kind weet wat een woord betekend) maar als hij deze woordenschat niet actief kan gebruiken, heb je er niet zo veel aan en moet daar toch iets worden bijgeschaafd. Bij kleinschalig onderwijs (of dit nou jenaplan of andere vorm van kleinschalig onderwijs is) worden dit soort dingen sneller opgemerkt en is er veel minder snel "extra hulp" van een remedial teacher nodig. Omdat ik zelf voor de klas heb gestaan (heb de opleiding helaas niet afgemaakt) merk ik wel verschil in hoe de verschillende soorten onderwijs de kinderen vormt. Nu is het natuurlijk wel zo dat het ook heel erg aan je kind ligt. Niet ieder kind gedijd goed in een specifieke vorm van onderwijs) Ik heb de indruk dat Thessa straks in de "gewone" school het ook wel goed zal doen. Maar bij Joshua maak ik mij daar meer zorgen over. Zeker omdat ik weet dat hij een jongetje is die snel bang is in nieuwe omgevingen. Als hij dan straks in een klas komt met 30 andere kleuters dan kan ik me heel goed voorstellen dat hij helemaal dichtklapt en zich daar niet goed kan ontplooien. Maar nogmaals. Het is per kind verschillend.
hoi leatitia bedankt voor je reactie, we zijn er nog steeds niet uit bij onze jenaplan school zitten ze per 3 groepen dus dat is net weer anders we hebben volgende week nog 2 gesprekken bij de verschillende scholen om te zien of zij ons kunnen helpen met de beslissing
Wij zijn ook op 2 scholen gaan kijken: een gewone en een Jenaplan. De Jenaplanschool sprak ons het meest aan en is het geworden. Het voordeel van de spreekbeurten en presentaties voor de klas sprak ons aan. Dochter zit er nog maar 2 maanden maar heeft het wel heel erg naar haar zin daar. Leuke betrokken school, wel een grote klas (30 kinderen) maar dochter heeft daar geen moeite mee.
Ik heb zelf ook met drie leerjaren in de klas gezeten en bij de school waar we voor onze dochter aan het kijken zijn zitten ze ook met drie leerjaren bij elkaar. Wij zijn naast de Jenaplanschool op nog twee scholen wezen kijken. Een reguliere school (met een niet reguliere aanpak - hun aanpak gaat eigenlijk wel heel erg richting Jenaplan, maar ze hebben wel gewoon enkele leerjaren) en een Daltonschool. De Daltonschool viel eigenlijk al vrij snel af, veel te veel regeltjes (wat we eigenlijk niet hadden verwacht) en erg groot.
Hier Quinten ook al ingeschreven voor de jenaplan school, reden voor ons, kleine klassen en gemengde groepen waardoor kinderen bijvoorbeeld makkelijk met iets wat ze juist goed of minder goed kunnen met de andere klas mee kunnen doen. Kanjer training, de presentatie's en uitvoeringen die spelenderwijs als iets normaals worden aangeleerd, het zelfstandig eren werken, tegenwoordig moet je op het voorgezet onderwijs al veel zelfstandiger werken en ook wel belangrijk voor ons het is een christelijke school bij ons. Hier worden gewoon vanaf groep 1 citotoetsen afgenomen maar dan wel zonder er druk op te leggen, als vandaag toets dus extra goedje best doen, maar gewoon als normaal onderdeel van het schema.
hoi niekekris , ik vroeg eigenlijk aan jou welke opleiding je erna hebt gedaan om een indruk te krijgen wat voor een soort school jenakindjes kiezen de reguliere school hier neemt ook dingen over van jena, dus we willen volgende week in het gesprek vragen om wat voor een dingen dat gaat op dit moment zitten we echt nog op 50/50 qua afstand zou de jenaplan school veel logischer zijn vinden jullie kinderen die op de jenaplan school zitten trouwens brutaler ( dat vond een moeder die ik sprak namelijk)
hoi blaine, ik vind dat je wel een goed punt hebt met het afnemen van de toetsen ,dat het een momentopname is/kan zijn. vooral voor kinderen die niet goed onder druk presteren bij ons is de school algemeen, dus niet specifiek christelijk , ik dacht dat alle jenaplan scholen algemene scholen waren , nou niet dus ik merk hier en daar dat er wel verschil in zit , maar dat is bij reguliere scholen natuurlijk ook bedankt voor je reactie
Nee ik vind ze echt niet brutaler dan op de andere school. En ze leren ook kijken naar de kleinere kinderen op school en daar rekening mee houden. Zo viel dochter vrijdagmiddag net buiten de schoolpoort , ze liep een stuk voor me uit. Een jongen uit groep 8 (denk dat het groep 8 was, 7 zou ook nog kunnen) hielp haar overeind en vroeg of het ging.
nou dat is nou lief onze buurjongens die zitten ook op de jenaplan school en ik merk dat ze niet op hun mondje gevallen zijn, maar brutaal vind ik ze dan ook weer niet
Ik vond mezelf als kind niet zo zeer brutaal, maar zeker wel mondig. Als ik het ergens niet mee eens was of als ik ergens een mening over had, dan zei ik dat. En dat zagen sommige mensen, die geen weerwoord of inspraak van een kind gewend waren, wel eens als brutaal. Maar dat komt, denk ik, niet vooral door het Jenaplan onderwijs, maar voornamelijk doordat ik ook door mijn ouders zo ben opgevoed. En ik voed mijn dochter(s) ook zo op. Ze mogen het zeggen als ze iets wel/niet willen of als ze het ergens niet mee eens zijn, zolang ze dat maar op een normale manier doen. Zo jong als ze zijn, zijn het ook mensen, met (gelukkig) een eigen mening en eigen gevoel. Ik stimuleer dat ook en zoek dus een school die dat ook doet. En inderdaad, alle scholen verschillen. Er zit ook heel veel verschil tussen Jenaplan scholen. Overal goed rondkijken en vragen wat je wilt weten dus.
ik vind het ook belangrijk dat kinderen hun mening kunnen uiten. natuurlijk wel op een beleefde manier ik moet zeggen dat ik wel steeds meer naar jenaplan neig
Onze dochter zit ook op een jenaplan school. We hebben nog niet zo lang ervaring maar zijn ontzettend blij met onze keuze. Over dat brutaal, wij zijn gaan kijken bij een school met regulier onderwijs, onze dochter van toen 3.5 wilde ook het eea weten oa waar de wc was. Voo haar belangrijk op dat moment . Ik had echt de indruk dat ze haar op die school maar lastig vonden met al die vragen. De juf zei letterlijk: oh dat komt wel goed hier! Maar het is toch juist heerlijk zo'n open en spontaan kind. Op de jenaplan sprak ze de directeur, hij had gelijk door wat voor kijd ze was en stelde haar centraal. De keuze was snel gemaakt! Wat ik fijn vind is het brengen en halen in de klas, ook bij de oudere kinderen. Maar ook zoiets kleins als 's morgens zelf je plekje uitzoeken en niet een vaste stoel met je naam erop! Het helpen van de kleintjes valt ontzettend op. Loop ik in de stad met ons meisje van net 4, komen er een paar meiden uit groep 8 voorbij: He *naam*! En toen zat ze 2 weken op school!
hoi dreumesmama wat fijn dat je dochter het fijn heeft op school het viel mij idd op toen wij daar waren dat de kinderen elkaar goed kende (verschillende leeftijden) en een open, spontaan kind is zeer prettig ik was vroeger heel verlegen en hoop dat mijn zoontjes zich een stuk makkelijker kunnen uiten
@ spinnekop: Hier is de jenaplan een katholiek jenaplan school. Ik wist eerst ook niet dat dat 'kon'. Maar ik volg helemaal m'n gevoel en weet je: Bevalt het niet, je kán nog switchen he. Natuurlijk is dat ook een stap, maar je zit niet gelijk voor 8 jaar vast. En je weet toch pas hoe je kindje het er doet, als je de stap neemt. Over het brutaler: Ik had juist 'gehoord' dat 'jenaplan kindjes' wat socialer waren en zich verbaal beter kunnen uiten en dat ze daardoor weleens opvallen zeg maar in het voortgezet onderwijs. Maar dus positief.