Iemand tips adviezen voor voorkomen postnatale depressie?

Discussie in 'Zwangerschap' gestart door eef80, 21 feb 2012.

Topicstatus:
Niet open voor verdere reacties.
  1. eef80

    eef80 Niet meer actief

    #1 eef80, 21 feb 2012
    Laatst bewerkt door een moderator: 21 feb 2012
    Hallo Meiden

    Ik heb met mijn vorige zwangerschap een hele zware tijd gehad. Een niet verlengd contract/ zware bekkeninst./zwangerschapsvergiftiging/zwaar allegische baby (baby werd na 2 weken thuis huilen zelfs blauw. Ik dacht dat hij het niet zou halen)/een week in zh naast baby op klapstoel met zware b.i./ gevolgd door zware depressie van bijna een jaar. Daarnaast een Slaapstoornis (max 2u per nacht slapen en de ergste nachtmerries) en herstellen b.i.

    Nu ben ik inmiddels weer 22 weken zwanger en ik heb wel behoorlijke bekkenklachten vanaf het begin en de afgelopen 8 weken af en aan ziek geweest maar gelukkig wel een leuke baan! Ik zit wel wat beter in mijn vel dan vorige keer.
    Hoe dan ook wil ik me graag zo goed mogelijk voorbereiden op wat komen gaat en zo goed als mogelijk een postnatale depressie proberen te voorkomen.
    Ik merk helaas nu al dat ik weer slechter ga slapen en soms nachtmerries krijg.

    Heeft iemand hier misschien ervaring mee? En hebben jullie tips voor mij.
    Ik hoopop goed advies van jullie. Mijn gynaecoloog besteed hier totaal geen aandacht aan. En ik voel me hier echt een beetje alleen in staan.
    Alvast bedankt! x
     
  2. Dana

    Dana Niet meer actief

    dat is echt niet goed dat je gynaecoloog hier niet serieus op ingaat. ik zou het dan bespreken met je huisarts, je moet wel je zorg kwijt kunnen en vooral ook geholpen/begeleid worden de komende tijd.

    ik heb verder geen ervaring met PND maar maak het bespreekbaar en zorg dat je serieus genomen wordt, wat een hork van een gynaecoloog dat er niet op ingegaan wordt.

    heel veel sterkte!
     
  3. cupcake85

    cupcake85 Actief lid

    16 jul 2011
    457
    0
    16
    Zuid-Holland
    Zou je niet via je huisarts een verwijzing kunnen krijgen voor een psycholoog?
    Ik zou het in ieder geval zeker bespreken met je huisarts, en kenbaar maken waar je mee zit, en wat je angsten zijn.
     
  4. Jantine

    Jantine Bekend lid

    8 mei 2011
    683
    2
    18
    NULL
    Wat naar zeg, wat goed dat het je nu beter gaat in ieder geval. Ik denk ook dat professionele hulp op zijn plek is,.iemand die jou en je angsten serieus neemt en weet welke technieken er zijn om te ontspannen enzo. Veel geluk in ieder geval.
     
  5. Huismus

    Huismus Fanatiek lid

    5 jan 2009
    1.710
    0
    0
    Ped. Med.
    Zuid-Holland
    Waarschijnlijk ben je al onder behandeling geweest bij een psych? Dan zou je daar gewoon weer contact mee kunnen opnemen. Anders inderdaad even via je HA.
     
  6. eef80

    eef80 Niet meer actief

    #6 eef80, 21 feb 2012
    Laatst bewerkt door een moderator: 21 feb 2012
    Hier een hele slechte ervaring met psycholoog.
    ik vroeg hulp en zij veroordeelde en schreef dit in het dossier wat nog lang mee gaat!
     
  7. Huismus

    Huismus Fanatiek lid

    5 jan 2009
    1.710
    0
    0
    Ped. Med.
    Zuid-Holland
    Niet elke psycholoog is hetzelfde, sowieso als diegene niet bevalt, naar een ander gaan, je zit niet aan die persoon vast. Het moet wel echt klikken, anders werkt het ook niet. ;)

    Slaaptabletjes of oxazepam (rustgevend, ook bij angstaanvallen) kan je huisarts je voorschrijven, maar bij een PND kan hij/zij je niet helpen omdat het niet zijn/haar expertise is.
    Ik weet niet wat voor medicijnen die psych had voorgeschreven, maar soms is het even zoeken naar de juiste dossis, iedereen reageert namelijk anders.

    Andere optie, misschien naar een haptonoom?
     
  8. eef80

    eef80 Niet meer actief

    Een haptonoom is inderdaad een goede optie!
    Ik ben overigens niet zo negatief over een psycholoog als je echt iets te bepraten hebt maar met een PND ligt het voornamelijk in de op hol geslagen hormonen met alle gevolgen. Dan kan je praten wat je wil maar daar trekken die hormonen zich niets van aan!
     
  9. Speentje

    Speentje Fanatiek lid

    13 jan 2008
    1.343
    2
    0
    Ik denk dat je het beste naar je huisarts kunt gaan en dit met hem/haar overleggen. Geef ook aan dat je je niet serieus voelt genomen door de gyn. Ik zou zelf een andere gyn zoeken (maar ik weet natuurlijk niet of dat voor jou een optie is). Er zijn tegenwoordig ook veel ziekenhuizen die een POP-poli hebben. Dat is de gyn/psychiater gecombineerd speciaal voor vrouwen met psychische problemen rondom/na de zwangerschap.
     
  10. eef80

    eef80 Niet meer actief

    Eigenlijk zit er bij mij een grote hoop dat dit mij niet meer overkomt. Ik had vorige keer toch echt alle pech die een mens ongeveer maar kan hebben rondom zwangerschap.
    onverwacht een baan verliezen OF 4 maanden liggen van de pijn OF een zwangerschapsvergiftiging OF een trauma over de gezondheid van je pasgeboren baby kan voor sommige al genoeg zijn voor depressieve klachten. Laat staan dit samen!
    Maar de hormonen hebben wel een grote rol gespeeld en deze zijn niet te voorspellen! Helaas..
    Ik wil alleen voorzorgmaatregelen treffen. Een noodplan maken zeg maar. Want ooit een PND meegemaakt, dat wil je NOOIT meer!
     
  11. Bianca24

    Bianca24 Fanatiek lid

    16 jul 2007
    1.063
    0
    0
    verzorgende
    Lieve schat, ook ik heb een PND gehad bij de eerste.Ben nu zwanger van de 2de maar ook wel bang voor nogmaals een PND.
    Jij weet wanneer je aan de bel moet trekken.Als jij denkt weer hetzelfde te voelen als toen, dan hup aangeven.
    Voorzorgmaatregelingen kunnen denk ik niet.Het loopt zoals het loopt, en je hormonen sja daar doe je nu eenmaal niets aan.
    Slechter slapen en nachtmerries, doe je ook niets aan, bijna elke zwangere vrouw heeft dat.
    Blijf realistisch(want het heeft ook heel wat te maken met je gedachtengang), blijf in jezelf geloven vertrouwen.
    Jij kunt het...de klachten die je nu hebt en heb gehad zijn allemaal "normale" klachten wat bijna iedere zwangere vrouw heeft.
    Kop op...en geef het aan als je jezelf tegenkomt en als je het herkent!
     
  12. Ronja

    Ronja Actief lid

    8 feb 2011
    459
    0
    0
    (kinder)fotograaf
    Den Bosch
    Even kort want je hebt al een boel goede adviezen gehad. Maar is een POP-poli misschien iets voor je?
     
  13. eef80

    eef80 Niet meer actief

    Bedankt voor jullie lieve reacties!
    Ik ga idd even navragen hoe dat zit met zo'n POP poli, had ik nog nooit van gehoord!
    Toen ik hier naar zocht gister avond kwam ik ook een wetenschappelijk artikel tegen over het verband van een zwangerschapsvergiftiging en postnatale depressie. Het schijnt dat als je een flinke zw. vergiftiging hebt gehad er heel vaak een PND op volgt. Vond ik ook interessant!

    Nogmaals bedankt voor het meedenken!
     
  14. L0nneke

    L0nneke Fanatiek lid

    21 dec 2009
    4.971
    432
    83
    Nederland
    Tip wat betreft je bekken. Ik heb de vorige zw.schap ook zware bekkeninst. gehad. Momenteel vanaf 6 weken weer klachten en nu drie behandelingen gehad bij een fysio die werkt met de methode van Cecile Röst. Ik ben laaiend enthousiast, mijn pijnklachten die ik had zijn enorm afgenomen..
    Kijk maar eens op bekkentherapie.nl en zoek een fysio bij je in de buurt die hier mee werkt.
     
  15. anitabrinkman

    25 jul 2011
    9
    0
    0
    advies & coaching voor ouders & online producten
    Veenendaal
    hoi,

    Wat goed dat je op zoekt bent naar een (nood)plan. Die kun je zelf maken mbv je partner, een zus, goede vriendin enz.

    Een hormonale disbalans krijg je niet zomaar en ook kun je uit je vorige ervaring halen hoe je er fysiek en mentaal op reageert en voorzorgsmaatregelen treffen.

    In het plan moet staan welke klachten je hebt, wat je daar zelf aan kunt doen aan zelfzorg(middelen) en wie extern je verder kan helpen.

    Zeker ook moet erin staan hoe je goed voor jezelf kunt zorgen en positief kunt blijven en waarmee en/of door wie.

    Een professional of hulpverlener moet je altijd tegemoet komen en niet je klachten en angsten bagetalisseren. Daar wordt je niet beter en alleen maar onzeker van.

    succes ermee! je bent goed bezig.
     
  16. raspberry

    raspberry Niet meer actief

    #16 raspberry, 27 feb 2012
    Laatst bewerkt door een moderator: 27 feb 2012
    Is destijds je hormoonhuishouding nagekeken? Of is enkel PND gesteld omdat het nu eenmaal na de bevalling kwam? Want enkel dat een depressie na de bevalling voorkomt, wil niet zeggen dat het PND is: PND heeft namelijk als kenmerk dat het echt hormoon-gerelateerd is. Als het echt PND was, is de kans op herhaling groter en zul je op dat vlak ook echt voorbereidingen kunnen treffen om herhaling te voorkomen. Als het een 'normale' depressie was, (niet gek met wat je allemaal voor je kiezen had!), dan is de kans op herhaling vele malen kleiner...

    Ik herken het deels wel: ook hier een hoop ellende gehad, (Thirza huilbaby door kiss-syndroom (kwamen we met 10 weken achter), KMA en eczeem (8 en 9 maanden) en chronisch ontstoken neusamandel, waardoor ook steeds oorontsteking (kwamen we met 17 maanden achter). Nadat ik tijdens de zwangerschap 7 maanden kotsmisselijk was geweest, de laatste maanden voor mijn verlof standaard een dag per week overwerkte en ik tijdens mijn verlof met enorme BI kwam te zitten, (daarvoor al wel klachten, maar zodra Thirza in ging dalen, werd het echt problematisch en kon ik geen kant meer op en was te lang in 1 houding een totale ramp). Dus ik was zo ongelovelijk uitgeput dat ik ook tegen depressie aanhing.

    Ik denk dat nu nachtmerries hebben en slecht slapen op zich geen tekenen hoeven te zijn dat het weer mis gaat hoor: zolang je na de bevalling weer een beetje normaal kunt slapen, ben je dan ook snel weer bijgetrokken, (weet ik omdat onze eerste twee weken met Thirza nog wel redelijk gingen en we 's nachts wel aardig konden slapen).
    Zorg gewoon dat als het weer zo zwaar wordt, je direct hulp inschakelt, zodat jij, als slapen 's nachts niet kan, iig overdag bij kunt tanken, doordat je dan bijvoorbeeld hulp hebt van iemand die je baby verzorgt.
    Voorkomen dat je te moe wordt dus, omdat ernstige vermoeidheid depressie uit kan lokken.
    Verder misschien al even voorbespreken met je huisarts en toch je gyn nog eens ernstig hierover spreken en aangeven dat je je niet gehoord voelt.

    Slecht slapen en nachtmerries horen nu eenmaal ook bij het laatste trimester, zeker als je BI hebt.
    Loop je daarvoor bij een goede bekkentherapeut? Eentje die met de methode van Cecile Rost werkt? (zie Bekkentherapie.nl - Bekkeninstabiliteit Bekkenpijn, daar kun je ze allemaal terugvinden). Dat scheelt ook enorm!
     
  17. raspberry

    raspberry Niet meer actief

    Als het echt om een aangetoonde PND gaat, (dus bloed geprikt om de diagnose te kunnen stellen!), is een psycholoog niet voldoende, maar moet er samenwerking zijn tussen psychiater en internist/endocrinoloog om de hormoonhuishouding weer tot rust te brengen. Een psycholoog mag namelijk geen medicijnen voorschrijven, omdat die niet medisch geschoold is, (en een psychiater dus wel, die is arts).
    Daar zijn ook in preventief opzicht al mogelijkheden voor, weet ik uit een docu die ik een paar jaar terug eens gezien heb, (ben hulpverlener, vandaar mijn interesse :)). Er zijn in Nederland een paar plekken waar ze gespecialiseerd zijn in PND en preventieve behandeling ter voorkoming van een herhaling, die je waarschijnlijk wel gaat vinden als je daar op googelt.
     
  18. colo

    colo Actief lid

    6 dec 2010
    367
    0
    0
    genieten van onze dochter!
    Mijn zus heeft bij de 1ste zwschap een pnd gehad en bij de 2e slikte ze een antidepressiva en ze heeft nergens last van gehad (overigens een gezonde dochter op de wereld gezet), bij de 3e slikte ze geen antidepressiva en ja hoor weer een pnd waarschijnlijk zijn het echt de hormonen bij haar.
    Zorg voor voldoende vitamines en mineralen voor en na de zwschap en vraag ff aan je gyn of verloskundige wat je het beste kunt doen.
    Beter dat je het voor bent meis zodat je niet weer dezelfde ellende op je bordje krijgt, zou zonde zijn.
    Misschien wat progesteron na de zwschap ofzo?
    Sterkte en nog een relaxte en positieve zwschap gewenst!
     
  19. Roxie Hart

    Roxie Hart Bekend lid

    17 okt 2010
    854
    0
    16
    Eef, wat rot dat je dat allemaal hebt moeten meemaken. Qua PND kan ik je niet helpen, ben zwanger van m'n eerste. Maar ik ben zelf een slechte slaper, had ook vaak nachtmerries, maar wat bij mij heel goed helpt is yoga. Ik doe gewone yoga, geen zw. yoga. Het helpt me te ontspannen waardoor ik veel beter slaap. Heb geen idee of dit bij jou ook kan werken, en ik hoop dat je meer tips krijgt van ervaringsdeskundigen, maar yoga is voor mij heel goed.

    Veel sterkte en hoop dat je toch kan genieten van je zwangerschap!
     
  20. nense

    nense Fanatiek lid

    14 apr 2008
    1.358
    0
    36
    Vrouw
    Gelderland
    Ik heb gelukkig nooit een pnd gehad, maar voor mijn 1e zwangerschap wel een aantal zware depressies doorgemaakt helaas. Daardoor maak ik een reële kans op een pnd en wordt ik extra goed in de gaten gehouden.

    Er zijn ziekenhuizen waar ze geen pop poli hebben, maar wel een pop team in kunnen zetten als dat nodig is. In dat team werken een gynaecoloog en psychiatrie samen met evt. een kinderarts samen. Je kan altijd navragen bij je gyn of er bij jou in het ziekenhuis ook zo'n team is.
    Ik zie dat je in Utrecht woont en daar heb je Baby Blues Domstad. Zij bieden hulp bij psychische problemen rondom zwangerschap, bevalling en omgang met de baby.
    Als je gyn niet wil meewerken zou ik contact met hen opnemen. Zij kunnen je wel verder helpen.
     

Deel Deze Pagina