Wie bepaalt dan wat eigen schuld is en wat niet? En hoe zit het dan met mensen die bijvoorbeeld eerst alcoholist waren en daarna hun uiterste best doen om nooit meer wat te drinken?
Dit dus! En zo denkt mijn man er ook over, vandaar dat hij er toch uiteindelijk voor heeft gekozen donor te worden! Hij denkt dus echt niet dat "Allah" hem op de dag des oordeels gaat straffen omdat hij iemand zijn leven heeft gered met zijn organen.
Maar zou je niet liever zélf die beslissing willen (moeten) maken wat volgens jóuw gevoel en verstand het beste is en niet op basis van wat volgens je geloof wel of niet "mag"? Nu laat je "het geloof" voor je denken en beslissen. En ik sluit mij bij Triseleke aan dat je zou denken dat een echte liefdevolle God/Allah whatever, zou willen dat je een keus maakt uit liefde voor je medemens? En wat denk je dan écht in de praktijk te doen? Je mag nu volgens geloofsredenen geen orgaan afstaan...maar ook niet ontvangen. Stel je kindje wordt acuut ernstig ziek en heeft bvb een donorhart nodig. Zeg je dan ook laat hem maar doodgaan want hij mag van Allah geen orgaan ontvangen? Ik ben zelf donor sinds ik 18 ben, ze mogen alles van mij hebben. En gevoelsmatig zeg ik ook dat donoren voorrang moeten hebben op de wachtlijst TENZIJ ze uit overmacht geen donor kunnen zijn. Ethisch gezien weet ik dat dit dan weer niet kan. En mensen met bepaalde aandoeningen zoals zwaar overgewicht, alcoholisten, zware rokers etc. komen in principe al niet in aanmerking voor een donor orgaan dus daar zit ik verder ook niet mee. Bovendien zou ik sowieso al niet voor "God" willen spelen en bepalen wie wel/niet mijn organen zouden mogen ontvangen. Dat laat ik liever aan de kundigheid van de artsen over.
Kijk, dat vind ik nou verschrikkelijk knap! Zelfstandig nadenken en een keuze maken waar je zélf achterstaat ondanks dat dit officieel niet mag volgens je geloof. Chapeau!
Mmmmmmm mijn recalcitrante ik komt naar boven. Ik heb moeite met de woorden: moet verplicht en bezwaar aantekenen. Toch ben ik het er wel mee eens. Handiger is om iedereen automatisch donor te laten zijn en dat men kan registreren als men dit niet wilt. En ansich lijkt het mij eerlijker ja als iemand die wel donor is voorrang krijgt op iemand die niet donor is. Ik zie mijzelf of familie al in het ziekenhuis liggen wachten op een donor omdat ik anders de pijp uitga en dan te horen krijgen dat buurman die zijn hele leven geen donor heeft willen zijn hem eerst krijgt. Dat gaat er dan niet in nee. Het liefst zou ik idd ookde keuze krijgen om te beslissen dat het naar een niet-roker, niet junk enz zou gaan maar naar hun mensen die hun best hebben gedaan om gezond te blijven.
Dat gaat mij dus inderdaad ook veel te ver en is ook kortzichtig gedacht. Alcoholisme bvb is een ziekte, net zoals bvb reuma ook een ziekte/aandoening is. Obesitas bvb kan een gevolg zijn van een klinische depressie, óók alweer een ziekte net zoals kanker dat is. Wie ben ik dan om te bepalen dat alleen mensen met "bepaalde" aandoeningen of ziekten mijn organen mogen ontvangen. Zoals eerder gezegd laat ik dat liever aan de artsen over die vanuit een medisch oogpunt een beslissing hierover zullen nemen.
Mee eens. Overgewicht kan ook komen door medicatie die gebruikt wordt voor een aandoening of ziekte. En kan net zoals bij mij ook door een aandoening komen. Ik ben zelf wel donor en mag dat ook zijn. Zou heel krom zijn als ik door mijn overgewicht(waar ik niks aan kan doen) geen organen zou ontvangen. Ik rook niet, drink niet, gebruik geen drugs, eet netjes mijn groente/fruit en probeer (ondanks, ik vermoed; chronische moeheid) te bewegen naast fysiek zware baan in zorg. Iemand met anorexia zou dan ook geen organen mogen ontvangen en dat terwijl dit een ziekte is.
het zal misschien raar klinken maar ben geen donor terwijl ik het eigenlijk wel wil zijn, maar ik durf me niet aan te melden en weet echt niet waarom dus voor mij zou het echt een uitkomst zijn als het verplicht word en voor de niet-donors vind ik dat zodra zij een donor nodig hebben zij eerst verplicht ook donor moeten worden alvorens zij een donor-orgaan kunnen ontvangen op die manier houd je wel de keuze en krijg je niet ineens te horen oo ga maar dood want jij bent geen donor en hoe zit het dan met kinderen die geen donor zijn laten we die dan ook dood gaan nee dat werkt niet zo
Maar hoezo kun je er van uitgaan dat iedereen die geen donor mag zijn het wel zou willen? Makkelijk praten als je het toch niet kunt zijn! Nee dit is echt iets wat in de praktijk echt niet gaat werken. Want wat ik al eerder zei: nadat je een orgaan hebt ontvangen kun je toch er voor kiezen om toch geen donor meer te worden? Of gaan we mensen dan dwingen?
Niet alles gelezen, alleen beginpost, Is dat in Nederland niet het geval?? In belgie is iedereen van rechtswege automatisch donor, maar de ziekenhuizen vragen het wel steeds aan de nabestaanden (hoewel ze dit dus niet hoeven te doen en de organen gewoon mogen gebruiken voor anderen). Je moet hier om een kaartje op het gemeentehuis dat je geen donor wilt zijn. Anyway, ik heb al gezegd dat ze van mij alles mogen gebruiken wat er nog te gebruiken valt. Mijn neef had een werkongeval en ik weet dat ze zijn netvliezen en stukken huid weggenomen hebben (is dat d ejuiste uitdrukking). Gaf wel een goed gevoel om te weten dat hij anderen nog geholpen heeft
voor de mensen die gereageerd hebben op mijn reactie: zoals jullie kunnen lezen aan mijn reacties heb ik veel twijfel over dit onderwerp en heb ik nog geen duidelijke mening hierin. ik snap dat veel mensen het raar vinden dat ik hier over twijfel maar als je gelooft en leeft volgens de regels van een bepaald geloof ligt het wat moeilijker om bepaalde beslissingen te nemen. ik hoopte eigenlijk dat iemand hier mij kon vertellen hoe het geloof hier tegenover staat en of er iets over te vinden is in de koran. ik zal mijn man vragen of hij dit wil vragen aan een imam. dus nogmaals ik heb nog geen beslissing genomen hierover, misschien dat ik besluit om wel donor te worden. en wat ik zal doen als mijn kinderen iets overkomt en een donor nodig heeft (ik hoop natuurlijk dat zoiets nooit gebeurt). ik denk dat op dat moment me emoties me de baas worden en ik er alles aan zou doen om mijn kindje te laten leven.
De geleerdes verschillen van mening, je hebt de kant die zegt dat het toe is gestaan onder voorwaarden en de kant die zegt dat het verboden is. Je kan het aan de imam vragen, maar dat verandert er niks aan dat er gewoon in de islamitische wereld meningsverschillen over bestaan. Ook de imam vormt zijn eigen mening of volgt 1 van de kanten Ik heb trouwens nog nooit gelezen dat de mensen die zeggen dat het wel mag de voorwaarden stellen dat het alleen voor andere moslims mag.
Wat hard dat mensen hun organen niet zouden geven aan mensen die stuk gaan aan de alcohol of drugs. Volgens mij ben je niet voor je lol verslaafd, ga je niet voor je lol kapot en er zal bij het gros van die mensen wel het een en ander in de voorgeschiedenis spelen (verwaarlozing, misbruik, verdriet). In ieder geval weten we dat de maatschappij hen niet heeft geholpen/ kunnen helpen. Als ze een verplicht afkickprogramma doorlopen mogen ze best mijn organen hebben. Ik oordeel niet over het leven dat ze geleid hebben, maar heb wel graag dat ze zo goed als ze kunnen voor hun nieuwe orgaan zorgen. Volgens mij kan je niet besluiten alsnog donor te worden net voordat je zelf ontvangt. Dat je een orgaan ontvangt maakt je volgens mij per definitie ongeschikt voor donatie. Als je je organen zou geven uit liefde, voor een naaste of voor een vreemde, waarom zou je daar dan nog voorwaarden aan stellen? Ik zou het verschrikkelijk vinden als ik ernstig ziek was en eerst moest solliciteren of de mogelijke gevers (of hun familie) mij wel aardig/goed/succesvol/waardevol genoeg vinden om de organen te krijgen. (ik ben namelijk een verschrikkelijk mens, dus dan kan ik het wel schudden )
Ik ben het helemaal met je eens! Echt waar. Daarbij geloof ik niet dat iemand haar man laat sterven, omdat hij zelf geen donor is. Dus er wordt wel een hele hoop gezegd over ontvangen is geven, maar niemand gaat zich daar aan houden.
Niet het hele topic gelezen, maar lijkt mij een goede zaak als iedereen automatisch donor wordt tenzij je zelf aangeeft dit niet te willen en daarmee dus donor-'af' bent.
Prachtig verwoord, ben het hier helemaal mee eens! Volgens mij valt dat met een verschrikkelijk mens zijn wel mee, trouwens
OMG! Wat ben jij een keiharde zeg! Je moeder is ziek, ze zal echt niet niet voor de lol aan de alcohol en drugs verslaafd zijn. Ben blij dat je mijn dochter niet bent zeg. En daarbij vind ik het een slap argument van jou om geen donor te zijn, slaat kant noch wal.