Onze dochter loopt qua grove motoriek best wel achter. Ze is nu ruim 14 maanden en kan eigenlijk alleen nog maar tijgeren. Zelf gaan zitten, kruipen, staan, etc. kan ze nog niet. Ze probeerd wel om te gaan zitten maar dat lukt niet, ze zit ook wel vaker op de knieen, maar steunt dan altijd op de ellenbogen ipv de handen. Sinds een aantal dagen heeft ze het billenschuiven uitgevonden en wil ze liever helemaal niet meer op de buik liggen. We lopen al een tijdje bij de kinderfysio, maar eigenlijk nog altijd zonder echt resultaat. Volgens haar loopt ze in haar grove motoriek 5 maanden achter. Sociaal emotioneel en qua fijne motoriek is er niks mis en loopt ze denk ik zelfs voor. De fysio denkt dat haar achterstand ontstaan is door de reflux, daardoor wilde ze vaak niet op de buik liggen (spuugde dan meteen hele voeding eruit) maar gewoon rechtop gehouden worden. En wij zijn daar altijd in mee gegaan omdat je immers niet wilt dat je kind last heeft van de reflux. Maar wanneer moet ik me nou zorgen maken, wanneer is het echt een probleem? Ze wil wel vanalles maar het lukt gewoon niet. Wie heeft hier zelf ervaring mee, hoe ging dit bij jullie? En wat heeft er echt geholpen, of heeft jullie kindje gewoon de tijd nodig gehad?
Ik ken een kindje dat tot vlak voor haar 2de verjaardag eigenlijk alleen maar zat, ze tijgerde niet, kroop niet, lag nooit op haar buik, kon niet staan en ook niet lopen. Maar dus wel zitten, en dat deed ze eigenlijk de hele dag. Fysiotherapie was telkens een enorme strijd, maar wat wel goed werkte was zwemmen met haar; in het water bewoog ze soepeler en makkelijker. Er leek bijna geen vooruitgang te zijn in haar motorische ontwikkeling, tot ze op een dag ineens ging staan en langs meubels ging lopen, in no time liep ze los en had ze de achterstand volledig ingehaald. (Nu is ze vier en een volkomen normale kleuter.) Misschien is zwemmen voor jullie ook een idee? En verder idd tijd, als het door de reflux is ontstaan, is ze misschien bang voor het op de buik liggen, daar moet ze zelf doorheen komen...
Ons zoontje was ook niet echt de snelste. Met 11 maanden is hij gaan billenschuiven (kon nog niet zelf gaan zitten), tijgeren, kruipen e.d. heeft hij nooit gedaan. Met hulp van oefeningen van de fysio is het wel goed gekomen. Uiteindelijk is hij zich met 16 maanden gaan optrekken tot staan, met 17 maanden kon hij zelf gaan zitten en met 19 maanden zette hij zijn eerste stapjes los. Zonder de oefeningen had het denk ik wel een stuk langer geduurd. Wanneer het dus echt een probleem is weet ik niet, misschien eens navragen aan de fysio?
Zwemmen is wellicht een idee. Wil ik al heel lang doen, maar de tijden komen heel onhandig uit. Het zwemmen start op het moment dat ze normaal gesproken naar bed gaat dus dat schiet niet echt op. Kan eens kijken of ik gewoon zelf met haar kan gaan zwemmen ipv in een les. Het is wel fijn te lezen dat er meer kids zijn die meer tijd nodig hebben, en vooral waarbij het weer goedkomt!
Hoi! Hier ook een dreumes die niet één vd snelsten is! Ze is nu 14,5 maand en kruipt sinds d'r 1e verjaardag wel. Nu begint ze rechtop op dr knietjes te zitten en op te trekken, maar dr beentjes werken nog niet altijd mee. Nu was mijn oudste ook pas 19 maanden met lopen (optrekken weet ik niet meer precies), dus ze lopen wel gelijk op, maar toch ...! Zwemmen lijkt me idd een goed idee! Doe ik hier ook niet wegens de tijden (en het gedoe ...), maar wie weet. Ben je ook via de CB-arts naar de fysio verwezen wegens de 'achterstand'?
Ons mannetje is 13 maanden en ook niet bepaald de snelste hoor. Hij begon te tijgeren net voor zijn eerste verjaardag en trekt zich nu sinds een weekje op aan alles. In de box loopt hij ook langs de spijlen. Kruipen doet hij trouwens helemaal niet. Maar hoe zit het bij jullie kindjes dan met de spraak?
Als ik dit zo lees denk ik meteen: afspraak maken bij de osteopaat om even alles na te laten kijken. Die heeft er nl een een andere kijk op dan de fysio.
Mijn neefje was ook zo laat, maar heeft geen fysio gehad. En die liep ook net na zijn 2e verjaardag opeens. Zijn ouders liepen ook beide laat, en hij is een paar keer flink ziek geweest wat de ontwikkeling zeker beïnvloed heeft..
Ik denk dat je niet enorm veel kunt doen zelf, behalve de aanwijzingen van fysio opvolgen. En daarnaast het zitten en billenschuiven vooral niet stimuleren, daarmee help je haar motorische ontwikkeling niet vooruit. Zwemmen is een heel goed idee. Voor de rest laten tijgeren en indirect uitdagen om zich te gaan optrekken. Wij mochten de kids van de fysio nooit zomaar van de ene in de andere houding zetten, maar elke x laten zien hoe ze het zelf zouden moeten doen. Dat stimuleert de ontwikkeling ook.
Ja wat Adi zegt dat is ons ook verteld. Vooral helpen met zelf doen (goh, lijkt wel montessori ). Lieze wordt de 23e 1jaar en sinds een week doet ze iets om vooruit te komen, soort combi tussen billenschuiven en kruipen (net een aapje) Zij is grof motorisch ook niet snel. Wat ze kan heeft ze in de laatste maand geleerd. Mijn oudste dochter was 19mnd toen ze begon met lopen en zij was een billenschuiver. Zelf was ik bijna 2 jaar. Maar anders moet je Amethist hier op zp eens vragen, haar dochtertje was ook heel laat met de grove motorische dingen
hoi, Ik heb het idee dat mijn dochter ook laat is met dat soort dingen, ze is nu ruim 7 maanden en doet eigenlijk nog niets, ze kan staan als wij haar rechtop zetten (uiteraard met steun!) zitten kan ze niet, kiepert zo zomaar op rollen kan ze van rug naar buik terug wil ze niet, dan is het huilen.. Verder geen actie tot kruipen of verdere beweging.... gr
Maar waarom zet je een baby van 7 maanden tot staan? Daar is het nog veeel te vroeg voor, en helemaal met een kindje dat nog alleen kan rollen. Hetzelfde met zitten. Zet haar even in de kinderstoel om te eten, en verder niet op de billen, dat vertraagt haar motorische ontwikkeling alleen maar. Als ze van rug naar buik draait -> vooral zo laten! Vanuit de buiklig gaat de baby verder op ontdekking. Zich optrekken op de armpjes, tijgeren, leren kruipen, leren om te gaan zitten, zich optrekken op de knieën (en dan gaan staan) enz. Dat kan alleen maar als de baby heel veel op de buik ligt. Neerzetten op de billen of de voeten helpt niet..
In aanvulling op Adi merk ik dat juist de frustratie dat iets niet lukt, aanzet tot nogmaals en harder proberen. Dus als ik haar iedere keer neerzet in een zit-positie zonder dat ze er iets voor hoeft te doen, het haar niet echt uitdaagt om het zelf te proberen.
Denk dat je teveel van haar wil. Je moet haar zeker niet in bepaalde posities zetten! Lees eens over de ontwikkeling van de grove motoriek en wanneer ze ongeveer dingen gaan kunnen, dat mag ze echt binnen zeer ruime tijds marges leren. Wat jij noemt hoeft ze allemaal nog echt niet te kunnen, zeker niet het staan...
Onze kleine liep met ruim een jaar ook achter met de grove motoriek ( test van de Fysio). Daarna ging ze ineens heel snel, van niet op de buik willen liggen naar tijgeren, kruipen (zo schattig!), optrekken, gaan staan en langs de bank lopen en achter wagentjes aan . Nu wachten we nog op het loslopen. Verder wat Adi zegt gewoon veel oefeningen vd Fysio opvolgen! Hier lijkt er geen spraak achterstand trouwens... Er komen allerlei woordjes uit !