Laatst had ik een topic over m'n aquarium. Het komt er op neer dat m'n water te vuil wordt omdat er teveel vuil tussen het grove grint ging zitten. Nou heb ik vandaag het grint vervangen door zand maar ik heb het niet uitgespoeld, resultaat; troebel water! Komt dit nog goed????
Morgen ochtend zal het er en stuk beter uit zien hoor tenzij het echt super super vies was... Dan zal je weer een gedeelte water moeten vervangen.
Dat kan best een tijd duren.zal nog lang opstuiven als vissen over bodem gaan. Je kan jet een paar dagen aankijken maar dan zou ik het eruit halen en goed spoelen. Wat voor zand heb je gekocht?
Voeg en brekerszand (of zoiets) Maar het is niet slecht voor m'n vissen toch? Lijkt wel een Sahara storm
"Speciaal" aquariumzand is echt nergens voor nodig en nog eens duur ook. Hier al jaren bak gevuld met voeg en brekerszand van de g*mma. De mensen die ik ken met aquaria hebben allemaal bouwmarkt zand. Je moet het alleen goed uitspoelen en checken of het niet gaat schuimen.
Gebruikte in gewone aqua Metselzand. Nu levendzand in aqua Je moet alleen oppassen dat het niet dichtslaat en je alg krijgt.
Alg kan je altijd krijgen. Heeft weinig tot niets met het zand te maken. Ja, of het moet gaan rotten maar dat gebeurd eigenlijk alleen met voedingsbodems. Ik ga hier ook 1x in de 2 weken even met mn vinger of vork door het zand. Beetje loswoelen. Als het dichtgeslagen is dan komen er bellen omhoog. Hier ooit eens speelzand in de bak gegooid. (180 liter bak). *foutje* Dit sloeg natuurlijk meteen dicht. Tja, je kan er niet voor niets zulke mooie zandkastelen van bouwen he. Was ook en hels karwei om die rotzooi eruit te krijgen
Schuimen zie je meestal alleen als je er water op laat vallen. Je kan het een paar dagen aankijken. Hier spoelde ik het 5x uit en dan nog bleef het 2 a 3 dagen wat troebel. Vooral als ze over de bodem heen gingen of als ik plantjes verzette. Maar je hebt toch maar een mini bakje? Hier een 180 liter bak waar 75 kg zand in zit. Die haal je wel "even" iets minder snel leeg
Zand is een goede bodem voor meervallen en overige algeneters. Zij liggen vaak op de grond en sommige graven zich zelfs in. Voor deze vissen is zand een stuk comfortabeler. Zand is niet geschikt voor de meeste planten. Het dicht namelijk erg goed af en het stikt daardoor je bodem. Hierdoor kunnen er vervelende rottingsprocessen ontstaan en kunnen gassen ophopen. Dit soort bodems zijn wel geschikt voor cichlidenbakken. Fijn grind wordt voor de meeste aquaria aangeraden. Zand kan namelijk op den duur dichtslaan, dit houdt in dat er geen zuurstof meer in kan komen. Hierdoor kan de bodem gaan rotten. Dit heeft twee gevolgen: ten eerste zal het aquarium enorm gaan stinken en planten (en later ook vissen) zullen overlijden. En wanneer we te grof grind nemen, wordt er veel vuil opgehoopt tussen het grind, dit zorgt dat alleen maar voor rommel in het aquarium. De bodem (niet de voedingsbodem!) dien je voor het in het aquarium plaatsen uit te spoelen in een emmer, zo wordt een stofwolk voorkomen bij het vol laten lopen van het aquarium. De dikkere bodemlagen zorgen het vaakst voor een mooi planten bestand. (is vaak alleen mogelijk in een groot aquarium) Oh lui geweest geen zin om zelf op enschrijven
Dat zeg ik,even loswoelen Hier trouwens een echte plantenbak welke het super doet met alleen zand. Zitten veel planten bij die voeding uit de grond halen en een voedingsbodem zouden modten hebben. Elk half jaar een klein kleibolletje tussen de voetjes en alles doet het echt prima. Hier echt maar 1x per14 dagen met vork door de bodem en nooit geen rottingsprocessen gehad. Zie je echt vaak bij bakken waar niets omgewoeld wordt. Hier al 15 jaar een bak....
Heb genoeg mede aquariumhouders gehad beste van het beste maar altijd probs. Heb het wel gezien bij mij pa 30 jaar aquas. 2,50 bak nooit geen probs tot we gingen verhuizen was geen land mee te bezeilen. Uiteindelijk weg gedaan jammer genoeg. Zelf ook al 15 jaar aquas ook tijd in aquazaak gewerkt... Nu sins 4 jaar zeeaqua
Je weet toch wel dat je de bak nooit helemaal leeg moet halen he? Wij hebben een pomp erin en tabletjes zijn dat geloof ik voor helder water. Hebben 2 levende planten erin. En 2 algen eters. Wij maken de bak 1 x in de maand schoon met een magneetje langs de ruit. Halen de helft van het water eruit niet meer! En dan de andere helft verversen (langzaam) met schoon water.
hier ook zand bodem, nooit last van dichtslippen, planten groeien heel goed, niks rotten. misschien handig om te melden dat ik ong 50 slak etende slakken erin heb zitten (anetome helena`s) die zorgen ook dat de bodem los blijft (als iemand nog een paar wil.... ik wil er vanaf ik wil meer appelslakken)
@guus: ik heb vooral een stapeltje slakken dat meegelift is met de plantjes.. Mar tot nu toe loopt het niet de spuigaten uit. Ik heb wel kroos in m'n aquarium.... Maar ik heb een lange adem... Elke dag netjes uitscheppen Overigens hebben wij gewoon guppen in ons aquarium... Nouja in die van dochterlief dus want dat wilde ze zo graag. En mams had geen zin elk weekend de hele kom uit te "soppen" dus nu een redelijk zelfonderhoudend aquarium (Nouja.. Tot we ineens kroos hadden dus... Nu is het spontaan stuk arbeidsintensiever en dochterlief kan ik er niet mee opzadelen want die is daar te klein voor) Wij gebruiken overigens geen zand maar soort van heel fijn grint. En zat inderdaad te mopperen dat er toch wel wat veel rommeltjes tussen zit.
als je kroos hebt (ook meegelift met de plantjes) betekend wel dat het water goed is!. ik heb het bij mijn garnalen gehad, gek werd ik ervan, gelukkig een vriend die een slak had, die elke dag heeeeeeel wat at, dus 1 keer per week een brood zakje vol van dat spul naar hem. nu heb ik niks meer (te goed bezig geweest) ben opzoek naar drijfplantjes ook voor in mijn meterbak (sluiers) maar nergens leverbaar, pas in de zomer als het vijverseizoen weer begint............