Dames ik ga jullie morgen beantwoorden! Ik zit nu op de ipad en met de baby, dus dat werkt voor geen meter Morgen kom ik er op terug.
Zo doen wij het ook inderdaad.. Milan is ondertussen ruim acht en weet nu precies hoever hij kan gaan bij ons.. Er is ruimte voor een grapje, ruimte voor zijn mening, maar overall beslissen wij wanneer die ruimte er wel of juist niet is.. Ik vind ook dat je kind op een gegeven moment oud genoeg is om een uitleg in zoverre te begrijpen, dat je dat niet nog eens 65 keer bij dezelfde gelegenheid hoeft uit te leggen. Op een gegeven moment moet dat er gewoon inzitten. Luisteren ze dan nog niet, dan volgt er een consequentie. Neem als voorbeeld dat langs de weg verhaal. Als ze vier zijn, kunnen ze prima in hun oren knopen waaròm ze bij mama moeten blijven. Als je al keer op keer hebt uitgelegd hoe gevaarlijk het is etc, dan zou dat echt wel moeten blijven hangen. Bij mij zouden ze al niet de kans krijgen om weg te rennen, want dan grijp ik ze bij de arm en moeten ze gewoon hand vasthouden (ookal is mijn zoon 8, geld nog steeds), punt.. Neemt niet weg dat het gerust wel eens fout gaat hoor, we zijn geen robots Maar het gaat gelukkig wel een heel stuk beter en als gezin zijn we 10x relaxter geworden. Ja, inderdaad ook de kinderen, juist omdat ze precies weten waar ze aan toe zijn en waar de grenzen liggen.. Gekke is dat we nu juist veel meer plezier met elkaar hebben
Ooit hier gelezen en voor mij een fantastische tip geweest: Choose your battles. Ik heb twee behoorlijk eigenwijze, drammerige kindjes en ik wil niet overal een strijd van maken. Alles wat gevaarlijk is of zwaar irritant (gillen, knijpen, slaan, etc) is "the battle" waard. Alles waar ik of hij/zij of mijn omgeving op dat moment niet direct last vast heeft....negeren (op de grond gaan liggen in de supermarkt, licht aandoen in de slaapkamer, mokken, en vast nog veel meer). Qua beloning: wij kregen van de dietiste de tip om niet met snoep of cadeau's te belonen, maar met leuke dingen; een verhaaltje, een uitje (wat je toch al een keer zou doen), een liedje zingen, samen dansen, naar opa/oma toe, etc. Succes (en sterkte, want zoooo vermoeiend!)
Mijn sz haar kleuter van net 4 is ook al een aantal maandjes bezig met het looptje. Zij heeft het systeem, een hele dag lief geweest en geluisterd is een sticker een vol a4tje (20 / 30 stickers) is een kadotje. Niet lief, geweest legt ze dus uit waarom ze geen sticker heeft gehad. Suc6
Een belonings systeem heb je op vele manieren..ik ken er inmiddels heel veel. qje kunt ook als beloning iets gaan doen samen met je kindje, een activiteit bijv. koekjes bakken, samen ergens naar toe gaan. iets wat hij of zij leuk vind.
Nee, dat denk ik niet. Het gaat ook allemaal in een golfbeweging hoor. De ene keer is het erger dan de andere keer. Het gaat een tijd goed (dan gaan de 'teugels' wat losser) dan gaat het weer langzaam aan slechter met het luisteren (dan moeten de teugels weer wat strakker) en nu zit ik gewoon helemaal beneden in de golf. Op de bodem Nee hoor, het klinkt erger dan het is. Wat ik gewoon bloedirritant vind is dat ik, laat ik een voorbeeld nemen van vanochtend, wel 4 keer moet zeggen: "doe je jas aan, we moeten weg". Ze komt onderweg naar de gang, over een afstand van 4 meter, wel 600 dingen tegen die haar afleiden. Dan staat ze weer te zingen, dan moet beer toch nog een pleister, pop moet haar slabbetje nog aan en dat ene koffertje begint stuk te gaan en daarover moeten we toch ook echt wel even klagen en het moet per direct gemaakt worden. Ze is absoluut niet autistisch, maar alles MOET zoals het hoort. Als er iets niet op z'n plek staat MOET dat echt eerst geregeld worden. Maar we moeten ondertussen wel echt de deur uit, dus ik zeg dat dat vanmiddag ook wel kan, dus doe je jas aan! Ik wil dingen niet 4 keer moeten zeggen. Ik wil gewoon dat ze luistert! En doof is ze ook niet, want als ik heel zachtjes vraag of ze een snoepje wilt dan hoort ze het ineens wel. Ze negeert mij bewust, want soms kijkt ze me aan terwijl ik iets zeg en kijkt ze met een blik van "je kan me wat!" En om uit die negatieve spiraal te komen wilde ik dus beloningen gaan proberen. En geen beloningen zoals kleine prulletjes want dat heeft totaal geen waarde. Ik heb zojuist bedacht dat ik de hartjes magneetjes ga gebruiken. Ik ga een overzicht maken van dingen die 'moeten' zoals -aankleden -ontbijten -opruimen -zelf spelen (suggesties nog iemand??) Daarvoor kan ze dan een hartje verdienen en dat is al de beloning op zich. Gedurende de dag kan ze dan nog oortjes verdienen (ga ik uitprinten op gekleurd papier) voor goed luisteren. De oortjes mogen dan in een grote pot. Iedere week gaan we de oortjes tellen en daar een grote beloning aan koppelen (zoals uit eten). Voor de getelde hartjes mag ze dagelijks een activiteit uitkiezen (koken, knutselen, boekje lezen, mama schminken). Maar ik wil ook wel een oortje weg kunnen halen als ze het echt te bond heeft gemaakt met niet luisteren. Hartjes worden niet weggehaald, die worden of in het vakje geplakt van "goed gedaan" of "niet goed gedaan". Maar als hij in "goed gedaan" staat kan hij niet meer worden afgepakt. Geen snoep of prulletjes beloningen...daar wil ik niet aan beginnen. lang verhaal zeg! haha.... sorry hoor.
Dit doen wij al voor het plassen/poepen. De hele dag "schoon en droog" is een sticker waard en bij een volle kaart (circa 20 stickers) krijgt ze een mooi cadeau. Dat wil ik dus alleen voor het wc-gaan bewaren.
Dat doe ik ook (choose your battles). Maar ik vind dat ze ook bij de gewone dingen (zoals doe je jas aan) naar mij moet luisteren. Vooral daarin neemt ze namelijk een loopje met me. Ik vind niet dat ik iets 6 keer moet zeggen voor ze het doet, want ook al is het niet gevaarlijk, de boodschap moet vooral zijn dat ze naar mij moet luisteren.
Zij was op de fiets en ik liep met de kinderwagen... maar, later met mijn man over gehad en hij gaf ook wel de suggestie om dan de time-out buiten om te vormen naar: 3 minuten lopen. Kan je daarna weer luisteren, dan mag je weer op de fiets.
Wat bij Sarah goed helpt is dingen aankondigen. Als ik zomaar ineens zeg: 'we gaan', dan wordt ze gek Dus hier is het echt: 'over een halfuur gaan we, ga je zo opruimen?'. Dan weer met 20 minuten, dan gaat ze echt opruimen. Als we over 10 minuten gaan dan wil ze naar de wc. Bij 5 minuten gaat ze jas aandoen en bij 0 dan is ze helemaal klaar. Echt briljant, ik was zooo blij toen ik dat uitgevonden had! Maar ik heb toen ook wel gezegd, toen ze de eerste keer niet begon met opruimen, dat we gewoon zouden gaan als het tijd was, ook al was ze nog niet klaar. Dan gaat het dus op mijn manier (wat wil zeggen: in 1 minuut jas aan, handschoenen aan, muts op, schoenen aan) en dat vindt ze niet zo leuk. Ze wil het zelf doen. Nou, we hebben een keer gehad dat ze te laat was om het zelf te doen en dat vond ze echt jammer!
heb niet alles gelezen maar mij klinkt het als vreselijk toe zijn aan school. Ik zou is afwachten hoe het gaat als ze dalijk op school zit
Hier ook zoontje dat vanalles uithaalt! Straffen werkt hier ook niet echt, hij kijkt gewoon van "wat je ook zegt, ik doe het lekker toch nog een keer!" en met jas ed aan doen 's ochtends: als hij niet klaar is, dan vertrek ik gewoon! Helpt ook héél goed Dan doe ik mijn jas en schoenen aan, herhaal nog een keer dat mama klaar is en dat mama dan alleen vertrekt omdat hij niet klaar is en niet wil luisteren als mama het hem vraagt. Daarna ga ik de deur uit, doe alsof ik weg ga, en ben dan even heel stil. En dan krijgt ie het benauwd omdat ie echt denkt dat ik weg ben Dan is hij heel snel ! Zo ook als we ergens anders moeten vertrekken, zegt hij dat hij niet mee wil, goed, mij best, ik vertrek! Start de auto dan, begin (als hij dan echt nog steeds niet mee wil) lichtjes vooruit te rijden en zwaai een keertje. Daarna komt hij wel omdat hij dan toch echt wel mee wil! Werkt hier meestal heel goed! Soms hoef ik enkel maar de deur uit en is hij al daar, soms moet ik effectief de auto in stappen voor hij zich "overgeeft" Ook hier een stickertjes systeem, en ook van m'n vriend krijgt hij soms 5 of 10ct voor in z'n spaarpot. Ook enkel als hij flink geweest is (luisteren als mama wat vraagt, flink eten, jasje aan, meewerken als hij moet gaan slapen/tandjes poetsen/pyjama aan,...) Was het hier nl. ook beu om constant maar boos te moeten zijn en wil niet dat hij z'n eerste jaren herinnert als hele dagen in de hoek en mama die boos is Tot nu toe gaat het vrij goed, hoewel hij nog regelmatig het echt kan uithangen. Maar heb wel het idee dat het minder is sinds ik zelf ook meer positief met z'n driften om ga. Dan begint hij vaak tussenin zelf weer te lachen ed en dat is wel leuk
Ik zie een hoop goede dingen voorbij komen. Als niet luisteren op straat = handje vast. (dat doe ik sowieso als ik dichter bij de oversteek kom, 'kom je bij me? daar is de straat met auto's. Dan steken we samen over' desnoods: ' dan kun jij zeggen wanneer we over kunnen steken!' ) Over het aankleden ed: houd er rekening mee dat kinderen nog klein zijn. Bijna 4 is nog best wel klein. Tuurlijk snapt ze een hoop, en als moeder zal je heel goed zien wanneer ze een loopje met je neemt en wanneer niet. Maar als een kind na een opdracht als ' ga je jas pakken' na de eerste keer terug komt zonder jas, dan loop ik mee en vraag ik 'wat moet je doen?' net zolang tot het kind zelf bedenkt- oh ja verrek, ik moest mijn jas pakken!' Verder vind ik de mama's die beloningen inschakelen als leuke dingen doen samen (echte quality time!) heel erg goed busy. Aandacht van mama, of papa, is een ware beloning. Al ga je met de klei, of doe je een spelletje, ga je alle pannen uit de kast trekken en speel je met pollepels een drumsolo op Bert en Ernie. Verzin wat geks! Dat zijn de leuke dingen, en dat zijn ook dingen waar ze positieve energie uit halen. Niet alleen de kinderen maar ook jij! Daarnaast is het een beloning die ze gelijk kunnen ervaren. (ookal kun je hem niet gelijk doen) Je kunt zeggen ' ik vond dit en dit en dit en dit zooo gezellig en goed gaan vandaag! omdat dat zo goed gaat en mama er blij van wordt, gaan we nu iets leuks doen! ' Neem genoegen met kleine stapjes- houdt de sfeer positief. En tel tot 10 als het niet lukt.
4j is echt niet klein om zelf jas en kleren aan te doen hoor. Schoenen en jas kan zoontje hier al van dat ie 2j is. Hier gaan ze ook met 2,5j naar school en moesten ze het dan nog niet kennen, dan leren ze het daar automatisch wel. Enkel rits dicht kan ie nog niet, maar m'n nichtje (9mnd ouder dan mijn zoon) kan het sinds enkele weken ook zelf. Dus vind 4j echt niet "klein" meer in de zin van dat ze niet zelf weten hoe ze jas aan moeten doen.
Dat was ook niet wat ik bedoelde. De aandacht van een jong kind kan sneller ergens anders op gericht zijn. En die aandacht kun je dan weer terug brengen, zeg maar.
-aankleden geeft de keuze van de kleding strijd? Leg het dan de avond van tevoren klaar. Wil ze kiezen? Geef dan de keuze tussen broek of rok of 2 shirtjes. Gaat het aankleden nog langzaam of niet goed? geen zorgen straks op de basisschool met het omkleden voor gym voelt ze de druk van klasgenootjes... moet jij eens opletten hoe snel het dan gaat Bij het naar bed gaan lees ik niet voor als mijn dochter 3 waarschuwingen krijgt. -ontbijten laat haar zien hoeveel tijd ze nog heeft. Wijs de grote wijzer maar aan op de klok. Zet desnoods de tv aan als er tijd over is (beloning) -opruimen Zorg dat je voor alles een vaste plek hebt en dat dit ook duidelijk is voor je dochter. maak anders plaatjes op de bakken of bij de plank op de kast. Heb je niet veel bakken? haal ze dan gratis bij de schoenenwinkel, leuk om samen te versieren of te beplakken met cadeaupapier? De regel is als ze iets nieuws wilt pakken moet ze eerst het oude opruimen. Maak er ook een spelletje van. heb jij geen zin? Dan wil 'de knuffel' vast wel helpen. Oh nee! Alle blokjes zijn weggelopen! Kom help mee , wie als eerste... -zelf spelen Dit moet je echt langzaam opbouwen. de concentratieboog is nog erg kort. Wissel steeds af; eerst samen spelen en dan even alleen. je kunt zonder wat te zeggen ook een nieuw spelidee inbrengen door iets neer te zetten. Koop bv eens echte pleisters en leg deze in de dokterskoffer. Kliederen met water (bv speelgoed schoonamken in de badkamer) zijn hier succesnummers. Als het voor je dochter niet duidelijk is wanneer ze alleen moet spelen maak dan een ketting en hang deze om als ze zelf moet spelen. Als ze dan naar je kijkt denkt ze 'oh ja, nu even niet'. Succes en denk eraan choose your battles, je kunt niet alles tegelijk aanpakken. Kies 2 of 3 dingen uit waar je mee begint.
Ik heb laatst een heel leuk systeem gezien bij iemand op een blog. Zoon met een gebruiksaanwijzing: Hulpmiddeltjes Wel even een eindje naar beneden scrollen naar beloningskaarten. Die met de schatkistjes. Vond het idee heel leuk.