Over paar maand naar school en nog niet zindelijk

Discussie in 'Peuter en kleuter' gestart door sweetamber, 25 feb 2013.

Topicstatus:
Niet open voor verdere reacties.
  1. sweetamber

    sweetamber Fanatiek lid

    6 nov 2008
    1.271
    1
    0
    apothekersassistente
    Mijn oudste zoon wordt in juli 4 jaar en gaat dan dus naar school. Nu hadden we laatst een kennismakingsgesprek op school en daar gaven ze aan dat kindjes wel zindelijk "moeten" zijn. Ik weet niet hoe ze er mee omgaan als het niet zo is, maar ik maak met toch een beetje zorgen.

    Lars is vorig jaar een kleine maand zindelijk geweest (van zijn plas) en zo ineens was het over en wilde hij niet meer. Omdat ik toen dacht dat hij nog wel jong was maar weer een luier aan gedaan. Maar nu wil hij absoluut niet meer op het potje of de wc. Hij kan het wel hoor, ik was laatst naar het ziekenhuis voor de jongste en ik had een luier voor de oudste vergeten. En uitgerekend dan plant hij een poepsessie. Dus luier afgedaan en niets meer voor gedaan omdat het niet kon (uit pure noodzaak had ik 'm nog wel een luier van zijn kleine broertje om kunnen doen) en dan gaat het prima. Later bij opa en oma nog geweest en ook niets aan de hand. Ook nog een paar keer op het potje gezet maar dan doet hij niets. Toen ik 'm vroeg of hij een luier voor wilde keek hij zo opgelucht dat ik echt medelijden met 'm kreeg.

    Maar goed, de schoolgaande periode komt dichterbij en ik zou 'm graag zindelijk willen hebben. Nu zit ik er aan te denken om 'm vanaf 1 april (moet toch een datum kiezen) overdag geen luiers meer voor te doen. Wat denken jullie en/of wat zijn jullie ervaringen?

    (oma (mijn schoonmoeder) zei dat ze al wel eerder zou gaan oefenen, die heb ik even gezegd dat dat niet aan haar is, dat wij beslissen wanneer we er mee gaan beginnen en dat zij dan niet maar vast ermee moet gaan beginnen. vond ze niet leuk, want ja, zij moet die poepluiers verschonen;))

    Oh ja, de juf vermoedt dat er "iets" is met 'm en denkt aan autisme, zou dat ook nog verband kunnen hebben?

    Sorry voor het hele lange verhaal, bedankt alvast voor het lezen en de tips..
     
  2. chantal29

    chantal29 Fanatiek lid

    30 jul 2007
    1.714
    0
    0
    Ik zou alle medische oorzaken uitsluiten. En dan zou ik er op tijd mee beginnen en het leuk maken. Dus geen druk en wanneer het goed gaat belonen. En wanneer het mis gaat geen woorden aan vuil maken, boel opruimen en schone broek aan.
    Je schrijft dat de juf aa autisme denkt? Hoe kijk je hier zelf tegenaan?
    Ken een kindje met een ontwikkelingsachterstand (en wss ook vorm van autisme) waar het ook lang heeft geduurd eer ze zindelijk was. En nu met 7 jaar is ze nog niet nachtzindelijk. Maar ik ook genoeg niet-autistische kinderen waar het ook lang duurde, dus dat zegt niet altijd wat uiteraard.
     
  3. sweetamber

    sweetamber Fanatiek lid

    6 nov 2008
    1.271
    1
    0
    apothekersassistente
    Aan welke medische oorzaken zou je dan denken?

    Belonen is hij (helaas) niet gevoelig voor, dat proberen we nu ook met het slechte eten (sticker plakken als hij goed heeft gegeten en bij 10 stickers mag hij lego uitkiezen) en dat interesseert 'm niets. Daarom dacht ik idd, op tijd beginnen. Ongelukjes maken me niets uit, dat hoort erbij. Maar ik wil er idd geen grote druk achter zetten, waardoor het een drama zou kunnen worden.

    Wat betreft het autisme, ik weet het niet. Ik wil de observatie afwachten en horen wat daar uit komt. Hij reageert wel anders op sommige dingen dan andere kinderen, dus ik vermoed dat er wel iets is, maar wat geen idee...
     
  4. lovewinnie

    lovewinnie VIP lid

    13 jan 2007
    16.251
    790
    113
    tilburg
    sommige kinderen doen er eenmaal wat langer over. mijn dochter was met 23 maanden dag en nacht zindelijk terwijl zoontje met 3 jaar nog niks gaf om zindelijkheid. ineens 1 maand na zijn verjaardag werd hij langzaam aan zindelijk en nu draagt hij enkel nacht nog een luier. het kanook ineens erg snel gaan

    ze nemen verder echt geen niet zindelijke kinderen aan en wat je kunt doen is eigenlijk enkel afwachten en stimuleren. aanmoedigen en meer kun je niet doen. eventueel een keer met de huisarts overleggen. ze zijn pas met 5 leerplichtig dus dan zou je echt een probleem hebben.
     
  5. tupp

    tupp VIP lid

    13 jun 2009
    22.792
    18.980
    113
    Vrouw
    lerares basisonderwijs
    Als je zoontje niet zindelijk is, dan zul je waarschijnlijk na een paar dagen te horen krijgen dat hij niet meer naar school mag tot hij wel zindelijk is. Ene ongelukje kan natuurlijk gebeuren, maar als een kind elke dag nat is of nog luiers draagt, dan wordt het anders.

    Dus toch maar zorgen dat hij zindelijk wordt. En waarom zou je daat tot een bepaalde datum mee wachten? Verzin een plan en ga aan de slag. Een paar dagen of weken later maakt niet meer uit in de zin dat je zoon dan ouder is en ineens beter zindelijk zou kunnen worden. Maar die extra dagen of weken kunnen wel erg van pas komen in de periode van oefenen!

    Succes!
     
  6. chantal29

    chantal29 Fanatiek lid

    30 jul 2007
    1.714
    0
    0
    Medisch kan ook zijn dat het tussen zijn oren zit. Sommige kindjes zijn bang om te plassen/poepen omdat hetgeen ze achter laten in de toiletpot/riool verdwijnt.
    Dan wordt het idd lastig als hij niet gevoelig is voor belonen.

    Ik weet niet wanneer de observatie plaastvindt. Maar als dat binnen afzienbare tijd is, valt mss nav de observatie e.e.a. op zijn plaats en zou ik hem voor nu lekker zijn gang laten gaan. Succes met de observatie.
     
  7. tamtam78

    tamtam78 VIP lid

    12 jul 2008
    5.303
    41
    48
    Vrouw
    huisvrouw en schoonmaakster
    Gelderland
    Mijn zoontje wordt eind Juni 4 en ik was ook bang dat hij niet op tijd zindelijk zou zijn.
    We zijn ongeveer anderhalve maand geleden begonnen met hem (serieus)zindelijk te krijgen.
    Daarvoor hebben we ook van alles geprobeerd(belonen, op de wc zetten)maar het interesseerde hem niet.
    We hadden het gevoel dat hij het met luier om wel fijn/makkelijk vond, dus we hebben de luier ander halve maand geleden uit gelaten overdag.
    Eerst alleen thuis en later ook als we weggingen.
    Hij heeft 2 ongelukjes gehad en nu gaat het helemaal goed hij geeft het nu ook netjes zelf aan.
    Als we weggaan laat ik hem altijd even plassen.
    Poepen is een ander verhaal, daar wacht hij mee tot hij in bed ligt en een luier om heeft, maar dat komt ook wel vanzelf.
    Plassen overdag vind ik eerst het belangrijkste.
    Ik zou gewoon de luier af laten en hem om vaste tijden op de wc zetten, bijvoorbeeld als hij uit bed komt 's ochtends en steeds na het eten.
    Niet boos worden als het mis gaat en hem prijzen als het goed gaat.
    Als het na een tijdje niet goed gaat kun je altijd nog een arts raadplegen zodat al het medische uitgesloten kan worden, maar het kan ineens snel gaan.
     
  8. Storm

    Storm Niet meer actief

    Mijn zoontje was ook niet gevoelig voor beloningen. Tot we ontdekten waar hij wel voor op het potje wilde plassen en later op de wc.
    Een paar mm-tjes (4) voor elke plas/poep in het potje of wc.
    Stickers snapte hij gewoon niet. En al helemaal niet het principe bij zoveel stickers krijg je een (wat je er ook maar tegenover wil zetten).
    Ik had ook echt het idee dat hij het wel kon, maar hij wilde niet.
    De wanhoop werd nog groter toen hij 's nachts wel droog bleef en overdag dus niet. Uiteindelijk de luier vaarwel gezegd en toen heeft het nog vier weken geduurd voordat hij overdag alles uit zichzelf aan ging geven. Het heeft ons iets meer dan een halve zak mm's gekost! :D
    Mijn zoontje heeft pdd-nos en heeft iets meer moeite om met gewoontes te breken.
     
  9. Josien

    Josien VIP lid

    27 jun 2006
    9.956
    5
    38
    Vrouw
    Loonadministrateur
    Noord-Brabant
    Ik vermoed bij ons zoontje iets soortgelijks. Ik denk niet zozeer echt aan autisme (maar dat hoor ik jou ook niet zeggen), maar er is wel 'iets'. Overal zeggen ze dat eigenlijk ook wel (psz, cb, judo). Ik maak me er niet heel veel zorgen over, maar weet wel dat ik sommige dingen gewoon net even wat anders aan moet pakken.

    In het geval van Sam ga ik tegen de zomer straks echt heel bewust het laatste pak luiers met hem kopen en dan cold turkey over als die op zijn. Zo lang als er nog luiers zijn zullen we het er steeds over hebben ('hé, nog maar een half pak', hé nog maar tien luiers', enzovoorts). Ik denk vooralsnog dat dat het beste werkt bij hem. Hij heeft genoeg voorbereiding nodig om zoiets drastisch om te kunnen draaien. Net een knopje in zijn hoofd.

    Ik wens je heel veel succes!
     
  10. Loesjuh

    Loesjuh Niet meer actief

    Hier ook eind augustus zindelijk en begin november naar school. Het kan dus nog, hier was ze ook gelijk helemaal zindelijk.
     
  11. sweetamber

    sweetamber Fanatiek lid

    6 nov 2008
    1.271
    1
    0
    apothekersassistente
    Hey ladies, bedankt voor de reacties.
    Zo te lezen allemaal verschillende manieren om er mee om te gaan.
    Ik heb geen idee wanneer de observatie zal zijn, hoop dat dat niet te lang duurt.
    Is idd een idee om daar op te wachten, kan ik nog even over hebben met mijn man.

    Maar Tulip zullen ze echt een kind naar huis gaan sturen al het nog niet zindelijk is?
    Ach eigenlijk wil ik het gewoon niet zover laten komen, ik denk idd dat ik gewoon 1 april als datum zet, dan maak ik een "aftelkalender" en dan werk ik zo met hem toe naar die datum.
    En ongelukjes zijn helemaal niet erg, die had hij vorig jaar ook wel eens.
    Hij was dan heel verdrietig en dan zeiden wij ook altijd dat dat niet erg was en dat dat kon gebeuren...

    Dus 1 april is de dag... (geen geintje;))
     
  12. tupp

    tupp VIP lid

    13 jun 2009
    22.792
    18.980
    113
    Vrouw
    lerares basisonderwijs
    @Sweetamber: Ik denk dat je mij bedoelt? Ja, het is echt zo dat de meeste scholen met de ouders in gesprek gaan als ze merken dat een kind niet zindelijk is. Bij ons wordt er dan meestal afgesproken dat het kind 1 of 2 weken thuisblijft en in die tijd hun kind alsnog zindelijk maken. En dan daarna opnieuw proberen.
    Als het niet lukt, krijgen ouders het advies om naar de arts te gaan voor een verwijzing om medische / psychische oorzaken uit te sluiten. Er wordt met de ouders overlegd wat er gebeurd zolang het kind niet zindelijk is. Kan het kind het redden een hele ochtend met een luier? Kunnen ouders eventueel snel naar school komen om te verschonen? Of is het beter het kind tijdelijk niet naar school te laten gaan? En blijft het kind dan thuis of is plaatsing op een medisch kinder dagverblijf beter?

    Bij de afspraken zijn er twee uitgangspunten. Hoe kunnen we het kind zo snel mogelijk helpen de ontwikkelingsachterstand in te halen? (Want dat is het in feite als een kind van 4 nog niet dagzindelijk is.) en het andere uitgangspunt is dat er op school geen luiers worden verschoond. Dit is gewoon nie haalbaar voor 1 juf op 18-35 kinderen.
     
  13. Madura

    Madura Actief lid

    14 nov 2012
    136
    0
    0
    Hi Sweetamber,

    Ik werk ook op een basisschool en kan bevestigen dat het in een kleuterklas niet mogelijk is om een kind te verschonen. Bij ons op school is een jongetje dat om medische redenen niet zindelijk is. zijn moeder komt twee keer per dag naar school om hem te verschonen.

    Mijn dochtertje wilde eerst ook niet op het potje, of maar 1 tel. We hebben eerst ook geprobeerd om haar op vaste tijden op het potje te zetten en dan te belonen wanneer het lukte, maar dat vond ze maar niks. Nu zijn we afgelopen vrijdag met een ander plan begonnen. Luier de hele dag uit, overal behalve in bed. Elke keer dat ze tien (langzame) tellen op het potje bleef zitten kreeg ze een smartie. Als het gelukt was kreeg ze een groter snoepje. Daarbij hebben we haar uitleg gegeven over plassen, poepen, potjes en luiers. Ze vond het meteen prachtig. De eerste dag had ze drie ongelukjes, de tweede dag 1 ongelukje en de derde dag gingen alle plasjes goed. Poepen gaat nog weleens mis, maar dat komt nog wel. Nu is ze 2 1/2 dus dat is wel een andere situatie, maar misschien heb je er iets aan.

    Daarnaast denk ik dat je een methode moet kiezen die goed bij je past en dat je het op een moment moet doen waarop je veel tijd hebt. Wij zijn er veel voor thuis gebleven die drie dagen en hebben ervoor gezorgd dat we de tijd hadden om haar te helpen. Daarnaast hadden we ook het vaste voornemen om door te zetten. Cold turkey zeg maar.

    Je zegt dat ze op school denken aan autisme, nu weet ik niet waarom ze daar bij jouw kind aan denken, maar mijn ervaring is wel dat het inderdaad bij kinderen die een vorm van autisme hebben zo is dat zindelijkheid moeilijk kan zijn.
    Als dat het geval is zou het kunnen zijn dat je kind veel baat heeft bij een goede uitleg (in kindertaal) van het fysieke proces van de ontlasting en van het rioleringsstelsel. Het kan veel rust geven als een kind weet wat er nou precies gebeurd in het lichaam en daarna in de riolering. Het kan het een en ander aan angsten wegnemen. Het klinkt misschien vreemd om dit soort dingen aan een klein kind uit te leggen, maar kinderen begrijpen vaak meer dan je denkt.
    Daarnaast is jullie gevoel over het proces ook heel belangrijk. Gevoelige kinderen pikken je spanning snel op, ook al zeg je er niets over en doe je rustig. Het kan helpen om na te gaan hoe je zelf denkt over het zindelijk worden van je kind en of je hier wel helemaal achter staat.

    Mag ik vragen waar die observatie is waar je over schrijft?

    Een lang verhaal, maar misschien heb je er iets aan. Succes en bedenk ook dat je kind met 4 jaar nog niet naar school hoeft als jullie daar nog niet aan toe zijn!
     
  14. MamaPeetje

    MamaPeetje Niet meer actief

    M'n zoontje moet ook over een paar maanden naar school maar heeft mbt poepen nog wel eens 'ongelukjes' dan zit er een beetje poep tussen zijn naad zogezegd ;) Hier maak ik me dan wel zorgen over. Plassen gaat goed maarja als die poep er zit dan is hij alsog niet zindelijk want hij wil daardoor soms ook niet naar de wc om te plassen. Heb ook geen idee wat ik daarmee aan moet eigenlijk. Het is idd. super belangrijk dat ze 100% zindelijk zijn als ze naar school gaan.
     
  15. Madura

    Madura Actief lid

    14 nov 2012
    136
    0
    0
    @ mamapeetje, kan je zoon zijn eigen billen afvegen? Misschien goed om dat aan hem te leren als dit nog niet het geval is. Dan kan hij zelfstandig zijn 'probleem' oplossen door naar de wc te gaan om zijn billen af te vegen.
    Succes!
     
  16. Bluesky

    Bluesky VIP lid

    1 okt 2007
    5.941
    0
    36
    Verzorgende-IG
    Heerewaarden
    Ik zat een beetje met hetzelfde want Jitte gaat na de Meivakantie naar school en maakte ook nog geen aanstalten om zindelijk te worden. Ik heb er met haar over gepraat, haar de keuze gelaten, maar ze wilde steeds een luier om. Nu zijn we met de carnaval op vakantie geweest en ik was het zo zat dat gedoe met die luiers, dat ik in de vakantie met haar heb afgesproken dat we na de vakantie gingen proberen of ze op het potje kan plassen. Toch een beetje dwang, ondanks dat ik dat eigenlijk niet wilde. (ik ben van mening dat je een natuurlijk proces niet kunt dwingen, kinderen worden vroeg zindelijk of wat later, net hoe het lichaam het zelf regelt. Tenzij er iets anders aan de hand is, natuurlijk) Ze krijgt ook geen beloning in de vorm van stickers of snoepjes, wel word er uitgebreid gejuicht en gejubeld als ze een plas heeft gedaan!

    Zo gezegd, zo gedaan, de eerste dag na de vakantie thuis de luier uit. ('s maandags op de PSZ nog aan) En waarempel! Mw doet een plasje op het potje. Sterker nog, ze heeft zelfs tijd om haar knoop los te maken, haar broek en onderbroek zelf naar beneden te doen en op het potje te gaan zitten. 2 dagen later zijn we bij de super en vergeet ik haar een luier om te doen. We lopen naar buiten met de kar en ze zegt dat ze moet plassen. Ik vraag of ze het even op kan houden tot we thuis zijn? Ja hoor, dat kan ik wel! En idd, ze houd het op tot we thuis zijn, doet haar jas uit, broek omlaag en gaat keurig op het potje....

    Mijn conclusie: Ze kon het dus wel, maar ze vond het wel makkelijk met die luier... ;)

    Hier op school willen ze ook graag dat ze zindelijk zijn, maar als dat niet zo is mogen ze toch komen. (ze verschonen geen luiers, trouwens) Wel onder de voorwaarde dat er iemand kan komen om te verschonen. Een plasongelukje vinden ze niet zo'n probleem, dan doet de juf wel een schone broek aan, maar als er gepoept is moet mama komen om te verschonen. Dan bellen ze je dus gewoon op. Ok, de juf zal dat voor 1x niet doen, een keer een ongelukje kan, maar als het echt een probleem word, dan wel.
     
  17. FEE88

    FEE88 Niet meer actief

    Maar hij wordt in juli 4? Gaat hij dan niet na de zomervakantie pas omdat het in juli ook vakantie is? Als dat zo is zou ik lekker de hele zomer zonder luier doen :)
     

Deel Deze Pagina