Sinds dat onze dochter 6 weken is, lezen wij haar al voor savonds voor het slapen gaan. Het hoort dus bij haar bed ritueel. Normaal ging ze rustig bij mij op schoot zitten in de slaapkamer, terwijl ik voor las. Maar ze is nu bijna 18 maanden, dus op schoot blijven zitten tijdens het voorlezen is er sinds lange tijd niet meer bij. Wat ik nu doe is haar laten spelen op de slaapkamer, dan lees ik een verhaaltje, en na het verhaaltje tandenpoetsen op de slaapkamer en dan het bed in. Maar onze dochter heeft de gewoonte om een kleine 30 minuten te gaan slapen, en dan huilend wakker worden. Soms moet ik terug en soms slaapt ze na 10minuten huilen weer verder. Nu dacht ik dus van : misschien raakt ze overprikkelt door dat ze op haar slaapkamertje speelt terwijl dat ik voorlees. Vanavond dus anders dan anders gedaan, en heb haar eerst haar tanden gepoetst, en toen in bed neergelegd, en terwijl ze in haar bedje lag, voor gelezen. Nouuuuuuu dat werd een complete drama, want ja, dame is gewend dat zij mag spelen op haar slaapkamer terwijl mama er bij zit en voorleest. Vraag me nu af hoe jullie jullie kindje voor lezen ?????
Wij lezen gewoon overdag voor, ze komt dan zelf aan met boekjes die ze wil lezen. We komen maar weinig aan het echte verhaal toe... zij wijst aan en wij zeggen wat dat dan is. En ze bladert vrij snel door Het heeft hier nooit onderdeel uitgemaakt van het bedritueel. Bij ons is het bedritueel eigenlijk heel simpel: verschonen, slaapzak aan, slaapmuziekje aan, dikke knuffel en kus geven, in bed leggen, knuffels kussen en welterusten. 's Avonds gaat daar nog aan vooraf een fles drinken en tandenpoetsen. We zijn sowieso pas laat begonnen met voorlezen, pas toen ze er interesse voor begon te krijgen. Pas ergens tussen de 6 en 8 maanden. Het is zo dat je kindje niet met haar volle gedachten beide kan doen: naar jouw verhaal luisteren en spelen. Dus doet ze beide maar half waarschijnlijk. Ik zou wel aan gaan wennen om bij je op schoot te komen zitten en dan het verhaaltje te doen, eventueel nog in de woonkamer voor ze naar bed gaat of zo om te beginnen. Als dat goed gaat weer proberen om het in bed te doen, dus als ze uit die oude gewoonte gehaald is.
Overdags lezen we ook voor, maar in de avond, zo vlak voor het slapen gaan, wil ze ook een verhaaltje. Maar terwijl dat ik haar een verhaaltje voor lees, wil zij dus spelen op haar slaapkamer. Maar heb het idee dat het spelen op haar slaapkamer zo vlak voor het slapen gaan, haar een beetje teveel prikkelt, aangezien ze dus moeilijk in slaap komt.
Overdag lezen we de hele dag door boekjes waar ze mee aankomt, 's Avonds is het echt onderdeel van het avondritueel. In bad, pyjama aan, tanden poetsen, boekje lezen (op schoot terwijl we op ons grote bed zitten) en dan heeft ze daar meestal haar aandacht wel bij.
Ik lees 's avonds bij dochter op bed. Dochter zit op schoot en zoontje naast me. Als ze niet rustig blijven zitten, wordt er niet gelezen. Ik zie eerlijk gezegd het nut ook niet echt van voorlezen als je dochter ondertussen speelt.
Ik lees niet voor als ik een boekje pak wil zij het vasthouden. Prima, maar is voorlezen er niet bij doordat ze steeds bladerd. Soms als ik geluk heb kunnen we een poosje dingen zeggen die zij aanwijst, maar vaak gooit ze het boekje van zich af. Als ik het dan weer pak en probeer te lezen gaat ze krijsen jammer maar het zal vast wel een keer komen. hier is het bedritueel tandenpoetsen, pyama en slaapzak aan, speentje uit de kast pakken en schommelen in de schommelstoel terwijl ik zing, en ik leg haar dan zingend weg en zeg nog weltrusten en dan loop ik weg.
Hier lees ik al vanaf dag 1 voor. Toen omdat ik zelf gewoon enorm leuk vond en ik het prettig vond om een soort avondritueeltje te hebben, inmiddels weet onze dochter niet beter. Het is echt onderdeel van het naar bed gaan. Overdag lezen we samen boekjes, 's avonds is het meer eenrichtingsverkeer Ze krijgt een schone luier, pyama en slaapzak aan, dan nog een flesje en dan leg ik haar in bed. We hebben een stoel naast haar ledikant staan en daar zit ik dan op terwijl ik haar voorlees. Soms slaapt ze al als ik nog maar 2 zinnen heb gezegd, maar dan maak ik toch het verhaaltje af, haha! Ik doe het overigens in het schemerdonker en met hele zachte, bijna fluisterstem.
Nou nut heeft het wel, en leuk vindt ze het ook, ondanks dat ze speelt, want zodra ik stop met lezen, dan kijkt ze me aan en zegt dan '' door gaan mama '' Dus ja, ondanks dat ze speelt, hoort ze echt wel wat ik voor lees. Want lees ik niet voor, dan staat ze op, pakt een boek, brengt het naar mij, en roept dan '' lees mama, lees ''
wij lezen ook niet voor voor het slapen gaan. bedritueel is hier vrij kort, tanden poetsen, omkleden, schone luiers. knuffels erbij. kus en dan t bed in... misschien een idee om beneden voor te lezen? hier is voorlezen ook meer door het boek bladeren dan lezen! hij wijst de plaatjes aan en ik vertel er wat bij. rustig zitten en luisteren naar mijn verhaal is er nog niet bij... komt wel een keer...
Wij doen vanaf een half jaar 's avonds voorlezen hebben dat een periode onderbroken toen ze er te druk voor was en steeds het boekje dichtgooide maar nu is het 's avonds weer terug. (ps. overdag is het zoals iemand net schreef meer interactie, 's avonds lees ik voor en luistert zij). Avondritueel: naar boven, verschonen, insmeren (ivm eczeem); pyjama aan, tandenpoetsen (alles op de commode), dan voorlezen, knuffelen in bed leggen, muziekje aan en de deur uit voor pa/ma. Op haar kamer hebben we een grote zitzak waarin we voorlezen. We kunnen dan samen met haar onderuit hangen, kan op schoot of ernaast net wat ze wil. Hier was er ook een periode dat het niet ging, toen deden we het niet. Ik denk dat je inderdaad een nieuw bedritueel moet proberen zonder het spelen als je denkt dat het daar aan ligt. Hou dan vooral even vol want het zal even duren voordat ze door heeft dat het anders gaat en niet meer als voorheen. Zal misschien wat avonden energie kosten (tenminste dat is hier als ik ergens iets verander kost altijd een tijdje). Misschien ook bedenken wat voor jullie prettig is evenals voor je kleine en aan dat plan vasthouden? Hoop dat het snel een fijn ritueel wordt voor jullie!
Dat geloof ik, maar ik doelde meer op het feit dat het voorlezen, wat mij betreft iig, onderdeel is van een rustig avondritueel, waarbij je kind even kan "afkicken" van het spelen en zo rustig in bed kan. Dat is in jullie situatie niet echt aan de orde, ze speelt gewoon vrolijk verder.
ik lees overdag veel voor, maar ze vind boekjes met alleen plaatjes of woordjes leuker dan een echt verhaal. Ze leert er wel heel veel woordjes door hebben we nu in de gaten. twee maanden terug kon ze alleen nog papa en mama zeggen en nu zegt ze ongeveer 15-20 woordjes. Voor het slapen gaan lezen we nooit voor omdat ze daar erg druk van word voor het slapen gaan, hier werkt dat dus averechts
Ons avondritueel: Douchen, pyjama aan en dan op ons bed liggen met een flesje melk en dan lezen we een verhaaltje voor. Daarna naar haar bed, nog een liedje zingen, kusje en dan slapen. Omdat ze haar flesje vasthoudt kan ze niet in het boekje bladeren hihi, anders zou ze dat ook doen.
Wij lezen voor op het grote bed van mama en papa, standaard 2 boekjes die hij mag uitkiezen. Daarna brengt 1 van ons hem naar bed.
Hier lezen we voor het middagslaapje en voor het echte slapengaan een prentenboek voor. We lezen het hele verhaal en daarna kijkt ze zelf nog in het boekje terwijl wij haar dingen laten aanwijzen en vragen hoe dingen heten enzo. Dit doen wij sinds ze een maand of 7/8 is denk ik. Ze kiest vaak hetzelfde boek (Elmer) en dat vind ik soms wel saai, maar ach.
Ik lees ook overdag. Ze heeft eigen maand met boekjes en plank. Ze komt zelf met wat ze wil. Meestaal "leest" ze het zelf. Maar soms komt dan begin ik lezen maar ze wil doorbladeren dus komt niet uit van dat. Ze zit even, doorbladeren samen, doet ze weer 1e pagina en weer doorbladeren en zo door.. Ken al alles uit mijn hoofd dus leed het gewoon zo zonder echt te lezen hihi. Dan ze is klaar en wegwezen. Soms lees ik gewoon door terwijl ze iets anders doet naast Voor slapen gaan lezen we nog niet want ze is te actief voor te zitten luisteren of bijblijven
Op schoot zittend, graag of niet. Als ze niet wil blijven zitten dan gaat het boekje terug op de kast en dan gaat ze in bed. Maar alhoewel mijn jongste een enorme draaikont is blijft ze die 5 minuten wel zitten, omdat ik het altijd zo doe. Ze heeft dan ook al haar slaapzak aan, misschien scheelt dat.
Zoon vn 18mnd: Wij lezen overdag vaak 2/3x voor (komt soms ook zelf om vragen), altijd op schoot. Hij zit graag en rustig op schoot.Vindt voorlezen super, wijst alles aan, benoemd zelf veel, draait blz om etc. Pakt ook regelmatig zelf boekjes om alleen in te kijken, bladeren, aan te wijzen en te benoemen. Lezen ook iedere avond nog bij bedritueel. Altijd in de woonkamer op de bank op schoot met tv e.d. uit. Pyama is dan al aan, tanden al gepoetst. Na dat verhaaltje meteen naar boven en in bed.
ik lees sinds een maandje pas voor het slapen gaan voor. voor die tijd had hij ook niet de rust om te blijven zitten en had het geen zin. Nu is het eerst tanden poetsen, pyama, slaapzak aan en dan ga ik op een stoel zitten op zijn kamer die ik voorheen gebruikte om voeding te geven. Ik lees 2 korte verhaaltjes (zo'n 5 minuten in totaal) Dat is echt eff een rust momend voor hem. dan bed in. liedje zingen en klaar.
De jongste zit op schoot terwijl we hem voorlezen. Of hij echt luistert weet ik niet. Hij zit in ieder geval enthousiast op mijn schoot te wippen. De oudste ligt in zijn bed of zit rustig op schoot. Spelen tijdens het voorlezen nooit gedaan. Het voorlezen is een moment om de dag af te sluiten.