Doen fotografen dit?

Discussie in 'De lounge' gestart door happyglow, 2 jun 2014.

Topicstatus:
Niet open voor verdere reacties.
  1. Strijkkraal

    Strijkkraal VIP lid

    11 apr 2008
    10.680
    3.692
    113
    Gut - want inderdaad ... stel je voor dat je je brood kunt verdienen met fotograferen in dit land (of andere creatief werk) ;);) Je betaalt ook voor expertise en tijd. Of ga je bij de garage alleen je onderdelen betalen als je je auto moet maken en de rest niet "want het is zo godsgruwelijk duur"... Daar betaal je toch ook voor arbeidsloon, tijd, expertise EN onderdelen??

    Dat iemand het duur vind, dan kan. Is ook heel normaal. Er zijn ook genoeg dingen waarvan ik vind dat die duur zijn. Maar dan vervolgens op iemand afgeven en in feite als een soort van afzetter neer te zetten vind ik het andere uiterste. Onbeschoft ook bijna.

    Maar ja, zoals met zo'n beetje alles ... als er een hobbyfotograaf om de hoek is die het voor een habbekrats doet en er redelijke foto's uit weet te trekken, dan is het voor de rest van de branche moeilijk volgen. Ik zie het niet anders in de taartenwereld ...
     
  2. Joycey

    Joycey Niet meer actief

    Nee, wij hebben een onderhoudscontract voor een normale prijs. En anders halen we inderdaad de onderdelen op en gaan we verder shoppen bij een andere garage...

    Je kunt nou eenmaal niet in andermans portemonnee kijken en er zijn altijd meerdere opties. Ik zou het een ander niet kwalijk nemen voor het verkennen van die opties. Die persoon kan altijd zelf nog de afweging maken wat hij/zij doet.
     
  3. happyglow

    happyglow Fanatiek lid

    18 okt 2012
    2.101
    0
    0
    Accountmanager Binnendienst
    Maarssen
    JUIST! Je shopt voor een goede garage die qua prijs bij jou portomonee past. Dit is niet anders met een fotograaf. Je shopt voor een bruidsfotograaf die qua prijs maar ook qua kwaliteit bij jullie eissen passen.

    Als jij nu ineens een hogere rekening krijgt van de garage is dit niet eerlijk omdat ze een vaste prijsafspraak hebben gemaakt. Maar als je akkoord gaat met 500 euro en je hebt afgesproken dat ze daarvoor je koppeling maken en er een nieuw remlicht opzetten ga je achteraf niet zeuren dat ze de deuk in de bumper niet gemaakt hebben.
     
  4. Mamak

    Mamak Fanatiek lid

    8 jun 2008
    3.424
    48
    48
    thuis
    ik snap dat TS het niet doet.. maar snap dat weinig mensen geen idee hebben wat dingen kosten..

    Fotografie is een creatief beroep en helaas spitten creatieve beroepen altijd het onderdelf.. Het is namelijk voor mensen op de een of andere manier niet te ontdekken/ aan te tonen hoeveel werk/liefde/zaligheid/uren erin zit..

    Voor onze accountant betalen we allemaal de rekening, de bakker zijn brood/gebakje etc rekenen we ook allemaal met gemak af maar die fotograaf/kunstenaar/website bouwer/taartenbakster.. (noem maar op).. die moet het allemaal voor een peulenschil doen omdat wij, in Nederland, creatieve beroepen niet op waarde schatten..

    Ik snap de 2000 euro van de fotograaf wel..

    Een voorbeeld, wij hebben binnenkort een newbornshoot als onze kleine er is.. kosten 150 euro incl 10 foto's op hoge resolutie (op CD dus)..
    Laten we eens kijken wat de fotografe daar voor doet:
    - afspraak met ons plannen, factuur opmaken = 30 min tijd
    - vooraf instellingen maken op camera, auto inladen en naar mij reizen = 30 min tijd
    - de shoot zelf = 120 min tijd
    - de foto's op pc zetten, uitzoeken, uploaden en naar ons mailen = 30 min tijd
    - e-mail correspondentie, foto's bewerken, op cd branden = 180 min tijd

    totaal 6,5 uur tijd en dan heb ik het nog krap berekend..
    Ze heeft hiervoor apparatuur aangekocht, een computer/foto programma gekocht, cursussen gevolgd, kilometer kosten gemaakt en noem maar op.. Nu ken ik de fotobranche en afschrijving niet maar ik gok dat dat een kostenpost is van 20 euro per klant..

    Wat heeft deze, o zo dure, fotograaf dan werkelijk per uur verdient.
    150- BTW = 123 euro
    123 euro - afschrijving = 103 euro
    per uur 103 / 6,5 uur = 15 euro BRUTO per uur
    en DAAR moeten nog alle kosten vanaf zoals pensioen etc etc..
    Ik denk dat er weinig mensen zijn die voor 15 euro bruto per uur (geen opbouw van WW, ziektegeld, pensioen) nog hun bed uit komen..
     
  5. Strijkkraal

    Strijkkraal VIP lid

    11 apr 2008
    10.680
    3.692
    113
    Dat klopt ... helemaal mee eens hoor, maar om dan het gehele beroep (let op: niet zijn de hobbyfotografen) te schofferen terwijl ze gewoon een normale prijs vragen is het andere uiterste. De fotograaf die € 500 voor een bruidsrapportage vraagt is een abnormale prijs ...

    het is niet zo dat beroepsfotografen duur zijn ... het is zo dat jij het er niet voor over hebt. Dat zijn twee totaal verschillende dingen.
     
  6. Imensa

    Imensa Niet meer actief

    Dit gaat overigens over foto's die na bewerkt worden door de klant. Daar sta ik niet achter en wil ik mijn naam niet onder/op hebben staan, dat is gewoon slechte reclame. Heb 1maal de fout gemaakt. En elke keer als ik die foto voorbij die komen springen de tranen in mijn ogen. Dus als mijn foto ongevraagd en of onrechtmatig word gebruikt gaat er eerst een vriendelijke mail uit waarin vriendelijk doch dringend verzocht word de foto te verwijderen en waarin ook gelijk gewaarschuwd word voor een eventuele rekening die zal volgen mocht dat niet gebeuren..
     
  7. Precies, da's exact hetzelfde als met brood, waar eerder een vergelijking mee werd gemaakt. De één haalt het bij de bakker en betaalt daarvoor, de ander neemt genoegen met brood van de Lidl, omdat ze de bakker te duur vinden. Bakkers hoor je alleen nooit roepen dat ze zo ontzettend ondergewaardeerd worden :D

    Maar goed, daar gaat het in dit topic helemaal niet om, het draait daar alleen, net zoals in elk topic waarin over fotografen gesproken wordt, wel weer op uit. De vraag is of het normaal is om een ander te vragen logo's van een foto te halen. De één vindt dat heel normaal, omdat ze vinden dat de klant al meer dan genoeg heeft betaald, de ander vindt dat je de fotograaf daarmee benadeeld. Dat kan toch? Heeft niets te maken met geen respect voor fotografen of onderwaardering (want voor zover ik weet zijn de meeste mensen die foto's laten maken daar vaak dolblij mee, worden ze overal opgehangen en op facebook geplaatst -vaak vrijwillig met de naam van de fotograaf getagd!-), in mijn ogen.
     
  8. happyglow

    happyglow Fanatiek lid

    18 okt 2012
    2.101
    0
    0
    Accountmanager Binnendienst
    Maarssen
    Fijn dat er mensen zijn die het nog wel snappen! En bewerking van een CD met foto's kost meestal wel wat meer tijd. Ik bewerk namelijk alle foto's van te voren een klein beetje en stuur ze dan pas op om te kiezen in de hoop dat ze meer foto's aanschaffen. Dan kunnen ze bij hun keuze ook nog gewenste bewerkingen kiezen. (bh bandje weghalen, pukkeltje wegwerken etc.)
     
  9. Emma86

    Emma86 VIP lid

    25 jun 2012
    5.284
    2.236
    113
    Vrouw
    Nederland
    Ik vind 2000 euro PLUS nog eens 20 euro PER FOTO wel erg veel. Onze fotograaf kostte 1200 euro voor een hele dag, album en reiskosten zaten bij deze prijs in. Alle foto's kregen we op dvd in een hoge resolutie en we kunnen ermee doen en laten wat te willen (bij wijze van). Wil ik nog een keer een foto laten afdrukken of op canvas dan kan ik dat gewoon doen.
    Mijn ouders hebben 100 foto's nabesteld (don't ask why) en dan zou ik zeker 100 X 20 euro mogen dokken voor een reportage waar ik al voor betaald heb? Wij hadden in totaal wel 600 foto's!
    Heb wel alle nabestellingen bij hem gedaan.

    Ik vind het sowieso raar dat fotografen zoveel geld nog eens per foto erbij willen hebben de originele foto's houden. Wat als die fotograaf een jaar later failliet is (of ziek of pensioen of overleden), wie gaat mij dan mijn mooie foto's leveren van mijn eigen bruiloft?

    Als je je er niet prettig bij voelt om de foto's te bewerken dan moet je het niet doen (al zou ik bij 2 of 3 foto's zeggen: vooruit. Neem aan dat zij ze alleen privé gebruikt). Erg jammer voor die meid dat ze geen nee durfde te zeggen, ik zou haar adviseren om nog eens met de fotograaf om tafel te gaan, wie weet kunnen ze nog een deal sluiten. Zou er zelf NIET tussen gaan zitten, voor je het weet heb je grote hommeles.
     
  10. Yan

    Yan Bekend lid

    10 dec 2012
    886
    0
    16
    Dat is niet tof inderdaad, dan denken de mensen dus dat jij die (bewerkte) foto hebt gemaakt.
    Ik snap wel dat je je rechten goed beschermd. Ik ben ontwerper/illustrator en loop tegen hetzelfde probleem.
    Ik begrijp ts wel dat ze het niet doet. Ik zou het de foto ook niet bewerken.
     
  11. tuc

    tuc Niet meer actief

    Ik zou het absoluut niet doen...aan zoiets moet jij echt niet gaan meewerken. Ik begrijp uit het verhaal dat deze dame heel goed wist wat waar ze voor betaalde en dan moet ze nu niet gaan zeuren. Of het duur is doet er niet toe..voor mijn part vroeg hij een miljoen..dan is het de de prijsbespreking aan het bruidspaar om duidelijk te maken wat zij daarvoor willen hebben en ze zijn hiermee akkoord gegaan.
     
  12. Imensa

    Imensa Niet meer actief

    Precies en dat is niet de bedoeling ;) Mijn foto's hebben helemaal geen nabewerking nodig;) :p
     
  13. Allesofniets

    Allesofniets Niet meer actief



    Ik snap jullie wel hoor..
    Maar ik zou ook nooit een foto bewerken met de fotograafsnaam erop. En het is uitsluitend voor privégebruik. Dus ook niet op internet (Facebook) daar zijn de 'originele' foto's ook al zonder logo met naam om te vinden.

    In jou situatie vind ik het normaal om zo te handelen.
     
  14. minon

    minon Niet meer actief

    Precies dit.
     
  15. masu

    masu VIP lid

    5 jan 2010
    7.185
    0
    0
    Brabant
    Ik vind dat je volkomen gelijk hebt.
    Ze wist waar ze aan begon en dit was de deal.
    Heel netjes dat je dit dus hebt geweigerd; was iedereen maar zo integer.
     
  16. happyglow

    happyglow Fanatiek lid

    18 okt 2012
    2.101
    0
    0
    Accountmanager Binnendienst
    Maarssen
    Fijn dat mensen zien wat ik bedoel en goed om te zien dat ik geen zeur ben. Ik voelde me namelijk echt een zeur en mijn man is vaak van de lieve vrede en die zei ook dat het voor mij een kleine moeite was om hem er even uit te halen voor dat meisje. Ging mij gewoon om het princiepe.

    Volgens mij ben ik niet strafbaar trouwens, ik ben geen contract met hem aangegaan dus ik loop (ook als bedrijf) geen risico. Maar ik vind dat fotografen en het werk wat ze doen nogal ondergewaardeerd word en ja, ik zou voor zo'n prijs meteen alle foto's logo-vrij geven om te gebruiken maar dat ben ik. En daar komt bij dat ik van mijn langzalzeleven geen complete bruiloften ga fotograferen Lijkt me enorm slopend, de hele dag gefocust zijn en je zal maar net dat ene momentje missen... En dat voor zo'n miniscuul bedrag wat je er uiteindelijk aan over houd en dan spreek ik nog niet eens voor de uren en avonden werk die erna komen... Nee laat mij die tijd dan maar met mn kids besteden. Maargoed iedere fotograaf hanteerd zijn eigen prijzen en als je het er niet mee eens bent ga je niet akkoord.
     
  17. diaan1982

    diaan1982 Fanatiek lid

    8 okt 2009
    3.212
    1
    0
    Ik vraag mij af wat zo,n fotograaf eraan over houd,wat is dat ong ?
     
  18. Yan

    Yan Bekend lid

    10 dec 2012
    886
    0
    16
    Ik vraag me af of je niet strafbaar bent als je dat doet. Hij heeft het auteursrecht op die foto. Zeker als de vrouw in kwestie je daarvoor zou betalen.

    Toevallig heb ik me daar kort geleden in verdiept. Ik ontwerp o.a. Geboortekaartjes en ik vroeg me af hoe het zit met al die bedrijven die mijn ontwerp naschilderen op canvas, tegeltjes, stoeltjes e.d. Zij hebben geen contract met mij. Deze bedrijven zijn wel degelijk strafbaar bezig. Het is namelijk schending van de auteursrechten. Mijn ontwerp wordt doorverkocht op een ander product zonder mijn toestemming en dat mag niet. Dus ze moeten toestemming vragen of mij een commissie betalen over het verkochte werk met mijn afbeelding. Met een aantal bedrijven heb ik deze regeling ook.
     
  19. happyglow

    happyglow Fanatiek lid

    18 okt 2012
    2.101
    0
    0
    Accountmanager Binnendienst
    Maarssen
    50% ongeveer. En daar gaan de kosten af die je maakt. Dus de kosten van een fotoboek (tussen de 150 en 200 euro voor een luxe boek.) de kosten van de benzine om overal naar toe te rijden van huis naar de bruid, naar de jonker, naar de kerk, naar het gemeentehuis, naar een mooie locatie voor foto's en weer terug naar huis.

    En voor hetgeen wat je overhoud ben je dan een hele dag bezig. Als je geluk hebt mag je voor het eindfeest naar huis en ben je 10 uur bezig, maar anders ben je zo 15 uur bezig. Je moet constant gefocust blijven want elk moment is bijzonder op zo'n dag, je doet het niet eventjes over.

    Dan kom je thuis en mag je de week daarna gaan zitten aan je foto's. Goed uitzoeken, inzoomen of de juiste plekken scherp zijn en weggooien welke niet gelukt zijn. dan mag je degene die overblijven bewerken (wat er vaak een stuk of 500 zijn dus daar ben je wel even zoet mee) En dan moeten de allermooiste ook nog geselecteerd worden en secuur in een fotoalbum geplaatst worden. Dat is niet selecteren en automatisch laten vullen nee dat word stuk voor stuk gedaan en een paar keer gecontroleerd voor het gemaakt word.

    en achteraf kun je ze niet op een simpel CD'tje gooien, nee die komen op een luxe USB tegenwoordig. Samen met het fotoalbum word dat verzekerd en aangetekend verzonden naar je.

    Tussendoor heb je geen tijd voor een andere bruiloft dus je werkt een week lang voor 5 a 600 euro.

    En daar moet je nog voldoende van overhouden na aftrek van je rekeningen om je apparatuur up to date te houden. En laat fotografie nou net een vrij dure hobby zijn ;)

    Nee geen bruidsfoto's voor mij of ik moet er 5000 euro voor krijgen whaha. Dan houd ik tenminste nog wat over voor een lekker weekend weg met de kids als compensatie.


    Maar ik moet eerlijk zeggen dat als ik wel bruiloften zou fotograferen dat ik alleen een prijs geef INCL foto's zonder logo aangezien dat toch iets is wat mensen willen, je neemt een fotograaf zodat je mooie foto's wilt hebben dus die geef je hen voor deze prijs. En dan zal ik eerder het album optioneel doen.
     
  20. Imensa

    Imensa Niet meer actief

    Strafbaar is een heel groot woord.. Maar je kán aangeklaagd worden door de fotograaf wegens diefstal van zijn werk. En de schending van intelectuele eigendommen.. Als ie geen rekening stuurt, maar dat voor laat komen zou je in pricipe verantwoordelijk kunnen worden gesteld en dus strafbaar zijn ja.
     

Deel Deze Pagina