hahahaha dit is zó herkenbaar! Hier net buiten ons stadje zit ook een camping, misschien 500 meter buiten onze grens, en je wilt niet weten hoeveel mensen uit onze plaats daar vakantie vieren. Moeder van mijn vriendin ook, die zit letterlijk 5 km verderop. En als je dan nog ziet wat ze moeten betalen (1600 per jaar) denk ik weleens: nou, daar kan ik een leuk huisje van huren. Wij hebben ook een caravan op een vaste camping (meer omdat mijn man dat wil dan ik, maar goed, vind het met kleine kinderen weer wel handig, want je hebt alles daar bij de hand) maar die staat helemaal in het zuiden, tegen de Belgische grens aan en zit je toch in een hele andere omgeving. Ach, ieder zijn meug!
twentse familie kwam wel eens op vakantie bij ons in Zeeland en die kinderen dachten dan echt dat ze in het buitenland zaten!
Moet van twee kanten komen vind ik. Als iemand een ander dialect spreekt kun je ook best wel je best doen het te begrijpen. Ik heb vrienden in Limburg, Twente, Zeeland, Groningen en ook als die hun streektaal spreken begrijp ik echt wel wat er gezegd wordt hoor! Fries niet, dat kost me wat meer moeite.
Hahaha, wat grappig. Toch kan ik me ook nog voorstellen, het is best een eind rijden! Wij zitten al gauw 3,5 uur in de auto als we naar mijn moeder gaan.
Dan praten ze toch niet echt zeeuws denk ik. Want ik ga mn hele leven al met zeeuwen om maar als ze op zn plat zeeuws praten kan ik daar na 30 jaar nog geen chocola van maken...denk dat ik mn turkse buurvrouw beter versta.
Mijn dochter leert gewoon Limburgs dialect. Vind dat ontzettend belangrijk dat ze het goed leert. Ik heb er dagelijks profijt van. Zou mijn werk niet goed kunnen doen als ik het niet kon! Werk in een grensplaats in Zuid Limburg en veel mensen kunnen geen ABN hier!
Ben wel nieuwsgierig. De dames die zelf dialect spreken, verwacht je in je eigen streek ook overal met dialect terecht te kunnen? Verwacht je bijvoorbeeld dat de artsen in het plaatselijk ziekenhuis of de docenten van je kinderen ook dialect verstaan of zelfs spreken? Je burgemeester of de dominee?
Als ik naar mezelf kijk, ga ik er niet zomaar van uit dat alle mensen in Limburg, ook Limburgs praten of verstaan. Komt misschien ook door mijn Noord Hollandse vriend. Ik begin meestal in het Nederlands ( ja, met accent, dat heb ik nu eenmaal) en dan merk je vanzelf snel of degene waarmee je praat Limburgs kalt of neet Mijn zoontje weet trouwens perfect tegen wie hij Limburgs of Nederlands moet praten. Tegen pappa Nederlands en tegen mij gaat hij feilloos over in het plat. Ook tegen zijn familie uit Noord Holland praat hij netjes Nederlands.. Pluisje
Ik verwacht dat niet. Merk wel dat ik het makkelijk vind, want mijn ABN is gewoon niet zo goed. Van artsen verwacht ik het niet omdat die vaak uit heel het land komen. Op school merk je het snel genoeg. Thuis praten we ABN hoewel ik ook vaak gewoon Limburgs erdoor gooi, mijn man begrijpt me toch wel. Met dochter praat ik alleen Limburgs.
Mijn schoonmoeder heeft zelf het boekje gekocht van mijntje in het Gronings. Ze vinden het prachtig en lezen onze kinderen er graag uit voor. Mijn man praat Gronings tegen de kinderen, ik Nederlands. De oudste spreekt enkel Nederlands terug maar verstaat het Gronings wel. De jongste begint nu steeds een beetje beter te praten maar die gooit het nog wel eens door elkaar, Gronings en Nederlands.
Nee dat verwacht ik niet standaard... al is het soms wel fijn Maar aangezien we wel tweetalig zijn opgegroeid (thuis/omgeving Fries en op school Nederlands, met wekelijks een uurtje friese les op de basisschool ) is het voor mij helemaal niet moeilijk om te schakelen.
Jouw tekst is nog duidelijker... zo vergaat het ons ook hoor. Onze kinderen praten in de thuissituatie (incl familie) alleen maar Fries. Verder is het afhankelijk van waar ze zijn... Nederlands bij NLe vriendjes en Duits (Hoch & Platt) op de Kindergarten, bij Duitse vrinedjes/vriendinnetjes en tegen de buren etc.
Op de scholen waar ik als kind zat tijdens de lessen niet. Hoewel op het MDGO wel soms. Onderling wel... Ik ken iemand uit een gehucht bij de duitse grens die echt alleen maar dialect (waubachs plat) kan. Die kan echt geen ABN en is eind 20 begin 30.