Hoi, Op korte termijn wordt onze tuin gedaan. Nou vind ik 2 bomen van onze buren erg storend. Die bomen staan nog geen meter van de schutting en schuur af, waardoor de wortels in onze tuin groeien en de tegels scheef zijn gaan liggen. Nu is dat niet zo erg, maar ik wil niet dat de nieuwe tuin ook een zooitje wordt door die bomen. We hebben een tijdje geleden al bij de buren aangegeven dat we de tuin gaan doen en dat we de wortels in onze tuin weghalen. Ze gaven aan dat dit prima is. Vlak voor we beginnen zullen we het nogmaals aangeven. Echter vraag ik me af wat onze wettelijke rechten zijn mochten ze er nu wel een probleem van maken. Mogen wij de wortels en overgroeiende takken weghalen? En ook als dit mogelijk betekent dat de bomen dood gaan? Alvast bedankt!
Overgroeiende takken mag sowieso. Wortels weet ik niet. Maar dat lijkt me wel aangezien die takken ook mogen?
Je moet even nagaan wat de wettelijke regels zijn wat betreft de bomen zelf. Hoeveel afstand moet er zijn tussen de boom en de erfgrens? Even de schutting daargelaten. Want de schutting staat niet persé op de erfgrens, de erfgrens is het belangrijkste in deze. Volgens mij moet dat doorgaans meer dan een meter zijn. Maar dat weet ik niet zeker. Als de bomen te dicht op de erfgrens staan, kun je de buren sommeren om de bomen te verplaatsen, danwel te verwijderen. Wortels groeien gewoon weer aan, en als de bomen daar blijven staan, zullen binnen de kortste keren de wortels weer door je tegels omhoog komen.
En wat het weghalen van overhangende takken betreft: dit is iets waar je buren verantwoordelijk voor zijn. Zij zullen deze weg moeten halen. Dan zul je wel je buren in je tuin moeten laten om dit te doen, maar het is hun verantwoordelijkheid.
Wortels mag je altijd weghalen. Overhangemde Takken moeten de buren zelf doen. Hun eigendom. Je mag daar niet zondermeer in gaan snoeien. Maar als ze geen gehoor geven aan je verzoek, dan mag je uiteindelijk zelf aan de slag. Een boom (struik, whatever) die hoger is dan twee meter moet minimaal 2 meter van de erfgrens staan. Ik hij hoger, dan mag je eisen dat ze hem weghalen (zou ik niet direct doen, maar in geval dat ze snoeien weigeren kun je het misschien wel als dreigement gebruiken). Behalve als de boom er al meer dan (ik geloof) 20 jaar oud is. Dan vervalt dat recht en hoort die boom gewoon bij het huis.
Ik weet niet hoe hoog de bomen zijn maar wortels zomaar weghalen zou ik niet doen. Bij een flinke storm heeft hij minder houvast en is de kans dat hij om gaat best groot.
Even paar wortels weghalen is niet verstandig. Nederland kent flinke stormen en voor je het weet ligt hij in je tuin of tegen je huis ( of bij grote boom door de gevel) en ben jij aansprakelijk. Vraag een erkend boomverzorger om advies. Wortels groter dan 10 cm zowiezo nooit verwijderden. Kleinere wortels kunnen vaak geen kwaad. Je mag ze dus zelf verwijderen maar mocht dit niet goed gebeuren en er gebeurd wat met de boom. Omvallen maar ook afsterven kan u handen vol geld kosten. Boom van paar jaar oud kan zo 10.000 euro waard zijn
Idd. Vergeten te zeggen: stabiliteitswortels (groter dan 10cm) kun je beter laten zitten. Klein detail, hahaha
Dit klopt bijna maar net niet. De gemeente kan de afstand van 2 meter tot de erfgrens in de A.P.V. verkleinen. Dan mogen bomem dichter of op de erfgrens staan. Even in de A.P.V. Van jouw gemeente kijke dus of navragen.
Klopt. Gemeentes kunnen er in de praktijk van afwijken, maar dit is niet vaak het geval (aldus onze wijkagent).
Hier moeten bomen idd op 2m afstand van de erfgrens, maar de gemeente noemt iets pas 'boom' als het >3m is. Onze leiboompjes zijn 2m30 en mogen op 50cm van de erfgrens. Maar geen overhangende takken ofzo natuurlijk.
Van belang is idd ook hoe groot en oud de bomen zijn. Grote bomen mag je namelijk op een gegeven moment niet meer kappen zonder vergunning, ongeacht of ze op jouw terrein staan of niet. Iets doen waarbij er risico is dat de boom het niet overleeft lijkt me dus lastig. Zou dan oppassen met wortels hakken, al zijn hier geloof ik al goeie tips gegeven.