Wij hebben 3x geen tests gedaan, wel 20 weken echo. Ik wil nooit voor een keuze komen te staan dus kies ik hem niet. Ik denk ook dat Edwards en Patau wel naar voren komen uit andere echo's. Het zijn vaak kinderen met ernstige afwijkingen. Ik heb voor mezelf het gevoel dat het de zwangerschap zou beïnvloeden. Mocht ik via de mmm zwanger zijn geraakt, dan zou ik het overwegen. Ik zit nog niet in de risicogroep, heb twee gezonde kinderen en zwangerschappen gehad, en ga nu uit van een goede zwangerschap.
16+2/3 weken is nog steeds 4 weken eerder dan 20+2/3 weken maar het is natuurlijk een persoonlijke afweging, ik wilde alleen de onze delen.
Wij hebben ook niet voor NIPT of combinatietest gekozen en de aangeboden vruchtwaterpunctie of vlokkentest geweigerd, ondanks dat mijn dochter is overleden aan een overdraagbare, erfelijke aandoening. Onze redenatie is dat we, ondanks een evt. slechte uitslag, toch niets met de uitkomst zouden doen. Je hòèft een zwangerschap niet af te breken als je een kindje verwacht dat een afwijking heeft die niet met het leven verenigbaar is. Voor deze afwijking weten we pas met de 20-weken echo zeker of dit kindje gezond is, of niet. Ik heb de zwangerschap van mijn dochter als heel bijzonder ervaren, zolang ze bij me was kon ik haar koesteren, van haar houden, contact met haar hebben, kon ML met haar praten en spelen. Daar hebben we, ondanks alle zorgen en verdriet, van genoten, samen met onze, toen 3-jarige, zoon. Uiteindelijk begon de bevalling spontaan met 35 weken en is ze, anderhalf uur na haar geboorte, heel rustig in onze armen ingeslapen.
Wij hebben bij de eerste en bij deze zwangerschap geen combinatietest en nipt laten doen. We voelden er niet veel voor eigenlijk Mijn vriend is net 33 geworden en ik wordt 30, in onze familie komen ook geen afwijkingen voor. Uit een combinatietest komt alleen een percentage uit wat dus eigenlijk nog niets zegt en waardoor je altijd aanvullend onderzoek moet laten doen.
Precies dat bedoel ik. Een goede vriendin van mij heeft een dochtertje van 4.5 met een zware handicap. Spontaan ontstaan en gewoon enorme "domme pech", niks erfelijks. Tuurlijk is de kans vele malen groter dat het gewoon goed zit, maar het is absoluut geen garantie omdat "het niet in de familie voorkomt".
Je kunt evt. verder onderzoek laten doen, als je dat wilt. Wil je dat niet, dan doe je dat niet. Er moet helemaal niets, jouw kindje, jouw lijf, jouw beslissing...
Sorry zie nu pas dat je eigenlijk helemaal niet om advies vraagt, sorry voor mijn goedbedoelde maar ongevraagde advies
Wij doen het ook niet. De meeste dingen komen er wel uit met de 20 weken echo en de dingen die er niet uit komen, komen ook niet uit de nipt test. Wij zouden de zwangerschap ook sowieso niet laten afbreken.
Wij hebben de combinatietest wel laten doen. Eigenlijk hoefde het van ons niet zo (beiden jong dus wat dat betreft geen verhoogd risico) en we zouden het kindje ook niet weg hebben laten halen in geval van een chromosoomafwijking. Maar hier in Frankrijk is het eigenlijk zo standaard dat ze niet eens vroegen of we het überhaupt wilden, dus voor we het wisten was de nekplooi al gemeten (deden ze gelijk bij de termijnecho) en had ik het formulier voor het bloedonderzoek in m'n handen. We hebben het toen dus toch laten doen, het kostte niks en toen we de uitslag kregen was het toch ook wel weer een fijn idee ondanks dat het nooit 100% uitsluitsel geeft. Ik moet wel heel eerlijk zeggen dat als ik het had moeten betalen we het niet gedaan hadden.
@sabagirl wat verschrikkelijk. Een hele spannende periode. Veel succes donderdag en hopelijk valt alles uit eindelijk toch mee!! Heel veel sterkte. Best veel mensen die dus geen nipt/combinatie test laten doen. Ik probeer er ook gewoon van uit te gaan dat we een gezond kindje krijgen, die kans is velen malen groter. En ja zo'n uitslag zegt niet veel. Zo las ik ergens dat iemand een slechte uitslag had gekregen maar toen de baby geboren werd was alles gewoon in orde. Nou dan zit je daar wel de hele zwangerschap mee. Ik ben al zo'n enorme piekeraar dus geen test doen lijkt mij het beste voor nu. Als bij de 20weken echo vervelende dingen aan het licht komen kunnen we altijd voor de zekerheid nog de NIPT laten doen.
Hier klopt niks van. Wij hebben het helaas in januari mee moeten maken. Ik heb de combinatietest laten doen waaruit een verhoogd risico kwam voor alle drie de chromosoomafwijkingen. We hebben daarop direct een vlokkentest laten uitvoeren en twee dagen later hadden we de uitslag. Helaas was de uitslag niet wat we gehoopt hadden en hebben we gekozen voor afbreking. Dankzij het snelle handelen van de verloskundige en het ziekenhuis hebben wij de zwangerschap af kunnen breken bij 14 weken en 5 dagen. Hadden we de combinatietest eerder laten uitvoeren (we hadden hem één week eerder nog kunnen uitvoeren) dan was de zwangerschap beëindigd met 13 weken 5 dagen. Dat is een groot verschil met een afbreking bij bijvoorbeeld 23/24 weken! Het is naïef te denken dat je weinig risico loopt als je jong bent er niks in de familie voorkomt. Wij behoorden ook niet tot een risicogroep en er komt in onze beide families niks voor. Het kan altijd! Het is meer de vraag: wat zou je doen als je kindje een chromosoomafwijking heeft? Als je de vraag kunt beantwoorden met 'alles is welkom' zou ik geen tests laten doen. Als je twijfelt of als je een kindje niet wilt opzadelen met een ernstige afwijking moet je het laten testen. In deze kwestie kun je het niet goed of fout doen, het gaat erom hoe jullie je erbij voelen. Laat je daarbij nooit beïnvloeden door je omgeving. Oh en wat betreft de vlokkentest: ze doen dat zo voorzichtig dat de kans op een miskraam echt minimaal is. Bovendien is het bij de zwangerschappen die geëindigd zijn in een miskraam na een vlokkentest of vruchtwaterpunctie niet zeker wat de oorzaak is: de test of gewoon een miskraam zoals dat altijd kan voorkomen.
Ik hoor heel veel mensen zeggen 'bij ons in de familiezit niks'. Bij ons ook niet maar ik bleek bij onze 2e zwangerschap wel drager te zijn van een gebanlanceerde translocatie. (Stukjes van de chromosomen zijn dan verwisselt). Het zegt dus niets. Tuurlijk is de kans heel klein dat er wat mis is, gelukkig wel. Maar geloof me, als je er met de 20 weken echo achterkomt dat het niet goed gaat met je kindje en je komt voor de meest onmogelijke keuze in je leven te staan.. iets wat ik niemand toewens
Klopt, maar zorgen maak je je dan wel behoor.... Snap zeker als men er wel voor kiest hoor, iedereen moet hierin toch zijn eigen gevoel volgen en keuze maken
Zou die keuze minder moeilijk zijn als je minder ver in je zwangerschap bent? Wij hebben ervoor gestaan en ik zou nooit kunnen kiezen voor afbreken, hoe lang of kort ik ook zwanger ben. Ik geloof niet dat het minder moeilijk is als je minder ver zwanger bent.
Natuurlijk snap ik dat ook! Maar er wordt vaak gezegd/geschreven dat je dan verder moet met onderzoeken of dat je dan af moet breken. En dat is niet waar, je hebt altijd je eigen keuze en daar moet je voor gaan. Daar doelde ik op, er moet niets, je zou verder kunnen laten onderzoeken, àls je dat wilt, wil je dat niet dan weiger je dat. En je kunt altijd je zwangerschap uitdragen, ook die keuze heb je!
Voor mij persoonlijk zou het met 23 weken wel heel veel moeilijker zijn geweest dan met 18 weken, laat staan de eerder genoemde 14 weken. Met 23 weken voelde ik hem dagelijks bewegen, met 14 nog helemaal niet, scheelt voor mij heel veel qua gevoel in geval van afbreken. Maar ik zou ook een zwangerschap die niet levensvatbaar is niet kunnen uitdragen, als je dat wel wilt doen is het al heel ander verhaal. Zou ik dat misschien toch al eerder willen weten zodat je je een beetje kan voorbereiden en niet bv al een kinderkamer maakt maar ik snap dat dat heel erg persoonlijk is, zoals dit hele onderwerp. TS, je zegt dat veel mensen voor niet testen kiezen maar je vraagt natuurlijk ook eigenlijk alleen naar die mensen. Waar ik woon doet ook iedereen het en ook al mijn vrienden en kennissen in Nederland doen het wel. Is maar net waar en wat je vraagt.
In mijn directe omgeving heeft ook eigenlijk niemand er voor gekozen heb het al aan meerdere gevraagt. Maar inderdaad het is maar net waar je het vraagt. Voegt verder ook niks toe was er gewoon benieuwd naar.
Hier niet gedaan. Het is "maar" een kansberekening. Je kan net die ene % zijn die het juist wel of juist niet heeft. Bij de 20 weken echo wordt er ook veel bekeken en stond al onder controle van het ziekenhuis en dus veel meer echo's etc. Er zijn nog genoeg aandoeningen die ze niet ontdekken bij de nipt/combitest.