MRI tijdens zwangerschap

Discussion in 'Onderzoeken en echo's' started by Rosje83, Jan 5, 2018.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Rosje83

    Rosje83 Fanatiek lid

    Jul 17, 2017
    1,908
    1,757
    113
    Female
    Hoi meiden,

    Tijdens erfelijk onderzoek naar de dissectie in de halsslagader die mijn moeder, mijn oma en oma's broer hebben gehad is geen afwijkend naar voren gekomen die dit zou kunnen veroorzaken. Toch vermoeden de artsen nog steeds erfelijkheid, waardoor ik misschien ook een verhoogd risico heb op een dissectie. Tijdens een gesprek tussen de arts & mijn moeder is aangegeven dat tijdens een zwangerschap voor mij wordt aangeraden om een MRI te laten maken. Dit heb ik toen nagevraagd tijdens mijn eigen intake bij de prenatale diagnostiek (voor een erfelijke ziekte van mijn vaders kant, lekker dubbelop, gelukkig is dat stukje goedgekomen :rolleyes:). Hier heb ik tot nu toe niets over gehoord en heb hier dus ook geen zorgen meer over gemaakt omdat we het misschien verkeerd hadden begrepen. Tot ik vanmorgen hoorde dat van de week bij mijn neef (ook 26 jaar) een dissectie is geconstateerd...

    Nu wordt mij dus toch nadrukkelijk aangeraden om een MRI scan uit te laten voeren van mijn aders in mijn nek tot aan mijn lies tijdens mijn zwangerschap. Ik ben hier toch wel huiverig voor, zeker omdat ze (denk ik) met contrastvloeistof moeten gaan werken om de aders goed in beeld te kunnen brengen. Een MRI zou niet veel kwaad kunnen, maar de contrastvloeistof vind ik eigenlijk een beetje eng.

    Heeft iemand ervaring met een MRI tijdens de zwangerschap waarbij contrastvloeistof is gebruikt? En zo ja, wat is hier over gezegd door de artsen? Zit hier geen extra risico aan?
     
  2. Twinkle81

    Twinkle81 Fanatiek lid

    Jul 4, 2014
    4,945
    1,033
    113
    Voorschoten
    Geen ervaring, maar een MRI van de aders (en dus met contrastvloeistof) heet een MRA (is makkelijker zoeken).
    Indien je borstvoeding geeft of zwanger bent, dien je dit even te melden bij de artsen. Met een simpele google-opdracht zie je dat het de eerste 16 weken van de zwangerschap wordt afgeraden, maar aan je banner te zien, ben je daar al voorbij. Als de artsen zeggen dat het kan, zou ik het zeker doen, want een dissectie lijkt mij niet bepaald zonder gevaar. Je laat niet wekelijks een MRA doen en de vloeistof zal grotendeels afgebroken worden voordat het de placenta heeft bereikt als je logisch beredeneert (maar dat is natuurlijk een mening, geen feit, dus of je daar waarde aan hecht, zul je zelf af moeten wegen ;) )

    Succes met je keuze.
     
  3. Rosje83

    Rosje83 Fanatiek lid

    Jul 17, 2017
    1,908
    1,757
    113
    Female
    Superbedankt voor je reactie, ik ga daar inderdaad nog even op zoeken.

    De artsen raden juist aan tijdens de zwangerschap omdat er dan meer druk op je aders komt te staan en het risico nog groter is. :) Zij zullen het dan ook wel als ongevaarlijk zien, anders raden ze het niet aan, maar toch is het voor mijn gevoel 'onnatuurlijk'.
     
    Twinkle81 likes this.
  4. Twinkle81

    Twinkle81 Fanatiek lid

    Jul 4, 2014
    4,945
    1,033
    113
    Voorschoten
    Zo'n vermoeden zou ik ook hebben. Het zal je maar gebeuren met de ader die richting de placenta loopt (of degene ernaast). Eng idee, de kans is zeker heel gering, maar niet onmogelijk. Persoonlijk zou ik de MRA laten doen in jouw geval, zeker met zo'n advies van de artsen, maar ik snap je gevoel ook heel goed
     
  5. julia80

    julia80 Fanatiek lid

    Jan 11, 2014
    4,610
    2,403
    113
  6. Rosje83

    Rosje83 Fanatiek lid

    Jul 17, 2017
    1,908
    1,757
    113
    Female
  7. julia80

    julia80 Fanatiek lid

    Jan 11, 2014
    4,610
    2,403
    113
    Graag gedaan en succes!!
     
  8. Moess

    Moess Niet meer actief

    @Rosje83 ik heb toen ik 33w zwanger was een ct scan gehad met contrast vloeistof ivm vermoeden longembolie. Ik schoot daar ook enorm van in de stress toen op de seh maar ze hebben me gezegd dat dit alleen kwaad kon in de eerste fase vd zwangerschap.
     
    Rosje83 likes this.
  9. Rosje83

    Rosje83 Fanatiek lid

    Jul 17, 2017
    1,908
    1,757
    113
    Female
    @Moess Bedankt voor je reactie.

    Ik zit nu te wachten op de oproep van de cardioloog wanneer de MRI plaats kan vinden, heb besloten het toch maar te doen inderdaad. Een dissectie is eigenlijk gevaarlijker, want dat kan fout gaan voor ons beiden.
     
  10. Twinkle81

    Twinkle81 Fanatiek lid

    Jul 4, 2014
    4,945
    1,033
    113
    Voorschoten
    CT is trouwens met rontgenstraling en kan de celdeling negatief beinvloeden. Vandaar dat dat vooral in het eerste gedeelte van de zwangerschap gevaarlijk is, maar met rongenfoto's kunnen ze een foto van een heel gericht gebied maken, dus zolang dat niet van het schaambot/baarmoeder is, zijn de risico's niet extreem hoog (alhoewel ik een thoraxfoto indien mogelijk uit zou stellen, maar dat is bij @Moess geen optie geweest. Een longembolie is vele malen gevaarlijker dan mogelijke negatieve effecten van een CT, waarvan niet eens gezegd is dat er uiteindelijk effect op de ongeboren baby zal zijn)

    MRI (en MRA) maken gebruik van magneten, niet van rontgenstralen. Er is tot nu toe geen bewijs dat een MRI een zwangerschap negatief kan beinvloeden. Daarom wordt bij zwangerschappen ook de voorkeur voor een MRI boven een CT gegeven, maar het zijn verschillende methodes, die een verschillend gebied van het lichaam laten zien.
    Wel oorbellen, ringen etc verwijderen bij een MRI. Er zijn complete bureaustoelen in een MRI getrokken omdat mensen dachten dat hij uit stond, maar de magneten werken dan nog steeds:roflmao: (gelukkig niet met persoonlijke ongelukken, maar het geeft leuke youtube filmpjes)
     
  11. Rosje83

    Rosje83 Fanatiek lid

    Jul 17, 2017
    1,908
    1,757
    113
    Female
    Hahaha ja ik ben daar best panisch in, dus ik zorg dat ik gewoon niets omdoe in de ochtend :D Ik ga zo eens googlen op de filmpjes :p
     
  12. Twinkle81

    Twinkle81 Fanatiek lid

    Jul 4, 2014
    4,945
    1,033
    113
    Voorschoten
    Niet bang worden hoor. Er staat ook altijd een waarschuwing op de deur, maar het is gewoon grappig om te zien dat mensen gewoon dingen als een bureaustoel naar binnen rijden en niet beseffen dat er metaal inzit.

    Tijdens de onderzoeken blijft de deur gewoon dicht, dus zal zoiets nooit gebeuren
     
  13. Paardenbloem

    Paardenbloem Niet meer actief

    Ze kunnen dan toch ook iets voor je buik doen, een loodschort ofzo? Tegen de straling?
     
  14. Twinkle81

    Twinkle81 Fanatiek lid

    Jul 4, 2014
    4,945
    1,033
    113
    Voorschoten
    Klopt. Gelukkig is de 'shattering' (stralen die op andere punten dan voor de foto nodig is) tegenwoordig heel beperkt. Door de computertechnologie is de vooruitgang gigantisch geweest afgelopen jaren. Alles kan digitaal berekend worden en daardoor kan er gebruik gemaakt worden van een minimale dosis straling.
    Het is gelukkig niet meer te vergelijken met 20 jaar geleden. En er worden ook geen foto's meer gemaakt om een passende schoen te vinden zoals vroeger ;)
     
    Paardenbloem likes this.
  15. Moess

    Moess Niet meer actief

    Idd wilden ze dit liever niet doen dus na dubbele bloedtesten ed en veel overwegen moest ik toch echt idd een ct. (Iets met bloedwaarden die verhoogd waren maar bij zwangere vrouwen waren die mogelijk toch al verhoogd .. dus het moest echt) Maar het ging me niet perse om de scan/foto maar meer omdat @Rosje83 ook vroeg naar de contrastvloeistof. Ik geloof dat ik die in de ct ook gehad heb.
     
    Twinkle81 likes this.

Share This Page