Groep kiezen voor volgend schooljaar

Discussion in 'Schoolkinderen en pubers' started by sillies, May 30, 2018.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Athina

    Athina VIP lid

    Oct 31, 2007
    23,814
    3,341
    113
    zwemjuf
    zuid-holland
    Maar kun je bij de andere ouders niet informeren? Mijn dochter is een oktober kindje -net als haar vriendinnetje. Met beiden ouders waren gesprekken over wel/niet doorgaan. En wij als ouders spraken hier met elkaar ook weer over 'wat gaat het bij jullie worden volgend jaar?' en 'hoe staan jullie er in?' - dat soort dingen. De meeste ouders weten wel of hun kind naar groep 2 of 3 gaat op dit moment- jullie zijn nu de uitzondering - soms is het gewoon écht heel moeilijk wat wijsheid is (konden ze maar in januari naar groep 3..) . Ik weet niet hoe oud je kindje is ofzo - maar is er een alternatief als het 1e plan niet slaagt? Of een mogelijkheid om nog 1 middagje bij de kleuters te spelen tot de herfstvakantie als ze dat nodig heeft?
     
  2. famofthree

    famofthree Fanatiek lid

    Sep 13, 2017
    1,024
    1,031
    113
    Female
    Interesse in lezen, geen goede onderbouwing , heeft uitdaging nodig en nu stagnatie in niveau (verveling?ern ander gebied aan het groeien , sociaal emotioneel bijv.) ..klinkt mij als een meisje wat gewoon door naar groep 3 moet.
     
  3. NiekeKris

    NiekeKris VIP lid

    Apr 13, 2008
    23,144
    8,875
    113
    Ik denk niet dat dat nuttiger is, nee. Volgens mij is de tweede keer groep 3 vrij saai, omdat daar veel minder variatie mogelijk is dan in de kleuterklassen. De nieuwe klas start weer gewoon bij het leren van de letters ed. Daarnaast kom je dan in een nieuwe klas, wat bij nog een jaar kleuteren in een combigroep niet het geval is (natuurlijk wel deels, maar niet volledig).

    Maar goed, dat vind ik eigenlijk niet iets om mee te nemen in de beslissing; als gekozen wordt voor groep 3 dan moet dat niet zijn met de gedachte dat ze het altijd nog een extra keer kan doen, vind ik. Bij twijfel zou ik inderdaad kiezen voor groep 2.
     
  4. NiekeKris

    NiekeKris VIP lid

    Apr 13, 2008
    23,144
    8,875
    113
    Hier trouwens ook een jong kind in groep 3 en het biedt geen garanties voor de rest van haar schooltijd, maar tot nu toe gaat het prima. Ze is ook niet voor niets naar groep 3 gegaan, cognitief was ze er aan toe en op andere gebieden ook. En ja, ze is jong als ze naar het vo gaat, maar dat duurt nog zo lang; laten we eerst de basisschooltijd maar eens goed doorkomen. Ik kan helaas niet in de toekomst kijken, dus maak beslissingen die nu en op korte termijn het beste lijken.
     
  5. nelta

    nelta VIP lid

    Apr 28, 2009
    18,625
    9,137
    113
    Female
    Rotterdam
    Maar ook geen negatief effect toch. Waarom dan zo snel mogelijk die basisschooltijd door, om vervolgens erg jong op het VO te komen? Ik bedoel wat heb je aan dat jaar 'winst'?

    En persoonlijk zou ik liever hebben dat mijn kind twee keer groep 2 doet ipv twee keer groep 3. Dat laatste lijkt me vrij saai en heel veel herhaling; bij de kleuters zijn de thema's toch elk jaar weer anders.
     
    tuc likes this.
  6. Janna

    Janna Fanatiek lid

    Of er geen negatief effect is, verschilt natuurlijk per kind. Er zijn wel degelijk kinderen voor wie twee keer groep 2 doen een negatief effect heeft. Dan denk ik aan de wat slimmere kinderen die door de verveling gaan onderpresteren. Dat hoeft natuurlijk niet altijd te gebeuren bij slimme kinderen die tweeëneenhalf jaar kleuteren en het hangt ook af van de mate waarin de juf extra uitdaging aanbiedt, maar er zijn echt wel kinderen voor wie het beter is om na anderhalf jaar door te stromen naar groep 3.
     
  7. nelta

    nelta VIP lid

    Apr 28, 2009
    18,625
    9,137
    113
    Female
    Rotterdam
    Maar een kind dat slim genoeg is om onder te presteren gaat dat in groep 3 ook doen. Misschien wat later, maar dat voorkom je niet met een versnelling alleen.
     
    Roanna likes this.
  8. Janna

    Janna Fanatiek lid

    Klopt. Zo'n kind zal je ook de jaren erna tegemoet moeten komen met verdieping en verrijking. Maar dat neemt niet weg dat je zulke kinderen geen plezier doet met tweeëneenhalf jaar kleuteren.
     
  9. nelta

    nelta VIP lid

    Apr 28, 2009
    18,625
    9,137
    113
    Female
    Rotterdam
    Maar welke kinderen zijn dat?
    Want dit gaat lang niet voor alle slimme kinderen op.

    Mijn dochter is dus wel doorgestroomd, maar loopt alsnog vast.
     
  10. Janna

    Janna Fanatiek lid

    Maar denk je dat het nu beter met haar was gegaan als ze nog een jaar in groep 2 had gezeten?

    Wat vervelend trouwens dat het niet goed gaat.
     
    NiekeKris likes this.
  11. nelta

    nelta VIP lid

    Apr 28, 2009
    18,625
    9,137
    113
    Female
    Rotterdam

    Nee dat niet; dit was eigenlijk de enige optie destijds, maar ik had haar graag dat jaar extra kleuteren gegund.
    Ik denk dat je het dus alleen moet doen als je geen andere keuze hebt en vervolgens deze kinderen goed in de gaten moet houden.
     
  12. Fuddey

    Fuddey VIP lid

    Oct 6, 2015
    16,382
    12,678
    113
    Maar het is niet de keuze tussen 2x groep 2 of 2x groep 3, je gaat niet kiezen voor een overgang naar groep 3 als je bij voorbaat al weet dat een kind dan blijft zitten lijkt me? Je kiest in het moment, en als een kind op dat moment bv al onderpresteert in groep 2, klaar lijkt voor groep 3, dan zou ik voor groep 3 kiezen.
    En vervolgens dienen zich weer allerlei issues aan die dán aangepakt moeten worden, maar de instelling is niet ‘we gaan zo snel mogelijk die basisschool door!’ maar ‘wat is nu het beste voor het kind?’.
    En wie weet is op een later moment doubleren wel beter, mijn nichtje heeft groep 2 overgeslagen, maar op de middelbare school is ze blijven zitten in de tweede. Is dat overslaan dan een verkeerde keuze geweest? Nee hoor, op dat moment was dat de beste keuze. Net zoals doubleren later de beste keuze was.

    En je hebt geen jaar ‘winst’, maar hopelijk een kind dat beter op zijn/haar plek zit.
     
    Janna and NiekeKris like this.
  13. nelta

    nelta VIP lid

    Apr 28, 2009
    18,625
    9,137
    113
    Female
    Rotterdam
    Maar die kinderen moet je wel zorgvuldig sorteren en niet zoals veel scholen tegenwoordig doen; iedereen tot 1-1 klakkeloos door laten stromen en vervolgens later op hun tenen moeten lopen of ergens doubleren.

    En dat een kind beter op z’n plek zit; dat hoop je idd, maar dat hoeft dus niet zo te zijn en als een kind onderpresteerdt, dan gaat dit vroeg of laat weer gebeuren. Hier was het na 6 weken in groep 3 alweer raak. Je moet deze kinderen dus goed begeleiden en niet denken ze redden het wel.
     
  14. zigzag

    zigzag Fanatiek lid

    Oct 21, 2015
    1,970
    686
    113
    Female
    #54 zigzag, Jun 3, 2018
    Last edited: Jun 3, 2018
    Als ik het goed begrijp hangt het dus met name af van het sociaal-emotioneel gebeuren en niet zozeer van het cognitieve? Juf vindt haar speels.. je zou nog een gesprek kunnen aangaan en vragen naar een aantal voorbeelden waaruit blijkt (naar haar mening) dat jullie dochter baat heeft bij nog een jaartje in de kleutergroep en dan kijken of jullie je hier in kunnen vinden. Ik zou ook vragen naar wat er voor handen is om jullie dochter cognitief uit te blijven dagen in het geval dat ze dus nog een jaartje kleutert. Ik zou in ieder geval geen keuze maken voordat ik zo'n extra gesprek heb gehad. E.e.a. moet wel fatsoenlijk onderbouwd kunnen worden.

    Hier overigens een iets ander verhaal - mijn zoontje voert ook niks meer uit op school, is één grote brok frustratie en uit zich nu niet alleen thuis maar zelfs op school op een negatieve manier. Ligt cognitief ver voor (groep 3 niveau, lezen groep 4) maar sociaal-emotioneel valt er nog veel te halen, hij is ook nog best speels. Op de een of andere manier lukt het zijn juf niet om zodanig te differentiëren dat hij binnen de kleuterklas iets op zijn niveau kan doen en hierdoor botst het nu aan alle kanten. Volgend jaar zal hij echter weer bij dezelfde juf zitten dus ik ben me nog aan't beraden over mogelijke oplossingen want van zijn jufs kant hoef ik niet veel te verwachten lijkt het (ze constateert maar kan constateringen niet omzetten naar (re)actie).
     
  15. Ik denk dat als ik mag kiezen dan voor groep 2 zou gaan misschien met eventuele extra uitdaging?

    Ook bij ons speelt er meer maar heb er spijt van dat mijn zoon maar 1.5 jaar gekleuterd heeft.
     
  16. tuc

    tuc Niet meer actief

    Ik zou dan zeker eens een goed gesprek op school aan gaan. Want een kleuterjuf zou zeker wel moeten kunnen differentiëren. Mijn zoontje heeft toevallig een fascinatie voor letters en las na een half jaar groep 1. Dat was dus vorig schooljaar toen hij van jan-jul in groep 1 zat. Dit jaar dus opnieuw groep 1 (want hij is dus van jan) en volgend jaar gaat hij nog naar groep 2. En hij hoeft zich geen moment te vervelen. Juffen gaan er heel flexibel mee om.
     
  17. sillies

    sillies Fanatiek lid

    Aug 15, 2013
    3,189
    1,396
    113
    We hebben vrijdag een gesprek gehad en de juf gaf aan dat ze zelf ook twijfelde. Cognitief heeft de juf er alle vertrouwen in, maar ze is erg speels, dus dat we moeten in ons achterhoofd houden. We hebben alle voor en tegens van groep 2 en 3 voor mijn dochter op een rij gezet, ze heeft veel aan ons gevraagd en ze kwam uiteindelijk zelf tot de conclusie dat groep 3 beter bij haar past. Zeker omdat ze uitdaging nodig heeft. Ze gaf ook aan dat mijn dochter op donderdagmiddag bij haar in de klas kan komen spelen, mocht het toch teveel worden. Het was een heel fijn gesprek.
    Ik weet niet of we er goed aan doen, het is koffiedik kijken zei de juf, maar zij durft het aan. Dus we gaan voor groep 3. Met een beetje buikpijn bij mij, maar ik denk toch dat dit het beste is.
     
  18. sillies

    sillies Fanatiek lid

    Aug 15, 2013
    3,189
    1,396
    113
    Ik zou een gesprek aan gaan met de juf, want dit kan niet de bedoeling zijn. Ze hoort werkjes op niveau aan te bieden, niet standaard werkjes omdat hij nu eenmaal in die groep zit.
     
    Fuddey likes this.
  19. zigzag

    zigzag Fanatiek lid

    Oct 21, 2015
    1,970
    686
    113
    Female
    @tuc
    Kijk zo kan het dus ook... Ik wil niet zeggen dat ik de hoop heb opgegeven voor dit jaar maar ik ben de weken eerlijk gezegd wel aan't aftellen, onder het mom van eens kijken hoe het gaat deze zomer (met name qua gedrag) en dan zien we in het nieuwe schooljaar wel weer verder. Ik heb al 2 gesprekken gehad. Zijn juf blijft maar zeggen dat hij dingen die hij wil nog niet hoeft. Als hij wel zelf iets uitkiest om te doen gaat hij ermee aan zijn tafeltje zitten en zit vervolgens maar wat te zitten. Hij gaat wél aan de slag (en goed ook) als hij tegelijkertijd gezellig kan kletsen met de juf maar dat kan uiteraard niet. Op zo'n moment is hij echt nog gewoon een kind van 4 dat nog moet leren dat het niet altijd kan zoals hij het wil. De juf vindt het allemaal prima, of hij nu wel wat doet of 0,0 want.. die werkjes hoeft hij toch nog allemaal niet :cool: Als ik mijn zoontje vervolgens vraag waarom hij niks heeft gedaan roept hij om er van af te zijn dat het moeilijk was, zo goochem is hij dan weer wel. Terwijl hij thuis als ik ook aan tafel zit (ben dan met mijn eigen administratie o.i.d. bezig) precies hetzelfde "werkje" in no time foutloos helemaal af heeft.

    Laten we even vooropstellen dat hij van mij al die dingen nog niet hoeft. Een kind moet naar mijn mening echt ook kind kunnen zijn.. leren moeten ze hun leven lang nog ;) Ik merk echter dat als hij dingen op zijn eigen niveau kan doen hij een veel rustiger en vrolijker kind is. Als hij niet uitgedaagd wordt is hij een bonk frustratie, niks is goed, zoekt de hele tijd de confrontatie op etc. Dat werkt door op zijn hele doen en laten, het komt het samen spelen met andere kindjes bijvoorbeeld ook niet ten goede. Ik heb e.e.a. enige tijd thuis kunnen opvangen (hij kwam uit school en wilde sommetjes doen, met de kralenplank figuren namaken, Lego constructies bouwen middels instructie boekjes etc) maar nu lijkt zelfs dat uurtje thuis bezig zijn niet meer voldoende om hem beter in zijn vel te laten zitten. Niet naar school willen is ook al voorgekomen maar ik heb hem tot nu toe nog altijd kunnen overhalen toch te gaan.

    Hij is overigens pas 4 (gestart in januari dit jaar).. maar hij leest inmiddels m4 (technisch lezen heb ik het dan over). Op school wordt er niks mee gedaan ondanks dat e.e.a. bekend is. Sommetjes tot 10 kwam ik vorige week achter dat hij die uit zijn hoofd doet en ook met klokkijken is hij een eindje op weg (hele en halve uren, de rest nog niet - gelukkig zou ik bijna zeggen!). In de klas vindt hij het moeilijk om te wachten op zijn beurt, dat is écht een leerproces wat hij nog moet doormaken. Dat gezegd hebbende kun je hem het voor zijn beurt praten in sommige gevallen m.i. niet kwalijk nemen. Tijdens kringgesprekken bv wél maar het is voor mij al een heel ander verhaal wanneer de klas 20 minuten gezamenlijk bezig is over 5 letters en welke dat dan zijn en hij ze gewoon allemaal voor zijn beurt opnoemt in de hoop dat er dan iets anders gedaan kan gaan worden. Of dat okay is, is een ander verhaal maar snappen doe ik het zeer zeker wél aangezien hij het merendeel van de letters al kende toen hij nog geen 3 was :oops: De juf heeft aangegeven dat hij na de zomervakantie in groep 2 zal starten maar of dat alles zal oplossen waag ik te betwijfelen.

    Hoe verder weet ik op dit moment eerlijk gezegd ook niet. Ik laat hem na school geregeld meedoen aan verschillende activiteiten/clubjes om hem de ruimte te geven om op sociaal-emotioneel vlak te kunnen groeien. We zijn vaak buiten zodat hij zijn energie kwijt kan en ook sport hij elke week zodat hij op een andere manier uitgedaagd wordt. Verder is het voor mij persoonlijk een adem in adem uit situatie. Bijna zomervakantie :thumup:
     
  20. zigzag

    zigzag Fanatiek lid

    Oct 21, 2015
    1,970
    686
    113
    Female
    Kijk aan, het klinkt alsof deze juf goed meedenkt wat fijn! Zoals je zelf al zegt; het blijft een gok. Je zet alles op een rij en neemt daarna een beslissing waarvan je op dit moment denkt dat het het beste is voor je kind. Achteraf is altijd makkelijk praten. Maar positief denken - de kans zit er dik in dat het gewoon helemaal goed uitpakt voor je meisje.
     

Share This Page