Dat is per persoon, maar het bericht gaat over mensen die op dat inkomen een gezin onderhouden. En dat is met de huidige prijzen bijna niet te doen.
Dan ga je ervan uit dat ze tijdens crisis hebben gekocht en dus veel overwaarde hebben. Wij hebben voor de crisis gekocht en staan eindelijk niet meer onderwater, maar grote winst is het niet. Verhuizen is voor ons geen optie, gelukkig hoeft het niet, maar het ligt wat genuanceerder dan jij omschrijft. Maar op zich is het voor de mensen zonder koophuis het lastigst. Als ik kijk wat mijn buren aan huur betalen, dan zou ik met mijn modale inkomen geen geld over houden voor vakantie en sport. Want ik heb dan geen recht op huurtoeslag, maar de sociale huur is hoger dan mijn hypotheek. Laat staan als je particulier moet huren.
Weet je het zeker? Ik vond dit niet heel duidelijk. Het gaat over een modaal inkomen per persoon maar vervolgens is er maar 1 persoonin het gezin die modaal verdient en de anders niets? Dan wordt het wel lastig inderdaad.
In het spel van RTL nieuws gaat het per gezin. En hun punt is ook dat een modaal inkomen per gezin hetgeen was waarmee je gewoon normaal kon leven en dat dat nu niet meer het geval is.
Goh mijn man verdient netto €300 minder dan modaal, met 40 uur werken. Krijgen dus wel toeslagen. Dat is soms wel lastig want echt sparen kunnen we niet en we gaan ook niet op vakantie. Maar toch komen de kinderen niets te kort. Ik kan goed budgetteren gelukkig, dat scheelt wel.
Maar dan verdient zo'n gezin toch de helft van modaal? Als de modale bedragen per persoon zijn. Volgens mij is 2120 euro netto niet modaal voor een gezin.
2120 is het modale inkomen, onafhankelijk van je gezinssamenstelling. Als je beiden modaal verdient, dan is je gezinsinkomen 2 keer modaal in de statistieken. Als de ene 1000 en de andere 1120 verdient en je dus gezamenlijk 2120 verdient, dan is je gezinsinkomen volgens de statistieken modaal, maar je persoonlijke inkomen beneden modaal. Uit het stuk van RTL: Eén groep sprong eruit: dat waren huishoudens die meer verdienden dan de armoedegrens van het SCP. Hun inkomen schommelt zelfs rond een modaal inkomen (2778 euro bruto per maand in 2019). Dus het gaat om een modaal gezinsinkomen onafhankelijk van hoe het verdient wordt ( kostwinner model/1,5 verdieners of 2 verdieners) het gaat om een modaal gezinsinkomen.
Ik denk toch echt een gezamelijk inkomen modaal. Dus 1 partner met misschien bijna modaal en de andere een parttime inkomen aanvullend tot modaal.
Ja dat blijft iets krom wel een hoge huur mogen betalen obv inkomen maar niet een lagere hypotheek terwijl ze daar een huis als onderpand hebben (hoe groot is het werkelijoe risico). In jouw voorbeeld met weinig overwaarde, heb je inmiddels dan niet al een leuk bedrag afgebetaald op de hypotheek om daarvan de kosten koper te betalen. Wij zitten al een jaar op een punt verhuizen of niet. De accountant adviseert het omdat we te veel naar de belastingdienst brengen en zo een extra aftrekpost brengen. Hier in A'dam is geen optie. Voor het geld wat we in gedachten hebben gaan we iets groter worden niet veel. De dorpen max.15 minuten om A'dam heen) spreken ons aan. Landsmeer, Oostzaan, Monnickendam, Broek in waterland en Purmerend. Daar hebben we voor een mooi bedrag een vrijstaand huis of 2 onder 1 kap aan het water met eigen oprijlaan en eigen garage. Enige wat me tegenhoud, kan ik me aarden buiten de ring A10. Voor de kinderen is dit de ideale tijd (over 1 jaar gaat zoon naar de middelbare en dochter naar de basisschool) dus als we het doen moeten we voor die tijd knopen doorhakken. Ik neig steeds meer naar doen mast vind het wel heel eng. Maar ik vind het nog erger dat we elk jaar zoveel geld aan de belasting afstaan wat dus mindet word met een ander huis. En mijn grote 1 punt om te verhuizen. In dit huis zijn we over 15 a 16 jaat hypotheek vrij, ik ga niet weer een hypotheek van 30 jaar aan, gewoon geen optie. Dus er moet een constructie met een hypotheek van maximaal 20 jaar komen anders blijf ik zitten waar ik zit. Man doet een lichamelijk zwaar beroep en kan niet door gaan tot zijn 65e op de werkvloer. Ik wil voor hij eventueel klachten krijgt aan rug en knieeen in ieder geval het huis afgetaald hebben zodat voor hem werken geen moet meer is en alleen nog iets is om te doen omdat.hij het leuk vind.
Oh daar schrik ik van als dat al modaal is hoe moet een gezin onder modaal rondkomen? Dit is echt bizar weinig en dan ook nog geen recht op extra's. dit kan toch niet. De regering moet hier prioriteit van maken. Hoe kunnen we ze bereiken om dit duidelijk te maken?!
Voor de sociale huurders is een inkomen net boven de 30.826 pj het lastigste denk ik. Dan vallen de meeste subsidies weg maar zit je qua huren al snel aan de hoogste sociale. Zit je boven de 38.036 dan kan je bijna niet meer sociaal huren en dan zit je in die vrije sector waar de huren de pan uit rijzen. Zit je dus net over de 38 duizend en krijg je een inkomstendaling dan zit je met de gebakken peren.
Daarom is het tegenwoordig ook bijna zo dat je als beide wel verplicht bent om te gaan werken als 1 van de 2 modaal verdient.. En dat vind ik niet helemaal eerlijk. Tenzij je het ervoor over hebt om heel veel dingen te laten (vakanties, uitstapjes e.d.)
zal dat ook liggen aan juiste keuze's maken. Toen wij ons eerste huis kochten, verdiende ik iets boven modaal, man op papier iets eronder maar kreeg elk overuirtje buiten de boeken om betaald. Geen recht op toeslagen maar door de lage hypotheek en nog geen kinderen konden we riant leven, 2 a 3x op vakantie (waarvan 1x luxe en buiten europa) en goed sparen. Oke we hadden niet zulke dure luxe auto's als nu, kwesties van keuzes, onze leefstijl (bijv minimaal 3 avonden per week uit eten) was ons meer waard. Daardoor hebben we echt goed genoten voor er kinderen kwamen. Maar dat is inmiddels 12 jaar geleden dus zal inmiddels ook appels met peren vergelijken zijn.
En dan lees je hier op ZP in de topics over wel of niet nog een kindje zo vaak: waar er X eten, kunnen er ook X+1 eten. Ik vind dat echt zo kort door de bocht en ben het er ook niet mee eens. Het leven is meer dan eten en jouw post onderschrijft dat heel beeldend. Voor ons een van de redenen dat het bij twee kindjes blijft. Niet omdat we het slecht hebben maar gewoon omdat ik mij geen zorgen wil hoeven maken en mijn kinderen wat mee wil kunnen geven.
Een modaal gezinsinkomen is inderdaad 64.000 euro. En dat betekent puur het inkomen wat het vaakst voorkomt binnen gezinnen.