Moeite met leren lezen. Logopedie voorgesteld

Discussie in 'Schoolkinderen en pubers' gestart door Mamafiets, 13 nov 2020.

Topicstatus:
Niet open voor verdere reacties.
  1. Mamafiets

    Mamafiets VIP lid

    22 apr 2019
    18.358
    30.650
    113
    Vrouw
    Onze jongste zoon van 6 zit in groep 3. Hij heeft ass, maar kan in de normale groep redelijk meekomen. Vind school ook leuk en leert graag.

    Het enige waar hij moeite mee heeft, en wat hij ook echt niet leuk vind, is lezen.
    Hakken en plakken lukt hem slecht. Dan zegt hij bijvoorbeeld: k - i - p ... pip!
    Woordjes die hij als woord kent gaan wel goed.

    Nu heeft juf aangeraden om thuis meer te oefenen. Dus ik heb een paar avi-start niveau boekjes gehaald. Tot nu toe heeft hij deze nog geweigerd, dus ik zoek nog naar de juiste modus om dit met hem op te pakken. Wil hem niet dwingen. Dat werkt bij hem niet.

    En daarnaast lezen we ook voor, om zo de interesse voor boeken aan te wakkeren. Wil hij ook vaak in eerste instantie niet, maar dan ga ik zo'n boekje "voor mezelf lezen". En dan komt hij toch even mee kijken/luisteren :D

    Maar daarnaast heeft juf ook aangegeven dag we hulp van logopedist kunnen inschakelen. Dus mijn vraag is. Heeft iemand hier ervaring mee?
     
  2. ikkie97

    ikkie97 VIP lid

    7 mei 2011
    10.898
    3.931
    113
    Er zijn inderdaad logopedisten die daarbij kunnen helpen. Je zou eens een rondje kunnen bellen en informeren.

    Wat ik lees uit je bericht is dat je zoontje nog moeite heeft met de synthese (aan elkaar plakken van klanken tot een woord). Je kunt dan extra boekjes oefenen, maar eigenlijk is het zinvoller om die synthese te oefenen. Dat kan met spelletjes. Je kunt eenvoudig beginnen door lettergrepen aan elkaar te laten plakken, vervolgens een klank los te koppelen van de rest van het woord en daarna hele woordjes te hakken.
    Bijvoorbeeld: pak het "keu-ken-trap-je". Later: bak de "b-al", en nog later de "b-a-l". Als de synthese beter gaat zal het lezen ook beter gaan.
     
    Mamafiets vindt dit leuk.
  3. sabagirl

    sabagirl Fanatiek lid

    15 okt 2015
    3.445
    1.129
    113
    Hier heeft zoon ook wat moeite met lezen.. de juf heeft gevraagd om de letters extra te flitsen, de gebaren erbij te oefenen (dat vindt zoon heel leuk) en verder krijgt hij wekelijks lees huiswerk met zinnen met namen van kindjes uit de klas en dan ook wat losse woordjes (daar is zoon het minst enthousiast voor).

    Verder vindt zoon de okki erg leuk. Allemaal spelletjes met letters.
     
    Mamafiets vindt dit leuk.
  4. HappyRabbits

    HappyRabbits Fanatiek lid

    20 jan 2014
    4.891
    4.387
    113
    Misschien doe je dit al: met voorlezen zou ik zelf niet snel die avi boekjes pakken, maar vooral kijken of het onderwerp aansluit bij zijn interesses. Dus niet kijken naar het niveau (kan gerust hoger liggen bij voorlezen). Jij leest voor en zoon luistert, daar is al zoveel mee gewonnen. Zo ontstaat interesse, wordt woordenschat opgebouwd, leert hij van jouw uitspraak en intonatie. Waar liggen zijn interesses?
     
    Mamafiets vindt dit leuk.
  5. Mamafiets

    Mamafiets VIP lid

    22 apr 2019
    18.358
    30.650
    113
    Vrouw
    Ja klopt. Met voorlezen pak ik ook echt de leukere prentenboeken. En de Borre boekjes zijn ook heel geschikt.

    Wat ik soms ook doe is in een AVI boekje om de beurt een regel. Dat vind hij fijner dan wanneer hij alles zelf moet doen.

    En morgenvroeg zitten er letterpuzzeltjes in zijn schoen :D

    Waar liggen zijn interesses? Bij minecraft, schieten en zombies :roflmao::roflmao: (Grote broer houd van gamen)
    Én voetbal. Daar heb je wel leuke kinderboekjes over :D
     
  6. HappyRabbits

    HappyRabbits Fanatiek lid

    20 jan 2014
    4.891
    4.387
    113
    O wat grappig, hier ook een Minecraft fan. Ik lees dus ook gewoon Minecraft ‘alles over...’ boeken voor en die leest zoon ook zelf.

    Je hebt ook jaarboeken, die zijn ook leuk.

    Verder Koen Kampioen en de Effies met voetbalverhalen. Interesse is een grote drijfveer om zelf te gaan lezen.
     

    Bijgevoegde bestanden:

    Mamafiets vindt dit leuk.
  7. julia80

    julia80 Fanatiek lid

    11 jan 2014
    4.610
    2.403
    113
    Onze dochter had vorig jaar niet zo'n soepele start met lezen. Wij zijn elke dag verplicht gaan oefenen met haar (met name het schoolwerk dat ze mee kregen en later soms ook boekjes). Zij vond het ook niet leuk maar we hebben gewoon gezegd dat het moest van school. Hierdoor gaat het nu heel goed met lezen!
    Op onze school zeggen ze dat ze gewoon echt kiloneters moeten maken. Als je het nu te lang laat liggen, is het lastiger om het later bij te trekken
     
  8. Wen86

    Wen86 Fanatiek lid

    12 apr 2011
    2.165
    178
    63
    Misschien een stap te ver hoor, maar zou er een mogelijkheid zijn voor dyslexie?
    Meestal starten ze dat pas in groep 4/5, maar er zijn wel gewoon screeningslijsten en dergelijke voor. ADHD en ASS hebben vaak/vaker comorbiditeit.

    Ik heb een keer een leerling gehad in groep 5 en ik bleef maar roepen (vooral naar ib'er) heeft hij geen dyslexie. Wat kwam eruit in groep 7? Dyslexie.
    Niet voor het stempel hoor, maar meer voor de begeleiding en extra hulp(middelen). Als er iets niet fijn is, is het frustratie voor het kind.
     
    Bellybell vindt dit leuk.
  9. jade2011

    jade2011 Actief lid

    9 mrt 2013
    214
    319
    63
    Hier ervaring met logopedie voor het lezen. De juf is groep 3 dacht dat mijn dochter misschien wel dyslexie kon hebben. Ze had heel veel moeite met lezen en schrijven. We zijn via school bij logopedie terecht gekomen. Na ongeveer 1-1,5 jaar scoorde ze zelfs A's voor cito's!
    Kan het dus echt aanraden!
     
    Mamafiets vindt dit leuk.
  10. Zonnebloem92

    Zonnebloem92 VIP lid

    4 dec 2012
    10.846
    4.213
    113
    Vrouw
    Zuid Holland
    Hier hetzelfde met onze zoon, hij zit nu in groep 4 en oefenen al een jaar flink op advies van school. Helaas is de vooruitgang minimaal. Hij vind het ook echt niet leuk.
     
  11. Mamafiets

    Mamafiets VIP lid

    22 apr 2019
    18.358
    30.650
    113
    Vrouw
    Mogelijkheid bestaat. Oudste heeft het vermoedelijk ook. Hij compenseert dat met zijn hoge intelligentie en is daarom nooit getest.
    In het traject met hem gaf school ook aan dat het niet uitmaakte of hij wel of geen stempel had. Hij kreeg dezelfde extra begeleiding met zijn spelling (overige onderdelen zijn bij hem voldoende of goed, wat ook de reden was dat test niet vergoed werd)

    Ik vind het nu nog te vroeg om daarover te beginnen. En op school krijgt hij ook al de extra aandacht op lezen (met klein groepje zwakkere lezers)

    Grappig die minecraft boeken. Dat zou denk Ik wel aanslaan.
    Koen kampioen heb je nog niet op AVI start niveau.
    Wel dolfje weerwolfje. Die sloeg wel aan om samen te lezen. En ik heb een boekje over voetbal op m3. Zelfs dat is nog te moeilijk. Hij heeft nu eerst succeservaring nodig.
     
  12. owly

    owly VIP lid

    19 aug 2013
    22.289
    10.260
    113
    Ik zou kijken bij de bieb voor boekjes. Het voorlezen kan op allerlei manieren.
    Wat die van ons leuk vond
    Alleen lezen een stuk
    Om de beurt lezen, zin om zin
    Om de beurt lezen, woord om woord

    Onderweg deden we toen ook veel spelletjes, ik zie ik zie een p aa l wat zie ik?
    En dan andersom

    Woordstukjes hakken door te klappen of te stampen, kan ook prima bij het lopen hahaha

    Hebben jullie ze ook ze contact met de ib'er? Wat geeft die als tips? Je zou ook kunnen bellen met een logopedist en hoor je ook of die er iets mee kan en anders misschien nog tips
     
  13. Driessen21

    Driessen21 Fanatiek lid

    13 jan 2012
    1.021
    284
    83
    Vrouw
    Bieb is inderdaad een aanrader. Daarnaast wellicht ook de online bieb? Hier kun je ook avi boekjes lenen, maar ook luisterboeken. Vinden ze hier ook heel leuk om naar te luisteren tijdens het spelen/ kleuren/ knutselen etc.
     

Deel Deze Pagina