Rechter bepaalt dat studenten ook recht hebben op 800 euro compensatie voor hoge energierekening (trouw.nl)
Het is natuurlijk tweeledig. Aan de ene kant zijn mensen meer gaan werken (of vooral meer 1,5 verdieners) om die luxe te kunnen betalen. Dat is voor veel mensen de reden geweest om die keuze te maken. Aan de andere kant heeft dat ervoor gezorgd dat mensen dat ook willen hebben en vinden dat ze daar recht op hebben. En dat was natuurlijk ook lange tijd zo. Maar dat is steeds minder geworden, door bijvoorbeeld gestegen huizenprijzen en nu ook steeds meer inflatie is allebei werken steeds meer noodzaak geworden en dat steekt bij veel mensen. Zeker als je ziet dan anderen die niet die keuze hebben gemaakt straks subsidie krijgen om die hogere kosten te kunnen dragen en jij je luxe moet opgeven om hetzelfde te kunnen doen. Zeker als de angst komt dat die luxe je huis tot 19 graden verwarmen is. En niet geholpen door een tijd waarbij mensen al heel veel simpele luxe hebben moeten laten liggen ivm corona-maatregelen.
@Nina Sanders wij zitten op 1 lijn. Maar altijd moeten weer de uitzonderingen naar voren gehaald worden als je iets aanhaalt.
Het heeft weinig met verwend zijn te maken (uitzonderingen daargelaten) maar 30 jaar geleden bestond het ziekenfonds nog waardoor je geen torenhoge zorgkosten had.Als je naar de dokter ging kreeg je ,zonder bijbetalen ,medicijnen mee bv.Nu betaal je je scheel iedere maand en moet je alsnog je medicijnen enz betalen ,daarom zijn er zoveel zorgmijders bij gekomen.Vroeger waren de energiebedrijven nog niet geprivatiseerd, net als het ov en was het beter betaalbaar.Vroeger was het eten nog niet zo duur doordat tussenhandelaars er flink aan wilden verdienen over de rug van anderen.Maar ja, tijden veranderen en terug kijken heeft gewoon geen nut.We zitten nu met idiote prijsstijgingen die iedereen raakt, vooral de mensen die qua inkomen tussen wal en schip vallen.Juist de mensen die veel gedaan hebben om nu een riant inkomen te hebben voelen de pijn net zo hard als lage inkomens, je gaat leven naar je inkomen dus die hoge huur of hypotheek die eerst geen probleem was word het nu wel.Voor de laagste inkomens zit er een huurverlaging aan te komen volgens de jonge, hoge inkomens hebben pech.De balans is zoek op het moment ,alles onder de noemer "oorlog" terwijl de prijsstijgingen in september vorig jaar al aangekondigd werden en de eerste energiebedrijven al in november de prijzen omhoog deden.Ook de boodschappen werden rond die tijd al duurder.
Maar ik moet ook eerlijk zeggen dat het hele apenpokkenvirus langs me heen gaat dus het is niet gek dat ik dit heb gemist.. vraag me wel met die vaccinatie ronde af of het nog invloed heeft dat er relatief veel tijd zit tussen nu de nieuwe ronde en de 3 eerdere rondes.
Het zorgt bij huisartsen voor flink wat opschudding... Huisartsen sturen ‘motie van treurnis’ naar minister over nieuwe prikronde: ‘Onbeschofte actie’ | Binnenland | AD.nl Net als de aanpassing van de wet waarin bepaalde maatregelen opgenomen worden, bijna alles wat tijdelijk was word nu definitief vastgelegd.
Hier zitten wel een aantal aannames in die niet kloppen. Ziekenfondssysteem was zeker niet voor iedereen voordeliger. Als je net boven een bepaalde grens kwam of een tijdje geen werk had en je ziekenfonds recht verviel kon je afhankelijk van je leeftijd en gezondheid je scheel betalen aan verzekeringen. En in tegenstelling tot wat mensen willen denken was dat niet alleen voor hele rijke mensen zo duur, maar ook voor veel gepensioneerden bijvoorbeeld. Het ziekenfonds systeem wordt vooral geïdealiseerd door mensen die stabiele inkomens hadden, die ruim binnen de grens vielen. Ik heb als student/beginnend werken regelmatig moeten klooien om het rond te krijgen omdat zowel man als ik vaak tussen 2 situaties in zaten waardoor we niet meer recht hadden op verzekering via ouders, maar ook geen recht hadden op ziekenfonds. En ik ken er meer. Daarnaast is de prijs van voedsel van veel meer afhankelijk dan de tussenpersonen. Ik weet dat we daar een collectieve vijand in zien, maar dat valt nog wel mee. Daarnaast zijn we ook anders gaan eten waar bepaalde prijsstijgingen ook door komen. Maar volgens het CBS is het percentage vaste lasten tussen 1990 en 2003 rond de 35% geweest voor midden en hoge inkomens en rond de 45-50% voor lage inkomens. De laatste cijfers van het Nibud (sinds 2009 tot 2019) gaat uit van boven de 50% voor alle inkomensgroepen tot 1,5 modaal. 1,5 modaal zit rond de 45%. En dat is de laatste paar jaar inderdaad sterk gestegen naar nu inmiddels 55% voor veel groepen. En dat voelen we inderdaad allemaal.
Dat is dus precies wat ik bedoel. De welvaart die we hebben gehad is helemaal geen recht en het is ook naïef te verwachten dat we dat altijd zullen hebben. Dat staat los van de keuzes van de regering of die nou zo geweldig zijn of niet. We hadden er ook geen moeite mee om steeds meer luxe in ons leven te accepteren het is gewoon handig om ook de andere kant op te kunnen meebewegen. En mensen die angst hebben omdat hun huis nog maar naar 19 graden verwarmt kan worden. Daar zijn wij afgelopen winter al mee begonnen en dat is prima te doen hoor (uitzonderingen daargelaten voordat daar weer over wordt gevallen)
Maar wat ik daarmee bedoel is dat veel mensen bang zijn dat ze dat niet meer kunnen gaan betalen. Hier is al gesproken over naar maximaal 16 graden. Dat is echt een ander verhaal. Ik heb jaren niet hoger gestookt dan 18 graden, behalve als er visite kwam, krijg je niks van, maar ik vind lager dan dat ook wel echt koud worden.
Mensen gaan ook leven naar hun inkomsten, Bijv een hypotheek op 2 salarissen, en de rest van de vaste lasten zoals die op dat moment zijn. Als er dan iets veranderd: de lasten gaan omhoog of de inkomsten gaan omlaag dan heb je dus een probleem. wij hebben ons leven bewust heel “goedkoop” ingericht. We leven op 1 salaris met 4 kinderen. Maar ik geef niks om spullen, trends en hoef ook niet op vakantie om “er even uit te zijn” of “op te laden”. We zijn bewust dicht bij ons werk gaan wonen zodat we geen auto nodig hebben (dat kan natuurlijk wel veranderen, gelukkig werkt mijn man al 15 jaar voor de zelfde baas) Ook woonde we eerst in een huis 2x zo groot als dit huis en blijkt dat we ons ook prima voelen op 65m2. Dat heeft dan ook weer te maken met karakter van ons en van de kinderen, andere mensen kunnen dat niet. Maar het maakt wel dat ik dus echt weinig merk van de prijsstijgingen.
Het ene huis is het andere ook niet. Onze laatste (huur)woning (nieuwbouw - 22 zonnepanelen) was zo ongelofelijk energiezuinig. Daar werd het gewoonweg nooit kouder dan 18 graden, ook niet in de koude winternachten en die temperatuur voelde daar ook heel anders aan dan 18 graden in ons huidige huis. Kan het lastig uitleggen. Daar stookten wij inde winter ook minder. Het hoefde niet. Alleen bij echte - 10 kou, maar simpelweg omdat de temperatuur gewoon aangenaam was in dat huis, ook bij 19 graden. Maar 18 of 19 graden in onze huidige woning (ik geloof bouwjaar rond 1985 dus op zich prima geïsoleerd) voelt echt heel anders aan. Hier koelt het in de winter wel af naar een graad of 16 en dan is erg fris.
Een stapje terug doen is ook niet makkelijk, maar om diverse redenen is het niet vanzelfsprekend dat je altijd maar kunt blijven leven zoals je gewend bent. De energieprijzen stijgen velen malen meer dan de inflatie van overige zaken. Dat gaan niet alleen de laagste inkomens voelen. Maar een compensatie op maat is haast niet uit te voeren. Dat zou wel eerlijk zijn en het zou nóg eerlijker kunnen zijn als huishoudens ook gedwongen worden om zelf ook maatregelen te nemen. Daarmee bedoel ik dat ik het krom zou vinden als de overheid een levensstijl zou financieren zoals mensen vorig jaar gewend zijn. Iedereen moet aan de slag om de pijn in de portemonnee kleiner te maken. En dan vind ik dat het geld goed terecht komt bij oa diegenen die uit geldnood de verwarming niet meer op 19 graden kunnen zetten. Voor anderen zou ik zeggen dat die toeslag ingezet moet worden voor energiebesparende maatregelen. Soort subsidie dus.
Hier ook 1 inkomen. Een kleiner huis, lage maandlasten, bewust gekozen. Maar als mijn vaste contract wordt opengebroken ga ik 3x zoveel betalen aan gas en energie. Van 200 naar 600 zo ongeveer. Lijkt me stug dat je een verschil van 400 per maand niet merkt. We kunnen het als het zoals nu blijft wel opbrengen, maar tuurlijk merken we dat. Ik geef niks om vakanties, maar mijn man, die 40+ uur werkt elke week wel. En ik vind het niet meer dan normaal (ook al is dat luxe) dat je als het hele jaar hard hebt gewerkt er even tussenuit uit kan. Je leeft toch niet alleen maar om te werken.
Dat is zeker ook zo. In mijn moeders huis voelt 19 heel koud, in ons huis gewoon prima. Ze verbaasd zich altijd als ze hier is dat de verwarming “maar” op 19 stond. Ons vorige huis had dat gelukkig ook, ondanks dat het een heel ander huis was. (Nu klein, uit 1949, kleine ramen, goed geïsoleerd, toen 2x zo groot,1975, hele gevels van glas en redelijk geïsoleerd)
Uiteraard. Maar ik betaal nu maar €500 per jaar. Aantal maanden € 80, aantal maanden €50, en nu al een aantal maanden €25. (En krijgen geld terug) Dus zeg dat we naar €1500 per jaar gaan dan betalen we €125 per maand en dat is nog weinig ten opzichte van de meesten hier. En dat kunnen we wel missen zonder dat ik moet gaan zeggen dat ik de verwarming op 16 moet zetten of maar 1 minuut kan douchen. We verbruiken gewoon heel weinig t.o.v. andere mensen en ik heb echt niet het gevoel dat ik minder doe dan een ander
Dat is wat ik bedoel. Mensen hebben momenteel echt de angst dat 19 graden al as luxe wordt gezien. Terwijl ik denk dat veel mensen dat als minimum zien. Omdat ons huidige huis zoveel zuiniger is dan het vorige heb ik ons de luxe gegeven van 19graden, maar sinds de oorlog hebben we weer de verwarming op 18 gezet. Maar zelfs met 19 zaten we hier bijna de helft lager dan in ons oude huis op 18. We verbruikten het afgelopen jaar ongeveer 700 en in het oude huis 1100. Ik moet zeggen dat ik door ons verbruik me ook wel eens afvraag wat andere mensen dan doen. Ik snap dat een vrijstaand huis uit 1960 een stuk erger is om warm te stoken dan een rijtjeshuis uit 2017, maar ik hoor ook wel getallen en bedragen langs komen waarbij ik me afvraag of er echt niet nog ruimte is om te bezuinigen zonder compleet in de kou te zitten. Eerder werd genoemd dat iemand van €300 per maand naar €900 per maand gaat. Dan ben ik wel echt benieuwd wat mensen voor huis en gebruiken hebben waar die bedragen komen. Met 5 mensen in een zo goed als niet geïsoleerd huis kwam ik al nooit hoger dan de helft van het eerste bedrag.