Zindelijkheid 3-3,5 jaar

Discussie in 'Peuter en kleuter' gestart door puppy28, 12 aug 2024.

Topicstatus:
Niet open voor verdere reacties.
  1. puppy28

    puppy28 Fanatiek lid

    20 jan 2014
    1.222
    604
    113
    Hoi allen,

    Hebben jullie wellicht tips die helpen bij het zindelijk maken van een peuter van 3? Ik heb denk ik alles al geprobeerd en ben er nu zo’n ruime maand mee bezig maar hij lijkt geen afscheid te kunnen nemen van zijn luier. Hij kan wel goed aangeven wanneer hij moet maar zodra ik hem dan op het potje of toilet zet doet ie niets waarna hij het later of langs zijn been laat lopen of het toch in zijn luierbroekje doet. Ik ben de wanhoop een beetje nabij. Ergens denk ik: wellicht is ie er gewoon nog niet klaar voor. Maar ergens voelt het ook als een soort “faal-ding” van mij als moeder zijnde en dat heeft dan ook weer meer te maken met vragen en opmerkingen uit de omgeving. Herkennen jullie dat?
     
  2. Shalom

    Shalom Niet meer actief

    Op je laatste vraag: ja dat herken ik.

    Mijn ervaring is dat er door moeders vooral veel gedeeld wordt hoe goed en snel en vooral uit zichzelf kinderen zindelijk worden. Hier ging het niet vanzelf. Ik heb me heel lang een falende moeder gevonden. Vooral toen de oudste 2 allebei maar niet makkelijk zindelijk werden.
    Bij hun heb ik geleerd, voor de volgende kinderen, dat ze hun eigen tempo hebben. Vooral die wanhoop voelen ze goed aan.

    Ik heb gelukkig mensen gehad die me zeiden: 'mama je doet het goed'. Ik moest dat veel herhalen aan mezelf.

    Oudste was met 8/9 overdag eindelijk eens helemaal droog (ervoor veel ongelukjes) en met 10 snachts.

    Wat de kinderfysiotherapeut mij zei hielp me. Er zijn veel meer kinderen (en ouders) die hiermee zitten. Je ziet het simpelweg niet of nauwelijks omdat ze er niet over praten (meestal). Ik moest het loslaten om het niet bij mezelf neer te leggen (alsof schuld etc) maar vooral mijn kind te begeleiden in het proces op zijn/ haar tempo.
     
    puppy28 vindt dit leuk.
  3. puppy28

    puppy28 Fanatiek lid

    20 jan 2014
    1.222
    604
    113
    Mooi zoals je dat omschrijft en zoals de kinderfysio het je heeft verteld. Dat is natuurlijk ook gewoon zo, elk kindje heeft zijn of haar eigen tempo en dat is altijd goed. Maar merk dat ik dat te weinig tegen mezelf zeg.
    Zo jammer dat sommige mensen daar zo’n uitgesproken mening over hebben en een bepaalde richtlijn als enige juiste beschouwen waardoor andere moeders weer onzeker worden en zich in alle stilte gaan zitten schamen (wat totaal onnodig is). Ik merk dat dit weer hetzelfde “ding” is als met lopen en praten. Lijkt wel alsof sommige mensen denken dat het om een kamelenrace gaat. o_O

    Maar wel fijn om te lezen dat het herkenbaar is. Dus dankje voor je reactie <3

    Ik denk dat ik het voor nu ook gewoon moet laten rusten. En misschien over een maandje weer eens een poging wagen.

    Alle tips nog steeds welkom hoor! :thumup:
     
  4. Dubbelgeluk

    Dubbelgeluk VIP lid

    18 mei 2013
    13.073
    12.030
    113
    Hier werkte de stickers heel goed in het potje. Die zijn zwart, maar als hij ging plassen zag je bijv een olifant. Ook boekjes van paw Patrol en zindelijk worden waren uiteindelijk een succes. (ik heb de boekjes en stickers nog liggen ter overname)
    Mijn zoontje werd met 3 jaar en 9 maanden zindelijk, dus we hebben ook aardig wat geduld moeten hebben (met school in het vooruitzicht) en alles uit de kast gehaald.

    Bij zijn broer ging alles vanzelf en heb ik er echt niets voor hoeven doen. Het verschilt gewoon echt per kind en wanneer ze eraan toe zijn (en sommige moeten wel iets meer worden gemotiveerd). Uiteraard zijn er uitzonderingen of kan er iets medisch aan de hand zijn, maar meestal lukt het toch op tijd voor school! Niet aan jezelf twijfelen, is echt niet nodig.
     
  5. Loveischocola

    Loveischocola VIP lid

    11 jan 2019
    12.252
    12.628
    113
    Vrouw
    H is nu 3 en 5 maanden en sinds een goede week bezig met zindelijk worden wat nu gelukkig goed gaat. Beloningssysteem met stickers plakken en heeft een kadootje mogen uitzoeken. Als hij heeft gepoept mag die een snoepje uitzoeken. Sinds gisteren geen poep meer in de boxershort.
    Elk uur sowieso na het potje/wc verkleiner toe. En als merk dat ie vaker moet dan nog een keer. Regelmatig vragen/benoemen.

    Eerder ook wel geprobeerd maar dan werd ie weer ziek en lukte het niet. Nu in vakantie was het doorzetten ook en merkte ook dat hij er ook wel aan toe is/was.
    Alleen met slapen heeft ie nog een luier om.
    En denk als we van de week gaan zwemmen ook zwemluier om…. Vorige week dinsdag gingen we zwemmen en toen zag ik wat bruin water na beneden gaan met zwemmen haha… snel eruit geplukt natuurlijk… maar was miss ook wat te snel, maar dacht heeft al gepoept eerder die dag hahaha!
     
  6. Dreamer29

    Dreamer29 Fanatiek lid

    25 feb 2015
    2.612
    996
    113
    Onze oudste was bijna 3,5 toen ze zindelijk werd. We hebben op een gegeven moment een aantal dagen de luier uit gelaten. De eerste dagen alles mis, continu nat en we wilden het bijna opgeven. Maar ineens viel toen toch het kwartje en vanaf dat moment ging het ineens goed. Potje vond ze niks, dus gewoon op de wc en stickers plakken met een beloning bij een aantal stickers.
     
  7. bluedrake

    bluedrake Fanatiek lid

    1 aug 2018
    3.691
    4.051
    113
    Vrouw
    Pff zit ook in deze fase, zoon van 3 wil aan de ene kant geen luier om maar hij laat alles lopen of houd het juist op als hij op het potje of de wc moet.

    We hebben nog even maar toch baal ik ervan, dan denk ik gaat dit ooit nog lukken o_O
     
  8. Shalom

    Shalom Niet meer actief

    Herkenbaar hoor. Maar het gaat zeker ooit lukken (tenzij er medisch wat is natuurlijk). Maar ik herken dat gevoel. Zindelijk worden voor de basisschool voelt als zo'n harde drempel. Hier waren ze gelukkig heel relaxt toen het ook toen nog niet vanzelf ging. En het is goed gekomen. Alleen lange adem nodig
     
    bluedrake vindt dit leuk.
  9. Eppo82

    Eppo82 VIP lid

    25 jun 2007
    15.230
    6.091
    113
    Tja ik ben een ‘luie’ moeder geweest wat dat betreft.
    Ik heb (behalve bij de eerste) gewacht tot ze het zelf aangaven. Dat wil zeggen, enige interesse in de wc/potje en dat ze doorhadden wanneer ze moesten plassen. Uiteraard wel eerder alvast eerder geprobeerd interesse te wekken, maar alles wel zonder druk.
    Mijn kinderen waren laat, mijn jongste was met 2 jaar en 11 maanden de snelste. Nr 3 was met 3 jaar en 7 maanden de laatste. Wel allemaal gelijk dag en nacht zindelijk, dat was wel fijn.

    Probeer de opmerkingen naast je neer te leggen, kinderen ontwikkelen zich allemaal anders, de een is gewoon wat later met sommige dingen, maar misschien op andere gebieden weer sneller. En hopelijk denk je over een half jaar, waar heb ik me druk om gemaakt? ;)
     
    Vogelmeisje en bluedrake vinden dit leuk.
  10. Cornflake

    Cornflake Fanatiek lid

    12 jul 2023
    1.283
    1.305
    113
    Vrouw
    Pff ja. Mijn oudste werd makkelijk met 2 en 9 maanden zindelijk in een week. De middelste heb ik 2 pogingen gedaan. Hij begreep het prima maar weigerde gewoon. 3,5 was hij. Wel beide gelijk dag en nacht.

    Met de jongste nu zijn we 6 weken bezig geweest. Dat begon best aardig tot ze besloot het toch niet te willen en nu zijn we terug bij af. Ze wordt over een maand 3 maar ze gaf al zo aan dat ze gepoept had of af en toe zegt ze ik moet plassen. Ik had daarom
    Echt verwacht dat ze het zo zou doen. Maar ze is ook erg pittig, ze doet alleen iets als ze er zin in heeft. Dus ik denk dat haar karakter hier parten speelt en ik het even moet laten..
     
  11. Amarens

    Amarens VIP lid

    24 dec 2009
    11.522
    3.770
    113
    Mijn oudste zoon was lastig, niks hielp. Dus op een gegeven moment zijn luier uit gedaan en niet meer aan gedaan. En ja het was in het begin lastig maar het is gelukt.
     
  12. Vogelmeisje

    Vogelmeisje Fanatiek lid

    3 mei 2010
    1.036
    303
    83
    Je doet het goed hoor twijfel niet aan jezelf, niet nodig! Ooit 18jarigen gezien met een luier?;) Het komt echt goed.
    De ene is er gewoon sneller mee bezig dan de ander. Hier 3 kids en 3 verschillende ervaringen. Zet 10 kinderen naast elkaar en je hebt 10 verschillende ervaringen. Dus mocht de omgeving komen met 'pietje van de buren was met 2 jaar al zindelijk ' dan had ik gezegd, gefeliciteerd, dat is prettig voor de ouders .
    Heb je er op een rustig moment bijv tijdens een spelletje of tv kijken, tussendoor, gevraagd of hij het spannend vindt. Of hij wel wil of wanneer hij dan zou willen, en wat heeft hij van jou nodig. Soms hebben die kleintjes daar zelf een heel plan over maar moet het wel gevraagd worden.
    Wil hij ergens voor sparen, wat is je troef waar hij voor wilt gaan?
    Maar dan nog hoeft ook dit niet te werken.
    Hier met de middelste met zweet op mijn rug, 3 maanden voor zijn eerste schooldag dag en nacht zindelijk. Hij zette zelf de knop om, niets hielp.

    Of omdenken: benadrukken dat hij zeker niet op de wc mag of het potje, want dat doen alleen grote kinderen. Dat wil ook nog weleens helpen.

    Maar denk wel goed om eens te peilen dat als hij eraan toe is, of hij het potje wilt of de wc.
    Daar hadden ze bij mij een eigen uitgesproken mening over en motivatie.

    Succes , jij kan dit:)
     
  13. Felice

    Felice VIP lid

    22 apr 2009
    7.494
    8.415
    113
    Gaat hij ook naar de opvang? Dat hielp hier wel. Toen ik aangaf dat wij er thuis mee bezig waren pakten ze het daar ook volledig op, dus 3 dagen per week werd ze daar ook begeleid, en zag ze dat andere kindjes ook naar de wc gingen, wat heel erg motiverend bleek te werken.
     
  14. owly

    owly VIP lid

    19 aug 2013
    22.289
    10.260
    113
    Elk kind heeft zijn eigen tempo. Ik snap dat mensen met de kleuterschool in hun achterhoofd meer haast hebben.

    Die van ons had het potje en de hele motivatie op een gegeven moment wel gezien. Ook stickers hadden geen enkele invloed.

    Redenatie was daar in tegen een betere motivatie. Als je nu op de wc poept kon je nu alweer spelen. Nu plet je alles en moeten we meer poetsen en alles weer aan doen. Hij vond het spannend maar was daarna ook poepzindelijk.

    Plas duurde iets langer. Toen besloten om heel veel onderbroeken te kopen en schonen pyjama en trainingsbroeken klaar te leggen.
    Dag 1 zonder luier, drama! Heeft nog nooit zoveel alles onder geplast.
    Dag 2 minder drama maar ging nog niet van harte
    Dag 3 1 of 2 ongelukjes

    Daarna klaar. Gelijk ook dag en nacht zindelijk. Al deden we snachts nog wel een luier aan tot hij zei dat hij dat niet meer wou. Een matje lag al onder zijn billen dus gaven we hem de kans.

    Overigens de verhalen van andere waar hun kind het beter doet blijf je houden. Baby's die vanaf het begin doorslapen terwijl die van ons tot 4 elke nacht wakker was hielpen inderdaad niet.

    In je achterhoofd houden dat je kind het op andere momenten het misschien weer makkelijker heeft. Komt echt goed!
     
  15. Anna009

    Anna009 VIP lid

    30 mei 2008
    9.857
    5.118
    113
    Home
    Samen leuke onderbroekjes kopen
    Luier uit en niet meer terug aan doen dat werkt verwarrend
    En in het begin een paar keer aangeven dat als ie moet plassen op het potje of wc moet
    Ongelukjes horen erbij en is niet erg
    Oudste was bijna 3 en de meiden waren met 2 zindelijk
    Gaat ie ook naar een opvang ? Dan daar ook vragen om hem aan te sporen om naar de wc te gaan

    en nee hoor niet denken dat het een soort falen is
    De 1 is gewoon sneller
    De ander praat of loopt sneller elk kind doet het op zijn eigen tempo
     
  16. Emma86

    Emma86 VIP lid

    25 jun 2012
    5.281
    2.231
    113
    Vrouw
    Nederland
    Een vriendin van mij zat met hetzelfde probleem. Zij heeft eerst haar kind met luier op de wc gezet (dus luier aandoen en dan op wc zetten) en toen dat lukte een gat in de luier geknipt.
    Het loslaten was eng, een luier voelt veilig. Daar moeten ze even doorheen. Na 2 weken konden ze zonder luiers.
     
    puppy28 vindt dit leuk.
  17. bulakgirl

    bulakgirl Fanatiek lid

    4 aug 2013
    3.155
    2.542
    113
    Hier ook een pittig meisje, wat soms al wel op de wc kon plassen, maar dan toch ook weer niet wilde.... zeker poepen was drama! Zo besloot ze zelf weer luiers te willen dragen....prima! En maand later had ze de luier zelf op de opvang weer uitgetrokken en hebben we dat door gezet, Sinds dien heeft ze alleen met slapen een luier (die vaak al droog is met wakker worden, maar we nog geen zin hebben in natte bedden voor die ene keer dat ze niet droog is ;)) en in het begin nog wel wat ongelukjes met verkeerde timing of niet durven poepen op de wc, maar nu eigenlijk bijna geen ongelukje meer!

    We benoemden altijd dat ze zo'n grote meid is dat ze nu op de wc kan en wat ik hielp was dat haar vriendjes op de opvang ook al zindelijk waren, dus zijn wilde net als hun ook naar de wc (dit benoemde we ook wel eens toen ze nog een luier droeg "oh, kijk vriendje x kan ook al op de wc plassen zonder luier! Dat is knap van hem!")

    Wat iemand anders hier ook al noemde iedereen doet het anders, mijn oudste was ook pas rond 3 jaar na een paar pogingen zindelijk en de middelste pas rond 4 jaar en lopen we nu mee in het ziekenhuis ivm te kleine blaas... die bleef ongelukjes houden! En wij al die tijd maar denken dat hij gewoon niet op tijd ging:oops:
     
    puppy28 vindt dit leuk.

Deel Deze Pagina