Consuminder en bespaartopic

Discussie in 'De lounge' gestart door Elena22, 15 dec 2024.

  1. Elena22

    Elena22 VIP lid

    10 feb 2010
    8.108
    1.795
    113
    Kraamverzorgende
    "Vroeger" waren er meerdere bespaar topics. Oa over weinig boodschappengeld maar ook echt mbt consuminderen en besparen. Al die topics zijn inmiddels al lang gesloten maar het leek me leuk weer een nieuw topic te openen en hopelijk gezellig in te kletsen.

    Over ons; wij zijn inmiddels (gelukkig!) in een veel betere financiële positie dan jaren geleden maar we hebben voor 2025 een aantal doelen die we willen behalen. Zo willen we graag de voortuin aanpakken, een muurtje bouwen op zolder, een nieuwe vloer beneden en natuurlijk de spaarrekening aanvullen. Daarnaast zijn wij sowieso niet van het consumeren zoals ik soms om ons heen zie. Dus zoek eigenlijk dames die een beetje dezelfde denkwijze hebben.
     
  2. RoosAnne

    RoosAnne Actief lid

    23 feb 2018
    210
    197
    43
    Vrouw
    Ik schrijf graag mee. Ik heb al jaren niet meer op dit forum geschreven, maar las af en toe wel mee.
    Ik ben ook van het consuminderen en besparen, maar vindt het wel lastig om te doen. Ik heb af en toe een behoorlijk gat in mijn hand. Daarom heb ik inmiddels budgetbeheer, zodat er iets meer controle is. Maar ik kan nog steeds aanvragen wat ik wil. Deze maand is erg duur. Naast alle feestdagen heb ik ook nog 4 verjaardagen in twee weken tijd. Gisteren was mijn jongste dochter jarig en ze heeft veel te veel gekregen. Oa ook van familie. Nu had ik een verlanglijstje gemaakt, maar daar heeft bijna niemand zich aan gehouden.
    Ik wil ook consuminderen, omdat ik vind dat ik te veel spul heb en mijn huis wat vol lijkt. Ik wordt rustiger van een ruim huis.
    Voor het nieuwe jaar was ik zelf aan het kijken of ik een beetje een doel/richting moet gaan hebben. Ik had al wat youtube filmpjes gekeken over een simpeler leven.

    Voor het nieuwe jaar wil ik de slaapkamer van mijn jongste helemaal klaarmaken, vloer/behang/gordijnen etc. Ik wil graag een auto kopen. Ik heb nu twee jaar geen auto gehad, en merk dat het af en toe een gemis is. Vooral als ik onverwacht naar de huisartsenpost moet. Bovendien wordt het openbaar vervoer er hier niet beter op. Ik wil ook veel blijven fietsen, want dat voelt goed.
    Daarnaast wil ik in het nieuwe jaar een baan gaan zoeken, omdat ik er nu geen heb.
     
  3. Mammavantwee

    Mammavantwee Niet meer actief

    Nog gefeliciteerd!
    Jammer dat ze dan niet wat uitkiezen van het lijstje. Wij doen het ook altijd via een lijstje, en gelukkig word daar wel naar gekeken.
    Kan je niet vragen of familie voortaan gezamenlijk een cadeau willen geven? Zo doen wij het aan de kant van mijn man. Ik vind dat ideaal en je komt niet met allemaal “rommel” te zitten.
    Wij zijn over speelgoed aan het opruimen en goed sorteren. De bakken staan nu allemaal op 1 zolder kamer en dat wissel ik dan beneden met speelgoed. Maar binnen nu en 2 jaar willen we daar een dakkapel laten plaatsen, dan heb ik helemaal geen plek meer voor zoveel speelgoed. Ze hebben ook gewoon echt teveel, en er word niet eens met alles gespeeld!
     
    Vissenkom vindt dit leuk.
  4. Consuminderma

    Consuminderma Bekend lid

    27 apr 2024
    871
    610
    93
    Leuk! Ik klets graag mee zoals mijn naam doet vermoeden.
    Vroeger waren er ook echte consuminderfora, zoals van startpagina etc, maar die zijn allemaal verdwenen. Er zijn wel allerlei blogs en instagramaccounts maar dat zijn vaak vooral open deuren die voor de duizendste keer ingetrapt worden.
     
    Vissenkom en citroenrasp vinden dit leuk.
  5. Mamafiets

    Mamafiets VIP lid

    22 apr 2019
    18.370
    30.668
    113
    Vrouw
    Ik lees mee.
    Man en ik gaan beiden wat minder werken. Dus ons royale uitgavenpatroon mag wat bijgeschaafd gaan worden.

    Met name de gewone dagelijkse boodschappen. Heel erg spullen-koperig zijn we niet.

    Man is bezig met een overzicht van onze inkomsten en uitgaven. En de verschillende spaarpotjes die we hebben.

    Moet helaas een spaarpotje bij. We moeten allebei een bril. En die dingen zijn duur o_O
    (Nu gekocht uit het potje onvoorzien maar we maken dus een nieuw potje omdat die brillen over een aantal jaar ongetwijfeld vervangen moeten worden)
     
    citroenrasp vindt dit leuk.
  6. Mamafiets

    Mamafiets VIP lid

    22 apr 2019
    18.370
    30.668
    113
    Vrouw
    Over spullen wegdoen.
    Gisteren heeft man twee ritjes milieupark en kringloop gedaan. Dat was heel fijn.

    Maar er staat ook nog veel "tijdelijk" op zolder. Dat vergt nog een hoop uitzoekwerk. Wat is nog goed verkoopbaar? Wat kan naar de kringloop? Wat is gewoon rommel?
     
  7. citroenrasp

    citroenrasp VIP lid

    12 mrt 2017
    16.370
    21.747
    113
    Leuk, ik ben ook van de partij! :D In de vorige topics schreef ik ook mee.
    Wij consuminderen al jaren: eerst uit noodzaak en later is het meer een hobby geworden, later vanwege duurzaamheid. Ook al zitten we financieel nu ruimer, we denken altijd na over aankopen. Niet alleen grote aankopen, ook waar we de boodschappen het voordeligst kunnen kopen, enz. Ik denk dat zo zuinig moeten leven voor een langere periode je toch wel verandert. Alsof het pertinent je DNA blijft ofzo.

    Dochter was laatst naar de markt gegaan omdat ze tweedehands kleding wilde kopen voor zichzelf. Heel trots met 4 truien teruggekomen die ze voor 1 dinar (lokale munteenheid, 1 dinar is ongeveer €0,30) per stuk had gekocht :) Zegt ze: ja ernaast was een kraam met kledingstukken voor 4 dinar per stuk, maar dat vond ik véél te duur :roflmao:Toen had ik toch wel zoiets: van wie zou ze dat nou hebben, haha.
     
    Mammavan5, Shay25, spruitje80 en 5 anderen vinden dit leuk.
  8. citroenrasp

    citroenrasp VIP lid

    12 mrt 2017
    16.370
    21.747
    113
    Ja, jammer he? Je hebt tegenwoordig best wel wat van die bloggers die er veel geld mee verdienen. Cursussen goedkoop boodschappen doen aanbieden bv. Daar moet je wel eerst kapitalen voor betalen, dus tot je het geld van zo'n cursus hebt terugverdiend ben je wel wee even verder... Er was toen een hobbyblogster die als reactie daarop ook een soortgelijk "cursus" aanbood op gaar blog, maar gratis. Vond dat wel grappig.

    Vroeger vond ik consuminderblogs lezen leuk, tegenwoordig zijn het er nog maar een handjevol omdat de meesten helaas zo commercieel zijn geworden. Op Reddit heb je wel nog van die frugality boards.
     
    Consuminderma vindt dit leuk.
  9. Esther2901

    Esther2901 Fanatiek lid

    3 jul 2014
    2.073
    1.570
    113
    Ik wil ook wat bewuster omgaan met spullen kopen en zomaar geld uitgeven.

    Wil sowieso op 31-12-2025 een bepaald spaarbedrag op de rekening hebben staan, welk bedrag dit is dat wil ik komende weken gaan bepalen.

    En waar ik echt op wil gaan letten is dat ik minder eten ga weggooien. Ik heb er nogal een handje aan om eten te kopen en vervolgens weer te vergeten dat ik dat in huis heb. Zo zonde.
     
    Vissenkom en citroenrasp vinden dit leuk.
  10. Oilell

    Oilell Fanatiek lid

    8 okt 2018
    3.224
    4.456
    113
    Vrouw
    Ik schrijf ook graag mee!
    De afgelopen anderhalf jaar hebben we ontzettend veel voor onze kiezen gehad. Ik lag tot februari in het ziekenhuis/plat ivm HG en zit nog volop in het herstel. Onze dochter is prematuur, waar toch meer zorgen om zijn dan dat we aanvankelijk dachten. Dat in combinatie met griep, verkoudheidjes, keelontstekingen, verstandskiezen bij de kaakchirurg etc, maakt dat de focus er gewoon niet was. En daardoor is er heel veel het huis ingeslopen.

    Voor ons ligt de focus op minder spullen, zodat we ook minder schoon hoeven te houden en opruimen makkelijker gaat. Er ligt een goed schoonmaak schema, maar door alle ellende van afgelopen periode lopen we daar gewoon in achter. We zijn beneden begonnen met ruimte scheppen in kasten. Voor het einde van het jaar hoop ik nog een flinke slag te slaan in de spullen op zolder en het textiel (kleding van de kinderen, beddengoed, handdoeken, vaatdoekjes). Hoop dat als we minder hebben, we ook minder spullen hoeven te wassen, vouwen, opruimen.

    Daarbij proberen we langzaam wat dingen te vervangen, die veel microplastics bevatten. Bijvoorbeeld de doppers voor glazen/rvs flessen. Ik hoop komend jaar de huidige lijn door te zetten. Ook in de boodschappen, zodat we minder voedsel weg gaan gooien.

    Ik las laatst op LinkedIn een post waarin de stelling was "alles wat je koopt is afval". Dat was weer even de wake-up call die ik nodig had. Merk dat ik weer met hele andere ogen naar kerstshows en winkels als de Xenos/Action/Dille en Kamille kijk.
     
    Vissenkom en citroenrasp vinden dit leuk.
  11. Vero0504

    Vero0504 VIP lid

    17 nov 2016
    18.943
    14.996
    113
    Hier de "kalm aan" variant. Focus ligt hier vooral nog op dat wat "op" is (in ruime zin) wordt beoordeeld of nog vervangen gaat worden.

    Dit jaar nog even 3k bij elkaar besparen (of meer) en dan einde van 2025 (einde rentevaste periode van 0%) "daaahaaaaag studieschuld".

    De spullen waar ook R nu uitgegroeid is vindt zachtjes aan zijn weg naar kledingcontainers en kringloop. ( de ruimte!!!)

    Probleem met verlanglijstjes is hier ook bekend. Ik heb nu weer bakbeest formaat speelgoed staan waarbij je denkt "waar laat ik dat?!?" terwijl je wissels etc. van een houten treinbaan waar veel mee gespeeld wordt er op had staan waar extra onderdelen veel bouwvariatie hadden geboden. (En aanzienlijk compacter)
     
    Vissenkom vindt dit leuk.
  12. citroenrasp

    citroenrasp VIP lid

    12 mrt 2017
    16.370
    21.747
    113
    Voedselverspilling is iets waar wij ook erg op letten. Niet zozeer vanwege het geld, vooral voor het milieu. Maar het scheelt inderdaad ook veel geld.
    Eigenlijk is het helemaal niet zo moeilijk wanneer je eenmaal in die "flow" zit. Het leuke is dat je er steeds ook wat dingen bijleert, zo gooien wij bv steeds minder weg van dingen die aanvankelijk niet eetbaar blijken, maar dat toch wel zijn :) Schillen bv, van bananenschil kan je prima maaltijden maken en van andere fruitschillen weer azijn of schoonmaakmiddel. Of uienschillen: laatst had ik een volle zak, deze gedroogd en daar heb ik uienpoeder van gemaakt.

    IMG_20241001_180518.jpg

    Grappig eigenlijk hoe weinig dat eigenlijk oplevert, zo'n volle zak schillen. Dit was een klein potje en het was niet eens helemaal vol.
    Ook bewaar ik andere groentenschillen om bouillon mee te maken, en botten voor bottenbouillon enz. Dat gaat natuurlijk wel wat verder dan "normale" voedselverspilling voorkomen, maar vind het ook gewoon leuk om te doen.
     
    Lieve3 vindt dit leuk.
  13. Mamafiets

    Mamafiets VIP lid

    22 apr 2019
    18.370
    30.668
    113
    Vrouw
    Ja dit idd ook!
    Restjes invriezen. En maaltijden beter plannen.

    Over plannen. Dat loopt hier altijd in het honderd. Dus de weekboodschappen koop ik voornamelijk lang houdbare producten en diepvries. En verse groenten en vlees om de dag. Dan heb ik nooit voor meer dan 2 dagen vers eten in huis. En voor als er geen tijd is voor de winkel, dan eten we uit de diepvries (maar vers vinden we wel lekkerder)

    Tip is vaak om juist minder vaak naar de winkel te gaan, maar dat levert hier steevast bedorven groenten of vlees op t einde van de week.

    En laat het maar aan @citroenrasp over om restjes-recepten te delen :)
    Die "pulled porc" van bananenschillen heb ik weleens gemaakt. Was nog best lekker ook. Wel veel werk.

    Ik vind ze heel leuk altijd. Maar kom er te weinig aan toe. (Tijd/prioriteit).

    Wel een keer wasmiddel gemaakt van hedera-blaadjes. (Gewoon klein snijden en in een waszakje stoppen). Maar dat was niet een heel groot succes. Mss niet fijn genoeg gesneden. Maar op die site stonden meer recepten voor wassen met hedera.
     
  14. Vissenkom

    Vissenkom Bekend lid

    9 aug 2024
    619
    678
    93
    Vrouw
    #14 Vissenkom, 16 dec 2024
    Laatst bewerkt: 16 dec 2024
    Och ja! Ik ben fan haha. Ik kan hier echt uren over praten. Het is (voor mij!) ook niet interessant om veel geld te hebben omdat je dan veel kunt kopen, maar het is interessant om veel geld achter de hand te hebben omdat het je gewoon écht veel vrijheid geeft. Het idee dat als er iets aangeschaft móet worden (recent bijvoorbeeld een laptop voor mezelf), dat je gewoon écht niet na hoeft te denken over hoe je dat financieel gaat doen... Zo prettig. Dus ja, goede bespaarders, met die vrijheid als doel ;)

    Net ook weer de ronde 'verzekeringen' en gas/stroom gemaakt; waar kunnen we evt besparen op de premie? En regelmatig breng ik ook onze uitgavenposten in kaart; hoeveel gaat er naar boodschappen? Wat geven we uit aan eten buiten de deur, of kleding... Door je in ieder geval bewust te zijn van wáár je geld heen gaat, kun je ook bepalen voor jezelf of je het dat waard vindt. Ik weet dat onze uitgaven aan boodschappen bijvoorbeeld minder kunnen, maar het is ook een post waarin we onszelf wat luxe gunnen af en toe, en dat is dan een bewuste keuze. Onze uitgaven qua kleding zijn bijvoorbeeld wel weer echt heel laag ;)

    Onze peuter is nu net 2 geworden, en we hebben haar verjaardag nog niet echt gevierd, maar volgend jaar komt dat wel. Schoonfamilie is qua kerngezin erg groot, dus wij willen dit inderdaad doen; 1 gezamenlijk cadeau per gezinskant. Ze komt echt helemaal niks tekort, en ik kan me ook voorstellen dat ze dan bijvoorbeeld samen een goed nieuw regenpak ofzo kunnen geven. Voor het kind is het toch allemaal even fantastisch ;) En het is ook een mindset die je familie kan leren. Zo geven wij onze neefjes en nichtjes (dat zijn er dus ook veel) vaak een tweedehands cadeau. Met natuurlijk wel de kanttekening dat het nog helemaal netjes is, maar dat is nooit een probleem. Die kinderen zijn allemaal altijd even blij met hun 'nieuwe' speelgoed...

    Goed. Kan hier dus echt eeuwig over uitwijden hahaha.
     
  15. Neuzeke

    Neuzeke VIP lid

    3 sep 2019
    13.665
    18.730
    113
    Vrouw
    #15 Neuzeke, 16 dec 2024
    Laatst bewerkt: 16 dec 2024
    In ons geval zorgt gericht kopen en nadenken over wat we kopen voor besparen en consuminderen.

    Hebben we het echt nodig, gaan we er na die 1ne keer nog iets mee doen, waar vinden we het voor de beste prijs, kunnen we het 2de hands kopen, kunnen we het huren,...

    Waar wij sowieso op kunnen besparen is voeding.
    En dan heb ik het niet over dat we voedsel verspillen maar de producten die ik koop zijn vaak wel wat duurder.
    Zo ga ik vaak naar de bio slager en verpakkingsvrije winkel en daar tikt het wel aan met momenten.
    Ik ben opgevoed met het idee dat als het maar veel eten is het goed is maar zie het zelf anders. Ik heb liever een klein stukje chateaubriand dan een supermarkt stuk.
    Maar daar kunnen wij dus zeker op besparen.

    Omdat je met boodschappen zo gek kan doen als je wil heb ik een afzonderlijke rekening voor boodschappen (voeding, verzorging en huishoud). Dus ik heb daardoor een zeer goed beeld.

    Sparen vinden wij verder ook wel zeer belangrijk.
    Dus dzt moet wel blijven lukken.
    Rond de zomer paar maand gehad waarbij dat amper lukte en dat vond ik maar niets (was niets aan te doen hoor, zeer veel zaken waar je geen keuze hebt en gewoon moeten).
     
  16. Vissenkom

    Vissenkom Bekend lid

    9 aug 2024
    619
    678
    93
    Vrouw
    Dat overzicht gaat je echt enorm helpen, er zitten ongetwijfeld uitgaven tussen waarvan je je niet eens zo heel bewust was dat je ze deed. En als brildrager kan ik je wel zeggen; het verschilt enorm wanneer je bril weer vervangen moet worden. De vorige keer was ie na 2 jaar aan vervanging toe (wegens veranderde sterkte), terwijl mijn huidige bril al 6 jaar meegaat. Kijk kritisch naar acties die er lopen bij opticiens. Soms zijn de 'tweede gratis' acties lang niet zo voordelig als simpelweg een bril bij een soort van prijsvechter aanschaffen ;)
     
  17. Mamafiets

    Mamafiets VIP lid

    22 apr 2019
    18.370
    30.668
    113
    Vrouw
    Dat is wel een goede idd.
    Nu hebben we een zonnebril op sterkte er gratis bij.

    Maar we willen ook niet bezuinigen op kwaliteit. En daar zit best verschil in bij de varifocus brillen. En die hebben we zeker nodig. Lees zit op +2, dus met autorijden kan ik momenteel het dashboard/ navigatie niet goed aflezen. Daarom was ook de zonnebril erg fijn erbij te hebben. Die heb ik toch vaak op in de auto.

    Ok nu niet met al dat donker en grijs buiten :D

    Ook zoiets. Ik wil niet besparen op kwaliteit. Wel kritisch zijn op wat we allemaal aanschaffen. En hoeveel.
     
  18. Vissenkom

    Vissenkom Bekend lid

    9 aug 2024
    619
    678
    93
    Vrouw
    Ah ja varifocus inderdaad geen verstand van en ervaring mee wat zoiets qua glazen kost... Ik heb alleen te maken met ene kant - andere kant +, maar doet qua prijs niets bijzonders. Ik was de vorige keer met 164 euro klaar zie ik, dat vind ik echt niet veel geld voor een bril. Maar zeker ook in het montuur heb je extreem uiteenlopende prijzen, daar kun je (ook met varifocus) dan weer op besparen.

    En dat laatste is natuurlijk de beste manier om te consuminderen/besparen ;)
     
  19. Esther2901

    Esther2901 Fanatiek lid

    3 jul 2014
    2.073
    1.570
    113
    Qua energie zal ik volgend jaar niet kunnen besparen. Voor electriciteit had ik destijds een 5-jarig contract afgesloten en dat loopt juni 2025 af. Heb nu een aanbod gekregen van Essent en ga per kwH €0,10 meer betalen. Nou valt mijn jaarverbruik op zich wel heel erg mee.

    Heb net even op de site van de ANWB gekeken wat de dynamische prijzen zijn geweest afgelopen week en zie dat deze vrij vaak onder de Essent aangeboden prijs liggen.
    Heb bij Essent ook aangegeven dat ik interesse heb in een dynamisch contract, maar dat is schijnbaar nog niet voor alle klanten beschikbaar.
     
  20. Oilell

    Oilell Fanatiek lid

    8 okt 2018
    3.224
    4.456
    113
    Vrouw
    Dat hebben wij ook. Heb liever de duurdere variant die lang goed blijft en lang mee kan, dan de goedkope versie die snel vervangen dient te worden. Niet dat duurder altijd beter is, maar ik merk wel dat wij echt voor kwaliteit boven kwantiteit (en soms prijs) gaan. Moet zeggen dat ik ook echt blij kan worden van mooie/kwalitatieve dingen in het dagelijks gebruik. Een goede spatel, fijn beddengoed, mooie tas. Hoef er geen 10 van te hebben, maar wat ik heb wil ik wel blij van worden.

    Qua brillen: ik heb 1 goede bril van de brillenwinkel. Mijn reserve bril en een zonnebril op sterkte via Charlie Temple. Want mijn zonnebril op sterkte draag ik te weinig om een hele luxe te kunnen verantwoorden. Ik draag meestal lenzen, dus mijn reserve bril ligt in de auto (mocht er een uitvallen, ik last krijgen van mijn ogen etc) en mijn reguliere bril draag ik binnenshuis en 's avonds.
     
    Neuzeke vindt dit leuk.

Deel Deze Pagina