ervaringen medicatie bij ADD

Discussie in 'Schoolkinderen en pubers' gestart door Willes, 27 jun 2017.

Topicstatus:
Niet open voor verdere reacties.
  1. Willes

    Willes Fanatiek lid

    14 nov 2006
    1.127
    70
    48
    Hallo allemaal, onze oudste zoon (9jaar) is gediagnostiseerd met ADD. Thuis is dit soms wel eens lastig, maar prima mee te leven. Op school begint dit echter een steeds groter probleem te worden. We bij hebben al van allerlei dingen geprobeerd (therapie, groepstraining, neurofeedback). Hierdoor merken we wel verschil in gedrag, zoals minder impulsiviteit, minder boosheid, maar concentratie kun je uiteraard niet aanleren. Dus dat blijft zijn grootste belemmering. Medicatie voelt voor ons daardoor als de laatste strohalm om hem te helpen zich te focussen, omdat we merken dat dit hem steeds meer begint te frustreren. Maar tegelijkertijd vind ik het doodeng en ben ik op zoek naar ervaringen (liefst positief natuurlijk;)). Dus gebruikt je kind medicatie voor AD(H)D: welke soort en wat zijn de voor- en nadelen die jullie ervaren?

    liefs, Willes
     
  2. In your eyes

    In your eyes Niet meer actief

    Ik lees mee, mijn oudste zit nu in het onderzoekstraject en de concentratie-problemen op school is inderdaad voor mij ook de voornaamste reden om toch in ieder geval open te staan voor de optie van medicatie..
     
  3. spruitje80

    spruitje80 Fanatiek lid

    5 jul 2016
    4.696
    4.304
    113
    noord holland
    Ja onze dochter gebruikt medicatie voor haar adhd. Bij haar is het ook echt heel erg nodig. Het is eigenlijk sneu om te zien als ze het niet krijgt.
    Overigens hebben we ook van alles alternatiefs geprobeerd en ook nu nog steeds wel.
    Maar toch zijn we nu net weer opgehoogd omdat ze weer echt zo enorm overalert was. Dat is best zielig om te zien. Ze reageert op álles om haar heen, ogen schieten overal heen en ze pakt alles vast waar ze langs loopt. Een simpele opdravht als aan tafel komen of naar bed gaan kost haar veel tijd. Ook blijft ze maar nadenken en doordenken, en dat kwebbelt en deelt ze met de rest van de wereld (heel vermoeiend voor haar en voor anderen), hele theorieën en conclusies komen langs. Ze maakt enorme sprongen in haar gedachten (dus soms ook lastig te volgen haha).
    Ook kreeg ze weer meer tics (waarschijnlijk prikkelreductie) en werd ze weer heel star in het controle hebben in een situatie wat heel lastig communiceren en omgaan is. Er komt amper iets bij haar binnen, dus ook sturing hierin lukt nauwelijks of met heel veel strijd.
    Kortom advies was toch ophogen.
    De stap naar medicatie is groot maar dat blijft ook bij iedere ophoging vind ik zelf.
    Ergens wil je het niet.
    Maar nu bijvoorbeeld zien we de rust weer wat meer terug komen bij haar. Het doet dus ook gewoon echt zijn werk. Ze heeft er ook echt baat bij.
    Ze krijgt concerta. Ze heeft ook ooit de kortwerkende methylfenidaat gehad. Maar deze is veel prettiger in op- en afbouw. En ze hoeft overdag geen pilletje.
    Bij deze betalen we zelf meer, ongeveer 1 euro per stuk. De kortwerkende hoefde we dat niet.
     
  4. tuc

    tuc Niet meer actief

    Wordt ze niet te vlak in haar emoties?? Kan ze dat zelf goed verwoorden wat ze merkt of voelt van de medicatie?
    Voorlopig zijn we hier nog zonder medicatie, maar sluit niet uit dat ze het ooit nodig heeft.
    Dus wil mij alvast wat inlezen en volg daarom dit topic.
     
  5. MirW

    MirW Fanatiek lid

    20 apr 2017
    1.748
    555
    113
    Mijn oudste gebruikt methylfenidaat voor zijn ADHD, nu sinds 4 mnd. En ik wilde dat ik het niet zo lang had tegengehouden nu ik zie hoe hij is opgebloeid...
    Op school gaat hij met sprongen vooruit, in de omgang met andere kinderen gaat het veel beter, kan hij nu leuk spelen en zijn anderen niet meer bang voor zijn impulsiviteit omdat hij die veel beter kan beheersen.
    Hij is er zelf ook heel blij mee, hij gaf zelf aan dat hij veel beter kon luisteren en dat er minder op hem gemopperd werd.

    Ik was erg anti-medicatie, erg bang voor de bijwerkingen en de afvlakking van emoties, dus allerlei alternatieven eerst geprobeerd. Toen ik aan de wietolie (cbd) wilde voor hem vond mijn man het genoeg...

    Mijn zoon was erg mager en is nu wel grotendeels zijn eetlust kwijt. Inmiddels is hij ruim 1,5 kilo afgevallen en weegt bij zijn 1.43 nog 28,6 kilo. Dat is dus wel iets om met de arts te bespreken. Thuis worstelen we nog wel behoorlijk met de rebound, maar ik ben vooral blij dat het op school nu zo soepel loopt. Hij is qua emoties niet vervlakt maar wel wat gematigder, vooral bij boze buien is dat erg fijn.
     
    Willes vindt dit leuk.
  6. spruitje80

    spruitje80 Fanatiek lid

    5 jul 2016
    4.696
    4.304
    113
    noord holland
    Afvlakking emoties is er niet, dat hoor je ook maar heel zelden maar om de een of andere reden is dat wel iets wat vaak als belangrijkste reden wordt genoemd om het niet te doen. De werkende stof is daar ook niet op gericht.
    Bij mensen met ad(h)d wordt een bepaald stofje niet/te weinig aan gemaakt (ik dacht dopamine of seratonine?) waardoor er een andere informatieverwerking in de hersens ontstaat. Er kan niet goed meer worden gefiltert. Waar bij ons prikkels (geluiden, beelden, geuren en tast) binnen komen en we een soort van kiezen (al dan niet bewust of aangeleerd) waar we iets mee doen en waarmee niet. Kunnen zij dat niet (zo goed) en filteren hierin niet. Alles komt binnen en ze doen óf overal iets mee óf kiezen wat het interessants is voor ze, wat meestal niet is wat anderen van ze verwachten.
    De meditatie moet ervoor zorgen dat dit dus wel beter kan. Dat die informatieverwerking beter verloopt.
    Helaas reageert elk kind wel anders erop dus het is echt uitproberen.
    Onze dochter geeft helaas zelf niet aan dat ze zich anders voelt. Terwijl wij een groot verschil merken. Ze is trouwens 11.
    Toevallig nu net met de medicatieophoging dat ze voor het eerst zei dat ze zich beter kon concentreren. Dat was nadat ik uitlegde wat we merkten voor de keuze en ik vroeg of ze nu verschil voelde. Dit heeft ze eigenlijk nog nooit kunnen benoemen.
    Dat maakt het voor ons wel lastig, ze geeft het zelf niet aan. Aan de andere kant is ze een vrolijke, spontane impulsieve meid die zelf dus niet veel last ervaart blijkbaar, dat moet toch ook heerlijk zijn.
    Aan de andere kant, we mogen ons zelf zijn vinden veel mensen, maar toch wordt er wel bepaald gedrag van je verwacht als je groter groeit. Doe je dat niet, val je toch buiten de boot.
    Rebounds zijn er niet/nauwelijks met langwerkende. Alleen betaal je dan dus een groot deel zelf en met de kortwerkende niet.
    Er zijn trouwens nog andere medicatie (o.a. dexamfetamine), het is niet alleen de methylfenidaat. Het is uitproberen, iedereen is anders en reageert anders.
     
    Willes en tuc vinden dit leuk.
  7. Lafelife

    Lafelife Fanatiek lid

    25 apr 2017
    1.604
    1.064
    113
    Vrouw
    Uit nieuwsgierigheid. Niet aanvallend, ik ben blij dat ik niet voor deze keuze sta. Wel of geen medicijnen.
    De laatste tijd zijn er nog al wat studies geweest die nog al negatief zijn over het gebruik van ritalin. Werkende bestanddeel is methylfenidaat. De effecten zouden net zo zijn of zelf nog erger dan cocaïne. Hoe kijken jullie hier tegen aan? En wat is dan zozeer de afkeer van wiet olie? Hier is de thc uitgehaald. Ik heb het zelf wel eens geprobeerd, werd niet stoned;). Mijn man heeft wel ritalin geprobeerd, hij vond het inderdaad net cocaïne. Ik zou dit als ouder wel beangstigend vinden. Ik ken jongens uit mijn omgeving, als kind aan de adhd medicijnen. Zij spreken over een bedwelmde vage jeugd. Maar ik begrijp, als je kind in moeilijkheden zit, waar ligt die grens. Ik leef mee.
     
  8. Willes

    Willes Fanatiek lid

    14 nov 2006
    1.127
    70
    48
    Bedankt voor jullie reacties. Daar kan ik wel wat mee :).Waar ik vooral bang voor ben zijn de bijwerkingen die veel op internet te lezen zijn. Zoals gebrek aan eetlust (zoon is al graatmager ;)), moeite met slapen en natuurlijk het rebound effect. Denk dat het ook een kwestie is van goed in de gaten houden natuurlijk. Wat ik uit jullie reacties opmaak is dat er niet echt veranderingen in het karakter optreden bij jullie kinderen?
     
  9. Willes

    Willes Fanatiek lid

    14 nov 2006
    1.127
    70
    48
    Lafelife: inderdaad, waar ligt de grens is de grote vraag. Daar worstelen wij al jaren mee. Maar ik denk dat als je voor je gevoel alles hebt geprobeerd om je kind te helpen, maar zonder het gewenste resultaat en je ziet hem /haar continue gefrustreerd worden om de kleinste dingen, dat daar wel de grens ligt ;). Niemand wil zomaar rotzooi in z'n kind stoppen, maar iedereen wil z'n kind gelukkig zien.
     
    Lafelife vindt dit leuk.
  10. Adje

    Adje VIP lid

    21 aug 2015
    16.271
    25.740
    113
    Mijn dochter krijgt methylfenidaat vanaf dat ze 6 jaar. Ik moet zeggen dat ik nooit enige twijfel heb gehad dat of ze het moest krijgen of niet. Ze heeft ADHD (het gecombineerde type, oftewel hyperactief, aandachtsproblemen en zeer impulsief) en hechtingsstoornis, niet de meest fijne combinatie. De medicijnen doen haar heel veel goed. Concentratie is nog steeds een probleem op school, maar nu zodanig dat het haar niet belemmerd in haar ontwikkeling. Ze doet het zelfs verrassend goed op school.

    Op school gedraagt ze zich heel goed, maar dat kost vaak veel energie en dat komt er dan thuis weer uit. Thuis heeft ze de nodige gedragsproblemen, en zonder medicatie is het altijd strijd en ellende. Dat is voor ons heel zwaar, maar vooral voor haar heel zielig, want ze ligt dan echt in de knoop met zichzelf.

    Ze heeft in het begin buikpijn gehad, een typische bijwerking die nadat het lichaam gewend was aan de medicatie over was. Ze is helemaal niet emotioneel afgevlakt. Ze heeft juist na verhoging van de medicatie hele emotionele buien gehad, wat ook weer een typische bijwerking is. Verder is het zaak dat de dosering goed is. Mijn dochter kreeg eerst het minimale en reageerde daar goed op. Inmiddels hebben we wel behoorlijk op moeten hogen.

    Mijn dochter krijgt drie keer per dag haar medicatie. En het nadeel is dus dat we altijd de tijd in de gaten moeten houden en zorgen dat ze ergens anders (bv school) ook haar medicatie krijgt. Je hebt ook Concerta. Dat werkt met time-release en neem je 1x in en werkt gedurende de dag. Maar die wordt niet vergoed door de verzekering. Ik denk wel dat we uiteindelijk daar op gaan overstappen. Waarschijnlijk sowieso als ze richting puberteit gaat. Pubers zijn niet bekend om hun gestructureerde planning en met ADHD wordt het dan een groot probleem om op tijd (of überhaupt) de medicatie in te nemen. Maar dat zien we dan wel weer.
     
  11. IkbenTess

    IkbenTess Fanatiek lid

    14 dec 2016
    2.115
    1.090
    113
    Vrouw
    Nederland
    Mijn jongste was zo druk in zijn hoofd dat zijn ontwikkeling stagneerde. Hij werd niet zindelijk, liep motorisch achter.. liep gewoon vast in groep 1 terwijl zijn iq bovengemiddeld is. Alleen begeleiding hielp onvoldoende dus schreef de kinderpsychiater ritalin voor en toen ging het langzaamaan beter. Ook is de sfeer thuis positiever ondat hij ons niet overprikkelt. Dan is de keuze eenvoudig.
     
  12. Mamalon

    Mamalon Actief lid

    27 feb 2015
    217
    50
    28
    Onze zoon gebruikt ook methylfenidaat de langwerkende (medikinet) en in de middag een kortwerkende.
    Hij heeft ASS en ADHD.
    In het begin merkten we wel dat hij wat minder eetlust had maar dat is nu weer normaal. Hij wordt hiervoor in de gaten gehouden door de kinderpsychiater.
    Het inslapen is altijd een probleem bij hem geweest, we zijn tegelijk met de medicatie gestart met melatonine, en nu gaat het meestal goed.
    We merken gelukkig ook geen veranderingen in zijn karakter. Hij is juist veel meer zichzelf als hij medicatie gebruikt. Zonder wordt hij geleid door zijn impulsiviteit en onrust.
    Hij werd wel vlakker toen hij de verkeerde medicatie gebuikte en de dosis te hoog was.

    Toen hij alleen de kortwerkende gebruikte had hij erg last van het reboundeffect. Vandaar dat we nu voor een langwerkende gekozen hebben.
     
    Willes vindt dit leuk.
  13. loetje

    loetje VIP lid

    6 jun 2006
    7.445
    1.843
    113
    Methylfenidaat valt dan wel, net als bijvoorbeeld coke, onder de opiumwet, maar werkt toch echt heel anders. Míts je ook daadwerkelijk ADHD hebt!!!! Zomaar methyl gaan slikken, zonder je dosis te weten, kan verkeerd over komen. Bij iemand waarvan de neurotransmitter dopamine niet (of bijna niet) wordt aangemaakt, werkt methyl behoorlijk anders als bij iemand waar deze neurotransmitter gewoon naar behoren werkt.

    Net als bijvoorbeeld anti-depressiva. Dit werkt ook alleen wanneer je serotonine niveau te laag is..

    Methylfenidaat vergelijken met drugs, wijst erop dat je er inderdaad niet veel vanaf weet (no offense;))

    Afvlakking duit op een verkeerd ingestelde dosis..
     
    Sleepless, tuc en Mamalon vinden dit leuk.
  14. spruitje80

    spruitje80 Fanatiek lid

    5 jul 2016
    4.696
    4.304
    113
    noord holland
    Dank je, scheelt mij typen:D, precies wat ik wilde zeggen!
     
    loetje vindt dit leuk.
  15. Lafelife

    Lafelife Fanatiek lid

    25 apr 2017
    1.604
    1.064
    113
    Vrouw
    Nou ik doe de vergelijking niet, dit zijn onderzoeken. Je voelt je misschien toch een beetje aangevallen doordat ik coke en methylfenidaat onder 1 noemer laat vallen, maar wat ik zeg komt niet uit de lucht vallen. Anders had ik er niet over gelezen. Ik kwam het gewoon tegen. En inderdaad ik heb alleen naar de slechte kanten gezocht daarna dat is geen eerlijke vergelijking besef ik.
    Ik las alleen ergens dat cannabis olie als een brug te ver werd gezien. Terwijl ik dat dus andersom zie. Ik zie hier ook niet gelijk een wondermiddel, alleen jammer dat het zo'n slechte naam heeft.
     
  16. tuc

    tuc Niet meer actief

    Ja lastig he. Hier een meisje wat dus wel heel.goed slaapt en eet. Dat slapen is juist wat ze heel hard nodig heeft na een dag. Dus ben daar dan huiverig voor als dat allemaal minder makkelijk wordt.
     
  17. Adje

    Adje VIP lid

    21 aug 2015
    16.271
    25.740
    113
    Ik vraag me dan af of je man dat onder begeleiding van een arts deed (methylfenidaat proberen)... en ik vraag me ook af hoe je man zo goed weet hoe coke werkt... Coke en wiet zijn dan geen brug te ver, en een voorgeschreven medicijn wel ;)
     
  18. loetje

    loetje VIP lid

    6 jun 2006
    7.445
    1.843
    113
    #18 loetje, 28 jun 2017
    Laatst bewerkt: 28 jun 2017
    Ik voel me niet aangevallen hoor, vertel je alleen dat je methylfenidaat niet zwart/wit onder de noemer drugs kan plaatsen. Begrijp me niet verkeerd, methylfenidaat is geen onschuldig middeltje en moet je niet te licht over denken. En in verkeerde handen, wordt het inderdaad nog weleens voor recreatief gebruik misbruikt.

    Methylfenidaat activeerd! Heb je AD(H)D, en neem je je medicijn dan activeerd het je rem. Het "pilletje" trapt als het ware op je rem, tempert het je 8 baans snelweg gedachtenstroom (ADD), je oncontroleerbare bewegingen (ADHD), ongecontroleerde emoties (ADHD,ADD) denk aan heel snel omslaan van relaxed naar woedend door een klein dingetje, simpelweg omdat je het niet kunt "verwerken" in je hoofd en het zorgt ervoor, door dus op die rem te trappen, dat je je ineens wel kunt concentreren op 1 ding...
    Bij recreatief gebruik activeerd het ook. Alleen mensen zonder ADHD hebben geen problemen met hun rem en dan werkt methylfenidaat inderdaad als pepmiddel, enigszins vergelijkbaar met speed, alleen veel minder heftig en veel korter durend...

    Zelf heb ik sinds kort de officiele diagnose ADD. Ik heb mezelf laten testen nav mijn levenslange "troubles" en het feit dat het erfelijk is en mijn zoon ADHD heeft. Een poosje terug heb ik in bijzijn van mijn man een verstandige dosis (heb al veel ervaring met het instellen van mijn zoon) methylfenidaat ingenomen om te kijken wat het effect is. En in tegenstelling tot jou man, werd het stil in mijn hoofd. STIL, echt ongelooflijk, ik wist niet dat het kon. Gewoon simpelweg aan 1 ding kunnen denken, de mogelijkheid tot filteren. Ik moest er gewoon van huilen.... Nu dus via de officiele weg bezig om zelf medicijnen te krijgen, hiervoor moet ik in september naar de psych....

    cpd olie heb ik me ook al verder in verdiept, alleen zijn de effecten hiervan nog niet voldoende bewezen voor wat betreft ADHD en voor zover ik begrijp helpt voor ADHD vooral de olie waar de THC nog niet helemaal uit gefilterd is. Hier wordt je wel stoned van en lijkt me niet geschikt om uit te proberen op mijn 12 jarige zoon;) Daarbij valt het in het geval van aanwezige THC weer onde de illigale olie... Teveel haken en ogen nog, daarom is het (nog) niet populair..
     
  19. IkbenTess

    IkbenTess Fanatiek lid

    14 dec 2016
    2.115
    1.090
    113
    Vrouw
    Nederland
    Het zal vast niet slecht bedoeld zijn maar ik erger me ondertussen dood aan dat soort vragen/opmerkingen.. ik hoor dat namelijk al 2 jaar en er is geen ouder die zomaar zonder goede begeleiding en voorlichting haar jonge kind aan de ritalin/methylfenidaat zet. Het is een zwaar middel en ja er zitten nadelen aan. Moet je nagaan hoe hárd die medicijnen nodig zijn wil je die keuze maken.

    Het kan me niet schelen of het vergelijkbaar is met cocaïne of wat dan ook. Mijn kind is weer kind en groeit weer. Weet je wel hoe godsgruwelijk gekmakend die constante chaos kan zijn zonder medicatie? Het is niet voor niets dat relatief veel verslaafden adhd blijken te hebben! Ze gebruiken drank/drugs/ whatever om te dempen, wat ritalin ook doet. En dat is niet verslavend.

    Zo, niet persoonlijk maar moest even.
     
    Mamalon vindt dit leuk.
  20. loetje

    loetje VIP lid

    6 jun 2006
    7.445
    1.843
    113
    Zelfs caffeine werkt andersom bij ADHD, ik wordt er bijvoorbeeld rustiger van, terwijl het voor een ander een oppepper is..
     

Deel Deze Pagina