Bijten, knijpen en duwen, help ik weet het niet meer!

Discussion in 'Peuter en kleuter' started by Toetje77, Dec 4, 2012.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Toetje77

    Toetje77 Bekend lid

    Feb 29, 2008
    800
    12
    18
    NB
    Hallo allemaal,

    Onze dochter van net 2 is vaak heel gemeen tegen ons, onze katten en andere kinderen op het kinderdagveblijf. Bijten, knijpen, duwen, slaan zodra ze het idee krijgt dat anderen haar iets af willen pakken, wanneer ze gecorrigeerd wordt of zomaar vanuit het niets. Dit doet ze nu al maanden en we hebben al zo ontzettend veel geprobeerd, maar het blijft en het is echt heel rot om iedere keer te horen dat ze weer een ander kindje heeft gebeten of geknepen. Wat hebben we al gedaan? Als eerste hebben we geprobeerd haar af te leiden als we het zagen aankomen, maar ze doet het soms ook vanuit het niets en dan ben je dus te laat. Verder hebben we haar streng toegesproken dat dat niet mag, op een strafplekje gezet, in de gang gezet, op de slaapkamer gezet en nu heb ik vandaag geheel tegen mijn principes en gevoel in haar eens teruggeknepen toen ze me weer keihard kneep en toen ze zei dat dat pijn deed heb ik haar gezegd dat zij mij ook pijn deed door mij te knijpen. Maar dit wil ik helemaal niet doen, ik sta er niet achter en voel me nu ontzettend rot dat ik dat gedaan heb, maar ik was en ben echt ten einde raad, ik weet echt niet meer wat te doen. MIsschien is het een fase die vanzelf over gaat, maar dit duurt nu al meer dan een half jaar en we moeten er toch iets mee. Alleen weet ik dus niet wat we nog meer kunnen doen. Heeft iemand andere tips waar wij misschien nog niet aan gedacht hebben? Ik weet het namelijk echt niet meer!
     
  2. Toetje77

    Toetje77 Bekend lid

    Feb 29, 2008
    800
    12
    18
    NB
    Het blijft door mijn hoofd spoken hoe dit over moet komen en dat dit topic wel bekeken wordt zonder reactie maakt mij alleen maar onzekerder, alsof ik mijn kind ik weet niet wat aandoe, maar dat valt wel mee. Ik heb niet hard geknepen, alleen is zij een rasechte drama queen en dat het haar echt pijn heeft gedaan geloof ik niet, zo zacht was het. Nee, ik ben niet trots dat ik haar heb teruggeknepen, maar ik ben ten einde raad en kreeg dit advies al meerdere malen van mensen waar het bij geholpen heeft, maar nu heb ik er heel veel spijt van en wil ik dit niet meer doen. Maar wat dan wel? Tja, waarom nog een keer deze reactie? Gewoon omdat ik echt heel onzeker ben over hoe dit moet overkomen en omdat ik me schaam dat ik haar teruggeknepen heb omdat het geheel tegen mijn principes in is, ook al was het niet hard. Ik hoop op serieuze reacties van mensen die tips voor me hebben en dat ik niet meer terug wil knijpen mag duidelijk zijn.
     
  3. Smurf1985

    Smurf1985 Niet meer actief

    Ten eerste,niet onzeker zijn!

    Het is een fase waarin ze leren dat ze van zichzelf af leren bijten.
    Frustrerend is het wel!

    Mijn zoontje heeft er soms last van,wat ik meestal doe ik vertellen dat het niet mag,en dan een uitleg erbij waarom niet.

    Buiten dit oefenen wij altijd gezicht mimiek,dus boos kijken,blij kijken en verdrietig zijn.
    Dit laatste helpt goed bij het slaan wat ze weleens doen,als hij dit bij mij doet kijk ik verdrietig en zeg ik dat het niet lief is wat hij doet,omdat hij me verdrietig maakt want het doet pijn. Daarna zeg ik,aai maar,of geef maar een kusje,dan kijkt mama weer blij!
    Ik maak hem dus bewust van zijn actie's,waarna hij dus merkt wat hij veroorzaakt,en ook al is hij nog net geen 2,ik merk dat het hier wel helpt.
    Het alleen Nee zeggen werkt niet,een kind wil weten waarom niet,aan ons dus de taak uit te leggen waarom niet,dat kindjes met je spelen als je samen speelt enz.
    Verder is het echt een fase,wel een hele lastige natuurlijk want je denkt al snel dat je iets fout doet.
    Dit is mijn ervaring,ik hoop dat je er iets aan hebt!
    Succes!
     
  4. Kiraa

    Kiraa Fanatiek lid

    Jul 10, 2012
    1,715
    0
    36
    Meid, ik heb helaas geen tips voor je oid! Maar voel je niet zo schuldig! Ik heb mensen wel eens erger zien doen! Als niets helpt moet je soms dingen doen die tegen je gevoel ingaan..
     
  5. Toetje77

    Toetje77 Bekend lid

    Feb 29, 2008
    800
    12
    18
    NB
    Dankjewel voor je reactie. Ik leg haar ook uit dat dat pijn doet en dat ik daar verdrietig van word, maar dan lacht ze en doet ze het opnieuw. Dat is het hem net, ze weet volgens mij perfect dat het pijn doet en dat ze het dan opnieuw doet en daarbij ook nog lacht vind ik zo frustrerend! Dat doet ze bij iedere correctie, ze lijkt me gewoon vierkant uit te lachen, alsof ik niet tot haar kan doordringen, iets wat ik een leidster op het kinderdagverblijk ook al eens heb horen zeggen. Het lijkt alsof de correcties haar niks doen en ik weet het gewoon niet meer :)
     
  6. Toetje77

    Toetje77 Bekend lid

    Feb 29, 2008
    800
    12
    18
    NB
    Kiraa, ja dat is het ook. Je wilt dit niet, maar weet ook geen andere oplossing meer. Ze bijt inmiddels erg hard, gisteren zomaar in mijn been dat ik mijn tranen maar net kon bedwingen. Afgelopen weekend kwam haar neefje haar knuffelen en toen beet ze hem gewoon in zijn wang. En iedere keer dat ik haar ophaal van het kinderdagverblijf krijg ik klachten dat ze weer gebeten en geknepen heeft. Dan voel ik me echt zo'n moeder die haar kind niet kan opvoeden, maar ik doe echt enorm mijn best, helaas zonder resultaat :)
     
  7. Sanne1985

    Sanne1985 Niet meer actief

    Hier gebeurt het af en toe.. Het enige wat helpt: toespreken (waarom je niet mag slaan) en dan zet ik haar even van me weg, want met kindjes die slaan wil mama niet spelen. Dat heeft effect, ze zegt daarna sorry mama en we
    spelen verder.

    Ook zijn we hier bezig met "samen spelen". Dus niet alles is voor mn dochter, we spelen samen met het speelgoed, zo niet, dan speel ik niet meer mee. Misschien dat je dat ook spelenderwijs met haar kan doen/oefenen :)

    Ik ben geen expert op dit gebied, doe dingen op gevoel dus ik weet niet in hoeverre dit pedagogisch verantwoord is, of je hier überhaupt iets aan hebt...

    Liefs
     
  8. DeeLighT

    DeeLighT VIP lid

    Jan 9, 2007
    8,722
    628
    113
    Hoi!

    Ten eerste; voel je er niet te rot over. We doen allemaal wel eens iets waar we later niet trots op zijn. En daarbij, als je haar niet echt pijn hebt gedaan hoef je je al helemaal niet rot te voelen.
    Als ze geschrokken is, en je hebt er uitleg bij gegeven is het wellicht leerzaam ook nog.

    Bij mijn oudste heb ik het zo gedaan:
    Toen ze me kneep, heel hard au gezegd en verdriet laten zien. Ze schrok daar wel van. Toen moest ze het van mij goedmaken met een kusje etc en sorry. Dat hielp.

    Bij de jongste hielp dat niet want die vind het lollig dat je au zegt. (frustrerend)
    Dus toen zij me weer kneep ook wel au gezegd, rustig haar handje weggehaald. Op een niet-boze manier haar wat geknepen en uitgelegd dat het pijn doet. Dus niet blauw geknepen, maar net haar laten voelen dat het onaangenaam is. En niet met agressie of boosheid erbij.
    Dat hielp wel!

    Ze heeft het nog weleens geprobeerd hoor, maar niet meer zo hardnekkig.
     
  9. kris8

    kris8 VIP lid

    Aug 17, 2009
    8,032
    3
    36
    wat lijkt me dat lastig.. overigens was ik 1 van die mensen die dit al eerder ge-opend had maar geen tijd om het hele verhaal echt te lezen laat staan er serieus op te reageren. Probeer daar geen oordeel aan te hechten want daarmee doe je jezelf echt te kort. Als Sanne mij ( meestal gelukkig perongeluk) echt pijn doet merk ik dat ik daar soms ook instinctief op reageer. Daar is m.i .niets mis mee. Natuurlijk is het niet de bedoeling om je kind bewust pijn te doen, maar kom je bent ook maar een mens. Pas trapte ze me per ongeluk tijdens het verschonen hard tegen mijn neus... ik duwde daarna echt veel te hard haar benen naar beneden en gilde dat ze dat niet meer mocht doen. Schaamde me rot. Maar ja.. uitgelegd dat ze mij mij i.d. ook veel pijn deed en dat ik daar heel erg van schrok.
    Hoe er mee om te gaan vind ik lastig. Hier accepteren we het echt niet. Iemand of bv ook de hond pijn doen zeker bewust is liniea recta de hoek in .... maar ze doet het zelden. Is ook erg onder de indruk van in de hoek moeten zitten, dus dat is niet vergelijkbaar. Misschien toch eens met iemand praten die er verstand van heeft ? Niet om het gelijk ernstig probleem gedrag te maken want volgens mij hebben wel meer kindjes deze fase. Maar misschien wel om te voorkomen dat het echt probleemgedrag wordt...
    succes in ieder geval.. !
     
  10. Leeuwtje83

    Leeuwtje83 VIP lid

    May 8, 2008
    9,079
    313
    83
    Female
    Software Engineer
    Nieuw-Zeeland
    Niet (te) schuldig voelen meis, het hoort bij het ouderschap om af en toe je eigen boekje te buiten te gaan. Knuffel!

    Voor de rest: is er denk je een reden dat je dochter zo agressief is? Recente veranderingen die stress met zich meebrachten? Zich niet goed kunnen uiten? Miriam wil ook weleens uithalen als ze mij iets duidelijk wil maken, wat ik niet begrijp.

    Je zou misschien ook eens met een pedagoog kunnen gaan praten.

    Sterkte!
     
  11. Nikki88

    Nikki88 VIP lid

    Jul 29, 2008
    11,656
    230
    63
    Je hoeft je niet schuldig te voelen, maar ik zou mij idd bezwaard voelen als ze zo vaak andere kinderen en dieren pijn doet. :) Omdat het al zo lang duurt en jullie geen verbetering zien zou ik het eens voorleggen bij het CB of de ha...misschien kunnen ze je doorverwijzen naar een pedagoog of wat bruikbare tips geven. Zorg in elk geval dat je haar de hemel in prijst als ze wèl lief is, haar goede gedrag dus (extreem) positief belonen en compleet negeren als je zou pijnt doet. Wat ook een vervelende reactie is aandacht in haar ogen en zou het dus in stand kunnen houden. Succes, hoop dat het snel beter gaat! :)
     
  12. Queen

    Queen Fanatiek lid

    Aug 11, 2010
    1,067
    274
    83
    Mijn zoontje heeft mij twee keer gelage.

    De eerste keer alles uitgelegd, hij sorry zeggen maar veel indruk leek het niet te maken.

    Niet lang daarna gebeurde het weer en toen heb ik hem lang aangekeken zonder wat te zeggen en ben vervolgens weggelopen.
    Het was echt zo'n ijzige stilte, misschien hard maar wel effectief. Hij kwam zelf naar mij toe om sorry te zeggen en heeft het daarna nooit meer gedaan.

    Maar wat Nicky zegt kan ik me in vinden. Het klinkt alsof het probleem bij jullie iets groter is. Misschien idd een goed idee om professionele hulp te gaan zoeken.
     
  13. Wilma1978

    Wilma1978 Actief lid

    Dec 27, 2009
    249
    0
    0
    Mijn dochter doet dit ook regelmatig en hier helpt het niet echt mee dat zoonlief gaat lachen als zijn kleine zus hem slaat, ze maken er dan een spelletje van. Totdat ze hem echt pijn doet, dan is het huilen natuurlijk.
    Wat ik nu bij haar doe is telkens weer op de trap zetten, zeggen dat slaan/bijten etc niet mag en daarna een knuffel en sorry zeggen tegen mij én tegen haar broer, de kat, papa of wie dan ook. Ze is nu groot genoeg om te begrijpen dat de trap een plek is waar ze zit als ze straf heeft (gisteren zaten broer en zus naast elkaar op de trap).
    Bij haar is het puur frustratie omdat ze zelf nog niet goed genoeg met woorden duidelijk kan maken wat ze wilt, dan gaat ze slaan of bijten. Het mag natuurlijk niet, maar het is wel een fase waar veel kinderen door heen gaan. Als ze ouder worden veranderd het gelukkig meestal wel.

    Wat Niki88 zegt is ook wel een goede tip. Ik heb dat ook een tijdje gedaan, als ze mij sloeg of probeerde te bijten zette ik haar gelijk van mij af en negeerde haar compleet (na een paar seconden had ze al spijt en kreeg ze weer een knuffel van me). Dit heeft toen ook wel geholpen, ze ging inderdaad minder slaan en het was ook een stuk minder frustrerend dan de trap.
    Omdat je zegt dat ze vaak ook gaat lachen als je er iets van zegt is het misschien wel iets om te proberen. Haar op haar kop geven is ook aandacht, als je haar compleet negeert bereikt ze er niets mee en zal ze het niet meer doen om die aandacht te krijgen. Het zal wel even duren voordat ze het door heeft, en waarschijnlijk zal ze het ook daarna nog wel eens doen, maar je haalt het 'spel' idee bij haar wel weg.
    Positieve aandacht geven is ook een goede, complimentjes geven als ze lief speelt, als ze naar je toe komt zelf om een kusje vragen oid. Als je echt het idee hebt dat het niet beter wordt kan je natuurlijk altijd ook bij het CB oid overleggen wat het beste is om te doen.

    Veel succes met je kleintje
     
  14. Danielle1982

    Danielle1982 Fanatiek lid

    Apr 3, 2008
    3,515
    1
    0
    Hier hielp heeeeel rustig blijven.
    Zeggen tegen hem dat ik dit niet accepteer, en dat ik hem even apart zet om even na te denken. (= boven)
    Na 5 minuten weer ophalen, en het er nog eens over gehad.
    Vooral niet teveel hectiek en aandacht aan besteden.... Maar wel duidelij maken dat het gedrag niet geaccepteerd wordt.
     
  15. Mariamarieke

    Nov 16, 2012
    29
    0
    0
    NULL
    NULL
    Meis, niet schuldig over voelen! Ze is het waarschijnlijk allang weer vergeten. Zelf heb ik ook zo iets gehad: mijn zoontje van bijna 2 beet ineens heel hard in mijn schouder en toen gaf ik hem uit reflex een tik in zijn gezicht. Ik heb me er zo rot over gevoeld! Een uurtje later viel hij tegen de rand van de tafel: blauwe plek. De volgende dag bij oma, vroeg ome: ben je gevallen, je hebt een blauwe plek. Toen zei hij: 'mama daan'. Ik janken natuurlijk.. Maar het kan gewoon gebeuren, niet expres en niet nog een keer. Ze zijn het snel vergeten, echt.

    Mijn zoontje heeft dus ook een tijdje gebeten, vooral mij en zijn vader maar ook andere kindjes. Wat bij ons hielp is doen alsof je moet huilen. Hij ging dan troosten en kusjes geven. Tegenwoordig komt het gedrag amper meer voor.
    Is het bij je dochter misschien ook een manier om aandacht te krijgen? Let eens op wanneer ze dit gedrag laat zien. Als je een hele dag met haar thuis bent, plan dan een half uur samen met haar spelen in in de ochtend. Je bent dan helemaal van haar: geen telefoon / computer / boek. Alleen naar haar kijken en reageren op wat zij zegt. Zeggen dat ze zo goed speelt / puzzelt / praat en dat je trots op haar bent. Kijk of ze kort daarna of tijdens het spelen ook bijt. En op welke momenten van de dag ze dat doet.
    Na een aantal dagen dit doen, zie je hopelijk een patroon.
    Mocht ze later op de dag gaan bijten terwijl ze s ochtends lief heeft gespeeld met jou, kun je zeggen: 'vanmorgen heb je zo lief gespeeld, mama vond dat zo fijn. Nu bijt je en nu wordt mama verdrietig daarvan.'

    Nou, ik ben natuurlijk geen pedagoog, maar ik hoop dat dit wat helpt om op een positieve manier je meisje van het bijten af te krijgen (met minder boos en minder corrigeren).

    Succes!!
     
  16. Toetje77

    Toetje77 Bekend lid

    Feb 29, 2008
    800
    12
    18
    NB
    Bedankt allemaal voor de reacties!

    @Sanne ren Wilma, ik deed dat eerst ook, als ze me kneep oid zette ik haar direct af en negeerde haar, maar het hielp niet. Het is ook vaak zo frustrerend dat ze dat net doet wanneer je weinig kunt, zoas wanneer je net een volle poepluier open hebt liggen, dan gaat ze echt op zoek naar mijn arm om me te knijpen en kan ik haar niet op de grond zetten omdat ze d'r billen nog vol heeft zitten. Of in de winkel als ze in de duowagen zit samen met mijn oppaskindje, als ik haar dan eruit haal wordt ze beloond want dat wil ze, dus toen ze dat vorige week deed heb ik het oppaskindje eruit gehaald. Maar ze zoekt dus vaak momenten uit dat je niks kunt doen :x
    Ook het samen spelen doen we vaak en zodra ze mij knijpt oid speel ik ook niet meer met haar.

    @DeeLighT, zo heb ik dat nu dus ook gedaan, maar ik heb het idee dat het geen succes heeft (ze deed het direct opnieuw) en ik voel me er nog rot om ook.

    @Kris, ik heb haar ook in de gang gezet, maar dan gaat ze gewoon zitten zingen en zodra ik naar haar toe ga om haar te halen begint ze gewoon te lachen, dus erg veel indruk maakt dat niet. Misschien moet ik haar langer laten zitten?

    @Leeuwtje, ze doet het vaak als ze gefrustreerd is omdat ze iets niet wil (luier verschonen, uit de kasten blijven of spulletjes terugleggen/geven als ze die uit de kast heeft gehaald enz), of als andere kinderen iets doen wat ze niet leuk vindt zoals speelgoed afpakken of te dichtbij komen. Dat is dan de frustratie waardoor ze gaat knijpen of bijten en dat zie ik meestal wel aankomen zodat ik haar al af kan leiden voor het zover is. Maar vaak is het ook omdat ze aandacht wil wanneer dat even niet kan, als ik bijvoorbeeld aan het koken ben, dan gaat ze een van de katten slaan of aan de vacht trekken, aandacht vragen dus. Maar vaak ook zo vanuit het niets. Waarschijnlijk zit daar ook wel een reden achter, maar daar ben ik nog niet achter, er lijkt dan niks gebeurd te zijn.

    @Nikkie, ik prijs haar inderdaad heel erg als ze dingen goed doet. De laatste dagen komt ze steeds vaker zomaar naar me toe om me een knuffel of kus te geven en daar prijs ik haar echt overdreven om.

    @Danielle, rustig blijven probeer ik, maar lukt inderdaad niet altijd, soms schrik ik er zelf van als ze zo hard bijt of knijpt. Misschien dat ik mezelf daar wat beter in moet oefenen.

    @Mariamarieke, ik heb inderdaad ook eens gedaan alsof ik huilde, maar toen begon ze gewoon te lachen :$ Je advies om te proberen een patroon te ontdekken vind ik wel een goede, ik zal daar eens op gaan letten. Op zich krijgt ze aandacht zatvolgens mij, ik las vaker op een dag momenten in waarop ik helemaal voor haar ben, maar misschien is er toch een patroon te ontdekken, ik zal daar eens op letten, goeie tip.

    Bedankt allemaal voor de reacties. Ik vind het fijn dat er zo meegedacht wordt :)
     
  17. Romy1979

    Romy1979 Niet meer actief

    Hier een zoontje wat nog niet goed kan praten en die heeft (een korte periode gelukkig) wel eens andere kindjes zomaar geduwd en ook wel geslagen. Kwam echt vanuit frustratie.

    Ik denk dat je moet onthouden dat je dochter het vast niet doet omdat ze bewust iemand pijn wilt doen. Ik geloof niet dat een 2 jarige al zo kan denken. Echt tips hoe je ermee om moet gaan heb ik ook niet.
    Wou je alleen even een hart onder de riem steken.
    Moeder zijn is niet altijd makkelijk. Zeker niet met de harde buitenwereld die makkelijk een oordeel velt over je kind.

    Zo is mijn zoontje weleens verwend genoemd omdat ie heel snel en heel hard gaat huilen als iets niet lukt. Achteraf blijkt dat hij een vorm van autisme heeft. Met heel veel geduld en herhalen begrijpt hij nu soms dat hij om hulp moet vragen en is de boosheid ook minder.
    Maar 30 van die buien op een dag en dan zit je er zo ff doorheen. Ben ook wel eens in janken uitgebarsten en heb tegen hem gezegd zoek het maar uit. Mamma weet t nu niet meer. Dit was voor de 'diagnose' overigens. Achteraf ook spijt van, Maarja ben ook maar een mens.
     
  18. Pretty Woman

    Pretty Woman Actief lid

    Jan 19, 2007
    151
    0
    0
    Noord-Holland
    Ik heb ook ervaring met dit gedrag. Onze dochter heeft dit ook heel erg gedaan. We schaamde ons vaak rot. Ook op kraamviste deed ze zomaar uit het niets een baby pijn. Het enige advies wat ik kan geven is positief reageren. Straffen heeft bijna geen zin. Wij hebben dit geleerd van een pedagoog: we zeggen dan, hè wat zie ik nu? Deed je ...... Pijn? Je kan ook aaien of zeggen wat je graag wil. door het steeds positief te benaderen leer je, je kind met bepaalde emoties omgaan. Het is moeilijk ik weet het! Heel veel geduld hebben er komt een dag dat het overgaat. Wij hebben het kdv er ook goed bij betrokken. Bij onze dochter is het ook weggegaan toen ze dingen nog beter kon verwoorden. Succes ermee!
     
  19. Toetje77

    Toetje77 Bekend lid

    Feb 29, 2008
    800
    12
    18
    NB
    Dankjewel voor jullie reacties.

    @Romy, ik snap dat je op een gegeven moment in janken uitbarst als het zo vaak op een dag gebeurd. Ik denk inderdaad dat heel veel geduld heel belangrijk is, maar zoals je zelf al zegt is de buitenwereld niet altijd zo mild. Op het KDV krijg ik vrijwel iedere dag wel iets negatiefs te horen, of ze is rebels, of ze bijt en knijpt, of ze treuzelt veel of ze is een drama queen, of ze is ongeduldig of driftig en ga zo maar door. Dat gaat mij niet echt in de koude kleren zitten dat ze zo over mijn meisje praten. En ja, ik weet dat de dingen die ze noemen ook wel waar zijn omdat ik dat thuis ook ervaar, maar gevoelsmatig vind ik het heel rot dat de leidster zo over haar praat en vind ik het totaal niet professioneel om zo negatief te zijn over een kind want er zijn ook nog zat positieve eigenschappen. Maar loop jij nu ook tegen veel onbegrip aan omdat je zoontje een vorm van autisme heeft? Of is de omgeving op de hoogte en houden ze er rekening mee?

    @Pretty woman, daar ben ik mee begonnen zodra ze de eerste keer beet, toen heb ik haar steeds het alternatief genoemd, dat ze ook kan aaien en dat ik dat heel lief vind als ze dat doet en eerst leek dat te helpen, maar op een gegeven moment niet meer. Ik denk wel dat je gelijk hebt dat het vaak uit frustratie is. Zo kan ze het ook opeens op een gillen zetten omdat haar iets niet zint, maar nu ze de taal beter begrijpt is dat gemakkelijker om te buigen door te vragen waarom ze nou huilt. Alleen dat anderen pijn doen is echt heel hardnekking en ja, ik schaam me daar ook wel eens voor (laatste keer op het CB begon ze andere kinderen opeens te slaan, toen voelde ik me echt niet op mijn gemak, alsof je beoordeeld zou worden op hoe je dat aan ging pakken). Ik hoop inderdaad dat het steeds beter gaat als ze meer duidelijk kan maken want dan zou het wel eens snel kunnen gaan. Ze verbaasd me namelijk steeds weer door de dingen die ze weet te vertellen, die taal gaat nu in zo'n ongelooflijk rap tempo :$ Ik hoop het maar
     

Share This Page