Onze zoon van 6 jaar met vermoedelijk pdd-nos is nog steeds niet zindelijk. We zijn ondertussen bij een kinderarts geweest en die sluit iets medisch uit, we hebben de poep en plaspoli gehad en die konden ons ook niet verder helpen en nu lopen we sinds een jaar bij het ggz. We zijn eigenlijk nog geen stap verder gekomen, alleen dat hij met gymen geen luier meer draagt tot hij thuis komt en met het zwemmen zijn luier logischerwijs af heeft. Sinds zondag hebben we na een jaar proberen en heel veel weerstand van mijn zoontje zijn luier af gekregen. De eerste dagen ging het goed, maar sinds woensdag is het weer helemaal mis en plast hij in zijn broek. Hij wil pertinent niet naar de wc en hoe meer aandacht we er aan besteden hoe moeilijker het wordt en hoe meer hij zich verzet. Het enige is het dus zoveel mogelijk negeren. Maar ik wordt zo moedeloos van 3 a 4 natte broeken/kleding per dag. Een bank die vergeven is van de urinelucht. Aan de ene kant heb ik echt zoiets van die luier gaat niet meer om overdag, maar de andere kant vind ik dit ook niet fris. Hij zal het zelf ook niet zeggen als hij nat is en het interesseerd hem ook helemaal niets dat hij nat is. Wij weten het niet meer en weten ook niet wat we nog kunnen doen om hem zindelijk te krijgen. We hebben beloningssystemen geprobeerd, belonen, prijzen enz enz. Wij weten het niet meer en ik denk nu maar zo als hij 18 is is hij toch echt wel van die luier af, maar ja het wordt steeds lastiger. Hij kan niet logeren, spelen wil hij niet, hij kan niet naar feestjes het belemmerd hem toch. En hij zit nu in groep 3 en die vinden het normaal, maar er gaat een tijd komen dat die kinderen ook beseffen dat het niet normaal is. Wie heeft in een zelfde situatie gezeten en wat was jullie oplossing.
pff wat vervelend voor jullie! Ik kan jullie niet helpen, maar zou zo'n systeem wat kinderen ook 's nachts gebruiken jullie kunnen helpen, een plaswekker? Want als jullie heb sturen, dan gaat hij wel?
Als hij een autistische stoornis heeft kan dat natuurlijk een verklaring zijn voor zijn gedrag. Op deze leeftijd niet zindelijk zijn is bij een normaal kind niet normaal. Maar in jullie geval kan er natuurlijk heel goed een verband liggen. Ik zou hem dan ook een luierbroekje of incontinentiemateriaal omdoen. Dit gaat te vaak mis om het maar zo te laten en jullie doen er zo te lezen alles aan. Daarbij is een bank of matras die gaat ruiken naar ontlasting natuurlijk heel erg smerig! Ook voor andere gezinsleden. En dat krijg je er niet zomaar uit. Wel zou ik bij plas of poep hem zelf verantwoordelijk maken. Dus uit zijn spel halen en naar boven sturen om zich schoon te maken, andere kleding of een broekje aantrekken. Als het heel erg is (bijvoorbeeld bij poep) moet hij zelf onder de douche. Hij moet heel duidelijk merken dat er een oorzaak (plassen) en gevolg (schoonmaken en dus minder of geen tijd om iets leuks te doen) is. Op school zal hij dit toch ook zelf moeten doen? ' Verder op vaste tijden naar het toilet (desnoods gedwongen). Bij autisme is een vaste structuur heel belangrijk. Pictogrammen met een vaste dagindeling (en daarbij veel toiletbezoek) kunnen ook helpen. Is dit niet iets dat jullie met zijn behandelaar op het gebied van autisme kunnen bespreken?
Ik heb een zoon van 8 die nog niet zindelijk is, hij heeft ook autisme, maar dan zo zwaar dat hij een ontwikkelingsleeftijd van 2 jaar heeft en ook niet praat. Wij willen nu proberen hem klokzindelijk te gaan maken. Misschien is dat nog een optie? Hij zal dan wel naar het toilet moeten natuurlijk, maar als je idd met picto's werkt, komt dat dan op vaste momenten in zijn dagstructuur, waardoor je niet meer hoeft te vragen of hij moet dus. Als je nog niet met picto's werkt, zou ik de zindelijkheid een maand ofzo loslaten en eerst een picto-systeem invoeren (dat is sowieso een goed idee als hij autisme heeft). Klokzindelijkheid is overigens niet de meest gewenste methode (het is meer conditionering dan echt zindelijkheid nl), maar kan bij autisme wel een mooie tussenstap zijn.
pictogrammen en dergelijke hebben we allemaal al geprobeerd, maar hij wordt er niet koud of warm van Zelf uitkleden doet hij gewoon niet en gaat dan boven liggen brullen en krijsen. Het probleem is ook dat hij zelf zijn spijkerbroeken niet uitkrijgt, omdat hjij ook heel slecht eet, heeft hij geen grammetje vet en heeft hij skinny spijkerbroekjes en die krijgt hij neit zelf over zijn voeten heen. joggingbroekjes passen hem niet dat is veel te wijd en geen gezicht. Vandaag kwam hij ook weer nat uit school en heb ik hem met zijn broek geholpen en de rest moest hij zelf doen en hij is toen gaan doche, toen deed hij het zomaar wel uitzich zelf. we hebben echt alles al geprobeerd wat het ggz ons aangereikt heeft en ik zit nu op het punt dat ij het maar ga opgeven. Op school helpen ze hem met verschonen
Mijn dochter heeft ook pdd nos en is nu 10. Lang hetzelfde probleem gehad.. ze is nu uiteindelijk zindelijk, ook snachts. Het is lastig maar uiteindelijk gaat het echt wel lukken. Dochter heeft het lang niet geïnteresseerd maar uiteindelijk ging ze nu wel vol voor de plaswekker (heb je ook voor overdag, urifoon). Verder is ze onder behandeling bij de kinderfysio gespecialiseerd in dit probleem. Succes! Weet dat het moeilijk en frustrerend is....
Behalve wat er aan gezegd word. Zou het helpen om een tablet erbij te houden (op de toilet) met iets dat favoriet is? Om hem misschien wat makkelijker in dat ritme te krijgen. Of ik noem maar iets geks de toilet inrichten met iets dat favoriet is. Zodat hij het misschien een leukere plek gaat vinden. Als hij bijvoorbeeld helemaal gek is van auto's allemaal mooie auto foto's ophangen.
hij wil niet eens de wc in, we hebben hem nu zover dat hij op de wc wil zitten met zijn broek aan en de afgelopen dagen moet hij ons inziens dus stiekem geweest zijn, maar hij flipt bij het dwingen naar de wc te gaan en dan is het niet alleen huilen als je hem er op zet, maar schoppen slaan en helemaal uit zijn plaat gaan. Hij heeft overigens verder niet heel veel last van zijn autisme op gebied van zindelijkheid en eten na en spelen bij andere doet hij niet. Verder is het een ventje waar ik er 10 van kan hebben zo makkelijk als hij is.
maar we gaan anders maar weer bij het begin beginnen en maar weer kijken hoe hij het nu met de picto's doet en de tablet meenemen. Het probleem bij hem is dat hij het gewoon zelf niet wil.
Picto's kun je op heel veel verschillende manieren inzetten, maar die heb je allemaal al geprobeerd begrijp ik? Heeft je zoon geen behoefte aan structuur? Hoe geef je hem die structuur dan als hij daar wel behoefte aan heeft? Het hoeft natuurlijk niet perse met picto's bij klokzindelijkheid, het idee is dat de toiletgang op gezette tijden is en dan denk je bij autisme al snel aan picto's op het dagprogramma, maar als je een andere methode hanteert, kan het natuurlijk ook daarin verwerkt. Ik weet niet hoelang er al vermoeden is van autisme, ik weet wel dat je voor sommige dingen een hele lange adem nodig hebt als ouder (en die mis ik ook vaak zat hoor).
Heb hem net weer heel duidelijk gemaakt hoe laat we naar de wc gaan en aangegeven dat hij dan even moet stoppen met spelen. Weer een drama. Ik weet het gewoon echt niet meer en ik heb soms de neiging om hem.tijdelijk ergens te plaatsen waar ze hem.kunnen helpen. Ik weet dat er in Limburg zo'n instelling zit. Maar ik wil hem dat niet aandoen, maar ik weet het gewoon echt niet meer. Ik ga de pucto's weer inzetten en kijken hoe vet we dan komen en anders gast de luier maar weer om.
Ik zie nu dat je al weer wat meer uitleg had geschreven. Even een opmerking om over na te denken: je schrijft dat hij niet veel hinder heeft van zijn autisme, behalve de zindelijkheid en het sociale stukje. Een reden misschien dat hij nog niet zindelijk is: de rest kost hem zoveel aanpassingsvermogen dat die zindelijkheid er niet bij kan, hij loopt (letterlijk in dit geval ) over. Dit is in ieder geval wat je vaak tegenkomt bij kinderen met ass en een hoog niveau, ik weet natuurlijk niet hoe dat bij jouw zoon zit. Wat ik wel weet, is dat onze zoon ook niet warm of koud leek te worden van zijn dagprogramma, maar als het een keer niet klopte, ineens nog onhandelbaarder werd. En nu is het zo dat hij heel boos bij zijn planbord staat te doen als we zijn vergeten zijn programma op te hangen (ongemerkt heeft hij dus heel veel houvast eraan).
Ik zou eigenlijk meteen de luier weer doen en even de druk er vanaf. Dan goed nadenken over een systeem waarin je het in kunt passen. Dus eerst je systeem werkend en dan pas het toilet erbij, als het systeem werkt namelijk, dan zal de strijd misschien minder zijn. Ik kwam overigens ook een link tegen over thuisbegeleiding die zich hebben gespecialiseerd in zindelijkheidsproblemen bij kinderen/jongeren, stapsgewijs oid.
Heb je hem weleens gevraagd waarom hij niet op de WC wil plassen? Ik zou back-to-basic gaan. Dus geen wc, maar een pot neerzetten in de woonkamer of ergens anders in het zicht en hem daarheen sturen. Verder zou ik inderdaad kijken of je toch een vorm van hulp kan krijgen van een psycholoog om te kijken waar zijn aversie vandaan komt tegen de wc en waarom hij zo in paniek raakt en of dit inderdaad mede komt door zijn autisme.
Als hij ass heeft kan het opdelen in kleine stapjes helpen. Dus eenvoudige tekeningen van elk stapje van naar de wc gaan. Eten: mijn oudste (asperger) ging goed eten toen ik zijn eten overzichtelijk maakte. Dus geen producten door elkaar (pasta en saus gescheiden) en kleinere porties (= meer overzicht)
Hebben jullie ook al een plassticker geprobeerd? Plassticker Daarmee maak je het plassen meteen al wat leuker, wanneer hij de sticker raakt wordt hij meteen beloond. Wellicht het proberen waard.
heb je wel eens van reflexintegratietherapie gehoord? google er eens op anders. Wij zijn hier pas mee begonnen met onze dochter vanwege andere redenen maar toen kwamen ook andere dingen aan het licht waar het invloed op kan hebben. Onze dochter is tot haar zesde ongeveer altijd 'te laat ' naar de wc gegaan. wel zindelijk dus maar het signaal van plassen kwam pas heel laat aan. snachts is ze pas sinds kort droog, ze is al 10. Dit bleek vanuit een bepaald aangeboren reflex in de rug, die niet goed weggegaan is, te ontstaan.
Druk eraf halen! Luier omdoen en voorlopig naar hem toe er geen probleem van maken. Daarnaast zou ik in gesprek gaan met zijn behandelaar hoe dit verder aan te pakken. Kinderen met ass zijn zo complex in hun denken. Waarschijnlijk zul je het zindelijk worden en blijven echt moeten intrainen. Kinderen met ass leren niet uit ervaringen, het moet hen aangeleerd worden. De vraag is nu Hoe kan je dit je zoon aanleren. Je weet al wat er niet werkt, neem al deze ervaringen mee en ga samen met de behandelaar op zoek naar een passende manier om het je zoon stapje voor stapje aan te leren. En houd rekening met een hele lange adem! Geef niet op maar blijf rustig volhouden aan je afgesproken plan. Veel succes!
mijn jongste was met 5,5 jaar pas zindelijk ( heeft ook autisme ) Wij hadden het geluk dat hij op het zmlk onderwijs zat en er meer waren die niet zindelijk waren. Dus toen hebben ze het een klassiekaal iets van gemaakt om zindelijk te worden. Eerst was het dat ze beloning kregen als ze op de wc hadden geplast. Dat lukte maar ondertussen deden ze het ook nog gewoon in de broek of luier. Toen kregen ze pas een beloning als van wc tot wc moment ( is 1 uur ) de broek/luier droog bleef. Dit werkte. En zo gingen ze de tijd uitbreiden. Zo is onze jongste dus uiteindelijk overdag zindelijk geworden. Ook hing er op het toilet pictos. Van elk stapje dat er gedaan moet worden : broek omlaag, onderbroek omlaag, op de wc zitten, plassen, afvegen, opstaan, onderbroek omhoog, broek omhoog, doorspoelen. En dan bij de wasbak nog het hele ritueel handen wassen in kleine stapjes opgebroken. Je moet een lange adem hebben. Vaak is het bij autisme zo dat er in het begin extreme weerstand is tegen iets. De truc is dan om toch vol te houden en niet meteen af te haken> Dit kan dagen, weken, maanden duren. Maar je moet bij hetzelfde plan blijven en niet veranderen. Dan pas komt de routine erin en stopt de weerstand. Weerstand kan weer terugkomen als je kindje overbelast/overprikkeld is en er gewoon niks meer bij kan hebben. Dus kies een plan en houdt dat maanden vol. Niet tussendoor wisselen.Precies hetzelfde blijven doen. Pas als het na 2-3 maanden niet werkt, stap je over op een ander plan. Succes!!