En nachtmerrie van het internet bij dochter....

Discussion in 'Schoolkinderen en pubers' started by linda84, May 28, 2017.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. linda84

    linda84 Fanatiek lid

    Sep 3, 2006
    4,383
    36
    48
    Een uur geleden kijkt mijn man in de zoek geschiedenis van de ipad. We schrokken ons rot. Onze dochter van 9 jaar heeft gezocht op het woord sex.... En er stonden talloze links met zelfs extreme sex..... Ohhh mijn wereld stort in.... Zo erg ze heeft zoveel dingen gezien die niet voor haar ogen bestemd zijn. Ik heb haar uit bed gehaald en haar gevraagd wat ze allemaal op de ipad gedaan had. Ze gaf aan dat kinderen op school het er over hadden en ze niet wist wat het was en daarom het opgezocht heeft. Ik heb altijd aangegeven dat ze alles aan me kan vragen. Ik kan mezelf wel voor mijn kop slaan waarom heb ik haar niet beter beschermd ?? Wat voor moeder ben ik..... Intens verdrietig ben ik.
    Voorlopig mag ze niet meer op de ipad voordat deze beveiligd is en dan alleen als ik erbij ben.
    Hebben jullie tips hoe ik bepaalde zoekfuncties kan beveiligen ?
     
    Freddie91 likes this.
  2. tupp

    tupp VIP lid

    Jun 13, 2009
    22,785
    18,944
    113
    Female
    lerares basisonderwijs
    Eerst even het technische antwoord: als je een iPad hebt, kun je via je instellingen, onderdeel 'algemeen' en dan 'beperkingen' al wel het één en ander instellen. Even mee experimenteren. Houd er rekening mee dat je jezelf daarmee ook toegang tot bepaalde sites ontzegt. Ik weet bijvoorbeeld niet hoe hij om zou gaan met zwangerschapspagina. Dus je zult dat dan misschien wel aan en uit moeten zetten afhankelijk van of je dochter er gebruik van maakt of jij. Het is dan toch een nadeel dat je bij iPad geen gebruik kunt maken van verschillende profielen. Er zijn ook apps waarmee je ouderlijk toezicht kunt instellen. Die kun je vaak wat gedetailleerder instellen.

    Dat is antwoord op je vraag. Dan ook nog wat ongevraagd advies. Het is echt vervelend dat je dochter dingen heeft gezien waar je liever nog minstens een jaar of 9 langer mee had gewacht. Het is belangrijk om met haar in gesprek te gaan over wat ze heeft gezien. En om het te duiden: net zoals dingen in films worden aangedikt, is ook seks op het internet (vaak) niet zoals in het echt. Leg uit wat de relatie is tussen seks en verliefdheid. Vertel dat seks alleen gebeurt op vrijwillige basis en met respect voor elkaar en met respect voor jezelf. Op internet ziet het er soms anders uit. Ook dit kun je denk ik wel uitleggen met een voorbeeld; hele gewone, alledaagse dingen zoals naar school fietsen, boodschappen doen, een boterham eten e.d. zie je nooit in het journaal. Er wordt niet uitgebreid over gepraat op tv. Niet nodig, want dat kent iedereen al. In het journaal zien we dingen die niet vaak voorkomen. In films dingen die we zelf zelden meemaken en die spannend zijn of juist bijzonder grappig. Zo is het met seks op internet ook.

    Doe wel je best om dit gesprek verder vrij relaxed te voeren. Je bent nu erg geschrokken en wilt hier even stoom afblazen. Maar probeer te vermijden dat je dochter aan je merkt dat je dit zo erg vindt. Je moet haar juist helpen om er niet over te gaan denken in termen van 'nachtmerrie' en 'wereld stort in'. Dan maak je het heel groot voor haar, misschien zelfs beangstigend. En dat is gelukkig ook niet nodig: er is haar persoonlijk niks naars overkomen. Voorkom dat je het wel zo laat klinken. Voorkom ook dat ze bij een volgende gelegenheid waarbij ze iets wil weten over seks / verliefdheid niet naar jou toe wilt omdat ze nog van de vorige keer weet hoe erg je het vond. Kinderen hebben de neiging hun ouders niet te willen belasten. Geef haar dus niet het gevoel dat je dit als last ervaart. Juist door open en ontspannen hierover met haar te praten, kun je een prachtige basis leggen waardoor ze wel altijd bij jou terecht kan. Nu, maar ook later.
    En zorg dat ze weet hoe het werkt. Niet alleen het 'technische' stukje van de bloemetjes en de bijtjes. Maar vooral ook verliefdheid, vrijwilligheid, respect, veiligheid (!). Waar ze nog niet aan toe is, zal ze nauwelijks 'opslaan'. Zo werkt het gelukkig met kinderne ook vaak. Waar te jong voor zijn en wat ze nog niet kunnen bevatten, wordt na zo'n gesprek ook zo weer vergeten.
     
    Marchella, nizzie86, jada08 and 26 others like this.
  3. linda84

    linda84 Fanatiek lid

    Sep 3, 2006
    4,383
    36
    48
    Wat ben ik blij met jou advies ! Bedankt !
    Ik wist zelf niet dat er zoveel slechts te vinden was op internet. Dat heb je als je zelf daar nooit op zoekt.... Vooral die filmpjes echt te walgelijk. Vanmiddag even rustig met mijn dochter praten.
    Inmiddels is haar eigen ipad beschermd en kan ze zelf niet meer zoeken op safari. Misschien niet de juiste oplossing maar wel de beste op dit moment.... Pfff ik voel me nog steeds heel erg trillerig....
     
  4. Caithy

    Caithy Fanatiek lid

    Feb 8, 2013
    3,713
    1,060
    113
    hahahhaa ik begrijp uit je verhaal dat je ontzettend geschrokken bent, maar dit hoort erbij... vroeger gingen ze naar de bieb!

    Wat ik niet begrijp is, dat je haar helemaal uit bed hebt gehaald. Dan maak je het groter dan dat het is.
    Hier praten we openlijk over bloot knuffelen of sex of vrijen. Niet dat mijn 10jarige erop zit te wachten (trekt direct een kotsend gezicht hahahahah).
    Mijn 7 jarige weet ook wat sex is of bloot knuffelen zoals we dat vroeger noemden. Als mijn man en ik elkaar al zoenden dan gaan ze al te keer hahahaha

    Het is jammer dat ze erop deze manier achter moest komen, maar het is niet het einde van de wereld.
    (ik zou haar ook de rest vertellen, over ongesteld zijn etc mocht ze dat nog niet weten en over veranderingen in haar lichaam die gaan plaats vinden.)
     
    soppie, anica and jojo85 like this.
  5. MirW

    MirW Fanatiek lid

    Apr 20, 2017
    1,748
    555
    113
    Oh bah, wat vervelend! Dat is nou net waar je ze voor wilt bewaren.
    Vroeg en goed voorlichten en het gesprek met haar aangaan. Weet ze wat ze gezien heeft en wat vindt ze ervan?
    Ik ben het met de vorige spreeksters eens, het is groot voor ons, zij beseft wrs. niet de impact van wat ze gezien heeft, dus maak het niet te groot.

    Hier worden beeldschermen niet zonder toezicht gebruikt (oudste is 8) maar we zijn hem wel vanaf dat hij ong. 3 was gaan voorlichten (toen was ik zwanger van zijn zusje en kwamen de eerste vragen)
     
  6. Strijkkraal

    Strijkkraal VIP lid

    Apr 11, 2008
    10,680
    3,692
    113
    owkee ... ondanks dat ik begrijp dat je bent geschrokken, vind ik persoonlijk dat je een beetje overtrokken reageert. En dat je op deze manier juist de reactie ontlokt die je niet wilt.

    Het beste is om gewoon rustig met je dochter te praten, uitleggen zoals tupp perfect heeft beschreven en verders dit niet groter te maken als het is. Kans is dat door je huidige reactie ze wel twee keer nadenkt als ze je weer eens iets wilt vragen.

    Chill ... en pak het rustig op.
     
  7. Love1990

    Love1990 Niet meer actief

    Dit, en ik zou haar de iPad niet afpakken. Zo straf je haar voor iets waar ze niets aan kan doen. Ze was gewoon nieuwschierig naar een woord wat ze niet kent en heeft dat zelf opgezocht! Super toch? Alleen jammer dat het net dat woord moest zijn.
     
    Janna likes this.
  8. jojo85

    jojo85 Fanatiek lid

    Oct 14, 2012
    1,160
    497
    83
    Als je zo sterk op dingen rondom seks reageert dan zou ik toch wat meer stil gaan staan bij wat je je dochter hierover wilt meegeven. Ik probeer het onderwerp in ieder geval niet beladen te maken. Leg dingen uit net zoals je uitlegd waarom je naar school moet of groente moet eten etc. Natuurlijk op kindeniveau maar dat doe je met die andere dingen toch ook?
    En natuurlijk hoop je niet dat ze bepaalde filmpjes ziet, maar om meteen alles af te grendelen. Je kunt ook gewoon met haar een kinderboek over seksuele voorlichting halen, dan heb je er wat beter passende plaatjes bij en praat t misschien wat makkelijker.
     
  9. LiveLifeLovely

    LiveLifeLovely Niet meer actief

    Ik zou je ook het advies gever om wat relaxxxx te zijn.

    Bedoel het niet vervelend hoor, maar uit bed trekken en je grootste nachtmerrie is mijn inziens wat overdreven

    Een iPad verbod vind ik echt belachelijk en sneu. Ze is nieuwsgierig, ze zoekt wat op, prima toch?

    Lijkt me alleen maar een mooie ingang om te beginnen of verder te gaan met seksuele voorlichting.
     
  10. Juul75

    Juul75 VIP lid

    Apr 8, 2010
    12,091
    7,843
    113
    Een aantal tips.

    Ik lees met mijn kinderen het boek 'ik vind je lief' van Sanderijn van der Doef. Seksuele voorlichting voor kinderen vanaf zo'n 5 jaar. Ze zijn al zo vroeg nieuwsgierig en horen op school al van alles over seksualiteit, dan heb ik liever dat we het bespreken op een manier die ik belangrijk vind. Dus inderdaad over seks, verbondenheid, liefde, grenzen, vormen van intimiteit etc.

    Verder heb ik op onze tablet de internet browsers en YouTube afgeschermd voor mijn kinderen.aks ze filmpjes willen kijken doen ze dat via de kindertube app. Die is afgeschermd en dan kunnen ze ook niet zoals bij you tube op steeds ranziger sites terecht komen.

    En tot slot heb ik met mijn dochter vanaf vorig jaar (toen was ze 7) gesprekken over internet, waarom ik bepaalde dingen blokkeer en wat ze allemaal aan rare dingen tegen zou kunnen komen. Daardoor snapt ze dat er ook dingen op internet staan die zij helemaal niet wil zien. En als ze iets wil weten unblock ik Google voor haar maar dan weet ik wel dat ze bezig is en kan ik af en toe bijspringen.
     
  11. spruitje80

    spruitje80 Fanatiek lid

    Jul 5, 2016
    4,696
    4,304
    113
    noord holland
    Vaak is de schrik ook groter bij jezelf als bij kinderen. Wij kwamen er op een gegeven moment achter (heel lang nadat het plaatsvond) dat onze dochter ook zulke filmpjes had gezien bij de dochter van vrienden van ons. Ze kon namelijk in geuren en kleuren dingen vertellen. Ze vertelde het echter gewoon tussen de piepers en de sla door.
     
  12. ikkie97

    ikkie97 VIP lid

    May 7, 2011
    10,911
    3,935
    113
    Wacht maar tot ze hun spreekbeurt willen doen over 'poesjes'.... Leuke google-zoekterm....

    Zonder gekkigheid, ik denk niet dat je dit soort dingen voorkomt als je je kinderen op internet laat. En dat voorkom je ook niet (moet je niet willen) dus kun je ze beter leren hoe ze om moeten gaan met info die ze liever niet willen zien of waar ze vragen over hebben.

    Mbt het onderwerp sex zou ik niet direct helemaal verbieden maar wel duidelijk maken dat ze met vragen altijd bij jou terecht kunnen en dat ze misschien beter niet zelf op google kunnen gaan zoeken omdat ze dan ook filmpjes en info tegen kunnen komen die voor volwassenen bedoeld zijn en dat jullie dan beter een geschikt boek uit de bieb kunnen halen als ze er meer van wil weten.
    Wat wij op school altijd met de leerlingen afspreken wanneer ze iets tegenkomen op internet waar ze van schrikken of waarvan ze denken dat het niet geschikt is voor kinderen, ze dit meteen wegklikken en vervolgens melden bij een volwassene. Ze krijgen hier geen straf voor, ze doen het namelijk meestal niet met opzet en ze moeten ook leren met google om te gaan en vervolgens met de vele info die ze daar vinden. 21 century skills..
     
  13. linda84

    linda84 Fanatiek lid

    Sep 3, 2006
    4,383
    36
    48
    Ik heb hier rustig met haar over gesproken hoor ;) alleen voelt dit inwendig voor mij zo slecht. Het woord seks/bloot enz is hier wel bespreekbaar hoor. Maar alle links die ik op de ipad heb gezien ging niet over "normale" sex. Complete vuisten die naar binnen gaan.... Enz
    Misschien eens in de bieb kijken naar boeken. Ik heb het nu vooral over knuffelen en vind eigenlijk dat ik nog niet meer hoef te vertellen. Ze is tenslotte pas 9 jaar.
    Haar ipad is nu beschermd en ook you tube is ingesteld dat ze niet meer zulke filmpjes kan zien.
    Ongesteldheid heb ik al een tijd geleden met haar besproken.
     
  14. Snoopy1979

    Snoopy1979 VIP lid

    Oct 8, 2006
    34,228
    7,276
    113
    Female
    Brabant
    Ze is al 9 jaar, ik zou echt wel gaan vertellen nu hoe of wat. Mijn oudste van 9 weet het nu zo'n 1,5 jaar. Merk dat er nu langzaam wel de interesse voor komt, niet om het zelf te doen (ze gaat het nooooit doen zegt ze ;), maar gewoon interessant en spannend.
     
    Marchella, Pepijnn and Strijkkraal like this.
  15. gaiamaria

    gaiamaria Actief lid

    Jun 17, 2009
    154
    4
    18
    Mijn dochter was 4 toen ze er van alles over wilde weten, ook omdat ze graag een zusje wilde. Ik heb gewoon verteld over het eitje en het zaadje en ze heeft aandachtig een voorlichtingsboek met plaatjes bekeken, wel vanaf 8 jaar want ze houdt niet van kinderachtige plaatjes [van de Hema]. Ook heeft ze naar dokter Corrie op tv gekeken. Als ze iets wil weten vraagt ze het gewoon, ze heeft wel oudere broers en zussen die verkering hebben dus daardoor was ze er ook nieuwsgierig naar denk ik.
     
  16. MirW

    MirW Fanatiek lid

    Apr 20, 2017
    1,748
    555
    113
    Ik vind 9 jaar rijkelijk laat voor een gedegen voorlichting. Tenminste als ik hoor waar mijn 8-jarige soms mee uit school komt, dan ben ik blij dat hij van "de hoed en de rand" weet en dat ik daarop kan teruggrijpen in een gesprekje hierover.
    Wij zijn op z`n 3e begonnen met "voorlichten", op zijn niveau uitleg geven op zijn vragen en met boekjes erover die voor die leeftijd bestemd zijn. Wij gebruiken daarvoor de boekjes van Saar en Job. De eerste gaat vooral over vriendschap, het 2e deel over intimiteit en seksualiteit. De boekjes zijn bedoeld voor kinderen van 4-7 jaar.
    Laatst at hier een vriendje mee en die vroeg mij: of je echt moest n**ken om kinderen te krijgen?
    Ik verslikte me haast in mijn boterham, ik zag het ventje voor het eerst, ken zijn ouders niet, wist niet wat hem al verteld was enz. :rolleyes: Ik heb gezegd dat ik het woord n**ken niet meer wilde horen, dat wij dat vrijen noemen en heb de uitleg aan mijn zoon overgelaten, die zat te popelen om uitleg te geven, dat erg netjes deed en verwonderd was dat zijn vriendje dat nog niet wist... Hij is zelfs de Saar en Job boekjes gaan halen om te laten zien wat hij bedoelde :D
     
  17. Strijkkraal

    Strijkkraal VIP lid

    Apr 11, 2008
    10,680
    3,692
    113
    Ik vind ook dat ze AL 9 is. En dat het tijd is om haar voor te lichten over seks ed. Jongens .. het is geen vies iets he. Wat is het probleem?! Als je nog langer wacht dan krijg je dus de situatie die je dus afgelopen week hebt gehad.

    Dus ... zelf over de schroom heen en informeer haar over alles ... duidelijk en zonder rare woorden.
     
    tupp and Pepijnn like this.
  18. kuikentjepiep

    kuikentjepiep Bekend lid

    Aug 30, 2014
    575
    2
    16
    Ik denk dat zij zelf ook wel net zo geschrokken is als jij hoor! Ik weet ooit dat ik boekjes had gevonden tijdens het verstoppertje spelen bij een vriendinnetje onder haar vaders bed. Ik had daarin gekeken en was echt in shock wat ik daarin zag.

    Ik zou gewoon vertellen dat er op internet heel veel vreemde dingen te zien zijn, dat wat ze gezien heeft niet perse normaal hoeft te zijn. Dat het niet om liefde gaat.
    En dan een beetje voorlichten wat wel uit liefde voortkomt. Niet te zwaar maken.
     
  19. Caithy

    Caithy Fanatiek lid

    Feb 8, 2013
    3,713
    1,060
    113
  20. Nescio

    Nescio Niet meer actief

    Kan me herinneren dat ik eens op de zolder van mijn oom een lading oude seksboekjes aantrof. Ik was 10, mijn neefje 8. Nou, we hebben ons zitten verkneukelen hoor. Tot we 'betrapt' werden door mijn tante. Die was niet zo blij maar maakte er ook geen drama van. Mijn eigen moeder daarentegen... die deed wel haar best om alles verborgen te houden. Op mijn 14e wilde ze mijn abonnement op de Fancy opzeggen omdat het een keer over 'de eerste keer' ging. Zij wist dus niet dat ik met mijn vriendje van destijds al bijna toe was aan die eerste keer.

    Met mijn meiden wil ik het dus anders doen. Door de zwangerschap krijg ik veel vragen van mijn oudste, en ik probeer zo helder en duidelijk mogelijk antwoord te geven. Ze onthoudt ook precies de dingen die ze kan bevatten. Zo ging ze laatst eens uitleggen hoe het kwam dat ze eerst niet 'bestond'. Ze begon haar uitleg met 'toen hadden papa en mama nog geen kindje gekocht', maar ze schakelde direct over: 'toen hadden papa en mama nog niet veel gekust, want je moet veel kussen en knuffelen om een kindje te krijgen'.
     

Share This Page