Taakjes in huis - volgens een schema?

Discussion in 'Schoolkinderen en pubers' started by siets, Aug 31, 2020.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. siets

    siets Fanatiek lid

    Sep 14, 2009
    1,235
    1,687
    113
    Leiden
    We hebben het van het weekend al even gedropt bij onze kinderen, oudsten zijn bijna 11 en 8 en jongste is net 4, om een soort 'taakjes-schema' in te voeren. En tegen alle verwachtingen in waren ze er best enthousiast over, haha :thumup:.
    Ik dacht aan vaste dagelijkse klusjes zoals tafel dekken, tafel afruimen, vaatwasser inpakken en daarnaast wekelijks bijv nog een keuzetaakje (of 2) zoals een keertje de woonkamer stofzuigen, vaatwasser uitruimen (dit doe ik zelf ook al vaak tijdens het koken of overdag), helpen met koken etc.
    Eigenlijk helpen ze nu ook wel met deze klusjes, maar oudste is vrij plichtsgetrouw en braaf, terwijl de middelste regelmatig Oost-Indische doofheid voorwendt en prettig misbruik maakt van oudere broer of mama die het uiteindelijk dan maar doen. De jongste brengt braaf zijn bordje terug naar de keuken, maar hoeft verder ook nog niet zoveel te doen van ons. Dus het doel is wat meer om de kinderen aan te kunnen spreken op de afspraken en het nu in te voeren, zodat we, hopelijk, op het moment dat het echte pubers zijn, een ingesleten, werkend schema hebben, zodat we niet iedere dag strijd hebben on taakjes en wie ze dan moet doen.

    Maar... zelf ben ik echt van de pragmatische, efficiente aanpak, dus zodra ik eten kook wat bijv in de oven moet, dan dek ik zelf even snel de tafel voordat ik iedereen naar beneden roep. Of ik ruim alvast de vaatwasser in, voordat we aan tafel gaan. Ik heb wat dat betreft echt heel weinig geduld om te wachten totdat het taakje op kindertempo is uitgevoerd, terwijl ik zelf toch 'niets sta te doen', haha. Dus ik ben bang dat ik uiteindelijk alsnog een hoop taakjes gewoon zelf doe, omdat dat gewoon het snelste is, maar dat dat dus weer strijd oplevert tussen de kinderen.
    Wat zouden jullie doen? Of wat is jullie ervaring?
    Hebben jullie een vast schema van wie wat doet op welke dag, of heeft ieder kind een eigen taakje en hoe strikt zijn jullie hierin? En hoe houden jullie het bij? Een aftekenlijst ergens aan de muur ofzo?

    Ik ben benieuwd hoe dit er bij anderen aan toe gaat!
     
  2. suus1983

    suus1983 VIP lid

    Oct 10, 2006
    50,158
    35,815
    113
    Hier dekken ze samen de tafel en ruimen ze af (vaak helpt 1 van ons). Af en toe ruimen ze de vaatwasser uit, net hoe het uitkomt.
     
    GossipGirlxoxo and siets like this.
  3. tuc

    tuc Niet meer actief

    Nee hier geen taakjeslijsten. Ze moeten zelf zorgen dat hun spullen opgeruimd worden uiteraard, ik duik niet in de hocketassen voor vieze was.
    Wat betreft echte huishoudelijke taken, ze weten dat er een beroep op hen gedaan wordt als dat nodig is. Ze kunnen heel veel. Dus als de tafel gedekt moet worden, dan roepen we. Meestal doen man en ik zelf deze klusjes, maar als wij druk zijn schakelen we af en toe de kinderen in. Zo ook met een wasje erin doen, groente snijden, afruimen, klein afwasje doen oid.
     
    GossipGirlxoxo and siets like this.
  4. Amarens

    Amarens VIP lid

    Dec 24, 2009
    11,522
    3,770
    113
    Oh nee geen lijstjes hier. Ik ben ook van makkelijk pragmatisch dus wat uitkomt op dat moment wordt gedaan. Kinderen helpen gewoon mee als het nodig is. Wel hebben ze een vaste taak papier en glas wegbrengen en broodrestjes naar de eenden.
     
    GossipGirlxoxo and siets like this.
  5. Artemis88

    Artemis88 Niet meer actief

    Geen vaste taakjes. Ze helpen mee als ik dat vraag of zeg. Ik doe het meeste zelf omdat het sneller gaat, maar ze weten hoe het moet en het gaat meestal zonder zuchten en steunen. Als ze hun eigen kamer maar doen.
     
    GossipGirlxoxo and siets like this.
  6. Anna009

    Anna009 VIP lid

    May 30, 2008
    9,858
    5,118
    113
    Home
    hier 5 en 7 jaar
    ze moeten hun tas naar de keuken brengen en legen
    oudste haalt de container altijd op
    en ze halen hun beddengoed er af
    ruimen hun borden en beker op

    oudste doet alles braaf
    de middelste heeft vaak een gebroken been als ze dr taakjes moet uitvoeren
     
    Biny and siets like this.
  7. ikkie97

    ikkie97 VIP lid

    May 7, 2011
    10,898
    3,931
    113
    Hier 8 en 5 (bijna 6). Geen vaste taakjes behalve gewoon je spullen opruimen. Jas ophangen, schoenen netjes in de kast. Kleren netjes ergens ophangen/neerleggen. Eigen speelgoed opruimen.
    Huishoudelijke taken hoeven ze niet te doen. Ik vind schoonmaken en stofzuigen niet echt kinderwerk eigenlijk.....Misschien vanaf een jaar of 10-12 dat ik zoiets eens zou vragen.

    Dochter wil nog wel eens met een swiffer langs de vensterbanken of "helpen" was opvouwen maar dat helpt niet echt zeg maar ;)
     
    Rosa Canina and siets like this.
  8. pluk

    pluk VIP lid

    Dec 13, 2005
    16,246
    4,478
    113
    Hier net zo, niets staat vast maar als ik hulp nodig heb dan vraag ik. Verwacht dan ook dat ze komen helpen. Dochter is wel 1 die van het - doe ik straks wel. Daar zeg ik ook wel eens tegen Nee Nu.
     
    siets likes this.
  9. Adje

    Adje VIP lid

    Aug 21, 2015
    16,264
    25,719
    113
    Ik heb een flinke tijd geleden ingesteld dat dochters de vaatwasser 's morgens moeten uitruimen. Ik had er echt een hekel aan om alle kinderen naar school te brengen en dan bij thuiskomst nog wat ontbijtzooi te moeten opruimen en eerst met de vaatwasser te moeten beginnen. Nu doet jongste dochter dat 's morgens.
    Dan moeten ze altijd even helpen afruimen, na het avondeten.
    En tot slot mogen ze hun eigen bed verschonen. Ze halen het beddengoed af en dekken het schoon op. Ze weten wanneer het niet gebeuren omdat ik schoon beddengoed op hun bureau leg. (Maar dat vind ik wel echt een taakje voor oudere kinderen).

    En verder (behalve hun tas of kamer opruimen) is er geen lijst. Ik heb geen zin om taken toe te wijzen en dan te mogen wachten tot ze het gaan doen. Of om ze dan achter de vodden te zitten. Levert alleen maar extra gedoe op.

    Dus ik 'vraag' om hulp als ik het nodig heb. Of eigenlijk geef ik dan opdracht en moet het ook vrijwel meteen gebeuren, bv tafel dekken, vuilniszak wegbrengen, boodschapje doen, etc.
     
    NiVa0230 likes this.
  10. Proudmama2012

    Proudmama2012 Bekend lid

    Jul 16, 2012
    904
    128
    43
    Tilburg
    Buiten tas uitruimen, tafel dekken, ontbijt spullen opruimen moet ze één keer per week haar kamer stoffen. Dus het valt wel mee wat ze moet doen. Ze is 8 jaar
     
  11. Koekie1

    Koekie1 VIP lid

    Jul 31, 2013
    5,678
    2,001
    113
    Female
    Na het ontbijt en de lunch ruimen ze beiden hun bord, bestek en beker op. Na het avondeten moet de jongste dit ook doen. De oudste ruimt 's avonds de tafel af en zet de vieze vaat in de afwassen. De jongste helpt vaak mee maar is dit (nog) niet verplicht.

    Verder moeten ze allebei hun jas, tas en schoenen opruimen in hun laatjes / aan de kapstok.

    Op vrijdag haalt de oudste haar bed af.
     
  12. siets

    siets Fanatiek lid

    Sep 14, 2009
    1,235
    1,687
    113
    Leiden
    Bedankt voor alle reacties en grappig om te zien dat het bijna overal wel een beetje hetzelfde gaat.
    Nog met man over gehad, maar een vast takenschema gaan we toch niet doen, teveel gedoe en regelmatig loopt de week anders dan normaal.
    Wel sinds een aantal dagen ingevoerd dat de één de tafel dekt en de ander dan moet afruimen, zelf kijken ze onderling wie wat doet die dag. Ze hielpen altijd al wel, maar doordat er nu wat te kiezen is, voelt het voor hen minder als moeten :D, zij blij... Ik blij :roflmao:
     
  13. rijo

    rijo VIP lid

    Mar 5, 2014
    5,272
    2,034
    113
    Mijn kinderen van 4 en 6 hebben geen vaste taken. Ze moeten wel hun schooltassen legen, schoenen en jassen opbergen, vieze was in de wasmand doen etc. Mijn kinderen helpen regelmatig met koken, tafel dekken, ruimen regelmatig hun kamer op, etc. Mijn zoon vindt het leuk om te stofzuigen en papa te helpen met klusjes, mijn dochter wil met alles helpen en vindt vooral was ophangen en opvouwen leuk. Dit kan ze ook heel goed overigens :)
     
  14. Young Flower

    Young Flower Fanatiek lid

    Jul 25, 2006
    3,369
    507
    113
    vlakbij Rotterdam
    Hier zijn ze 13 en bijna 12 en hebben ze elke dag wel een klusje. Dit zijn verschillende klusjes. Bijv. Een wasje draaien en ophangen, vaatwasser in en uitruimen, tafel dekken, container binnen halen, hun bed afhalen of was vouwen.

    Ik vind het heel belangrijk dat ze meehelpen zodat ze later dit als vanzelfsprekend beschouwen als ze samenwonen. Maar ook omdat ik lichamelijk niet alles aan kan en hulp hard nodig is. Meestal hebben ze maar 1 klusje per dag.
     
    siets likes this.
  15. owly

    owly VIP lid

    Aug 19, 2013
    22,289
    10,260
    113
    Onze knul is nog jong (6) maar ik denk niet dat ik snel zou gaan voor vaste taken.
    Wat zijn de consequenties als ze het niet doen?

    Vroeger hadden we zo'n lijst met mijn zus. Ze is lui en wou dat niet doen. Mijn ouders zeiden wel eens als je vanmiddag wil zwemmen moet eerst de afwas gedaan zijn. Mijn zus zei dan gaan we wel niet..

    Dus voelde ik me gestraft en deed ik de complete afwas alleen. Ik hielp altijd al mee met de was, koken, opruimen (niet mijn kamer hahaha), de tuin etc
    Mijn zus niet.

    Voor mij in ieder geval geen lijst
     
    siets and Fristi2012 like this.
  16. Young Flower

    Young Flower Fanatiek lid

    Jul 25, 2006
    3,369
    507
    113
    vlakbij Rotterdam
    Hier zijn niet echt consequenties als ze het niet doen. Tenzij ze het echt bewust niet doen. Maar ze vergeten het soms. Of wij doen het alvast omdat we toch bezig zijn.

    Alleen als ze bewust dingen niet doen dan gaan we echt zeggen bijv. Als ze dan tv willen kijken of willen gamen maak eerst je klusje maar af. Maar ze zijn alleen verantwoordelijk voor hun eigen klusje. Dus niet als de een iets niet gedaan heeft dat we dan niet weggaan zoals bij Owly gebeurde. Dit vind ik niet eerlijk.
     
  17. debq

    debq Fanatiek lid

    Mar 10, 2010
    3,797
    761
    113
    Hier moet de oudste wel wat dingen in huis doen. Ze moet de tafel dekken, als dat niet uit komt afruimen. Haar eigen kamer opruimen, bed afhalen en af en toe een doekje over een schuine balk in haar kamer halen. Op bepaalde dagen de vaatwasser uitruimen, meestal 1 of 2 keer per week.
    M helpt Q vaak mee met de klusjes, behalve in de kamer van Q. Met de tafel of vaatwasser helpt ze wel vaak mee.

    Als Q structureel ‘niks uitvoert’ dan moet ze wel eerst het klusje doen voordat ze iets anders mag gaan doen. Het gaat dan meestal om haar kamer opruimen. Bij de tafel dekken of vaatwasser uitruimen vinden we het minder erg, vooral als ze lekker buiten is ofzo.
     
  18. G89

    G89 VIP lid

    Sep 18, 2008
    10,058
    1,290
    113
    Nederland
    Hier geen vaste taken (zoon van 8). De ene keer ruimt hij de vaat eens in en uit, zijn eigen kamer mag hij bijhouden, stofzuigen doet hij wel eens, ‘s avonds vraag ik hem wel eens om het speelgoed van z’n broertje even in de speelgoed bak te gooien, terwijl ik dan de keuken opruim.
     
  19. Miss T

    Miss T Fanatiek lid

    May 3, 2012
    4,367
    306
    83
    Mijn dochter is 11 jaar. Van jonge leeftijd heb ik met regelmaat gezegd dat we samen in huis wonen en het dus ook samen moeten opruimen en schoonmaken. Als er dus iets moet gebeuren, vraag ik gewoon om haar hulp. Een enkele keer verplicht ik het. We hebben wel enkele 'ongeschreven' regels.

    - Je brengt je eigen spullen naar de keuken/we ruimen samen de tafel af.
    - We helpen elkaar. Zo ruimen we ook elkaars spullen op: ik ruim de schoenen van mijn dochter op, maar dat doet zij ook voor mij.
    - Onze ochtendregel (op schooldagen): doe eerst wat je alleen zelf kunt doen; kijk daarna of je een ander kunt helpen of wat je nog meer kunt doen.

    Voorbeeld: afgelopen weekend waren man en ik het zwembad aan het opruimen. Dat was best wel veel werk. Ik moest eigenlijk ook nog andere dingen doen (voor mijn opleiding en mijn werk), dus ik heb m'n dochter gevraagd om mee te komen helpen. Dat deed ze zonder gezeur.

    Mijn dochter zit nu in groep 8 en ze gaat op sommige dagen later weg dan ik. We vullen sinds twee weken een familieplanner in en we spreken af wie welke taak op zich neemt (in de ochtend en avond). Daarbij houden we rekening met huiswerk, sport, e.d. Als de situatie toch verandert, vragen we elkaar om te helpen of over te nemen.

    Terwijl ik bovenstaande typ, merk ik dat het me gelukkig maakt. Soms denk ik dat ik aan een takenlijstje moet, maar dit werkt prima voor ons. Het grappige is dat haar vriendinnen en vrienden ook meedraaien in dit systeem: als ze hier eten, helpen ze ook gewoon met afruimen en de afwas.
     
    siets likes this.
  20. Luppy

    Luppy VIP lid

    Dec 1, 2007
    7,166
    2,282
    113
    Hier geen lijstjes met taken.

    Hun enige echt vaste taak is afruimen en afwassen, ook als we op vakantie zijn. En ja, dat gaat soms op kindertempo, maar dat is niet mijn probleem. Als zij er een half uur over doen, hebben ze minder tijd om buiten te spelen. Ik ga lekker met een kop thee op de bank zitten intussen, haha.
    Als er eentje vrijwillig alvast de tafel gedekt of gekookt heeft, hoeft ie niet mee te helpen met de afwas. Dat is iets wat ze onderling hebben afgesproken, blijkbaar.

    Verder ruimen ze hun kamer op, als ik zeg dat dat moet. Oudste kookt als ik het hem vraag. Hij haalt ook vaak een vergeten boodschapje voor me. Ze wassen af en toe de auto. Dat soort dingetjes gaat gewoon op verzoek, als ik het vraag doen ze het zonder protesteren.
    Voorlopig vind ik het prima zo.
     
    siets likes this.

Share This Page