morgen ochtend moet onze zoon van 6 jaar bloedprikken. hij zit de laatste tijd niet zo lekker in zijn vel, snel moe en nog wat meer signalen om vanalles uit te gaan sluiten. mn zoontje is vrij snel bang aangelegd en bij dokters geen held. hoe hebben jullie je kind hierop voor bereid? hoe kan ik het zo rustig mogelijk laten verlopen en zorgen dat het in ieder geval lukt om bloed af te nemen? ik neem in ieder geval zn knuffeltje mee zodat hij dit lekker bij zich kan houden, en ga natuurlijk zelf ook gewoon mee. als het klaar is mag hij in het winkeltje van het ziekenhuis (als dat er nog is) iets uitzoeken of anders in de speelgoed winkel of iets lekker uit de supermarkt. om er zo toch iets leuks van te maken voor zover dat lukt.
Hier zijn er verschillende priklocaties en vaak hebben deze speciale kinder prikkers. Die nemen wat meer de tijd, hebben meer ervaring in direct raak prikken en hebben gewoon meer ervaring met kinderen. Ik zou je priklocatie even bellen met de vraag of ze deze daar ook hebben en wanneer deze aanwezig zijn.
Hier kan je het bij het maken van de afspraak, aangeven dat je met een kind komt. Mijn zoon is inmiddels 10, maar al vaak geprikt en heel angstig. Heb je zo'n zalfje die je er van te voren op kan smeren? Dat verlicht in ieder geval al iets de pijn. Ik heb zoon altijd verteld wat we gaan doen en waarom. Maar ook dat hij het prikje wel voelt, maar dat het belangrijk is dat hij zijn armen stil houdt. Lekker bij je op schoot laten zitten en tegen hem aan praten op het moment zelf. Probeer zelf je rust te bewaren, al weet ik uit ervaring dat dat makkelijker gezegd dan gedaan is. Hier is zoon in november pas voor het eerst op de 'normale' manier geprikt. Daarvoor ging hij altijd onder een roesje op de kinderafdeling, hij liet het echt niet gebeuren. Als de prikker/prikster merkt dat je zoontje erg onrustig is, zullen ze ook niet doorzetten om hem niet een trauma te geven ervan. Succes morgen, voor jullie allebei!
Mijn oudste heeft ook prikangst, maar vanwege medicatie heeft hij (vanaf 4 jaar) met enige regelmaat bloed moeten laten prikken. We hebben bij ons in ziekenhuis een kinder-prikkamer (met TV, speelgoed, cadeautjes en diploma's als het klaar is). Ik heb mijn zoon zo goed mogelijk uitgelegd wat er ging gebeuren (bij hem ook met visualisatie/picto's overigens...) stap voor stap en benadrukt dat hij mag huilen, mag schreeuwen, maar hij wel bij mij op schoot moet blijven zitten en zijn arm niet mag wegtrekken. Aftellen was ook belangrijk (bijv. bij tien is het klaar en gaat naald eruit, zodat hij wist hoe lang het nog ging duren). En naderhand mocht hij idd altijd een kleinigheidje uitzoeken. Het is altijd gelukt, maar het zijn voor hem wel heftige ervaringen helaas...
Ik heb onlangs met mijn dochter van 6 bloed geprikt. Heb haar van te voren filmpjes laten zien van kinderen die gingen bloedprikken, en zoals hierboven genoemd emla (lidocaïne) zalf gevraagd bij de huisarts. Dit smeer je ruim 1 uur van te voren op de prik plek (beide armen) en verdoofd de huid. Daardoor voelde ze de prik niet. Ze moest op m'n schoot zodat ze niet haar arm kon wegtrekken, en ik ben naar een ziekenhuis gegaan die mensen hadden die gespecialiseerd waren in kinderen prikken en dit deden ze in een apart kamertje ingericht voor kinderen. Na afloop mocht ze van ons een ballon uitkiezen in winkeltje.
Emla zalf regelen! Zoals al eerder aangegeven moet dit wel een uur intrekken. Die beide armen. Je weet maar nooit of 1 arm lastig gaat. Qua voorbereiding kun je de app prik gebruiken. Die kun je samen of alleen laten spelen. Daar is uitleg in hoe het gaat. Je kunt kiezen voor bloedafname of infuus. En ook tips hoe het makkelijker gaat. Kan ook gebruikt worden bij ‘verwerking’. en afleiding zoals moppen, liedjes, beeldscherm. succes, ik hoop dat het soepel verloopt.
Dankjewel voor alle reacties! In "ons" ziekenhuis heb je gelukkig een kinder prik kamer, en bij het maken van de afspraak ook op gegeven dat het om een kind gaat. Ik hen helaas de zalf niet, heeft de huisarts ook niet over gesproken helaas. We gaan het morgen gewoon proberen en zien hoe het gaat.
Vorige maand ook met onze zoon geweest. Huisarts had ook niet over de zalf gesproken. Bij openen praktijk gelijk gebeld, assistente kon het voorschrijven en konden het gelijk ophalen bij de apotheek. Hij heeft de naald niet eens gevoeld. Ook een kinderprikkamer hier. Ging heel rustig en gezellig. Hij heeft er geen nare ervaring door gekregen.
Naast bovenstaande wat genoemd is, is afleiding nog een belangrijke tip. Heb zelf in het verleden veel kinderen geprikt en dit helpt heel goed. Weet niet of je zo’n zoek boek thuis hebt? Neem deze mee en ga tijdens het prikken met zoeken aan de slag. Kinderen kunnen namelijk vaak zich niet op 2 dingen tegelijk focussen. Verder je kindje op je schoot laten zitten weg gedraaid van degene die gaat prikken en zicht een beetje blokkeren met het boek ( mits je een kind hebt wat heel nieuwsgierig is en mee wil kijken dan hoeft dit niet). Laat de zorgverlener niet zeggen wanneer ze / hij gaat prikken dat werkt averechts. Succes voor later.
Dankjewel allemaal. Vanochtend meteen de huisarts gebeld en ik mocht de emlazalf nog halen bin de apotheek. Dat had mooi 5 kwartier in kunnen werken voordat we aan de beurt waren. Ik had het voor de zekerheid op beide armen gesmeerd. Tijdens het prikken een filmpje en knuffel erbij en mijn hand zo voor z'n gezicht gehouden dat hij niets kon zien. Het deed zeker nog zeer, en koste de nodige tranen maar hij deed t super goed. Nadien heb ik de vraag gesteld, wat wil je nu en hij wou graag een klein cadeautje kiezen in de speelgoed winkel. Dus met een doos lego onder z'n arm naar huis en nu lekker bijkomen en lego bouwen
Denk vooral dat je zelf kalm moet blijven. Niet teveel proberen voor te bereiden, want dan maak je het juist groot. Maar wel rustig uitleggen wat er gaat gebeuren. En vooral dat het ook snel voorbij gaat zijn. Succes En beterschap voor je zoontje. Edit. Hahaha. Ik lees nu dat het al geweest is