Hulpmiddelen zeer slechtzienden

Discussie in 'De lounge' gestart door Ukkie1, 30 jun 2024.

Topicstatus:
Niet open voor verdere reacties.
  1. Ukkie1

    Ukkie1 Fanatiek lid

    30 jun 2015
    4.822
    2.249
    113
    Dag allemaal,

    Mijn lieve oma van 88 heeft macula, helaas is er niet meer aan te doen. Haar zicht holt de laatste tijd achteruit en zo verliest ze ontzettend haar zelfstandigheid en kan ze ze dingen waar ze van houdt niet meer doen. Lezen, computeren, koken.... Er is online van alles te vinden maar het is best heel duur, ik ben op zoek naar mensen met ervaring. Wellicht tips waar wij niet aan denken, kan je ergens hulpmiddelen huren?

    Wat ze graag zou willen proberen;

    Een beeldschermloep voor de computer.
    Een makkelijk te gebruiken device voor luisterboeken.
    Iets creatiefs.


    Daarnaast, tips voor bezigheden? Ze is er echt heel verdrietig van. Natuurlijk gaan we langs etc en ze heeft een heel lieve man. Maar ze zou zo graag wat te doen hebben of iets aan hulpmiddel hebben wat haar weer iets terug geeft...

    Loep, lampen, speciale bril, XXL scrabble en kaarten heeft ze.
     
  2. Manolito

    Manolito Fanatiek lid

    12 sep 2016
    2.654
    2.100
    113
    Je zou kunnen kijken of bepaalde dingen vergoed kunnen worden vanuit zorgverzekering of WMO.
     
    Ukkie1 vindt dit leuk.
  3. Syane

    Syane VIP lid

    21 aug 2013
    12.238
    11.817
    113
    https://www.visio.org/home/
    Ik zou contact opnemen met de gemeente van je oma en hen vragen wie kan meedenken bij haar vragen. Je hebt diverse organisaties die hier helemaal in thuis zijn. Bijv. Die van de link hierboven. Maar er zijn er meer.
     
    Ukkie1 vindt dit leuk.
  4. Siepie85

    Siepie85 VIP lid

    8 nov 2013
    8.330
    8.332
    113
    Amsterdam
    Ze zou dit via het WMO moeten kunnen krijgen dus zou het via die weg doen.
     
    Ukkie1 vindt dit leuk.
  5. Villa Kakelbont

    Villa Kakelbont Fanatiek lid

    13 okt 2020
    1.049
    1.712
    113
    Vrouw
    Onze oudste is volledig blind dus wel wat ervaring. Zij leest braille, dat zal je oma van 88 niet meer gaan leren.

    Zij heeft via het UWV een beeldschermloep gehad toen ze nog 7% zag.
    Via passend lezen kan je een account krijgen voor luisterboeken. www.passendlezen.nl
    Via het WMO lan je een tandem of 2 persoons driewielerfiets aanvragen om lekker samen te fietsen. Een tandem kan je vaak ook voor een paar 100 euro op marktplaats vinden.
    Veel gewone spellen zijn ook slechtziende proof te maken door bijvoorbeeld te vertellen wat je ziet op het bord de kaarten etc.
    Er zijn apps voor extra uitvergroten van dingen die je voor je camera houdt.

    Via visio of Bartimeus kan je oma misschien nog mobiliteitstraining krijgen om te leren lopen met een geleidenstok? Is ze daar nog mobiel genoeg voor?

    Voor vragen kan je mij een pm doen!
     
    Ukkie1 vindt dit leuk.
  6. nijn37

    nijn37 Fanatiek lid

    13 aug 2006
    2.700
    2.382
    113
    Er is ook een macula vereniging, misschien kunnen die nog hulp of in ieder geval tips bieden?

    Mijn vader heeft ook md, maar 'gelukkig' de natte vorm. Door middel van regelmatige injecties in zijn oog, is het al 11 jaar behoorlijk stabiel. Mijn oma had de droge vorm en mijn tante inmiddels ook. De natte vorm zet sneller op, maar daar is dus gelukkig wat aan te doen, integenstelling tot de droge vorm.

    Mijn vader heeft wel een sterke lamp om bij te lezen, maar verder niet heel veel hulpmiddelen nodig. Te kleine letters gaat niet meer, maar hij kan dus nog wel lezen bij voldoende licht en voldoende contrast. Hij rijdt ook nog auto enzo. Ik weet dat mijn oma een sterke loep had en luisterboeken luisterde i.p.v. lezen, maar verder weet ik eigenlijk niet van wat voor hulpmiddelen ze gebruik maakte toen het steeds slechter werd.
     
    Ukkie1 vindt dit leuk.
  7. MnnW

    MnnW Fanatiek lid

    10 jun 2013
    3.244
    2.361
    113
    Vrouw
    Idd via WMO (gemeente) of machtiging van de oogarts (zorgverzekering) kunnen hulpmiddelen vergoed worden (afhankelijk van wat er nodig is). Ik zou eerst via visio of bartimeus bekijken waar ze het meest mee geholpen zou zijn, en dat dan gericht aanvragen.
     
  8. Ukkie1

    Ukkie1 Fanatiek lid

    30 jun 2015
    4.822
    2.249
    113
    Harstikke bedankt allemaal!! Ik heb vandaag rond gebeld en uiteindelijk via optilec krijgt ze eea op proef thuis. Ze is dolblij, ik hoop zo dat het haar gaat helpen!
     
    Syane vindt dit leuk.
  9. Gymgirl

    Gymgirl Fanatiek lid

    17 jan 2018
    1.961
    932
    113
    Vrouw
    Ik lees even mee.
    Mijn oma had ook MD, haar dochter heeft het ook. Sinds een paar jaar weet mijn moeder dat ze het ook heeft. In mijn geval zit het aan vaders- en moederskant. En aangezien erfelijkheid een rol kan spelen ben ik soms best bang dat het mij ook gaat treffen.

    Mijn oma had een computer die echt enorm kon vergroten. Dus een kaart of a4'tje kon ze daar onder leggen en zo lezen. Verder had ze cd's met ingesproken boeken en tijdschriften. Mijn lieve oma is al 10 jaar overleden dus zal er inmiddels veel veranderd zijn.
     
    Ukkie1 vindt dit leuk.

Deel Deze Pagina