Het is één van die dingen die je je voorneemt nooit te doen, totdat je een peuter hebt die je het bleod onder je nagels vandaan weet te halen. Helaas merk ik dat ik steeds meer en meer dreig om dochter tot de orde te roepen, meestal dingen in de trant van "als je nu dit niet opruimt, mag je niet x of y", "als je nu niet naar beneden gaat, gaan we niet meer naar buiten". Ik voel me hier wel eens slecht over, maar het "probleem" is dat het zo verdomde goed werkt en ik, nu ik hoogzwanger ben, niet altijd blaak van de energie om meer verantwoorde strategieen te hanteren. Helaas merkte ik van de week dat dochter nu zelf ook wel eens dreigt in haar fantasiespel met haar poppen. Toen ik dit hoorde dacht ik wel even "ai, misschien moet ik het toch wat minder doen.." Maar toch, het werkt zo goed en het maakt dat we vrijwel nooit meer hele heftige confrontaties hebben. Soms voel ik me echt even een slecht mama!
Hier alleen ervaring met (pre)pubers. En daar 'dreig' ik nooit. Ik leg uit wat consequenties zijn. Dat zij sommige consequenties vervelend vinden (wat je dreiging zou kunnen noemen) is de simpele realiteit. "Als jullie je vuile was niet in de wasmand doen, dan wordt het niet gewassen." Is geen dreigement, maar een consequentie
Maar in het volwassen leven gaat het toch ook zo, alleen dan zijn we er ons bewust van. Als we meerdere malen te laten komen op het werk, dan worden wij hier op aangesproken. En wij weten dat we niet te laat moeten komen. Een kind is zich hier wel of niet bewust van, dus is het slim om dit te vertellen en dan kan ze zelf invullen wat ze hiermee doet. Maar dat is mijn visie hierop.
Ik begrijp niet wat daar mis mee zou zijn? De regels niet volgen brengt nu eenmaal een consequentie met zich mee. Of je nu een peuter bent die zijn eten op de grond gooit, of een dertiger die te snel rijdt...
Ik zie het niet als dreigen, maar een consequentie van zijn actie. Als hij niet een paar hapjes van zijn avond eten eet dan krijgt hij geen toetje. Ik vind als je je buik kan vol eten met lekkere dingen dat je ook wel een paar happen van je avond eten kan nemen. Wil je dit niet? Ook goed, maar dan ook niets lekkers. Als we een dagje weggaan dan nemen we de buggy nog mee. Als we de weg oversteken dan moet hij ons een handje geven. Luistert hij na 3x waarschuwen nog niet, dan zetten we hem in de buggy.
Ik 'gebruik' iets wat ze graag wil wel eens om iets anders voor elkaar te krijgen... Zo wil ze 's morgens graag mee naar buiten om de paarden eruit te doen. Prima, dan moet je melk op zijn, je haar in een staart en je tanden gepoetst. Wil ze dat niet? Dan 'dreig' ik dus wel dat ze dan niet mee mag. En niet alleen dreigen, als ze echt niet wil ga ik ook zonder haar, vind ze vreselijk... Tja, het is misschien niet de meest pedagogisch verantwoorde manier maar ik weet soms niet hoe ik haar anders fatsoenlijk op tijd klaar krijg om bijv naar de psz te gaan..
Precies. Ik zie niet in wat daar mis mee zou zijn, of waarom dat een "onverantwoordelijke" opvoed strategie zou zijn. Gedrag heeft consequenties en je mag best als een kind niet luistert benoemen wat de consequentie zal zijn van niet luisteren.
Ik denk dat je automatisch doet wat werkt. Misschien kun je het op een andere manier formuleren, zodat het minder op een dreigement lijkt. Bijv. 'we gaan zo meteen naar buiten, maar dan moeten we wel eerst naar beneden. Anders kunnen wij immers niet naar buiten' of 'Als jij dat even opruimt, gaan we daarna een spelletje spelen'. Wellicht klinkt dat wat vriendelijker en voel je je er zelf prettiger bij. Succes!
Dit! En verbind er iets logisch aan vast, mijn moeder heeft nogal de neiging om iets totaal niet relevant iets te dreigen. (Als je je thee niet opdrinkt, dan gaat oma weg bijvoorbeeld) werkt niet dus.
Toen ik het woord dreigen las, dacht ik op zijn minst dat ik iets zou lezen in de trant van "Als je nu niet meteen ophoudt met huilen, bel ik de politie en die neemt je dan mee." Kijk, DAT had ik ongezond gevonden. Ik ben ook van mening dat je alleen een consequentie moet opnoemen (dreigen, als je het zo wilt noemen ) als je bereid bent die uit te voeren. Mocht je je onprettig voelen bij de manier waarop je je consequentie formuleert, dan kun je het nog altijd omdraaien: "Ruim dit even op, dan gaan we daarna x of y." "Ga even naar beneden, dan kun je daarna nog even naar buiten." Over dreigen gesproken. Na een dag in de Efteling stuiterden de zoontjes van mijn vriendin de hele coupé door in de trein terug. Ze zei: "Ik tel tot drie. En als jullie dan niet netjes op de bank zitten, dan... dan tel ik nog een keer tot drie!"
Ik snap wel wat je bedoelt! Denk soms ook wel: waarom krijg ik het niet voor elkaar zonder met iets te hoeven dreigen? Heb me ook weleens voorgenomen om het een dagje niet te doen, maar toen kreeg ik van mijn 5-jarige direct de vraag: "want anders? Wat mag ik dan niet?" Hahaha, blijkbaar werkt het hier gewoon het beste!
Onze dochter wil vaak niet meer in de kinderwagen zitten. Prima maar dan moet ze mij een handje geven. Zoniet gaat ze weer de wagen in. Na twee keer had ze prima door dat ze toch echt mijn handje moest vast houden. Zolang je consequentie maar reeël is en je je er aan houdt os het prima. Mijn szus dreigt de hele dag door, maar onderneemt geen actie. Totdat de bom barst en ze een tik uitdeelt. Dat is in mijn ogen pedagogisch onverantwoord
Ik snap het niet om eerlijk te zijn. Misschien kort door de bocht maar het werkt voor jouw dochter, dan begrijpt ze het wel denk ik dan. Inderdaad misschien iets anders formuleren maar je moet grenzen stellen aan gedrag van kinderen, vooral op deze leeftijd. Volgens mij is "dreigen/oorzaak-gevolg relaties schetsen" een zeer beproefde pedagogische methode waar niks mis mee is.
haha zoiets heb ik ook wel eens, terwijl ik dan zeg 'want anders' denk ik ja ik moet natuurlijk wel iets zeggen wat ik waar kan maken. Dus toen dochter haar melk niet op wilde drinken was het van 'nou je melk even opdrinken want anders....eeehh....wacht ik nog even'
Ik hoorde trouwens een moeder eens tegen een peutertje zeggen 'Geef papa nu een handje, anders gooien wij je in het water'. Kijk, da's dan weer een voorbeeld van hoe het niet moet.
Oja hoor.. ik doe dat ook wel eens.. vanmorgen nog: Hey R. wil jij straks lekker naar zwemles? En wil jij straks met de juffrouw liedjes zingen en springen in het diepe? R: Jaaaaaaaa! ik: Nou.. dan zou ik maar heel rap je boterham gaan opeten.
Lijkt mij vrij normaal hoor Doe het zelf ook geregeld al moet ik er wel bij zeggen dat waar ik mee dreig dan ook gebeurt.. Dus even op de gang, of dat ik het eten weg pak als ze er te lang mee speelt en niet eet.
tja zei ook tegen haar, als je aan dat (porsteleinen) eendje zit gaat ie bijten! zegt ze: haphap grrrrr en bleef er gelukkig wel vanaf in t vakantiehuis hihi of dat plantjes gaan huilen als je ze kapot maakt. zolang je niet met dingen komt als; als je dit niet doet dan sla ik je, is er weinig mis denk ik.
In jouw geval zou ik het anders zeggen, namelijk: Als je nu niet naar beneden komt, hebben we geen tijd genoeg meer om buiten te spelen. Of; Als je dit nu opruimt, gaan we daarna ......... Bij het eerste voorbeeld leg je uit waarom je moet opschieten, het heeft nut. Het is niet alleen omdat mama het zegt. Bij het tweede voorbeeld zorg je dat er meer zin komt om op te ruimen. Maar wat je doet vind ik normaal hoor.
Dreigen als ze het speelgoed niet opruimen met geen toetje als avond eten bijvoorbeeld vind ik niet goed en doen wij daarom ook niet, Ht opruimen staat namelijk Compleet los van een toetje Wel of niet eten stel ik ook geen conceqenties aan,als je je bordje niet leeg eet ga je maar naar bed,of krijg je geen toetje,of mag je niet buiten spelen hun hebben de honger niet ik, enige is wel, ik maak niets anders, geen boterham oid ! Wel is het zo dat ik zeg dat als we niet opgeruimd word Ze ook niet met ander speelgoed mogen spelen. Ook zeg ik ze kunnen kiezen, nu opruimen en ik help, of straks opruimen maar dan moeten ze het alleen doen Mijn dochter moet haar haren vast hebben van mij, ze heeft dun haar en dat moet gewoon vast, dreigement is " of je laat het toe en je mag zelf kiezen een staart vlecht invlecht knot oid, of je gaat boos worden en ik kies wat er in de haren komt want hoe dan ook er komt iets in de haren Dat soort dreigementen heb ik wel