Dag dames, Onze dochter is 11 maanden. Ze zat nog op 3 voedingen per dag, maar sinds een paar weken zijn dat weer meer voedingen geworden. Vooral als ze zich zeer heeft gedaan of ergens om moet huilen, wil ze per se de borst. Net voor haar middagslaapje heeft ze een voeding gehad. Na ongeveer een half uur werd ze huilend wakker en wilde weer de borst, op een andere manier liet ze zich niet troosten. Dit levert soms ook een beetje 'genante' situaties op. Zoals bijvoorbeeld gisteren in de bus. We waren op weg naar huis en ze was wat mopperig dus ze stond bij me op schoot om lekker naar buiten te kijken. Toen gaf ze me steeds van die dikke kwijlkusjes op mn borst en ging van die knijpbewegingen te maken. Voor mij dus duidelijk wat de bedoeling was, maar dit was niet het moment, waren ook bijna thuis. Dan wordt ze dus heel boos en verdrietig als ze niet de borst krijgt. Ze heeft onlangs 2 tandjes gekregen en hiermee is dit eigenlijk een beetje begonnen. Vind het prima als ze er even wat meer behoefte aan heeft, maar wil niet dat ze het gaat 'afdwingen'. Volgens mij zijn er trouwens weer tandjes onderweg. Ook is ze best bezitterig (als ik het zo mag noemen) als het om mij gaat. Als m'n vriend mij een knuffel of kus geeft dan wordt ze boos en gaat ze heel hard huilen, is dat normaal op deze leeftijd? Wat denken jullie wat mijn borstvoedingssituatie betreft?
Het is een fase! Als het op een moment even niet uit komt dat ze drinkt, leg dat dan rustig uit en geef aan wanneer ze wel weer mag drinken.
'Sara, het mag nu even niet, vanmiddag weer.' Of hoe moet ik dat voor me zien bij een baby van 11 maanden? Ze snapt het nog niet, als ik zeg dat het nu niet mag. Dat ze meer drinkt vind ik ook niet erg, maar de manier waarop wel, snap je?
Nee omdat ze het er niet mee eens is waarschijnlijk haha . Ze zal nog om veel meer dingen boos en verdrietig worden. Dat hoort er nou eenmaal bij.
Ik denk ook niet dat je kindje de situatie van bijvoorbeeld die bus snapt hoor Baby's kunnen prima regeltjes aanleren, als er maar een "altijd" of "nooit" in voorkomt (je mag nooit op de tafel klimmen; nu niet, straks niet, als er gegeten wordt niet, en als ie leeg is ook niet) maar ze snapt niet dat ze soms wel en soms geen borst mag. Tenzij je het borstdrinken echt aan een specifieke plek of situatie koppelt. Speciale stoel in huis, of alleen in bed voor het slapen. En dan heel consequent nergens anders. Maar dat levert misschien weer problemen op bij een dagje weg of logeren oid.
Ja dat denk ik idd ook!! De eerste en laatste voeding doen we altijd samen in bed. Ze associeert het bed nu ook met een voeding. Ik kan haar niet naast me leggen zonder een voeding te geven, dat snapt ze niet. Maar dat ze het steeds vaker 'afdwingt', daar moet ik denk ik niet aan toegeven hè? Het kan zijn dat ze even wat meer behoefte aan de borst heeft, maar wil niet dat zij de dienst gaat uitmaken zeg maar.
Of je eraan moet toegeven of niet, dat vind ik moeilijk. Mijn oudste vroeg op een gegeven moment ook steeds vaker om de borst en daar heb ik aan toegegeven onder het mom van 'het is een fase', maar dat liep echt uiteindelijk de spuigaten uit (als het aan haar lag, liefst iedere 10 minuten een slokje). Dus dat was geen goede keuze... achteraf. Maar bij veel kinderen is het wél een fase en vermindert het vanzelf weer, en dan is het fijn als je haar de ruimte hebt gegeven. En dat ze nú niet begrijpt dat er 'ongelegen momenten' zijn wil trouwens niet zeggen dat ik vind dat je het dan niet eens moet proberen uit te leggen. Wat dat betreft ben ik het eens met Jackie: je kan er natuurlijk ook voor kiezen om het nu al proberen aan te leren dat het in sommige situaties niet kan. Uiteindelijk zal ieder kind toch ook moeten leren dat je niet gilt in de bieb, niet in je bilspleet krabt in de supermarkt, niet eet in een kledingwinkel, en niet plast in de tuin van de buurman... om maar eens wat voorbeelden te noemen Dat gaat alleen bij zo'n jong kind wel een hele tijd duren, vrees ik. Is ze makkelijk af te leiden met een speelgoedje, spelletje of slokje drinken of wat te eten op het moment dat ze borst 'eist'?
Het is een fase mijn dochter deed het vooral 's nachts en verder als ze zich pijn deed of verdrietig was vroeg ze standaard om 'qaqa' (haar woord voor de borst). Ik heb haar dan altijd aangelegd, maar met 11 maanden zat ze nog zeker op 7 voedingen. Vond het ook niet dwingend, maar iets dat hoort bij de ontwikkeling. Snap wel dat het lastiger is als je al langer op 3 vaste voedingen zit en dat ze nu opeens overal wil. Ik voedde dus eigenlijk overal, of ik nu thuis was of buiten, en verder heeft ze nooit echt 'claimerig' gedaan. Bijvoorbeeld aan mijn kleren trekken of er echt om zeuren. Ze kreeg genoeg, denk ik. Misschien zijn die 3 vaste voedingen een beetje te weinig voor je dochter in deze fase. Ik zou dus, als ze erom vraagt of het duidelijk nodig heeft, haar aanleggen. Maar op momenten dat het echt niet kan, uitleggen dat het niet gaat. Ook al is ze 11 maanden, kinderen snappen soms meer dan je denkt. Mijn dochter had het principe van 'even wachten' toch best snel door.
Sorry dames, helemaal vergeten te reageren! Bedankt voor jullie reacties! Ik probeer haar nu idd uit te leggen van 'straks mag je melkie, even wachten.' Of het werkt weet ik nog niet. Maar probeer haar even af te leiden en als ze afgeleid is alsnog te geven. Denk niet dat het is dat ze honger heeft, ze vraagt er bijvoorbeeld ook om na een vol bord Brinta (voor volwassenen 5 scheppen en 250 ml, zij krijgt 4 scheppen en 200 ml). Zou het mamahonger zijn? Ze wil ook even niks van m'n vriend weten als ik ook thuis ben. Als ik werk (3x 2 uurtjes 's avonds) is ze met hem en dan gaat het redelijk, maar vanaf dat ik thuis ben dan wordt hij weer gedumpt, om het zo maar te noemen. Merk dat hij dit niet leuk vindt, dus ik zeg dan dat er vast een periode komt dat ze helemaal papa fan is. Tandjes? 11 maandensprong? Groeispurtje? Ik weet het niet. Ze krijgt toch echt genoeg te eten. Ze is ook ineens weer vies van stukjes. Was gek op rijstwafels, maar nu niet meer. Ze haalt het meteen uit haar mond. Gisteren heeft ze een bord Brinta, bruine boterham incl korstjes, een appel, aardappelen met kikkererwten (ze eet veel 's avonds) gegeten en dan nog 7 volledige voedingen. Afgelopen nacht kwam ze ook weer om 1u - 3u en 5u45. Lijkt wel weer een kleine baby, pfff!!
Whaha. Dit was gisteravond. Een uur daarvoor had ze nog een voeding gehad en ze ging pas om 22u30 slapen pfff!