Onlangs ben ik op mijn werk in contact gekomen met een kindje wat vermoedelijk de 5e ziekte heeft. Ik ben hierop naar de huisarts gegaan en die wuifde het weg: "kan geen kwaad, je hebt het vast al gehad en je bent de 12 weken zwangerschap al voorbij". Nadat ik hem wees op de informatie op de website van het RIVM mocht ik dan toch een bloedtest laten doen. Vandaag werd ik teruggebeld dat de IgM en IgG waarde beide positief zijn. de assistente zei: alles goed, geen zorgen je bent beschermd en over 5 weken heb je toch weer de 20 weken echo. Maar op internet lees je dat als beide positief zijn er mogelijk sprake is van een recente besmetting... Ik maak me nu best wel veel zorgen. Heb de verloskundige gebeld en die is nu navraag doen bij de huisarts.... vind het enorm spannend.
de verloskundige zou het uit zoeken en mij terugbellen en zojuist belde ze mij terug, de uitslag was inderdaad zoals de assistente mij heeft doorgegeven. Beide positief en dat kan duiden een recente besmetting. Zij (de huisarts) hebben contact gezocht met een microbioloog, die vertelde dat een uitslag bij een zwangere nog wel eens vals positief kon uit slaan en dat de kans dat ik het nu toch niet heb aanwezig is. Advies was: gewoon afwachten. De verloskundige heeft hierna toch nog contact gezocht met de gyneacoloog en die willen nu toch wel mij opvolgen dmv nog een keer bloedonderzoek en een extra echo etc. Maar dat hoor ik morgen verder hoe ze het willen doen en wat het vervolg zal worden.
Spannend voor je. Maar wel goed dat ze je nu even blijven volgen, hopelijk kun je dan over een poosje echt gerust worden gesteld (en wat goed dat je zelf even bij RIVM hebt gekeken, ipv op de geruststellende woorden van je ha alleen af te gaan).
De huisarts vond het RIVM maar onzin, want die maakte vrouwen alleen maar ongerust. En ik mocht daar ook echt niet meer kijken etc... Ben dan ook enorm blij dat de verloskundige mij serieus neemt en de gyn ook en dat er niet door hun ook wordt gezegd: "Mens, maak je niet druk". Het moeilijkste vind ik dat ik er zelf geen invloed op heb. Ik kan niets doen om te beïnvloeden dat het goed zal blijven gaan met ons kindje, al weet ik natuurlijk wel dat die kans het grootste is.
@ Danielle: Op mijn werk is een paar weken geleden ook een uitbraak van de vijfde ziekte geweest en ik mocht op advies van de bedrijfsarts niet werken totdat ik de uitslag van het bloedonderzoek had. Bij de huisarts heb ik ook moeite moeten doen om een bloedonderzoek te krijgen, want ook zij vond het maar onzin! Ze dacht dat ik het in het verleden wel eens had gehad en als ik het niet had gehad, dan zou ik alleen maar onzekerheid hebben. Gelukkig blijk ik het in het verleden al gehad te hebben! Heel goed dat je niet naar je ha luistert en je vk in hebt geschakeld! De kans dat het met de kleine misgaat is klein en je wordt voorlopig goed in de gaten gehouden! Probeer je verder geen zorgen te maken!
Wat jij kunt doen om te beïnvloeden dat het goed gaat, doe je nu: namelijk de mensen inseinen die jou in de gaten kunnen houden. Mochten ze constateren dat jij echt de 5e ziekte hebt opgelopen in je zwangerschap, dan kunnen ze checken of je baby bloedarmoede krijgt en daar op tijd iets aan doen.
Dankjullie wel! De gyn heeft inmiddels mijn uitslagenformulier en het blijkt dat ik recent besmet ben. Ik heb morgen een afspraak en ze zullen waarschijnlijk gaan onderzoeken hoe recent recent is. Is dat inderdaad van 2,5 week geleden of is dat van 20 weken geleden. Tijdens mijn eerste miskraam heb ik een paar dagen onder rode vlekken gezeten... dus ik hoop eigenlijk stiekem dat ik het toen had... blijft even enorm spannend!
@ Danielle: Als je tijdens je 1e mk onder de vlekken hebt gezeten, dan zou het heel goed kunnen zijn dat je het toen hebt gehad en daardoor helaas een mk hebt gekregen. Voor nu moet dat een goed teken zijn, want je hebt dan antistoffen! Het blijft inderdaad even spannend, maar je wordt goed in de gaten gehouden en dat is het belangrijkste! Wie weet krijg je nu nog een paar extra echo's en kun je lekker daar mooi van genieten!
Vandaag bij de gynaecoloog geweest. Ze was erg aardig en nam heel goed de tijd en legde ook alles uitgebreid uit aan ons dat was enorm fijn. Feit is dat ik recent besmet ben met het parvo virus. Belangrijk was om vast te stellen of ik bijvoorbeeld met 8 weken zwangerschap ook al besmet was met het parvo virus (die de 5e ziekte veroorzaakt). In dat geval zou de besmetting mogelijk al voor de zwangerschap zijn geweest of dat het recenter is dat ik die infectie heb opgelopen. Het bloed wat rond 8 weken is geprikt was al vernietigd, dus helaas was het niet mogelijk om dat nog te achterhalen en om dat alsnog te testen op parvo. Om die reden wordt ik nu gezien als een zwangere die geïnfecteerd is met het parvo virus. Dat houdt in: Vanaf nu iedere week, in ieder geval de komende 6 weken, maar er bestaat een kans tot de geboorte, een echo waarin de bloedtoevoer en de bloedstromen in de hersentjes van de baby gemeten worden. ook wordt er dan gekeken of er vocht rond het lichaam van de baby zit. Wanneer er iets niet goed zou zijn kan dit duiden op een bloedarmoede en dan kan er via de baarmoeder bij de baby (in mijn buik dus) een bloedtransfusie plaats vinden. Dit kan maar in één ziekenhuis in Nederland, alleen in Leiden. Laten we hopen dat het zover niet komt, dat ik het inderdaad vlak voor deze zwangerschap heb gehad en het niet van 2 weken geleden is en het dus een 'mooie gelegenheid is om elke week naar de baby te koekeloeren' zoals de gyn ook benoemde. Ben wel gerustgesteld dat ze het nu zo goed in de gaten gaan en blijven houden en dat ik, ondanks dat mijn huisarts het afdeed met "zeur niet zo, alles is vast goed" toch contact heb gezocht met de verloskundige die me gelukkig wel serieus nam. Ook de gynaecoloog zei dat dit wel ernstig was en dat het belangrijk was alles goed in de gaten te houden.
Gelukkig heeft je vk en de gyno je wel serieus genomen en wordt je super goed in de gaten gehouden. Laten we hopen dat dit allemaal voor niks is en je in ieder geval extra vaak naar je kindje hebt kunnen kijken!
@ Danielle: Ga je nog aan je huisarts melden dat je nu door de gyn extra goed in de gaten gehouden wordt? Het is heel goed van je geweest dat je zelf stappen hebt ondernomen! Geniet van de echo´s de komende 6 weken en van het wonder in je buik!
Ik wil al zeggen. Toch even aan je huisarts melden hoor. Mijn oppas had ook het parvovirus. Heb mijn vk gelijk gebeld en mijn bloed was gecontroleerd. Het enige wat ik als uitslag kreeg is dat ik antistoffen heb tegen het Parvovirus. Verder weet ik niks.. Nu ik dit lees schrik ik toch wel. Over 6 weken hebben wij de 20 weken echo.. dus duimen dat het goed is.
Mocht je je heel veel zorgen maken kun je even opvragen aan je huisarts wat de uitslag van de IgM en de IgG was want daar is op geprikt. Je IgG en je IgM waarde zijn bepaald. IgG positief, IgM Negatief: eerder doorgemaakte infectie: geruststellen. IgG Negatief, IgM positief: mogelijk recente infectie: herhaal test na 1-2 weken. IgG positief, IgM positief: waarschijnlijk recente infectie: herhaal test voor bevestiging. IgG Negatief, IgM Negatief: geen infectie doorgemaakt, niet immuum: herhaal test na 2-4 weken. bron: Verloskunde en gynaecologie - Ruud Bekkers - Google Boeken Als je zoekt op uitslag IgG en IgM en Parvo kom je meer bronnen tegen die hetzelfde vertellen. Bij mij waren beide positief.
Hey danielle, jeetje wat een verhaal zeg. Gelukkig nu goed in de gaten houden hoe beeb t gaat doen. goed ook dat je aan bel hebt getrokken. Hier pas geleden ook in spanning gezeten ivm 5e ziekte. Ik bleek t niet te hebben gelukkig maar ook vroeger niet gehad. Ze kunnen er niet zomaar vanuit gaan dat ieder t gehad heeft (is ca. 60% van zwangeren maar 40% dus nog nooit). Ik ga duimen voor je dat t allemaal goed blijft gaan en dat je alleen maar top echo's krijgt waarop beeb lekker naar je zwaait
Dankjullie wel voor de lieve berichtjes allemaal! Ik vond nog een heel recent artikel van onderzoek en gevolgen van de 5e ziekte bij zwangerschap. Enorm interessant en ga dit ook zeker bij de huisarts onder zijn neus leggen (al zal hij er niets mee doen denk ik) maar hierin staat ook hoe belangrijk het is om signalen van de 5e ziekte wel serieus te nemen! en ik werd door twee van mijn huisartsen weggewuifd!
Poehee, wat naar zeg! Toen ik 6 weken zwanger was, brak de 5e ziekte bij mij in de klas uit. Ik mocht niet meer werken tot ik de uitslag had en toen bleek dat ik helemaal nog geen antistoffen had, moest ik het na 3 weken nog eens laten nakijken en mocht ik tot 20 weken niet meer werken. Als je besmet bent zijn de antistoffen namelijk pas na 2 tot 3 weken in je bloed te zien, grote kans dus dat je al eerder besmet bent met het virus en ik hoop dan ook voor je dat dat dus ten tijde van je vorige miskraam was. Super dat ze je zo goed in de gaten houden, maar wel vreemd van je laconieke huisarts. Mijn arts heeft het juist tot op de bodem voor me uitgezocht. Hier op het LUMC waren ze echter ook erg laconiek, volgens mijn gyn kon ik wel gewoon werken als ik wilde want als het kindje ziek werd dan konden zij daar wel iets aan doen. Liever voorkomen als genezen luidt het spreekwoord toch? Die slaan dus een beetje door in iets wat zij als enige ziekenhuis hier in het land kunnen, maar wel een fijn idee voor jou dat als je kindje ziek wordt, er iets aan te doen is! Sterkte, ik hoop dat je kindje nergens last van zal krijgen en je gewoon een voorspoedige zwangerschap zult hebben!
Gelukkig is de kans klein dat je je kindje besmet, maar heel goed dat je zo hebt 'doorgedramd' hoor! Huisartsen zijn vaak laks hiermee. Ik ben er 4 weken geleden zelfs nog op getest omdat ik flinke koorts en hoofdpijn had. Het had bij mijn zoontje op de creche geheerst en in het zh wilde ze voor de zekerheid testen. Niet omdat het nog gevaarlijk zou zijn, daarvoor was ik al 'te ver' zwanger (derde trimenster) maar om het uit te sluiten. Ik was in beide gevallen negatief, nooit gehad, noch besmet. Altijd fijn om te weten. Ik hoop dat alles goed blijft gaan en je geen verdere gevolgen ervan ondervind!
Ik werk op een kdv en heb toen ik zwanger wilde worden zelf aangedrongen bij de ha op een bloedtest om te kijken of ik het ooit al had gehad. Bij mij bleek dat ik het ooit al gehad had wat een enorme geruststelling was omdat er nogal eens wat heerst. Ik duim voor je dat jij het iig al voor deze zwangerschap hebt gehad en dat alles goed blijft gaan.
Dank jullie wel dames. Ik blijf me erover verbazen hoe moeilijk huisartsen soms doen hierover en hoe onbekend het gevaar en het risico eigenlijk is bij hen. Buiten dat ik hoop en vertrouwen heb dat deze zwangerschap goed gaat is het voor mij in ieder geval ook een geruststelling dat ik mezelf er tijdens volgende zwangerschappen niet meer druk over hoef te maken!
Oh ja, en ik ga het artikel wat ik in een van mijn eerdere posts heb gepost wel laten lezen aan de huisarts.