Uit onderzoek van het centraal bureau van statistiek is gebleken dat oudere moeders en hoger opgeleide moeders langer borstvoeding geven (bron). De verschillen zijn nogal significant. Over opleidingsniveau: "Op een leeftijd van zes maanden is het aandeel dat borstvoeding geeft onder hoogopgeleiden twee keer zo groot als onder laagopgeleiden." En over leeftijd: "Als het kind zes maanden oud is geeft anno 2004 de helft van de oudere moeders (35-44 jaar) nog borstvoeding. Dat is het dubbele vergeleken met moeders van 15-24 jaar." Ik vraag me af waarom dit zo is. Waarom geven laag opgeleide of jonge moeders minder lang borstvoeding? Heeft dit te maken met voorlichting? Met sociaal economische factoren? Door internet is de toegang tot informatie voor beide groepen gelijk, zou ik denken.
Je zou zeggen dat laag opgeleiden minder te besteden hebben en dus voor de goedkopere oplossing (bv) zouden gaan. De meesten die ik ken die fv geven doen dat omdat ze het makkelijk vinden dat een ander verantwoordelijk kan zijn voor de voedingen van hun baby en zij zelf hun handen vrij hebben. Wat dat met opleiding te maken zou kunnen hebben weet ik niet te verzinnen.
Ik weet dat in armere landen vaak geldt, dat vrouwen die een opleiding hebben gevolgd mondiger zijn, beter voor zichzelf opkomen en keuzes durven te maken die afwijken van de norm. Ik weet niet in hoeverre dit effect in Nederland ook nog meespeelt. (Ik denk dat onze lager opgeleide vrouwen nog altijd een stuk mondiger en zelfstandiger zijn dan een vrouw in Congo die zelfs nog nooit een basisschool van binnen heeft gezien.) Maar het is misschien wel een deel van de verklaring. Aangezien iNederland de norm lijkt te zijn dat je eigenlijk borstvoeding 'moet' geven, maar dat je vervolgens raar wordt aangekeken als je het ook echt doet. (De eerste maanden omdat het zo 'moeilijk en onhandig' is . Zelfs slecht voor moeders gezondheid, zoals mij wel eens gemeld is. En na een maand of zes zijn er mensen die het zo'n beetje vinden grenzen aan incest, als je de reacties moet geloven.) Misschien zijn hoger opgeleide vrouwen beter in staat dat soort kritiek te westaan, eventueel -in ieder geval voor zichzelf- te weerleggen met argumenten en vervolgens een eigen keuze te maken. Over het algemeen dan hè. Ik weet dat er ook hoger opgeleide vrouwen zijn die zich laten piepelen en met alle winden meewaaien. Net zoals er lager opgeleide vrouwen zijn die erg sterk in de schoenen staan en hun eigen keuzes maken, ongeacht wat een ander zegt.
Ik denk dat er heel veel dingen meespelen, maar dat je 'cultuur' een belangrijke reden is. Ook binnen Nederland heb je enorme cultuurverschillen. Doe je wat je moeder deed, of juist niet? Luister je naar vriendinnen? Ben je gewend om voor je beslissingen neemt eerst info in te winnen en waar zoek je die? Ben je geneigd om te doen wat 'de overheid' zegt, of ga je juist steigeren als iets 'moet'? Een aantal dingen hangt ook samen met je opleiding.
Ik denk dat het ook met trends te maken heeft. Het is de trend geweest om kv te geven. Het word ook gepromoot als makkelijker en dat baby's sneller door slapen. Maar als ik kijk naar de meiden om mij heen van mijn leeftijd (ik ben 26) is bv aan een opmars bezig Misschien ook te maken met de crisis te maken. Bv is dan toch goedkoper
Het is een wisselwerking. Hoe meer bv-gevende moeders je in je omgeving hebt, hoe eerder je bv geeft. Het is trouwens ook een tijd andersom geweest. Vrouwen die hoger opgeleid en rijker waren kozen juist voor fv ivm de vrijheid die het ze gaf. Armere vrouwen hadden die keus niet. In het algemeen, zonder mensen te willen kwetsen, het gaat over gemiddelde: hoger opgeleide vrouwen kiezen later en bewuster voor kinderen. Daarmee maken ze ook vaak een bewustere keuze voor borstvoeding waar ze ook vaker in gesteund worden door hun tevens hoger opgeleide en oudere partners. Onderschat die partners ook niet, die hebben een sterke voorspellende factor in het wel of niet slagen. In mijn omgeving (waar ik met mijn 29 de jongste moeder uit mijn hele kring was) is bv de norm en ben ik gewend dat alle vrouwen op gelegenheden voeden of kolven. Dat betekent ook veel tips, veel steun, maar ook sociale druk. Dan stop je een stuk minder snel, dan wanneer iedereen bij de eerste moeilijkheid meteen zegt, waarom geef je geen kv?
Ik denk dat wat oudere moeders misschien wat meer bewustere keuzes maken? Ik merk dat in mijn omgeving namelijk wel. En met bv en kv en opleiding is de relatie waarschijnlijk net als met het eten dat de moeders zelf eten. Het blijkt dat hoogopgeleide gemiddeld gezonder eten, en blijkbaar meer bewuste keuzes maken. Misschien speelt ook mee dat vrouwen met een hogere opleiding op hun werk meer begrip vinden om te kolven?
ìk denk dat als je wat hoger opgeleid bent meer voor jezelf op komt tegenwoordig met die bezuinigingen zijn werkgevers niet zo gretig om kolftijd\voedtijd te geven. ik heb er specifiek om moeten vragen om de kans te krijgen om te voeden en dan nog zit ik in een achterkamer\opslaghok. als je hoger opgeleid bent ben je mondiger om het te vragen, en op kantoor kun je als groep bv gevende vrouwen een kantoor makkelijker toe eigenen om te kolven denk ik.. andere oorzaak zou ik niet weten.
Ja grappig er is allerlei informatie te vinden over dat het zo is maar waarom.. dat is dan weer niet helder. Nationaal kompas Eurolac
Heb even dit onderzoek zitten doorpliuizen uit 2007 (Lanting ea) Helaas geen verklaring per opleidingsniveau.
Mwah, goedkoper? BV beha's (die tevens mooi zijn), kolf, flesjes, zakjes, spray met oxitocine... Hebben bij elkaar evenveel gekost als 9 maanden vier pakken poedermelk per maand. Zoveel geld scheelt het ook weer niet.
Ik denk dat jongere moeders (<25) eerder en meer de neiging hebben om 'op pad' te gaan, iets wat met een kleintje die borstvoeding krijgt toch lastiger is. Als je kindje flesvoeding krijgt kun je als moeder toch sneller een poosje weg omdat iemand anders dat ook kan geven en dan hoef je onderweg niet te kolven. Jongere moeders kiezen misschien eerder voor dat 'gemak' dan oudere moeders die gemiddeld genomen misschien dat half jaar die uitjes liever willen 'opofferen'' voor hun kindje. Voor het opleidingsniveau heb ik geen verklaring, ik had dat juist andersom verwacht, ook vanwege bovenstaande reden..
bv is hier goedkoper: flesjes20,-, zakjes5,- en kolf 50,-. ik heb geen spray nodig gehad en gebruik geen voeding beha gewoon een oudere bh van voor mijn zwangerschap. dus ik vind de kosten mee vallen verspreid over 3 maanden dus ik vind het et doen vooral omdat ik er komende maanden geen extra kosten aan heb. pas als ik ga bijvoeden met fruit.
Bij mij is bv ook goedkoper. Uitgaande dat fv 60 per maand kost. Heb ik de zelfde kostenpost als Miss Geul.
@Ikkie97, waarom zou je niet 'op pad' kunnen gaan als je een baby hebt die borstvoeding krijgt? Of bedoel je echt zozeer zonder baby op pad? Nou, dat is in elk geval al niet mijn ding, maar als ik dus 'op pad' ga met m'n baby, heb ik ook m'n borsten bij me! En er is volgens mij niet altijd een magnetron oid voor handen om flesjes op te warmen! Ik ben ook jong moeder (24), maar ben echt wel van plan om nog héél lang borstvoedig te geven! Ik weet dus niet of leeftijd en/of opleidingsniveau er echt héél veel mee te maken heeft?
Ik denk dat het vooral een kwestie is van kennis. Als ik in mijn omgeving kijk dan zie ik dat de vrouwen die heel bewust bezig waren met hun zwangerschap, veel daarover hebben gelezen en zich hebben verdiept in het hoe en waarom van BV, vrijwel allemaal lang en succesvol borstvoeding hebben gegeven. De vrouwen die zich niet of nauwelijks hebben verdiept zijn unaniem overgestapt op de fles binnen een week! Gaat hier wel om de leeftijdscategorie 25+ trouwens . Ik denk dat vrouwen die hoogopgeleid zijn, wellicht eerder geneigd zijn om alle feiten over zwangerschap en baby's te verzamelen. Wellicht dat vrouwen die laagopgeleid zijn, eerder kijken naar wat hun moeder en/of omgeving deed en doet? Dat informatie voorhanden is op internet blijkt nauwelijks van invloed te zijn als je bijvoorbeeld kijkt naar kennis bij laagopgeleiden als het gaat om roken tijdens de zwangerschap: men zegt dan echt niet te weten dat dit slecht is .... Geld is voor mij geen enkel argument geweest. Wel: mensenmelk is voor mensenbaby's gemaakt, koeienmelk is voor koeienbaby's gemaakt en kan dus nooit zo perfect zijn als mamamelk (let wel: poedermelk is in mijn ogen dus niet slecht!, het is niet perfect, wel goed ). Daarnaast is bv gewoon het makkelijkste: geen gedoe met flessen, shirt omhoog en tiet erin! Thuis en uit . En dat je niet weet hoeveel er in gaat is ook wel geruststellend, ook geen onzekerheid dat je kindje de fles niet/nooit leegdrinkt (dat zouden mijn kinderen namelijk doen). Mijn zus is nu overgestapt op de fles omdat bv zo goed als niet te combineren is met haar werk en die verzuchtte dat ze alleen maar nog meer pro-borst was geworden (minder stress en minder gedoe).
Dat er ook laagopgeleide en/of jonge moeder zijn die (lang) bv geven, wil niet zeggen dat dit verband niet bestaat .
grappig. ik ben een jonge mama van 20 en ik geef nog steeds borstvoeding al bijna 7 maanden. en wij genieten nog even veel, dus we gaan nog heel heel lang door.
Ik heb wel gelachen over mijn collega: ik geef les op het HLO en veel van mijn collega's komen uit de levenswetenschappen en lezen dus veel over wetenschappelijke onderzoeken. Zo ook mijn mannelijke collega wiens vrouw net was bevallen: maar de bv ging echt niet (ik weet de ins en outs niet), hij heeft toen een wetenschappelijke studie van het WHO van 100 pagina's doorgenomen om zeker te zijn dat zijn kindje niet teveel tekort zou komen door flesvoeding! Zijn conclusie: bv is zeker, de effecten op langere termijn zijn klein, maar significant, en kv kindjes hebben vaker oorontsteking. Toch voor kv gekozen....