Wij komen ook van een appartement met 2 slaapkamers en alleen een klein balkon. (En zijn vorig jaar verhuist naar een eengezinswoning met 4 slaapkamers en een tuin) Ik zou zeker optie 2 kiezen! Die tuin is echt zo fijn met 2 kids! Wij gaan echt nooit meer vrijwillig terug naar een appartement.
Denk even na over wat voor moeder je denkt te gaan zijn. Slaapt je kindje het eerste (half)jaar bij jullie op de kamer? Dan worden slaapkamers al snel minder relevant. Bij een kindje maakt het toch al weinig uit omdat het kindje een eigen kamer kan hebben, maar met twee kinderen is die keuze wel relevant. Ook betreft de tuin is het handig om even na te denken over wat je ervan wilt. Als je nu al veel en graag buiten bent, dan is een tuin echt heel praktisch, maar als je het maar onderhoud vindt en er niet graag in zit, dan zijn er altijd wel speeltuinen te vinden voor een kleine. Wij hebben erg veel plezier van onze ruime tuin. Slaapkamers worden nu nog voornamelijk gebruikt om te slapen, de benedenverdieping is voor spelen, eten en leven. En bij warm of koud weer, mijn zoon speelt heel graag buiten. Wellicht wordt dit later anders, wanneer boven spelen een ding wordt. Dat is de eerste paar jaar echter niet het geval.
Het is al aangestipt, maar denk vooral ook even aan de langere termijn. De woningmarkt is compleet geschift op het moment en gaat zo goed als zeker in de komende jaren weer flink instorten, het is een kwestie van wanneer. Het huis dat jullie nu kopen zou dan wel eens lang 'onder water' kunnen staan en het is de vraag of je er dan nog weg kunt na een jaar of 7. Ik zou bij het nu kopen van een huis dus echt alleen kiezen voor een huis waar je jezelf ook echt voor een langere periode ziet wonen. Dus niet alleen met een baby, of misschien een baby en een dreumes. Maar met 2 schoolgaande kinderen bijvoorbeeld. Wat vind je echt belangrijk en waar kun je makkelijker voor een lange periode zonder.
Dit en als je perse nu wil kopen en moet kiezen, optie 2.. Die tuin zou ik echt voor geen goud willen inruilen joh!
Dit! In deze tijd zou ik echt zeker weten niets aangaan waarvan je niet redelijk zeker weet dat het goed toekomstproof is, ook met meer kinderen. Voor mij zou het dus allebei geen optie zijn. Ik zou blijven huren en verder kijken naar een huis met tuin en 3 slaapkamers. Als ik echt moest kiezen, werd het voor mij trouwens eerder de tuin dan de extra slaapkamer. Tuin vind ik onmisbaar met kinderen en een trap op lijkt me mega irritant met kind, wagen, maxi cosi etc. Zeker als je bijvoorbeeld een tweede kindje krijgt en je oudste nog klein is om zelf de trap op en af te gaan enzo.. Dan maar 2 kinderen op 1 slaapkamer..
Absoluut optie 2. Op een flat of bovenwoning ga je alleen bij uiterste nood zitten met kleine kinderen. Jij hebt die keuze wel. Iedere keer slepen met kinderwagen of buggy is geen doen. Dure wagen in een (gezamenlijke) hal achterlaten mag vaak niet (of kan niet). En alles moeten tillen (kind, maar ook alle boodschappen, meubels etc en ik lees niets over een lift...). Daarbij moet jij altijd mee met je kind als het zelf naar buiten wil. Dat kost veel tijd. In de tuin kunnen ze lekker zelf en veilig spelen. Een leuke buurtspeeltuin is leuk. Maar geen vervanging voor een tuin. Een school zou voor mij nu nog niet van belang zijn. Daar gaan ze pas met 4 heen. Wie zegt dat jij daar dan nog woont. En dan kan je wel weer heel anders over scholen denken. Wellicht is die school dan minder passend of speelt er iets anders.
Ik zou zeker voor een tuin gaan! Echt een must vind ik met kinderen dat ze gewoon lekker naar buiten kunnen. Twee slaapkamers is eerst genoeg, ik zou wel zoeken naar iets waar je in de toekomst mogelijkheden hebt om uit te bouwen en dan extra slaapruimte te creeren mocht daar over een aantal jaren behoefte aan zijn. Ik zou niet kiezen uit twee net-niet opties, maar even verder zoeken!
Ik ben gek op onze tuin en vind het heerlijk om de kinderen zo af en toe naar buiten te kunnen bonjouren , maar toch zou ik persoonlijk gaan voor optie 1. Een extra slaapkamer zou ik in deze fase van m'n leven veel prettiger en belangrijker vinden dan een tuin, die later misschien juist weer een grotere rol gaat spelen. Maar het ligt er natuurlijk helemaal aan of en waarvoor je die extra kamer zou gebruiken. Als deze er maar loos bijligt tot kindje nr 2 over 4 jaar ofzo komt (ik zeg maar wat...), dan lijkt dat me niet de moeite waard. Als je er echter een kantoortje, kinderspeelkamertje, waskamertje, tv kamertje, extra kastruimte etc van maakt en dat ook echt nuttig vindt dan zou ik liever die extra kamer hebben. Het duurt toch wel even voor je kind(eren) zo oud zijn dat ze echt goed gebruik gaan maken van de tuin. Tot die tijd kun je ook gewoon naar parkjes en speelpleintjes gaan als je ze even buiten wilt hebben.
Als het echt alleen kiezen is tussen deze twee opties, zou ik zeker voor optie 2 gaan. Wij komen van een 3-kamer appartement waar we met zijn vieren woonden (de kleinste toen nog bij ons op de kamer), en echt iedere keer dat je naar buiten wilt is het ' zo'n ding'. Alle spullen meenemen, drinken/eten, niet snel naar de wc kunnen (want dan moet je met zijn allen weer terug), en er continu bij moeten zijn. Wij wonen nu iets meer dan een jaar in onze eengezinswoning met tuin en ik ben zooooo blij met die tuin! Het had me echt niet uitgemaakt of onze dochter nu nog bij ons zou moeten slapen, die buitenruimte (ondanks een speeltuin voor de deur) wil ik niet meer inruilen. Wij gaan met kleine kinderen als het niet absoluut noodzakelijk is niet meer terug naar een appartement. Maar, als er een optie is om nog even door te sparen en verder te kijken, dan zou ik dat zeker doen! Je moet echt achter de keuze voor een huis staan, want de bijkomende kosten en de mogelijkheid van de instortende huizenmarkt maken toch dat het kan dat je er langer moet wonen dan je aanvankelijk gedacht had.
Wij hebben dit ook meegemaakt. Gelukkig gingen huizenprijzen stijgen en hebben we financiële hulp gekregen van familie. TS, zou er een mogelijkheid zijn om bij familie een lening af te sluiten of zou een familie lid kunnen schenken? Dit was bij ons echt de redding geweest namelijk.
En is een eengezinswoning met uitbouw mogelijkheden ook een optie? Dat je op ten duur aan zou kunnen bouwen, of een extra kamer zou kunnen creëren met bijvoorbeeld een dakkapel?
Ik zou voor optie 2 gaan als je echt snel moet verhuizen. Zoals meerdere al zeggen een tuin is echt heerlijk met een kind. Wij hebben 5 jaar met kind op een flat gezeten en ja wij waren elke dag buiten te vinden (speeltuintjes, zwembad enz) Nu eindelijk een huis gekocht wat wordt verbouwd (nok verhogende dakkapel en uitbouw beneden) maar in de zomer eindelijk een tuin waar we kunnen genieten (zwembad, trampoline) Heb nu ook een dochtertje erbij van 8 maanden dus we wilde echt zsm wat kopen. Wat ik niet uit je verhaal kan opmaken is hoe groot de slaapkamers zijn? Misschien kan je ter zijnde tijd 1 kamer opsplitsen? Weet niet of er een zolder is waar een dakkapel of nokverhoging op kan?
Ik heb alle posts gelezen - super bedankt! Ik kan niet iedereen quoten (overlap), maar ik vis er een aantal tussenuit. Dit vond ik echt goed advies! Ik heb me van tevoren best wel blind gestaard op de scholen in de buurt, omdat er in onze familie dus niet altijd even fijne schoolervaringen zijn geweest. In de regio waar ik zelf ben opgegroeid zijn de scholen heel consistent (de Montessorischool heeft al meer dan 20 jaar de beste uitstroom, en mensen doen er alles aan om hun kind daar op te krijgen), dus ik was er eigenlijk gewoon vanuit gegaan dat dat overal zo was. Nu ik er met andere ogen naar kijk zie ik eigenlijk best wel wat "beweging" op scholen hier in de regio. Nieuwe scholen enzo, splitsingen. Ik schrok ook van het verhaal waarin een school ineens besluit te verhuizen, terwijl mensen juist bewust daar zijn gaan wonen! Dat zou ons ook kunnen gebeuren... Ik heb hierbij dus maar besloten om minder hard aan die scholen te trekken. Ja, Optie 2 kan verbouwd worden! In hoeverre is alleen nog niet helemaal duidelijk. Mogelijk kan er een extra slaapkamer boven worden gecreëerd. We gaan daar met onze aankoopmakelaar over sparren binnenkort. Die helpen gelukkig al! Daar zijn we heel dankbaar voor, want anders zou kopen ons überhaupt niet lukken in deze regio. Wij zijn de jonge starters die het nu heel moeilijk hebben op de woningmarkt, waar je constant over leest in de krant.... Goed dat veel mensen hier op wijzen, dit is inderdaad wel een zorg die we hebben... We moeten door omstandigheden wel echt dit jaar kopen, dus dit is een risico dat we schoorvoetend moeten nemen. Over een jaar of 5 a 7 is er waarschijnlijk weer meer financiële hulp mogelijk vanuit andere familie, en daarnaast gaan we doorsparen. We hopen dit zo een beetje op te kunnen vangen. Verder nemen we een hypotheek met NHG. Als we de optie hadden dan zouden we inderdaad liever even afwachten wat de woningmarkt doet de komende jaren. Maar die optie is er niet, vandaar! Ik vond dit zo'n romantisch beeld! Haha, misschien niet zo bedoeld hoor. Maar dat lijkt me allemaal zo heerlijk inderdaad... gewoon lekker met vriendinnen afspreken en de kids hun eigen ding laten doen in de tuin. Verjaardagspartijtjes.. Ik neig wel meer en meer naar de optie mét tuin als ik het zo hoor. Sowieso lees ik haast in iedere post nu tuin tuin tuin!, dus dat neem ik wel serieus mee. Goed punt, dat ik hier ook vaker terug zie komen! Daar had ik nog niet zo bij stilgestaan, dat je eigenlijk tóch voornamelijk samen in de woonkamer bent de eerste jaren. De woonkamer van Optie 2 is wel echt groot... Afijn, ik neig nu heel erg naar Optie 2! Nu moeten we nog zien of we überhaupt kans maken, want ik begreep al dat het huis mega populair is... Gelukkig hebben we een aankoopmakelaar. Onwijs bedankt iedereen! Ik heb nu véél beter voor ogen wat voor huisje aansluit bij onze toekomstplannen! Wat een fijn forum is dit toch.
Pieter, ik weet niet wat jullie budget is maar met 2 inkomens moet je toch wel rond de 4 a 5 ton kunnen besteden, zeker met hulp? Zelfs in de regio waar ik woon (randstad) heb je dan echt wel meer keuze.