(Huis)arts die wat progressiever is met voorschrijven van medicatie?

Discussie in 'De lounge' gestart door humptydumpty, 2 mei 2023.

Topicstatus:
Niet open voor verdere reacties.
  1. humptydumpty

    humptydumpty Fanatiek lid

    9 apr 2014
    3.637
    1.193
    113
    Misschien ben ik op zoek naar iets dat niet bestaat, maar wie niet waagt wie niet wint ;). Kent iemand misschien een arts, waar dan ook in Nederland of misschien zelfs in Belgie, die patienten aanneemt en medicatie voor wilt schrijven, die wat minder gebruikelijk is en/of niet noodzakelijk/ off-label is? Dit klinkt een beetje vaag, sorry. Uiteraard snap ik dat de arts zelf ook wil evalueren of het medicijn juist is en vraag ik niet naar iemand die klakkeloos doet wat een patient wilt. Maar ik woon zelf in de VS en ik gebruik een paar medicijnen op advies van mijn arts hier, die een goede vriendin van me in Nederland ook heel graag zou willen gebruiken voor dezelfde issues als ik, maar die haar huisarts niet wilt voorschrijven, omdat het in Nederland nog niet echt zo gedaan wordt (hier wel). Er is wel wetenschappelijk bewijs, maar het staat nog enigzins in de kinderschoenen en hoewel het om hele gewone, al wat oudere medicijnen gaat is het gebruik dus nog off-label in Nederland. Heeft iemand tips over waar ze terecht zou kunnen bij iemand die wat meer open-minded is in het voorschrijven van medicijnen? Uiteraard gaat ze er vanuit dat ze het geheel zelf betaalt.
     
  2. NiekeKris

    NiekeKris VIP lid

    13 apr 2008
    23.133
    8.867
    113
    Ik denk dat er niet echt antwoord op te geven is… Sowieso omdat huisartsen in principe vaak alleen mensen in een bepaald gebied aannemen als patiënt. Je kunt je dus niet geheel willekeurig bij een huisarts aanmelden, zeg maar. Specialisten kan vaak wel, maar die hebben, zoals de naam al zegt, een specialisme en dan moet je dus wel bij het juiste specialisme zijn. ;)
     
  3. Anouk2005

    Anouk2005 VIP lid

    21 mrt 2012
    23.183
    16.521
    113
    dokters-assistente
    De Glazen Stad
    Je vriendin moet sws ingeschreven zijn bij een huisarts en dit dan bespreken maar veel artsen zijn hier erg terughoudend in en dat vind ik ook begrijpelijk.
    Het zou een mooie boel worden als iedereen maar aankomt van ik wil dit en dat medicijn hebben want daar of daar kan dat wel. Zo werkt het nu eenmaal niet. Ik ben nu wel heel benieuwd over welk medicijn dit gaat ( ik werk zelf in een huisartsenpraktijk)
     
    citroenrasp en olleke vinden dit leuk.
  4. Berte

    Berte VIP lid

    24 feb 2011
    7.026
    3.840
    113
    Vrouw
    Thuis
    #4 Berte, 2 mei 2023
    Laatst bewerkt: 2 mei 2023
    Ik neem aan dat ze voor deze problemen ook naar een specialist gaat?

    Je vriendin zou met een bewijs van de werkwijze in de VS naar een specialist kunnen gaan en aangeven dat ze dit ook wil proberen. Heeft ze natuurlijk wel weer een verwijzing nodig als ze hier nog niet loopt.

    Geen idee of dit gaat werken, maar ik heb wel tijdens mijn zwangerschap medicatie gehad van de gynaecoloog die toen nog niet bewezen was.

    Maar in Nederland zijn ze nou eenmaal heel terughoudend met het voorschrijven van medicatie, want het is geen onschuldig spul.

    Edit: het klinkt alsof jullie klachten bij jou effectiever behandeld worden dan bij je vriendin. Je kunt de vraag daarom ook veel breder stellen. Je vriendin wil dat er beter naar haar klachten gekeken wordt, want ze heeft er meer last van dan wenselijk. Dan wil ze daarover een consult. Heeft de huisarts geen verdere opties, dan een verwijzing naar een specialist. En dan even afwachten met wat voor behandelplan die komt.
     
  5. Kolibrie2

    Kolibrie2 Fanatiek lid

    9 nov 2018
    1.332
    1.135
    113
    Vrouw
    Ik denk dat huisartsen dit sowieso niet gaat doen. Inderdaad laten verwijzen naar een specialist. Die kunnen meestal wat meer met recente wetenschappelijk bewijs en dergelijke.
     
  6. suus02

    suus02 Fanatiek lid

    30 jan 2009
    3.385
    858
    113
    home sweet home
    Dit inderdaad
     
  7. MadeInUSA

    MadeInUSA VIP lid

    27 dec 2011
    9.173
    10.700
    113
    Ook specialisten werken in principe vanuit de richtlijnen die de beroepsgroepen opstellen. Dus ga er ook niet vanuit dat een specialist zonder meer in zo'n verzoek meegaat.
     
    Lovely83 vindt dit leuk.
  8. Kolibrie2

    Kolibrie2 Fanatiek lid

    9 nov 2018
    1.332
    1.135
    113
    Vrouw
    Nee, absoluut. Maar merk wel dat ik wat makkelijker off-label voorschrijf dan dat een huisarts zou doen.
     
  9. Vogelinnetje

    Vogelinnetje VIP lid

    3 nov 2009
    7.182
    6.579
    113
    Off-label is in principe niet toegestaan als het niet ongenummerd is in de richtlijnen van de beroepsgroep. Dat is omdat anders artsen te veel zelf gaan experimenteren.
     
  10. Loufoque

    Loufoque Fanatiek lid

    17 mrt 2021
    1.729
    4.878
    113
    Geen idee om welke medicijnen het gaat, maar uit ervaring weet ik dat in bepaalde landen online wel meer mogelijk is dan in Nederland (of in Frankrijk waar ik woon). Ik heb onlangs een bepaald medicijn (niets spannends, maar normaal gesproken zeker niet zonder recept verkrijgbaar) in de UK online op het adres van mijn schoonmoeder besteld o.b.v. een kort online 'consult'. Ik kan me zo voorstellen dat dit in de US ook mogelijk is? Misschien kun je het medicijn voor je vriendin online bestellen op jouw adres al dan niet in jouw naam?
     
  11. Siepie85

    Siepie85 VIP lid

    8 nov 2013
    8.330
    8.332
    113
    Amsterdam
    Zoals hierboven gezegd denk ik niet dat dit zo snel kan. Maar ben wel nieuwsgierig om wat voor medicatie het gaat.
    Want wat je je ook moet realiseren als je met medicatie begint dat degene die het voorschrijft ook verantwoordelijk is. Dus die moet evalueren wordt het verdragen wat zijn de bijwerkingen etc. Want alle medicatie hebben bijwerkingen wat gewoon gecontroleerd moet worden dus alleen voorschrijven gaat hem sowieso niet worden.
     
    MadeInUSA vindt dit leuk.
  12. Vero0504

    Vero0504 VIP lid

    17 nov 2016
    18.943
    14.996
    113
    Zo heb ik online salvacam besteld want in Nederland is dat geheel onbekend (als zalf dan, in pilvorm zijn er behandelrichtlijnen), in spanje krijg je t over de counter.

    Nog wel vooraf laten checken met de huisarts of t geen kwaad kon met de batterij medicatie die mn oma al had. Dit omdat er wel degelijk contraindicaties zijn.

    Huisarts was verbaasd maar zag geen problemen en t hielp t mensje toch van onnodig pijn af.

    Context: ik leerde dat spul kennen in Spanje toen ik al 7 jaar binnen zat als onvrijwillige kluizenaar met een knie die niet meewerkte. In Nederland wilde ze mn kraakbeen verwijderen wat "mogelijk" kon helpen. 2 weken smeren en ik was VRIJ.

    Had ik t maar eerder geweten, had een fikse studieschuld kunnen schelen waar ik nu nog last van heb (want dan wel kunnen werken). Maar goed ik heb mn kraakbeen nog.
     
  13. humptydumpty

    humptydumpty Fanatiek lid

    9 apr 2014
    3.637
    1.193
    113
    Hmm, zo te horen ben ik dan toch te lang weg uit nederland geloof ik, haha. Hier hoef je voor deze meds niet naar een specialist, kan gewoon via een huisarts of een online arts, maar omdat het off-label is moet je dus wel iemand hebben, die het niet erg vindt om zich er wat meer in te verdiepen. Ik ga vanwege herkenbaarheid de medicijnen hier liever niet neerzetten. Het zijn geen gevaarlijke medicijnen en de bijwerkingen zijn relatief onschuldig, althans in een lage dosering, zoals ik ze nu neem. Je kunt het een beetje vergelijken met het off-label gebruik van diabetes medicijnen voor gewichtsverlies (maar het gaat bij mij en die vriendin niet om gewichtsverlies). Dank voor de reacties in ieder geval.

    @Salva: mag ik vragen welke website je hebt gebruikt? Misschien is dit voor haar ook de beste optie.
     
  14. Siepie85

    Siepie85 VIP lid

    8 nov 2013
    8.330
    8.332
    113
    Amsterdam
    Maar het probleem met medicatie blijft dat het zgn wel onschuldig kan zijn maar je bijv net degene bent met een heftige reactie. Dat vind ik dan weer frappant van us die zijn heel erg met alles indekken en dit kan dan wel heel simpel. Terwijl je daar in de gebruiksaanwijzing al wordt gewaarschuwd bijwijze dat je geen hamster in de magnetron moet stoppen zodat je de maker van de magnetron niet aan kan klagen.
     
  15. MadeInUSA

    MadeInUSA VIP lid

    27 dec 2011
    9.173
    10.700
    113
    :eek: Noem het maar onschuldig en een goed idee. Als dat je referentiekader is, hoop ik dat er niemand met een artseneed daaraan meewerkt. Of misschien valt het mee, lastig te oordelen als je niet kan zeggen wat het is (blijkbaar iets heel specifieks) maar je referentiekader van onschuldig en veilig is niet het mijne denk ik.
     
    Vogelinnetje, Sado, NiekeKris en 7 anderen vinden dit leuk.
  16. humptydumpty

    humptydumpty Fanatiek lid

    9 apr 2014
    3.637
    1.193
    113
    @Siepje: ja, ik ben het helemaal met je eens. Het is ook heel dubbel. M'n dokter laat me wel om de 3 maanden een bloedtest doen, dus op die manier kan hij het wel goed bijhouden, zodat ik waarschijnlijk nooit een reden zal hebben om hem te "suen". M'n bloed wordt dan ook echt op 101 zaken getest, sommigen waarvan ik, als zunige Hollander, vind dat het echt zonde van het geld is. De keerzijde is dat als ik bijvoorbeeld een keer een vitaminegehalte ofzo wil weten, hij dat er gewoon zonder brommen bijzet.
     
  17. humptydumpty

    humptydumpty Fanatiek lid

    9 apr 2014
    3.637
    1.193
    113
    Hahaha, nou hier is het inmiddels al zo gewoon en gebruikelijk om Wegovy voor te schrijven als afslankmiddel. Er zijn meer artsen die de eed hebben afgelegd die het wel doen, dan die het niet doen - ik schat zo'n 80+%. Natuurlijk doen de meeste artsen het niet voor een ijdeltuit, die eigenlijk gewoon gezond is, maar 10 kilo wil afvallen voor de mooi, maar voor mensen voor wie afvallen heel belangrijk is voor de gezondheid en kwaliteit van leven (en die zijn hier genoeg:rolleyes:). Ik zie er persoonlijk geen kwaad in, zolang er maar genoeg medicijn beschikbaar is voor mensen met diabetes. Er is al enorm veel wetenschappelijk onderzoek gedaan naar de mechanismes die onderliggen aan wegovy's voorgangers op de metaboliek, het is echt geen gevaarlijk medicijn ofzo. (bij mij persoonlijk gaat het overigens niet over Wegovy hoor)
     
    GossipGirlxoxo vindt dit leuk.
  18. evaleana

    evaleana Fanatiek lid

    2 nov 2021
    4.878
    6.405
    113
    Dat gebeurt in NL ook hoor? En ook voor off-label voorschrijven zijn richtlijnen.
     
  19. MadeInUSA

    MadeInUSA VIP lid

    27 dec 2011
    9.173
    10.700
    113
    Maar semaglutide is al zeker sinds 2021 FDA geregistreerd voor obesitas of overgewicht met medische problemen. Dus zoals jij het noemt is het niet off-label.

    Ik schrijf ook vaak genoeg off-label voor. Maar dit gaat over een situatie waarin er gezocht wordt naar iemand die buiten richtlijnen om off-label wil voorschrijven. Niet geïnteresseerd in visie of behandeling maar om een bepaalde pil te verkrijgen.
     
    RoGiJuLi vindt dit leuk.
  20. humptydumpty

    humptydumpty Fanatiek lid

    9 apr 2014
    3.637
    1.193
    113
    Het is een beetje lastig uitleggen zonder te zeggen om welke medicatie het gaat ;). Het is off label, maar toch wordt het hier al bijna een decennium redelijk veel gebruikt voor deze toepassing. Sinds 2018 loopt een hele grote clinical trial, waarvan de resultaten tot nu toe helemaal in lijn is met alle eerdere dierenmodelen die laten zien dat het medicijn voor het off-label gebruik heel goed werk (paper is er nog niet, want auteurs wachten op longitidinale data). De FDA (medicijn authoriteit hier) heeft het echter dus nog niet officieel goedgekeurd voor dit doel natuurlijk. Ik heb vertrouwen in mijn arts en hij voelt zich 100% prima bij het voorschrijven, ondanks dat het dus officieel nog wel off-label is. Hij zegt zelf dat tegen de tijd dat het on-label gaat zijn, we zo 10 jaar verder zijn en het zonde is om het nu niet te benutten. Er zijn hier redelijk veel artsen die zo denken en zich met voldoende bloedonderzoek zeker genoeg voelen om dit hele kleine "risico" te nemen. Sowieso worden er hier vaker medicijnen off-label voorgeschreven dan in Nederland. Ik weet dat men in Nederland een beetje anders denkt over medicijnen, maar er zullen toch vast wel wat individuele artsen zijn, die misschien wat meer naar het Amerikaanse model taaien? Naar zo eentje was ik voor haar op zoek. Ik weet dat het een speld in een hooiberg is, maar misschien had iemand hier toevallig zo'n arts.

    Hopelijk bieden die online diensten een optie
     

Deel Deze Pagina