Mijn zoon is trouwens verslaafd aan Donald duckjes! daar is hij eind groep 3 me begonnen, komt ook steeds weer met leuke weetjes die hij heeft geleerd in de Donald duck ;p hij heeft eind groep 3en begin groep 4 ook alle koen kampioen boeken die er bestaan gelezen... Was gefocust op voetbal en wilde enkel voetbal boeken lezen. Koen kampioen groeit ook mee in de zin van dat er makkelijker Avi boeken zijn en moeilijkere.. Na koen kampioen ben ik boeken gaan halen voor 10+ in de voetbal categorie, maar het feit dat hij goed kan lezen betekend niet dat hij de oudere boeken mentaal al aan kon! Ik merkte ineens dat hij gek gedrag ging vertonen en met vragen kwam die niet aan sloten bij zijn beleef wereld, zo kwam ik erachter dat die boeken voor oudere jongens dingen behandelde waar hij nog niet klaar voor was! Dus let daar ook op als je moeilijkere boeken gaat halen dan het lees niveau dat je kind zou moeten hebben volgens niveau.... Dat je ook ff checkt waar het boek over gaat en of dat emotioneel al is waar je kind aan toe is!
Heel erg waar, dat is ook wat het moeilijk maakt vind ik om goede boeken te vinden. een 3 jaar ouder kind beleeft de wereld zo anders.
Mijn middelste zat met 4 jaar op avi start. Toen heb ik van die goedkope Kruidvat boekjes avi start/m3 op zijn kamer gezet. Daarbij kwamen later wat voorleesboeken te staan. Maar tot groep 3 hebben we niet echt gekeken naar het niveau. Hij las zelf voor het slapen gaan. Dat wilde hij heel graag zelf doen. Overdag las hij wel eens wat woorden voor. Dat ging zo goed dat ik hem daar gewoon zelf in heb laten doen wat hij wilde. Begin groep 3 zijn er een paar leestesten gedaan en gingen hij naar m4. Vanaf groep 3 laat ik ze dagelijks even voorlezen. Halverwege groep 3 kwam er m of e 5 uit. Maar we zijn nu bezig in e4 (Spekkie en Sproet). Lezen doen we nu niet om omhoog te gaan in niveau. Maar als oefening om concentratie bij de tekst te kunnen houden. Om bezig te zijn met de betekenis van woorden. En om te oefenen met samenvatten. Zelf leest/zingt hij nu teksten van kinderliedjes elke avond. Soms pakt hij een Disney boek.
Precies dit inderdaad. Mijn zoon kan technisch lezen groep 4 of zo, maar het is een valkuil om te denken dat hij de tekst ook begrijpt. Dat doet hij totaal niet namelijk. Hij praat als een 2,5 jarige , zijn taalbegrip ligt denk ik rond de 3 jaar. Een enorm gat. Het gat tussen begrip en technisch is te groot om te dichten dus we lezen niveau's lager. Hetzelfde doen we met rekenen trouwens. Hij rekent ergens groep 4 (gok ik), maar in hoeverre hij de methodes ook echt begrijpt weten we niet. Dus hij rekent op school groep 2 nu zodat we zeker weten dat hij de methodes begrijpt. Op school leert hij over de cijfer 9, 'doe 9 olifantjes in het bakje', 'omcirkel alle 9'ens', en zo. Thuis spelen we met vermenigvuldigen. 'Hoeveel is 9x3', en 'hoeveel is 9+9+9' ? We hebben heel erg het geluk dat hij heel veel leuk vindt. Hij vergelijkt niet met klasgenootjes en heeft niet in zijn hoofd dat iets op een bepaalde manier hoort of moet. Oa dat maakt dit voor hem echt een succes.
Hier las ze daarom best een tijd boeken die meestal worden voorgelezen. Die zijn technisch wat moeilijker geschreven, maar sluiten qua onderwerpen wel aan op kinderen die jonger zijn.
Dat maakt niet uit, toch? Het gaat meer om dat boeken als Pluk van de Petteflet, Tommie en Lotje of Kolletje en de boeken van Ron Busser en Marianne Schröder ed meestal worden voorgelezen door ouders en leerkrachten, maar een kind kan ze natuurlijk ook prima zelf lezen. En wat later ook voor bv. De Gorgels. Ze hebben geen Avi niveau, maar dat boeit weinig als een kind eenmaal redelijk kan lezen.
@NiekeKris pluk hebben we gelezen, de rest vindt ze allemaal niet leuk. Wat wij nu voorlezen is superjuffie en dolfje weerwolfje. Maar die zijn wat te dik om zelf te lezen, daar mist ze het geduld voor.
Dat moment komt vanzelf. Zou dan nu gewoon naar de bieb gaan, kijken wat ze wel leuk vindt. En anders een stapel ‘in tien minuten uit’ boeken meenemen, ook niet erg, toch? Bv. Vos en Haas leest ook lekker voor jonge kinderen. Misschien zijn de boeken van de boze heks van Hanna Kraan nog wat? En Heksje Lilly?
Jawel dan moet ik iedere week naar de bieb om te zorgen dat ze genoeg leesvoer heeft(en die tijd hebben we vooral niet). Nee qua zelf lezen hebben we nu nog keuze genoeg. Ze leest inderdaad veel heksje lilly, foeksia, en andere fantasy achtige boeken. Maar ook bij de heksje lilly die op groep 5 niveau geschreven is beginnen jongens en verliefdheid echt een thema te worden. Maar voor nu leest ze nog bijna alles dat los en vast zit. Vos en haas lezen wij voor aan de jongste, dat is toch niks meer voor een 6 jarige, of in ieder geval niet mijn 6 jarige Hannah Kraan zal ik eens naar kijken.
@Leolove: Of een e-reader (heeft ook als voordeel dat je de letters groter in kunt stellen, wat voor jongere kinderen vaak ook prettig is). Ik had niet door dat ze al 6 is. Vos en Haas was inderdaad in de kleuterklas.
Nou, we hebben afgelopen week de bieb leeggeplukt en heb nog wat boekjes van de kruidvat en eentje van Paul van Loon gekocht. Drie keer raden wiens interesses opeens verschoven zijn naar totaal iets anders dan lezen... . @KleineLai ja dat zijn lastige kloven qua kennis. Ik merk hier juist dat haar tekstbegrip veel verder is dan haar technisch lezen. Leest echt nog hakkend en plakkend (zeker als ze moe is of onzeker is bij een moeilijkere tekst) maar snapt alles, ook de leesboeken van 8+, die inhoudelijk inderdaad nooit lekker aansluiten, helaas. Snap dus wel dat dit voor haar een dodelijk saaie leesfase is. Hier lezen we dus wel voor een hoger leesniveau (tenzij ze zelf niet wil uiteraard) in de hoop dat ze dan meer kan lezen wat ze leuk vindt. Lastige fase wel.
Kan me helemaal voorstellen dat dit erg frustrerend is voor haar! Hopelijk duurt deze fase niet te lang.
In groep 3 was vos en haas (bij de bibliotheek liggen ze ook en lopen in niveau op) Heksje lilly lazen ze voor in gr 3 en pakte ze zelf ook snel.
Hahaha dat ligt er maar net aan. Gemiddeld gezien past dat in groep 3 perfect. Ze hebben dan boeken die op niveau gaan. Leest als haas of leest als uil etc Maar onze zoon ging met 5 naar gr 3 en heeft ze toen allemaal verslonden. Welk avi niveau zoek je nog een leuk boek?