Ik weet dat het over het algemeen niet aangeraden wordt, maar ik ben toch benieuwd naar mensen die ervaring hebben met het combineren van borst- en flesvoeding.
Mijn ervaring is, dat als je vanaf de geboorte gaat combineren, je BV niet zal slagen. Vraag en aanbod. Pas als je productie een beetje op peil is, bijvoorbeeld als je weer gaat werken, zou je kunnen proberen of je productie het aankan. Maar meestal is hoe meer flesjes, hoe sneller je BV afloopt.
De kans van slagen is groter als je wacht met combineren tot je borstvoeding goed ingezet is, meestal zo rond een week of 10, en als je er op let dat je 80% van de voedingen zelf voedt, dus geen kunstvoeding geeft. Hoe het afloopt verschilt van vrouw tot vrouw en van baby tot baby, maar hoe ouder je kind en hoe minder flessen, des te meer kans op succes.
Ik ben pas gaan combineren na 6 mnd, en ik vermoed dat je dat niet bedoelt. Om de BV goed op gang te krijgen, is het zaak om váák te voeden. Het tussendoor geven van KV verstoort dit proces. In de kraamweek heb ik m'n oudste trouwens wel 2 keer een flesje kunstvoeding moeten geven. Ik moest een paar dagen kolven om m'n tepels te laten herstellen van kloven, en kolfde de eerste paar keer nog niet genoeg voor hem. Dit is helemaal goed gekomen, maar het is dus wel bij maar 2 keer een flesje KV gebleven, als noodoplossing omdat zoonlief te weinig binnenkreeg.
Ik heb (nog) geen ervaring met de combi borst en fles, maar ik kan je uit ervaring wel al zeggen dat je grote kans hebt op een behoorlijke productiedip als je al snel gaat beginnen met een (aantal) voeding(en) vervangen door de fles. Mijn zoontje heeft toen hij pas 3 maanden was een tijdje op 4 voedingen gezeten, maar ik kreeg toen echt een gigantische terugloop in mijn productie. Toen ben ik hem dus weer wakker gaan maken 's avonds laat voor de 5e voedingen.
Het wordt inderdaad niet aangeraden en het kan gevolgen hebben voor de productie. Al ken ik zelf 2 vrouwen die heel anders omgegaan zijn met bv en die toch tot 7 maanden hebben gevoed. Ze gingen vanaf dag 1 op schema voeden, om de 3 uur. En dan vanaf een week of 6 één voeding vervangen door fles, en maand later weer 1 enz. Mijn vriendin heeft van 5 tot 7 maanden 2 voedingen per dag zelf gegeven, zonder problemen voor de productie, maar dat zijn denk ik eerder de uitzonderingen.
Het is gewoon heel moeilijk om echt iets zinnigs over te zeggen. Vaak lukt het niet zo goed, maar er zijn vrouwen waar het wel werkt. Zolang je maar in de buurt van 80% zelf voeden blijft is de kans van slagen wel veel groter.
Mee eens, ik heb vanaf de geboorte borstvoeding gegeven meteen in combinatie met flesvoeding. Overdag deed ik alleen borstvoeding en de laatste flessen in de avond kunstvoeding, dus zeker 80% zelf gevoed. Ook als ik eens weg moest dan gaf ik flesvoeding ipv borstvoeding maar dan deed ik 's avonds weer alleen borstvoeding. Prima gegaan hoor, ik heb tot vier maanden borstvoeding gegeven, had voldoende produktie maar ben toen over gegaan op flesvoeding om verschillende redenen.