Ik wou graag mijn ervaring delen omdat ik het toch heel jammer vond dat ik bij mijn eerste kindje met 6 weken gestopt ben met BV omdat het niet allemaal op rolletjes liep. Ik voel me wel schuldig hierover naderhand en zou het graag bij een tweede toch opnieuw proberen. Het eerste obstakel waar ik tegenop liep is dat na de hele kraamweek ik nog steeds niet het kindje fatsoenlijk aangelegd kreeg door te vlakke tepels. Was dus steeds afhankelijk van tepelhoedjes. Dit liep ook niet vlekkeloos omdat naarmate de weken voorbij gingen het kindje de handjes ontdekte en continu probeerde het tepelhoedje af te slaan... Daarbij krijste hij zo enorm veel, dat ze het eerst wouden leggen op een strakker rust- en regelmaatschema. Hier was echter niet de oorzaak te vinden want ik kreeg hem gewoon niet gekalmeerd. De krampjes leken ook met de dag erger te worden. Hij was continu onrustig, huilerig, kon niet eens 5 min in de box liggen. Volgende conclusie was dat hij te weinig binnen zou krijgen. Het is een kindje van ruim 4800g geboortegewicht dat ook een wat lagere suikerspiegel had na de geboorte en wat bijgevoed is geworden. CB zei dus dat het goed zou kunnen dat hij nu bij mij te weinig binnenkreeg of er te weinig voedingsstoffen in de melk zaten. Ik was echt om het half uur aan het aanleggen omdat mijn kindje zó onrustig was. Ik werd er zelf ook heel verdrietig van en voelde me machteloos dat het niet liep. Ik ben uiteindelijk voedingen gaan vervangen door flesjes, maar daardoor liep de melkaanmaak weer terug. Ben uiteindelijk na wat wikken en wegen uitgekomen bij Omneo flesvoeding, Dr. Brown flessen icm Infacol. Alles bij elkaar zorgde deze combinatie er uiteindelijk voor dat het kind eindelijk RUST kreeg en lekker een paar uurtjes kon slapen of in de box liggen en eens echt kon ontdekken. Hierna voelde ik mezelf weer echt tevreden worden toen ik zag hoe fijn hij zich voelde. Ik voelde me in het begin dus echt hulpeloos omdat mijn kindje echt niet lekker in z'n vel zat. Ik wou zo graag borstvoeding geven vanwege de gezondheidsvoordelen voor hem en mezelf. Iemand hetzelfde meegemaakt en enig idee hoe ik hier wel goed doorkom bij een tweede? Ik vind het zo jammer dat ik tepelhoedjes moest gebruiken, misschien dat dit ook een reden was dat het niet zo goed ging? Zonder lukte het echt niet, hij kon gewoon niet aanhappen.
dat bv gedeelte, ik kon het zo geschreven hebben. Ik ben benieuwd wat de reacties zijn, ik zit er nl. ook wel mee in mijn maag.
He meid, wat vervelend dat het zo gelopen is... Helemaal omdat je het zelf jammer vindt! Ik ben ook geen expert in bv, maar dit verhaal doet me wel een beetje denken aan hoe het bij mij met de oudste ging. Toen geen tepelhoedjes, maar wel spruw en een redelijk onrustig kind. En op het CB zeiden ze toen ook dat mijn melk misschien te weinig voedingsstoffen had aangezien hij nogal ontevreden leek (volgens mij kan dat niet eens!). Ook ik ben toen snel gaan afbouwen, maar ik heb er wel altijd een rotgevoel aan overgehouden, ook omdat het drinken op zich (het aanhappen enzo) juist wel goed ging. Bij de tweede heb ik me voorgenomen er echt voor te gaan en eventueel een Lactatiekundige in te schakelen bij de eerste problemen. Nou, dat had ik dus bij de eerste ook moeten doen. Want er is mij wel 1 ding duidelijk geworden: zowel de verpleegkundigen in het ziekenhuis, als de kraamhulp, als de wijkverpleegkundigen op het CB, en ook de huisarts: ze hebben allemaal weinig kaas gegeten van BV. Achteraf kan ik nu heel goed verklaren waarom het bij de oudste mis is gegaan. Daar ga ik jullie allemaal niet mee vermoeien, maar ik wil je wel aanraden bij een volgende bij de eerste problemen een gecertificeerde lactatiekundige in te schakelen. Dat zijn degenen die er echt verstand van hebben en je goed kunnen helpen met bv.
Van wie 'moest' je eigenlijk die tepelhoedjes gebruiken? Ad daar wel begeleiding van een lactatiekundige bij?
ik ben ook gaan proberen met tepelhoedjes, verscchillende maten maar het happen van de kleine lukte niet. en wanneer hij dan even dronk uit het hoedje dan leit hij even later los ,liep de melk uit het hoedje en liep alles over mijn lijf. Ik ben nu gestopt met aanleggen maar hij drink alle voedingen uit een fles, ik kolf 6 a 7 keer op een dag (electrisch 2 tegelijk) en hij doet het er erg goed mee. Ik heb wel idee dat ik hem nog een keer probeer aan te leggen maar we willen eerst dat hij goed groeit. alles heeft zijn voors en tegens, nu doet mijn man hem ook een fles geven, we weten wat hij binnenkrijgt, ik ben minder gestrest omdat het niet lukt. we zien het wel, en wil hij niet, dan krijgt hij gewoon de bv in een fles
Hier een positieve ervaring met tepelhoedjes. Dochter drinkt bijna 2 jaar met. Nooit geen productieproblemen gehad en flink groei. Overigens hoop ik natuurlijk wel de 2e zonder te voeden. Hier heb ik het niet afgebouwd gekregen, misschien ook niet consequent genoeg gedaan maar hier zorgde het ook niet voor problemen (behalve het eraf kiepen idd vol melk en het regelmatig kwijt zijn van die dingen). Tepels hebben zich ook aangepast en heb nu prima tepels om te voeden. Overigens zegt dat natuurlijk niks en zijn genoeg vrouwen die prima voeden met vlakke tepels zonder tepelhoedje. Hier ook een onrustige tijd gehad de eerste 2 maanden maar stoppen met de bv is nooit in me opgekomen. Gelukkig had ik ook een pro-bv cb, zelf werkervaring in de kraamzorg en ze groeide als kool
Ik had ook vlakke tepels en heb het 2 voedingen geprobeerd met tepelhoedjes, maar dit deed zo'n pijn dat ik daar onmiddellijk weer mee ben gestopt! Onze 3e kraamhulp heeft mij geholpen goed aan te leggen en toen ging het goed. Zo was mijn zoontje ook: erg onrustig en huilde veel. Hij had ook pijn oa door reflux en kiss en darmkrampen. R&R hielp zeker wel wat en osteopathie en babymassage ook. Wie zijn trouwens 'ze'? Oke, nu gaat mijn nekhaar dus rechtop staan! Wat een domme uitspraken van het CB! Als jij melk hebt en gezond bent en je kindje goed kan drinken, dan heb je echt niet zomaar te weinig melk en te weinig voedingsstoffen in de melk komt zelden voor. Wat jammer dat 'ze' je niet hebben geadviseerd om een laktatiekundige mee te laten kijken; die had kunnen zien of je baby wel effectief dronk. Borstvoeding handelt naar vraag en aanbod. Logisch dat je productie terugliep. Er was immers minder vraag, dus ook minder aanbod! Ik weet zeker dat je die rust ook had kunnen creeren met de borstvoeding. Ik heb zeker het eerste half jaar ook voor hete vuren gestaan en daarna ging het allemaal beter. Ga je goed voorbereiden: ga sites bezoeken en koop of leen boeken over borstvoeding, ga naar voorlichtingsbijeenkomsten, lees op fora etc. Ik vind het erg jammer dat je zulke slechte adviezen en begeleiding hebt gehad! Maar het hoeft echt niet zo te zijn dat het een tweede keer weer zo zal gaan! Dat je er nu al zo goed over nadenkt is alvast een goed teken!
Na de geboorte in het zh proberen aan te leggen, lukte niet, meteen maar een tepelhoedje erop. Kraamhulp vond dit ook nergens op slaan zo snel op te geven, en heeft de hele week me geholpen om het gewoon lopend te krijgen.. alleen was het zo inconsistent, baby had zichtbaar erg veel moeite en kon, áls het hem al lukte aan te happen, niet vacuum houden. De voedingen duurde zooo lang en het was een crime om een hongerig kindje lekker rustig te voeden, hij was zo onrustig doordat het hem zo moeilijk afging. Tepelhoedje leek de enige oplossing. Lactatiedeskundige heb ik niets over gehoord...
Hoe was je productie in de kraamweek? Haalde hij voldoende uit de borst, groeide hij er goed op? Hier heb ik het goed in de gaten gehouden. Soms is het nodig bij gebruik van een tepelhoedje om na te kolven omdat er geen rechtstreeks contact is tussen baby en tepel. Ik ben kraamverzorgende en probeer altijd eerst zonder tepelhoedje. Maar in sommige gevallen is het op dat moment dé oplossing om het kindje aan de borst te krijgen. Aangezien veel moeders fulltime kolven niet lang volhouden, vind ik het belangrijker dat kindjes wél aan de borst komen. Bij veel productie en flink groeien is nakolven niet nodig. Anders nakolven na elke voeding. Ik probeer na de stuwing het tepelhoedje in de kraamweek weer af te bouwen. Vaak lukt dat al deels en moeder weet dan wat ze moet doen. Als het niet lukt, geef ik aan dat ze het zelf kan proberen, lukt het niet een lactatiekundige kan inschakelen om haar daarmee te begeleiden. @dirksmama, op het bvsymposium werd er door de lactatiekundigen aangekaart dat we minder voorzichtig moesten worden met tepelhoedjes. Liever natuurlijk zonder maar als het dé manier is om een kindje op dat moment aan de borst te komen, is dat prima. Daar moet wat minder panisch over gedaan worden. Wel is het natuurlijk belangrijk om alert te blijven en het is natuurlijk een andere drinktechniek. Maar er zijn ook genoeg succes verhalen van vrouwen die het zelf weer afgebouwd hebben gekregen, zonodig met hulp van een lk en ken ook een aantal mensen (waaronder ik zelf) die moeiteloos langdurig gevoedt hebben met tepelhoedje. @ts, jammer dat het cb weer met hun stomme adviezen kwam. De kans dat het aan jou voeding lag, kan bijna niet. Mogelijk kan het tepelhoedje er een rol in hebben gespeeld maar dat hoeft dus niet. Een lactatiekundige had met je mee kunnen kijken of de oorzaak in het drinken/voeden lag. Anders had je verder kunnen kijken en kunnen denken aan een ostheopaat. Baby's hebben vaak rond 6 weken de meeste krampjes en zijn rond die tijd vaak onrustig. Misschien had een draagdoek uitkomst kunnen bieden? Wat betreft bij een 2e, goed inlezen. Schakel op tijd een lactatiekundige in als het niet gaat zoals het moet gaan. Ga niet voor bv adviezen naar het cb, die maken je alleen onzeker en slaan vaak nergens op. (ik bedoel even geen cb in het algemeen, hier zelf een hele positieve ervaring met het cb)
Ik heb ook een groot kindje gehad (nou ja 2 natuurlijk, maar uiteindelijk maar 1 bv gegeven). Mijn dochtertje was 4990 gram en is na een ks geboren. Ik heb grote borsten met vlakke tepels en het aanhappen ging hier ook niet goed. Ik ben toen in overleg met een lk een tepelhoedje gaan gebruiken. Hierbij moest ik er erg opletten dat mijn productie er niet onder ging leiden, want dat kan gebeuren met een tepelhoedje. Ik heb het tepelhoedje met 6 weken afgebouwd en daarna nog tot 26 maanden gevoed. Bij de eerste wilde ik perse geen tepelhoedje omdat je daar zoveel slechte verhalen over hoort, maar bij ons wat het echt de uitkomst. De oudste heb ik helemaal niet aan de borst gekregen en de jongste daardoor wel. Ik schroom er dit keer ook niet voor om ze weer te gebruiken. Wat voor tepelhoedjes had je trouwens? heb je ook nagekolfd om de productie goed op gang te brengen? Vaak is het namelijk moeilijker voor de baby om de borst goed leeg te drinken door gebruik van het tepelhoedje, waardoor je borst ook minder gestimuleerd wordt om nieuwe melk aan te maken.
O ja, hier gestart met tepelhoedjes toen ik mn productie goed op gang had gebracht met kolven. Ging hier best snel. 3e dag kreeg ik stuwing en toen gestart met tepelhoedjes. Na 2 dagen wilde ik haar gewoon aan de borst.
Lijkt me dat je ziekenhuis en kraamzorginstelling geen borstvoedingscertificaat hadden. Tepelhoedjes kunnen een borstvoeding redden, maar ook om zeep helpen. Daarom hoor je die alleen onder begeleiding van een lactatiekundige te gebruiken, als je ze langer dan een dag of drie hebt. Zelfde voor je kraamzorg, je verzorgster had toen na een dag of twee bleek dat er geen verbetering was lactatiekundige hulp moeten inschakelen. Over het CB zeg ik maar verder niets, dat is te erg voor woorden. Mocht je nog een kimdje krijgen, lees je dan van te voren in, bezoek bijeenkomsten van VBN en/of LLL, en vraag bij elk bv-advies dat je krijgt 'waarom?' en schakel in de kraamweek al een lactatiekundige in. Veel lactaiekundigen hebben een soort pakket aanbieding. Een gesprek met uitleg voor de geboorte, een bezoek tijdens de kraamweek, telefonische hulp en een evaluatie met zes weken.
Bedoel je zo'n papier wat ze overal te pas en te onpas ophangen? Want die hebben ze in mijn ziekenhuis ook, maar de adviezen die ze me daar hebben gegeven werden later ook compleet ontkracht door de lk... (Zoals tegen het achterhoofd aanduwen om je kind te laten aanhappen, bijvoeden, bijvoeden, bijvoeden...)
Ja, idd dat bv-certificaat is niets waard. Had het ziekenhuis ook waar ik ben bevallen. Had een ks en mijn man kreeg te horen dat ik mijn dochtertje niet te zien kreeg voor ze was bijgevoed met kv!!! (ivm hoog geboortegewicht, maar haar suikergehalte was prima). daaarna van de verpleging ook niets dan slechte adviezen over bv.
Hier ook een zwaar kind, met een prima suikergehalte (alleen eerste meting was net te hoog), en daarom werd direct de bijvoeding gepakt... Gelukkig is het allemaal wel goed gekomen, maar aan hen heeft het niet gelegen.
Hebben jullie dit bij de nacontrole aangekaart? En vooral, hebben jullie melding gemaakt bij Zorg voor Borstvoeding? Dit soort dingen kan ze hun certificaat kosten!
ik heb de eerste 7 maanden met tepelhoedje gevoed. ik had ook te vlekke tepels en ze lagen helemaal open na de 2e dag. tepelhoedjes waren voor ons een uitkomst. na 7 maanden pakte hij zelf het hoedje eraf en pakte de tepel. en daarna heb ik hem nooit meer nodig gehad, echt een succes verhaal hier dus
Hmmm... Nee, niet bij de nacontrole aangekaart. Maar dat was ook omdat er dingen waren waar ik me (nog) meer druk om maakte. Ik heb er eigenlijk niet aan gedacht om een medling te maken bij zorg voor borstvoeding. Zal er eens naar kijken. Edit: ik zie nu dat mijn ziekenhuis daar toch niet bij aangesloten is. Ik vraag me af wat er daar dan allemaal aan de muur hangt. Blijkbaar iets anders (zo goed heb ik nu ook weer niet gekeken). Mijn kraamzorgorganisatie hoort er trouwens wel bij, maar die hebben ook niet zo veel fout gedaan. Sterker nog, de kraamverzorgster drong er na een paar dagen op aan dat ik maar moest stoppen met de bijvoeding. Ik ben haar eigenlijk, als ik er nu over nadenk, dankbaar dat ze dat toen zei, want daardoor is het wel allemaal goed gekomen.
Ik heb er een klacht over ingediend, maar kreeg de simpele reactie dat dat nu eenmaal het protocol was en daarmee uit... En wat betreft het borstvoedingscertificaat, dat ging dan weer niet op voor de kinderafdeling waar mijn dochtertje dan onder viel oid, wel voor de kraamafdeling. Heel vaag allemaal.
Bedankt voor jullie reactie's allemaal. De frustratie lag allereerst dus bij het feit dat hij echt om het half uur aangelegd moest huilen omdat hij geen rust vond... maar waar nu precies de oorzaak lag; tepelhoedje, hoeveelheid melk... dat is dus de vraag gebleven. CB wist ook niet wat er verder nog aan de hand kon zijn. Eerst was het dus volgens hun dus rust/regelmaat maar ik had al lang in de gaten dat het dat niet kon zijn, het kind was gewoon doorlopend aan het krijsen en vond absoluut geen rust. Wat ik ook deed. Spelen in de box of er gewoon even rust in leggen was geen optie.. daar sta je dan, net bevallen, kraamhulp de deur uit.. Kraamhulp heeft dus zegmaar zo lang geprobeerd het gewoon aan de borst drinken te laten slagen maar omdat hij zichtbaar te veel moeite had, hadden we geen andere optie dan tepelhoedje of kolven. We waren gewoon zo veel tijd kwijt aan het aanleggen van een hongerig kindje, en daarbij viel de vacuum steeds weg onder het drinken. Kolven voel ik persoonlijk niet veel voor dus ik wou het persé met tepelhoedje dan... De dag voordat de kraamphulp weg ging lukte het allemaal goed met het tepelhoedje... maar naarmate de weken voorbij gingen leek het alleen maar slechter te gaan. In het begin drinken ze nu eenmaal erg veel ja, maar op een gegeven moment werd het me gewoon te veel. Ik deed niets anders op een dag dan baby in mijn armen houden, aan de borst doen, poging tot in bedje leggen... krijsen krijsen krijsen. Mijn huis was een puinhoop, ik kon niet eens koken voor mijn man die de hele dag hard aan het werk was. Het was een chaos en ik werd alleen maar verdrietiger. Toen is CB dus op gesprek geweest en zei ze dus dat het aan de hoeveelheid of voedingsstoffen zou moeten liggen. Kijk stel dat dit dus niet kan kloppen, vind ik het wel opmerkelijk dat door het geven van de fles mijn kindje 360gr is omgedraaid. Dan móet het toch ergens met de voeding te maken hebben gehad? Ik vind het ook jammer dat het op de gewone manier niet lukte. Zo van, aanleggen, drinken, knuffelen, en het kindje is tevreden. Dat had ik me wel voorgesteld. En tuurlijk begrijp ik dat het even moeilijk zal zijn, maar had toch wel verwacht dat er binnen een paar weken een ritme zou komen en het kindje gerust was. Op een gegeven moment liep het gewoon voor mij uit de hand en heb ik actie moeten ondernemen. Ik voelde me machteloos. Bij een tweede zal ik dan zeker eens vragen naar een lactatiedeskundige inderdaad, want ik heb er bij deze bevalling niet echt informatie over ingewonnen. Ik ben toch benieuwd waar het aan had gelegen. Aanvankelijk waren ze namelijk wel enthousiast dat ik zo veel colostrum had en de baby zélf goed wou aanhappen en het allemaal gelijk door had... Ik had eerst een andere kraamphulp de eerste 2 dagen, die zei dat het lag aan mijn onhandigheid met aanleggen. De tweede kraamhulp zei dat ik juist lekker kalm was en geduldig en dat het kindje juist moeite hield met het vasthouden van de vacuum door de tepels.... tja. Lekker verwarrend allemaal. Hoe dan ook liep het gewoon helemaal niet en voelde het voor mij als een verlossing toen ik die flessen kon gaan geven en alle puzzelstukjes in elkaar vielen.