Hoi, Wij zijn sinds kort begonnen om ons zoontje een stuk broodkorst te geven die hij zelf op kan eten. Nu willen wij dit op de Rapley manier doen, dus hem zelf laten oefenen met happen nemen en ja, daar hoort het kokhalzen bij. Nu past mijn moeder 2 dagen per week op. 's Ochtends had ik haar verteld dat zij hem dus een stuk broodkorst mocht geven. Zo gezegd, zo gedaan. Toen ik 's avonds thuis kwam zei ze dat ze het geprobeerd had, maar dat hij zo aan het 'stikken' was en er toen mee is gestopt. Zij heeft hem toen maar kleine stukjes brood gegeven en in z'n wang gestopt. Dit is liever niet de manier waarop ik hem wil leren eten. Mijn schoonmoeder past ook nog eens een dag in de week op en voorzie hier hetzelfde 'probleem'. Kort gezegd kunnen wij hem dus 'maar' 4 dagen per week als wij zelf bij onze zoon zijn hem op de rapley manier leren eten. Herkennen jullie dit en hoe gaan jullie hier mee om? Of is 4 dagen op de rapley manier oefenen voldoende voor zo'n kleintje? Wel zijn wij van vrijdag t/m maandag zelf bij hem dus kunnen wel 4 dagen achter elkaar oefenen.....
Hoi Cammy, Het lijkt me dat de oma's het op jouw manier 'moeten' doen. Dat is jouw keuze en je hebt het nog specifiek gevraagd ook! Misschien kun je oma wat tips geven of een keer voordoen? Ik denk wel dat de 4 dagen / week voldoende zijn om Rapley te leren aan je zoontje, maar ik zou het voor mijn kindje ook fijner vinden als op alle dagen het eten ongeveer hetzelfde gaat. Snap je heel goed dus!
Ik denk dat je Oma's niet hier toe kunt "dwingen". Wanneer ze zich hier niet prettig bij voelen (ook na uitleg van jouw kant), dan houdt het mi op. Dit soort eisen mag je mi niet aan je ouders " opdringen". En dan leert het het best van 2 methodes, mi toch ook geen probleem.
Helemaal mee eens. Hier past oma één dag per week op en die was toen ze klein was ook doodsbang dat onze dochter zou stikken. Dat is een grens die je niet moet overschrijden, vind ik, iemand iets laten doen wat ze eng vindt terwijl het ook anders kan.
Ik zou van de oppas verwachten dat het wel gedaan wordt...straks vindt ze het ook eng om hem op bed te leggen?? En anders zou ik een andere oppas zoeken
Hier ben ik het absoluut mee eens. Vind het trouwens heel goed van oma dat ze netjes aangeeft zich er niet prettig bij te voelen.
Je hoeft er geen karikatuur van te maken. Ik vind het heel begrijpelijk dat oma daar bang voor is. En ik zou hen nooit dwingen iets te doen waar ze zich niet prettig bij voelen. Ik betwijfel dat het een probleem is als zij gewoon een lepel gebruiken. Vind jij dat wel een probleem, dan moet je een andere oppas zoeken. Maar persoonlijk vind ik het steeds een meerwaarde dat alle opvoeders van mijn dochter hun eigen inbreng hebben. Ik ben daar niet zo controlerend in, ze profiteert zo van verschillende meningen.
As ze het eng vindt, kun je haar niet dwingen.. Ik heb zelf een combi van rapley en prak gebruikt. Gewoon omdat het soms handiger was. Heb niet gemerkt dat hij er in de war van raakte, hij heeft geen last van gehad met eten..
Op het kdv wilden ze het fruit ook niet rapley doen. Ook na uitleg en meerdere keren verzoeken. Voordeel is dat ze daar uiteindelijk van de lepel heeft leren eten. Ze gaat er 3 dagen per week naartoe en heeft prima verder kunnen oefenen met vast eten thuis. Ik zou zeggen laat het gaan. Wrs pikt je kindje het met 4 dagen thuis oefenen snel genoeg op een ziet oma ook dat hij het kan
Sorry dat ik het zeg maar dat je je hier druk over maakt... Oma die (maar) 2 dagen per week oppast ik kan best begrijpen dat ze het niet prettig vind en misschien wel eng vind. Ik zou zeggen laat het lekker.. Het is oma en maar 2 dagen dat het kdv het niet doet vind ik dan weer anders.
Dank jullie wel voor de reacties!! Het is inderdaad niet echt fair om hen te vragen iets te doen waar ze zich niet prettig bij voelen. En als ik er over nadenk is op verschillende manieren leren eten misschien ook niet zo verkeerd. Nogmaals dank!
Ik vind dat een oppas-oma ook best wat te zeggen heeft over hoe zij dingen aanpakt. Meer dan bv een 'buitenstaander' die oppast. Oma wordt ook gedeeltelijk een opvoeder, en dat is bij een oma een heel andere band dan bij bv een gastouder. Dus in mijn geval zou ik denk ik wat meer overlaten aan mijn (schoon)moeder, minder voorschrijven hoe 'het moet'. Rapley is prima iets dat best 2x per week wat rustiger aan kan, je 'verpest' er niets mee door niet fulltime al het eten in stukjes aan te bieden (soms ís eten ook gewoon vloeibaar bijvoorbeeld ), dus dit zou niet iets zijn waar ik over zou vallen.
Zolang hij wel fruit en groenten en brood krijgt bij de oma's zou ik hen laten doen qua de manier waarop ze het geven. Uiteindelijk zijn zij wel verantwoordelijk op 't moment dat je kindje bij hen is. En als zij het echt niet betrouwen, dan liever op hun eigen manier dan helemaal geen eten.
Wat je wel kan doen is de oma's wat meer vertrouwd maken met rapley. Dus ga een keer bij ze langs, en ga dan samen aan tafel zitten. Dan kan je laten zien dat er niets aan de hand is, dat het kokhalzen niet eng is. Wellicht dat na een paar keer het kwartje dan valt
Kan me het van oma wel voorstellen hoor, die is super zuinig op haar kleinkind en het laatste wat je dan wilt zien is dat je kleinkind "stikt" in het eten. Mijn moeder heeft dit ook een keer gehad (en wij waren er gewoon bij) en raakte compleet in paniek, probeerde onze zoon uit de kinderstoel te halen wat niet lukte omdat het riempje nog vast zat, het was gewoon zielig voor allebei. Gewoon de oma's het op hun manier laten doen en dan langzaam aan krijgt je kind er meer vaardigheid in, "stikt" het minder snel en kun je het de oma's laten zien hoe het gaat. (ik heb trouwens een kind dat begonnen is met prak - die weigerde stukjes. En een kind die de prak weigerde en dus meteen met stukjes begon. En weet je allebei aten ze met 1 jaar gewoon met ons mee )
Helemaal mee eens! Of laat ze bij jou komen, dan kunnen jullie je normale routine in de eigen vertrouwde omgeving doen. En vergeet vooral niet erbij te vertellen wat de achterliggende gedachte is. Wellicht kijkt oma er dan heel anders tegenaan.
Mijn gastouder durft het ook niet hoor, en ik geef haar groot gelijk. Zij is immers wel de verantwoordelijke en als er iets gebeurd gaan er geheid scheve gezichten naar de kant van de oppas. Heb haar ook gezegd: "Niet doen als je er niet achter staat! Je hebt zelf ook kinderen en je hebt ze opgevoed, en zijn ook groot geworden!".
En uiteindelijk is dit voor je kindje ook beter: Als oma helemaal panisch is telkens als je kindje zich wat verslikt, brengt ze natuurlijk ook wat over op je kindje. En dat wil je natuurlijk ook niet. Wanneer je kindje wat ouder wordt en het wat beter kan, zal ze vanzelf meegroeien hierin.
Ik kan me voorstellen dat anderen het kokhalzen (wat je nu eenmaal kunt hebben bij rapley) eng vinden. Ik zie geen probleem als ze bij oma/oppas/opvang prutje eten en thuis stukjes. Zolang prutje vers is en geen potje (mocht je dat belangrijk vinden). Stukjes brood bij het kindje in de mond doen (wat oma dus nu doet) zou ik echter ook niet prettig vinden. Kun je met haar overleggen dat het wel kleine stukjes zijn, maar dat de kleine ze zelf in de mond kan stoppen?