Gisteravond is mijn schoonvader overleden door een dodelijk vrachtwagenongeluk. We zijn hier helemaal kapot van. we zijn een hechte familie en mijn kinderen zagen vaak hun opa. Wat ik erg moeilijk vind is hoe ik dit aan mijn oudste dochter kan vertellen zodat het begrijpelijk is. We zijn allemaal een beetje verward en kunnen niet meer helder nadenken, misschien stel ik dus een hele rare vraag maar dat moeten jullie me maar even niet kwalijk nemen. Maar heeft iemand hier een idee?
Ja wel vertellen! Maar ik zou het simpel houden! Opa is helaas overleden maar het hoe en wat zou ik achterwege laten! Als ze ernaar vraagt misschien wel vertellen dat hij een ongeluk heeft gehad! Gecondoleerd en sterkte!!
allereerst gecondoleerd! mijn smoeder is 2 maand geleden overleden, onze zoon is wel wat jonger maar wij hebben hem verteld dat oma een sterretje is geworden. of hij het begrijpt weten we niet maar hij weet wel dat opa nu alleen is. ik weet dat de uitvaart vereniging een boekje voor mijn zwager en szus had omdat hun dochter 3,5 is en meer begrijpt, miss kan je daar naar vragen? zou iig geen dingen zeggen als opa is gaan slapen ofzo, daar worden veel kids bang van
Sterkte. Alles zo simpel mogelijk houden maar wel de waarheid vertellen, je wil ook niet dat ze zelf van alles gaat bedenken. Pff moeilijk hoor.
Oh, wat vreselijk! Allereerst: heel veel sterkte de komende tijd! Wat betreft het vertellen zou ik er niet echt om heen draaien en wel de waarheid vertellen. Je hoeft natuurlijk niet in details te treden (die kunnen altijd later nog een keer aan bod komen), maar wel vertellen dat opa is overleden door een ongeluk. Wees erop verdacht dat je dochter eerst misschien nog niet echt reageert, de boodschap kan best wat later aankomen. Geef haar aandacht en probeer er voor haar te zijn en het zo rustig mogelijk te bespreken. Dit blijven altijd moeilijke zaken, want zó vaak komt het (gelukkig) niet voor. Misschien kun je ook nog even zoeken via google op de trefwoorden "rouwverwerking bij kinderen". Heel veel sterkte!!
Zou het ook simpel houden en als ze vragen stelt, daar wel eerlijk antwoord op geven. Heftig hoor, heel veel sterkte!
Wat een vreselijke gebeurtenis......sterkte en gecondoleerd. Denk dat je het wel moet zeggen, maar hoe......daar kan ik je eveniet mee helpen. Maar er is vast iemand die wel een goed idee heeft. Dikke knuffel!
Allereerst wil ik je heel veel sterkte wensen! Wat zal dit moeilijk zijn voor jullie..... Ik weet niet hoe oud je dochter is en wat ze dus wel of niet begrijpt. Wat ik altijd een mooi en begripvol iets vind, is een verwijzing naar een heldere ster aan de hemel. Dat opa niet meer op deze wereld is door een ongeluk (afhankelijk van de leeftijd hier wel of niet duidelijk in zijn, denk ik) en dan vertellen dat opa vanuit heel ver boven haar, naar haar kijkt/over haar waakt. Nogmaals, dit zegt mijn gevoel over wat past maar het belangrijkste is dat je bij je eigen gevoel blijft. Sterkte....
Ten eerste gecondoleerd met dit grote verlies. Je moet de kinderen gewoon vertellen wat er gebeurt is, ze zien dat jullie verdrietig zijn en als ze het niet zien, dan voelen ze dit haarfijn aan. Inderdaad vertellen dat hij plotseling overleden is en als ze vraagt hoe het komt kan je dat zonder teveel details uitleggen. Eerlijk zijn werkt denk ik het beste. En waar de kinderen het zelf aangeven kan je ze erin betrekken. Kinderen begrijpen veel hoor en hebben een heel andere manier van verwerken dan wij. Sterkte ermee.
Gecondoleerd en veel sterkte! Je dochtertje is even oud als mijn oudste: ik weet niet hoe het bij jullie zit, maar die van mij kent begrippen als 'dood' en 'overleden' nog niet. Als zij vraagt waar opa of andere opa is (zijn allebei overleden) zeg ik dat ze er niet meer zijn. Dat is voor haar nu genoeg. Als ze meer vragen gaat stellen zal ik het wel uitleggen maar zolang ze hier genoegen mee neemt laat ik het hierbij. We gaan weleens naar het graf en ze weet dat dat het graf van opa is maar dat is verder heel abstract voor haar natuurlijk. Als ze vragen gaat stellen heb je ook wel boeken, oa een boekje van Nijntje hierover.
wat vreselijk, veel sterkte! jou dochter had de leeftijd van de mijne toen mijn oma overleed, we waren erg hecht en zagen elkaar meermaals per week. ik heb het heel simpel gehouden. Oma is dood.. niet meer niet minder. hoe hard het ook is, zou ik wel de woorden dood gebruiken, dat is veel concreter dan overleden. waarschijnlijk zal ze heel koeltjes reageren en snel weer verder gaan tot de orde van de dag.. edit, zie dat ze iets ouder is dan mijn dochter destijds, toch had ik het weer zo gedaan..
Gecondoleerd! Is dat van het ongeluk op de A17? Ik zou het zo eerlijk mogelijk vertellen in begrijpelijke woorden. Dat opa is overleden en en nu een ster is aan de hemel.
Gecondoleerd! Logisch dat jullie helemaal van slag zijn! Inderdaad zoals mijn voorgangsters zou ik ook adviseren om het te vertellen. En inderdaad zonder poespas eromheen, gewoon rechtdoorzee vertellen. Mocht ze al weten wat dood betekend dan kun je die term gebruiken,anders opa is een sterretje of als je gelovig bent dat opa een engeltje is geworden. Hoe dan ook een moeilijke opdracht voor elke ouder met verdriet..
Bedankt voor de condoleances. Ik lees al hele goede ideeen. Heel fijn dat iemand me wees over het niet vertellen dat opa is gaan slapen... Ik dacht hier eerst over na maar dan maak ik slapen natuurlijk veels te eng.
Hier ook meegemaakt toen mijn broertje plotseling (13 jaar) was overleden aan ongeluk. Mijn neefjes van toen die leeftijd hebben ze gewoon eerlijk verteld hoe en wat. Niet te ver in details natuurlijk in gaan. Ik zou gewoon eerlijk zeggen dat hij is overlijden door een ongeluk en dat de dokters hem helaas niet meer beter konden maken. Dat hij nu een sterretje in de hemel is geworden en dat als je dochter er behoefte aan heeft ze altijd naar de hemel kan kijken en dan tegen hem gedag kan zeggen. In het begin heb je wel kans dat ze heel veel vragen hierover heeft maar gewoon eerlijk alles vertellen. Ze begrijpen vaak meer dan we denken. Gecondoleerd en heel veel sterkte ermee!
Als eerste gecondoleerd, vreselijk zeg! Maar betreft je vraag, ik zou het gewoon eerlijk vertellen, dat opa een ongeluk heeft gehad, en dat hij voor altijd gaat slapen en hij naar de hemel is gegaan? Want als ik naar de leeftijd van je dochter kijk, snapt ze denk ik nog niet wat dood/overleden is.
Gecondoleerd, heel veel sterkte met dit verlies. Wat betreft je kindjes zou ik het zo simpel mogelijk houden, wel de waarheid maar niet te diep op in gaan. Ze zijn nog jong, grote kans dat het niet eens gelijk binnenkomt en ze meer reageren op jullie verdriet. Succes en heel veel sterkte...
Ik las het bericht gisteren, heftig zeg Nogmaals gecondoleerd en heel veel sterkte voor jou en je familie.