Ik ben niet tegen zwarte piet hoor het is mij prima als het blijft zoals het was of dat er roetveeg-pieten zijn. Afschaffen van sinterklaas zou te ver gaan, daar ben ik het mee eens. Het grootste nadeel van de tijd waarin we leven is social media. Het lijkt een vrijbrief te zijn om alles maar neer te knallen en nergens rekening mee te houden.
Deze mensen leven niet meer nacho, al honderden jaren niet meer. Er is niemand in deze generatie die de slavernij van toen heeft meegemaakt, hoe kun je dan in hemelsnaam met 0-1 in de maatschappij achter staan? Zoiets praat je jezelf aan. Er zijn meer blanke slaven geweest dan donkere maar daar hoor je niemand over. Dus misschien moet er vanuit de andere kant ook maar wat meer verdieping komen in de geschiedenis ipv te blijven hangen in een slavernij van een paar 100 jaar geleden. Er is altijd ellende in de wereld, altijd geweest en dat zal ook altijd zo blijven. Slavernij is afgeschaft en tegenwoordig behandelen we elkaar als gelijken, we hebben in onze maatschappij allemaal dezelfde rechten en plichten. En natuurlijk zullen er rotte appels tussen zitten, dat zal altijd zo blijven. Maar als je je bijvoorbaat al gediscrimineerd voelt vanwege een huidskleur, dan ga je het je hele leven knap lastig krijgen, en dat ligt dan niet aan je medemens maar aan jezelf.
Dat je recht hebt op dezelfde behandeling, wil niet zeggen dat je het ook krijgt. En dat ligt echt niet bij jezelf, maar dus wel bij je medemens. 'We' vinden onszelf ontzettend tolerant en ruimdenkend, maar de praktijk leert anders.
Ik weet echt niet wat ik lees Maar ben wel even benieuwd, is het dan volgens jou zo dat het alleen de schuld is van ouders van donkere kinderen die gepest worden of is dit altijd het geval als er een kind gepest wordt? En als je gewoon lekker meedoet is er niks aan de hand volgens jou? Je mag dus blijkbaar geen kritische blik werpen in dit oh zo tolerante Nederland, want anders is het je eigen schuld als je gepest wordt, of die van je ouders. Genoeg donkere kinderen en ouders die geen probleem hadden of hebben met zwarte piet, die ook nare ervaringen hebben gehad met lollige grapjassen die de link wél leggen. En ja, zwarte piet is ook een racistisch karikatuur en verkeerd. Erg fijn dat we op weg zijn naar aanpassingen. Hoe kom je hierbij? Facebook of een interessant artikel (met cijfers) die ik over het hoofd heb gezien? Ik noemde deze kinderen als voorbeeld en had het niet over de kwaliteit van het onderzoek. Dat er kinderen gepest worden of zich gediscrimineerd voelen is een feit, genoeg redenen om Piet in een ander jasje te steken.
Dat ligt deels natuurlijk wel bij jezelf. Als je opgroeit met het idee dat je altijd/vaak gediscrimineerd zult worden, dan zie je veel eerder ook overal 'tekenen' die dit bevestigen.
En je denkt werkelijk dat die kinderen niet gepest worden als Zwarte Piet niet meer zwart is? Dat vind ik wel een beetje naïef.
In grote lijnen ligt het wel bij jezelf. Iedereen wordt gediscrimineerd, niet alleen mensen met een bepaalde huidskleur, ook mensen die te dik, te dun, te lang, te klein, brildragend, roodharig en ga zo maar door zijn. Dat gebeurd, en dan kun je wel heel zielig in een hoekje gaan zitten huilen en bij de Efteling gaan klagen dat hollebollegijs je confronteert met een pestverleden maar je kunt er ook mee dealen en jezelf beseffen dat hollebollegijs kinderen aan het lachen maakt en helemaal niets met jou te maken heeft. Hoe je er mee om gaat dat ligt bij je zelf.
Je hoeft niets voor mij in te vullen hoor, want dat denk ik helemaal niet. Maar volgens jou ligt dat deels aan het kind zelf, toch?
Wat heeft zwarte piet nu in godsnaam met pesten te maken zoals jij het hier boven beschrijft? Kinderen die gepest worden vanwege hun huidskleur is natuurlijk vreselijk. Maar kinderen die zich gediscrimineerd voelen door een kindervriend, dat komt niet door pesten dat komt door ouders en een omgeving die zoiets op hun kinderen in praten en dat staat totaal buitenkijf van het pesten vanwege een huidskleur. Een donker meisje heeft mij ook wel eens bleekscheet genoemd, natuurlijk is dat niet leuk maar dat is niet de reden dat ik een hekel ga krijgen en mezelf gediscrimineerd ga voelen door bijvoorbeeld blanke vla. Als mijn moeder op mij in praat dat blanke vla discriminatie is, dan ga ik dat uiteindelijk ook zo denken, en ja dan ga ik mij gediscrimineerd voelen. Jij hebt een erg rare beredenering en trekt dingen totaal uit verband, nu snap ik wel dat mensen zich erg snel gediscrimineerd voelen als je op die manier dingen kunt verdraaien en er ook zelf in gaat geloven. Zwarte piet is geen pester, zwarte piet is een kindervriend. Een kind dat geconfronteerd wordt met zwarte piet wordt niet door hem gepest, een kind dat Sinterklaas viert, krijgt cadeautjes van zwarte piet. En als een kind zich gediscrimineerd voelt door een zwarte piet, dan ligt die verantwoording wel bij de ouders want dan is dat iets want hen is ingeprent. Net als of ik pesten goed zou keuren en de schuld leg bij het slachtoffer en ouders.
Misschien kan iemand mij hier antwoord op geven: Wordt zwarte piet slecht behandeld door sinterklaas? Wordt hij behandeld als een slaaf? Is het not done om een 'knecht' te hebben? Of ligt het er aan dat de 'knecht' een andere huidskleur heeft? Laat sint aan piet merken dat hij, door z'n huidskleur minder is? Of....zien wij deze dingen in de wereld om ons heen gebeuren? Is het dan niet tijd om daar tegen te gaan protesteren en een kinderfeestje met rust te laten?
De slavernij is in Nederland (inclusief koloniale rijk) pas volledig in 1914 afgeschaft, dat is ongeveer 100 jaar geleden. Het hele proces heeft zo'n 50 jaar geduurd. Aan het begin van de afschaffing zijn de slavenhouders gecompenseerd (bv. plantageeigenaren) voor het verlies van hun slaven en niet de slaven zelf. Tot op heden nog steeds niet overigens. Het helpt ook niet mee dat de voormalige slaven in Nederland in tentoonstellingen werden neergezet als curiositeit. Of dat de slaven verplicht werden een arbeidsovereenkomst te sluiten met hun 'voormalige' eigenaren. Dat ze nog 10 jaar onder toezicht van de staat stonden en dat ze pas daarna burgerrechten kregen. We hebben ook 'al' sinds 1950 een Europees Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. Was wel nodig blijkbaar, want de gelijke rechten op basis van de Grondwet bestaan al sinds 1840 en dat heeft kennelijk niet zo veel gewicht in de schaal gelegd dat de slavernij daarmee ineens van tafel was. Nee dit klinkt echt als heeeeel lang geleden en die mensen moeten zich maar gewoon erbij neerleggen dat jij een feestje wil vieren ten koste van hun pijnlijke geschiedenis... Dat klinkt voor mij wel alsof de schmink van jou belangrijker is dan het slavernijverleden van een ander.
Misschien kan jij antwoorden geven op mijn vragen? Jij linkt het slavernij verleden aan het sinterklaasfeest, dus ik ben benieuwd!
Wie weet hoe Sinterklaas piet behandelde? Feit is dat de eerste prent van het stel (toen was de traditie overigens nog niet zoals hij nu is, want die verandert constant) zwarte piet gewoon een slaaf, zoals dat destijds gebruikelijk was. Nadien zijn er blanke pieten geweest, harlekijnen, boemannen, etc. Uiteindelijk is alleen piet overgebleven en zijn door de jaren heen steeds meer slaafkenmerken verdwenen. Dat neemt niet weg dat het zo wel begonnen is. Misschien was Sinterklaas wel een hele lieve slaafhouder, maar doet dat ter zake?
Ja toevallig beantwoord ik net je vragen ElizaR. En dit is de afbeelding waar ik het over heb: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/17/08_St._Nikolaas_bij_een_Snoeper.png Het is een afbeelding uit 1850 van Jan Schenkman, de schrijver van Sint Nicolaas en zijn knecht.
Ik koppel zwarte piet helemaal niet aan slavernij en het merendeel doet dat ook niet. Dus nee, ik ga mezelf niet schuldig voelen over het feit dat ik zwarte piet een hele leuke, gezellige kindervriend vind die ik ieder jaar met veel plezier verwelkom omdat ik daar juist als kind heel veel fijne gevoelens en herinneringen aan over heb gehouden. Misschien kun je iemand anders zulke schuldgevoelens aan gaan praten, maar ik pas hier voor. Wel vind ik het oprecht heel erg zielig dat er mensen zijn die zich blijkbaar dagelijks druk maken on deze kindervriend en hem linken aan een slavernijverleden van een overgrootouder. Ik hoop dat zij snel hun gevoelens kunnen verwerken, maar het liefst niet ten kosten van een geweldige traditie die hier in Nederland erg veel vreugde brengt.
Nee, ik kan zelf zo die inschatting maken. Als je als volwassene een kinderfeest verpesten wil, denk ik niet dat je stopt wanneer ze het zwarte veranderen in zwarte vegen. Als dat zo is dan stem ik gelijk voor namelijk.
Dit gebeurde ook heel lang met mensen met geestelijke problemen. Moet ik mij als iemand die regelmatig te maken heeft met depressies bijvoorbeeld aangesproken voelen doordat er in Winnie The Pooh een ezel zit die wel zou kunnen refereren naar een vergelijkbaar probleem? Of moet een ADHD'er zich identificeren met Teigetje? Misschien nog wel veel erger: je wordt niet weggezet als slim, sportief, grappig, enorm belangrijk, in de hoofdrol, maar als een 'suffe' ezel of chaotische tijger. Of nee als een veelvraat van een beer. Maar verbannen uit o.a. Disneyland dan? En, ja dat bedoel ik sarcastisch ja.
Voor jou doet het schijnbaar terzake, want jij haalt er slavernij bij toch? Of begrijp ik het niet goed? Jij vindt dus dat zwarte piet not done is omdat hij van oorsprong de slaaf was van sinterklaas. Maar je zegt er wel bij dat nu de meeste slaafkenmerken zijn verdwenen. Wat is het probleem dan nog?