Overweging speciaal onderwijs ervaring gezocht

Discussion in 'Schoolkinderen en pubers' started by 1982Justme, Apr 10, 2018.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Kache

    Kache VIP lid

    Jan 11, 2012
    6,257
    1,165
    113
    Ik heb nooit de overweging hoeven te maken, mijn zoon kon alleen maar naar SO. Ik heb wel ervaring met een kind dat op zijn tenen moet lopen en kei hard moet werken om mee te komen op school. Als je daar te lang mee door gaat, raakt je kind overspannen en kun je veel verder van huis raken. Het moet in balans blijven, ze moeten na school nog energie over houden om 'gezellig' hun eigen dingen te doen.

    Als er op reguliere school nu het 'maximale' aan begeleiding/ondersteuning geleverd wordt en je kind nog steeds iedere dag een 'marathon' moet lopen om bij te blijven (met huilen en drama tot gevolg), dan lijkt het mij simpel. Dan is overstap naar andere school, die aansluit bij haar onderwijsbehoeften de meest passende keuze.

    Welke school dat zou ik laten afhangen van wat er in de buurt is, ga daar inderdaad kijken, sfeer proeven, jezelf laten informeren. En dan kijken welke voor jou gevoel het meeste aansluit. Ook in speciaal onderwijs heb je 'goede' scholen en 'slechte' scholen en het is soms maar net de vraag wat beste past bij het individuele kind. Staar je wat dat betreft niet blind op SO vs SBO. Hou ook rekening met vervoer (als je via gemeente leerlingenvervoer wilt hebben, dan zijn daar criteria voor, check of je daar aan voldoet).

    Veel succes!
     
    famofthree likes this.
  2. 1982Justme

    1982Justme Niet meer actief

    Wat fijn al de reacties.
    Wij hebben deze week een afspraak bij een school hier in de buurt
     
  3. mapepejo

    mapepejo Fanatiek lid

    Aug 27, 2014
    1,593
    541
    113
    Onze zoon zit op een SO. Iets anders was niet mogelijk (SBO dus ook niet). Hij heeft wel een normaal IQ maar heeft een zeer intensieve ondersteuningsbehoefte. Hij zit in een klas met 10kinderen en 4 juffen ten alle tijden. Dat was nog niet voldoende voor onze zoon, hij heeft nu naast die 4 juffen nog een persoonlijk begeleider, alleen voor hem. Puur om zijn aandacht te kunnen richten en om hem tijdens de dag te kunnen sturen.

    Ik werk zelf in het reguliere onderwijs en ik wilde absoluut niet dat hij op de dichtstbijzijnde SO zou komen. Staat slecht bekend in onderwijsland en ik heb het inspectierapport opgezocht van de school (is allemaal openbaar en online!) waarin stond dat de school al 5 jaar onvoldoende scoorde. Ik heb daar wel een gesprek gehad, maar ze zeiden direct al dat zijn IQ te hoog was en dat ze daar verder niks mee zouden gaan doen..

    Dus ik ben zelf op zoek gegaan naar een andere SO school, wat verder weg. Eenmaal gevonden was het nog even lastig om hem daar geplaatst te krijgen. De meeste SO scholen nemen geen kinderen aan met een IQ boven de 80. Maar omdat zijn ondersteuningsbehoefte dusdanig intensief is (en ik dat op papier kon bewijzen), is hij uiteindelijk wel aangenomen. Op deze school gaven ze aan dat ze een paar kinderen meer hadden met normaal IQ en dat ze daar wel raad mee wisten.
    Hij zit er nu bijna 1 schooljaar en het is de beste beslissing ooit geweest in alle opzichten!

    Mijn tip: Ga zelf op onderzoek uit, laat je niet zomaar wegsturen of een bepaalde richting induwen door instanties. Zorg wel dat je je zaken op papier in orde hebt, diagnoses, verslagen etc. Zodat je hard kunt maken wat jij vindt dat je kind nodig heeft en zodat je ook realistisch kunt kijken of de school daaraan kan voldoen.
     
  4. pluk

    pluk VIP lid

    Dec 13, 2005
    16,246
    4,478
    113
    Hier in groep 5 de overstap gemaakt naar SO (cluster 4) en de beste stap die wij ooit voor onze zoon hebben kunnen nemen.

    Ga op zoek in de buurt, kijk naar wat welke school te bieden heeft en maak een kennismakingsafspraak (tijdens schooltijd) .
    Wij hadden de keuze tussen 3 scholen. 1 bij ons in het dorp, 1 in een dorp een stuk verderop (ongeveer 30 minuten rijden) en 1 in de stad verderop (ook iets van 30 minuten rijden)
    Nr 1 viel meteen af omdat die gespecialiseerd waren in leerproblemen, dat had/heeft onze zoon niet.
    Nr 3 viel af na het kennismakings- gesprek. Tijdens het hele gesprek is er niet 1 keer naar ons kind gevraagd, we kregen alleen maar te horen welk gedrag ze niet accepteerden en welke consequenties daar op stonden. In het gebouw zelf zaten hele smalle raampjes zodat er zo min mogelijk prikkels van buitenaf binnen kwamen en dat deed het geheel overkomen als een instelling en niet als een school.
    Nr 2 is het geworden, er werd meteen naar een foto van onze zoon gevraagd, naar dingen die hij leuk vond en die hij goed kon, school staat in een bos, had grote ramen waardoor de natuurlijk bijna binnen lijkt te komen. Als je daar overprikkeld raakt hebben ze een aparte ruimte met bank, boekjes, Donald Duckjes om rustig te worden.

    De lijntjes met leerkrachten zijn kort en lopen bij ons vaak dmv mail, zodra we merken dat het even niet goed gaat of iets dergelijk klim ik meteen met zijn leerkracht in de mail. Vaak blijkt ook dat onze zoon dingen heel anders ervaart (en uitlegt) dan dat het gebeurt is waardoor er misverstanden kunnen ontstaan. Begin van het jaar heb je een ouder avond waarin je dus niet alleen met de juf kennis maakt maar ook met de andere ouders. Zo rond nov komt de leerkracht op huisbezoek, dan kan het kind laten zien waar die woont, wat hij zoal doet etc. (zo heeft hij al eens een spelletje met zijn juf gespeeld of zijn ze door de buurt gewandeld omdat hij daar dingen wilde laten zien) 2 keer per jaar een rapport bespreking incl het OPP

    En dit jaar extra een gesprek met juf/directeur en psychologe over zijn iq test en wat het beste voor hem is ivm het zitten in groep 8. Was ook heel gelukkig dat iedereen het er over eens is dat hij het op regulier onderwijs het niet zal redden en dat hij daar , op zijn oude vertrouwde, school(tje) mag blijven, alleen dan op het voortgezette gedeelte.
     
  5. famofthree

    famofthree Fanatiek lid

    Sep 13, 2017
    1,024
    1,031
    113
    Female
    Ik vond een gewone vind ik leuk niet voldoende. Wij hebben een meneer met dubbeldikke gebruiksaanwijzing maar zo te lezen heeft jullie mannetje een vierdubbeldikke gebruiksaanwijzing en ik wou je gewoon even een thumbs up geven en wat mentale/digitale ondersteuning want dat zal thuis ook niet altijd makkelijk zijn en het feit blijft dat je moet vechten voor je kind met gebruiksaanwijzing en daarom wou ik gewoon even tegen je zeggen goed bezig!
     
  6. mapepejo

    mapepejo Fanatiek lid

    Aug 27, 2014
    1,593
    541
    113
    Wauw! Wat lief van je! You make my day :D
     
    famofthree likes this.
  7. Madelein84

    Madelein84 Fanatiek lid

    Jun 5, 2013
    1,042
    80
    48
    @mapepejo,volgens mij klopt je verhaal over IQ niet. Het gaat bij SO om de ondersteuningsbehoefte, IQ speelt daarin geen (doorslaggevende) rol. Ik ken meerdere SO-scholen en op allemaal zitten leerlingen met een hoger IQ.
     
  8. mapepejo

    mapepejo Fanatiek lid

    Aug 27, 2014
    1,593
    541
    113
    Er waren 2 SO scholen in onze omgeving waar onze zoon niet werd aangenomen vanwege een te hoog IQ. Maar gelukkig zijn er ook scholen die daar niet (meer?) een harde grens in trekken. Hij zit nu op een SO die hem gelukkig wel heeft toegelaten, inderdaad vanwege zijn ondersteuningsbehoeften.
     

Share This Page