Hoi dames! Ik zit even met een vraagje, weet alleen niet of jullie me hier antwoord op kunnen geven of dat ik deze vraag beter aan een lk kan stellen (of aan mijn gyn ). Op heb moment ben ik ruim 24 weken zwanger, geef nog borstvoeding aan Malou en Ruben (voor Malou kolf ik en Ruben drinkt zelf bij mij). Ik heb nu als het ware 3x1 voeding op een dag. Maar sinds een ruime week - 28/11/08 - heb ik de hele tijd als maar harde buiken. Hiervoor nooit gehad of gevoeld. Maar sinds die vrijdag dus echt elke dag een keer of 5/6 dat het echt gewoon pijnlijk is. En nu zat ik eigenlijk te denken zou dit kunnen komen doordat ik die dag Ruben wat vaker dan gewoonlijk heb laten drinken bij me? Ong 6x heeft hij toen gedronken. Ik weet dat bij het toeschieten van de melk hetzelfde hormoon vrijkomt als wat de weeën opwekt. Maar zouden door de borsvoeding nu die harde buiken kunnen komen? En dit dan soms weeën zijn? Of is dit niet zo? Ik word er namelijk een beetje onzeker door en denk dat ik anders maar moet gaan stoppen met de borstvoeding, als daar die harde buiken minder door zouden worden tenminste. Verder doe ik al tijden echt heel rustig. Ben nooit alleen thuis met de twee andere kleintjes, slaap veel en verder doe ik niks dan af en toe een wasje aanzetten en vouwen en kolven/voeden. Dus die harde buiken kunnen toch eigenlijk niet komen doordat ik het rustiger aan moet gaan doen oid lijkt me. Ik geloof dat het een beetje een rommelig geheel is geworden, maar dat hoofd van me, ik weet niet wat ermee is, maar ik gooi er allemaal wartaal uit ! Ik hoop dus dat het toch een beetje duidelijk is ! Groetjes, Hanneke.
hoi Hanneke, wat leuk dat je tandem voedt! Het kan inderdaad wel dat je door het voeden harde buiken krijgt. Je zou het moeten aankijken of je merkt dat dat vaker gebeurt. Zoja, kijk dan hoe lang de harde buiken duren, komt er regelmaat in en hoeveel last heb je er zelf van. De kans dat je echt weeën krijgt van borstvoeding geven is heel klein. Harde buiken zijn niet heel erg, maar wel als het heel vaak komt of lang duurt of als je er zelf veel pijn aan hebt. Dus kijk het even aan en bespreek het met je gynaecoloog. Bedenk zelf wel wat je wilt met de borstvoeding, sommige artsen zullen je direct afraden. Dat is dan niet gebaseerd op wetenschappelijk onderzoek maar op hun eigen gevoel, ze vinden het maar raar dat je doorvoedt in de zwangerschap. Kijk ook eens op www.borstvoeding.com, op www.borstvoedingsforum.nl, op dat forum is ook een apart onderdeel over tandemvoeden. Ook kun je het boek: adventures in tandemnursing van Hilary Flower lezen. Meer vragen? Mail me maar, ik ben ervaringsdeskundige op dit gebied! Mirjam Zwaal
Hoi Mirjam, Heel erg bedankt voor je antwoord! Ik zal het er idd volgende week met onze gynaecoloog over hebben, dinsdag mogen/moeten we er toch weer heen (eigenlijk vanmorgen maar dat is even verplaatst). Hij weet dat ik nog voedt en heeft er nooit veel over gezegt behalve laatst toen het met mij lichamelijk echt niet goed ging, toen heeft hij me gezegd dat ik moest stoppen met de borstvoeding (wat ik dus niet heb gedaan ). De harde buiken zoals ik ze nu heb zijn er zegmaar 5/6 (hoewel het vandaag echt minder was) en dan verspreid over de dag, dus niet echt tijdens of vlak na het voeden/kolven. Ze doen even echt zeer, maar ik puf/zucht ze dan als het ware weg dus zeg na 40-50 seconde is het weer verdwenen en heb ik nergens meer last van. Maarja die onzekerheid he ! Maar oke, wel fijn om gewoon even wat zekerheid/geruststelling te krijgen, al snap ik ook dat je zo via de computer niet echt een goed antwoord op mijn situatie kunt geven, maar wel fijn dat je toch antwoord wil geven en ik zo toch die geruststeling kan krijgen! Nogmaals heel erg bedankt! Gister hebben mijn vriend en ik overigens besloten dat ik nog wel ga kolven maar daar max 20-30 minuten mee bezig mag zijn (ik was soms rustig 60 minuten bezig met kolven - met tussendoor wat masseren en rusten - in de hoop op wat meer melk ). Verder krijgt Ruben voordat hij bij mij gaat drinken voortaan eerst kunstvoeding 100cc / brood / avondeten zodat hij bij mij alleen gaat komen voor een 'toetje' ! Dus gewoon wat minder belasting voor mijn lichaam, hopen we. En ik hoop het zo vol te houden tot de bevalling ! Ik zal volgende week hier nog even het antwoord van onze gynaecoloog komen melden. Groetjes Hanneke.
En nog even hoe het afgelopen was bij de gynaecoloog, zoals ik gezegd heb in mijn vorige bericht. Van de gynaecoloog mag ik gewoon doorgaan met de borstvoeding. Hij denkt namelijk niet dat de borstvoeding aanleiding was/is voor die harde buiken. Mijn baarmoeder is afgelopen weken flink gegroeid, en dat is volgens hem de rede van die pijn telkens. Ook is de placenta wat geschoven oid, tenminste hij ligt nu niet meer met een randje voor de opening als het ware. Ook is sinds een paar dagen het bloedverlies dat ik al bijna de gehele zwangerschap heb gestopt dus dat was volgens de gynaecoloog hardstikke goed nieuws. Als dit bloedverlies weer terug komt en de harde buiken erger worden of echt vaker gaan komen moeten we even kontact opnemen maar voorlopig gaan we dus nog gewoon door met voeden en genieten van de zwangerschap ! Overigens gister sinds de afspraak smorgens tot nu nog maar 2x een harde buik gehad. Dus misschien dat het toch ook een stukje spanning/stress was ! Op de echo deed ons wondertje het overigens prima ! Wat dat betreft ook weer gerust gesteld dus! Nogmaals heel erg bedankt voor je antwoord! Groetjes Hanneke!
hoi Hanneke, leuk dat je nog even vertelt hoe het is gegaan. Ben blij dat het bloedverlies voorbij is, de placenta goed ligt en je harde buiken veel minder zijn. Lekker doorvoeden dan! Succes ermee! Mirjam