Wie weet wat onze rechten zijn mbt de houtkachel van de buren. Ik en onze dochter hebben astma en het stookgedrag van de buren wordt erger en erger en wij hebben er zoveel last van, Maar mag ik überhaupt hier wat van zeggen, dus mijn vraag aan jullie is, Wat zijn onze rechten hierin, Wij hebben het hierdoor altijd bij het stoken van hun kachel, erg benauwd, En vooral ons dochtertje heeft hier veel last van.
Ik zou even je gemeente bellen, hun weten er meer van zoals plaatsen van de schoorsteen en wat de regels zijn wat betreft verbranden van hout, ik dacht je je alleen droog hout mocht branden
Over je rechten weet ik niet veel maar je mag altijd zowel bij de buren als bij de gemeente aangeven dat jullie er last van hebben. Er kan iemand komen meten of je klachten terecht zijn en als dat zo is moet er iets aan gedaan worden. Komt de rookafvoer van de kachel uit op het dak (schoorsteen)? Je zou de buren kunnen vragen de afvoerpijp te verlengen zodat de rook hoger terecht komt. Dit wil nog wel eens helpen.
Misschien dat je ook even kan overleggen met je buren, ik weet niet hoe het contact met hen is? Wie weet kunnen jullie samen tot een oplossing komen, want het lijkt me niet de bedoeling dat jij en je dochter er last van hebben. Zowel de buren als ikzelf hebben een houtkachel/allesbrander, maar geen last van elkaar. Ik gebruik hem niet zo vaak, maar de buren wel. Echter heb ik er nooit last van, ik merk het niet eens wanneer ze hem gebruiken. Dus je zou moeten zeggen dat er wel een oplossing moet zijn zodat jullie er ook geen last meer van hebben.
Voordat je de gemeente en anderen er bij gaat slepen, lijkt me het misschien eerst een goed idee met je buren zelf te gaan praten. ( indien jullie contact goed is hè)
Dan klopt er iets niet in hun stookgedrag. Als je op de juiste manier en met het juiste hout je kachel stookt heb je namelijk geen rook, alleen even als je er nieuw hout op legt. Ik zou eerst overleggen met je buren. Misschien moet hun schoorsteen geveegd worden, is de pijp te kort etc.
In overleg met de buren tot een oplossing komen is altijd beter. Aangeven dat je geen bezwaar hebt maar dat je ademhalingsproblemen hebt. Ik maak dit geregeld mee op mijn werk. het inschakelen van de gemeente zorgt vaak voor irritaties. Mocht blijken dat de gemeente niet bevoegd is of dat alles volgens de regels is geïnstalleerd en wordt gebruikt dan sta je helemaal met lege handen en is het kwaad al geschied en kom je vaak helemaal niet meer tot een oplossing.
Ik snap niet zo goed waar je last van hebt, zo'n schoorsteen uitgang zit toch op het dak net als bij een open haard en ze branden gewoon hout of is dit iets anders?
Ik zou contact opnemen met de buren. Bij ons hebben alle huizen een openhaard standaard en als wij die aan hadden staan hadden de buren ook last van de rook, kwam bij hun binnen via hun eigen schoorsteen, omdat onze schoorstenen vlak naast elkaar stondden. Misschien is er bij jullie ook een makkelijke oplossing. Sowieso hoort het inderdaad niet zo erg te roken, maar niet iedereen verdiept zich in hoe je een open haard / kachel goed hoort aan te zetten helaas
Wij hebben ook een houtkachel. Ik zou niet weten hoe ik zou reageren als mijn buurvrouw aan zou kloppen omdat ze er last van heeft. Wel zou ik liever hebben dat ze naar mij toe komt dan dat ze direct naar de gemeente gaat. Ik denk dat de gemeente ook niet zoveel kan doen hiermee? Tenzij het echt onwijze overlast is, aantoonbaar.
Ik zou eerst met de buren uit gaan zoeken hoe het kan dat jij er last van hebt. Als zij op de juiste manier stoken ( dus gewoon droog hout, geen spoor bielzen of zo ) en de schoorsteen/kachel is op de juiste manier aangesloten dan kunnen zij er ook weinig aan doen. Maar misschien is er een constructie fout of i.d. Wij weten natuurlijk ook niet hoe de situatie is.
Helaas hebben wij hier heel veel ervaring mee. Onze buren plaatsten een schoorsteen, ongeveer anderhalve meter naast ons zolder-slaapkamerraam. Ze gebruiken de openbaard als hoofdverearming. Dus 8:00 gaat het ding aan, om 00:00 gaat ie uit. Doordat ze openbaardstoken (hetgeen weinig rendement geeft) en ook nog eens verkeerd stoken (ze stoken niet door) slaat de rook recht in onze tuin neer. Ook met alle ramen dicht ruik ik het vreselijk. Het zit in m'n schone was en in m'n beddengoed. Ik kan geen boek meer lezen, want m'n ogen worden zo droog... Het is (was) echt vreselijk. We zijn bij ze langs geweest. Helaas verschuilen ze zich achter hun recht op 'woongenot' (en die van mij dan?) Naar de gemeente geweest. Helaas is een schoorsteen niet vergunningsplichtig en al zou hij dat wel zijn, dan kijken ze alleen naar de afstand tot eigen ramen niet naar die van buren (hoe krom is dat!). Ook is het niet verplicht de schoorsteen bv boven het dak uit te laten komen. Als de trek goed is met een kortere schoorsteen, dan is dat ook prima. Om heel kort te gaan: je hebt geen schijn van kans om er iets tegen te beginnen. Je kunt idd metingen laten verrichten (erg duur), maar de man van de gemeente die hier is langsgeweest die gaf al aan dat de schoorsteen dan bijna in de woonkamer moet staan wil je boven de wettelijke normen uitkomen. De grenzen liggen blijkbaar nogal breed. Bovendien ben je met metingen alleen niet klaar. Je zult ermee naar de rechtbank moeten. Is natuurlijk ook niet gratis. Ook de politie is er bij geweest, maar ook zij konden niets voor ons doen. Hun handelen valt gewoon binnen de wet. Enkel als de tuin weer blauw stond, zouden we kunnen bellen... En echt, als wij al geen poot hebben om op te staan... Dan vrees ik voor de situatie van TS hetzelfde. Om een lang verhaal niet al te lang te maken: onze buren hebben na veel ruzie uiteindelijk de schoorsteen iets verlengd en zijn over gegaan op een houtkachel ipv een openhaard. We hebben er nog steeds last van, maar wel stukken minder. Alleen in het voorjaar is het nog steeds vreselijk. Wij kunnen geen ramen meer open hebben en ons huis amper meer ventileren. Leven en laten leven roept iedereen altijd zo mooi. Maar wij geloven er inmiddels steeds minder in...
Om kort te gaan: je hebt dus weinig rechten. Probeer een gesprek aan te gaan. Breng het voorzichtig. Probeer stooktijden af te spreken. Of bv dat ze niet stoken als het heel vochtig is, of als de wind jullie kant op staan (of als het windstil is). Probeer niet alleen jullie kant te belichten, maar hou in je achterhoofd dat zij (in dit geval) meer dan recht hebben op hun woongenot en dat je dus soort van afhankelijk bent van hun goodwill. Pas als er meerdere huishoudens in jullie straat bereid zijn te klagen, heb je een poot om op te staan. Pas dan valt het onder 'overlast' en kan de politie er wat mee. Maar probeer niet te 'stoken' (hahaha) in de buurt, want dat werkt uiteindelijk altijd tegen je.
Om even op alle voorgaande reacties te reageren: Ook als het stookgedrag van de buren gewoon goed is, komt er ALTIJD fijnstof vrij, waar asmatische mensen zeker last van kunnen hebben. Voor de mensen die stoken: dat geen wat je naar buiten trekt als je bijvoorbeeld het deurtje te snel opent. Ik weet niet wat je hiermee kan met een speciale kap op de schoorsteen oid. dat zou je eens bij een kachelboer na kunnen vragen. Maar pas op, ze proberen je snel iets aan te smeren En als ik jou was zou ik ook met de buren in gesprek gaan. Als ze bij mij aan zouden kloppen, dan zou ik zowiezo toegeven dat ik niet heel netjes stook, qua rookvorming etc. dus misschien kunnen ze daar al wat op letten. (niet met vochtig/mistig weer als het windstil is)
Ook bij vochtig weer en mist kun je prima stoken. Als je maar weet hoe je het doen moet namelijk zorgen dat de schoorsteen(pijp) heel heet wordt. Dan krijg je nog steeds een prima trek en geen rook buiten. Al moet ik zeggen dst wij een kachel hebben die erom bekend staat zeer weinig fijnstof uit te stoten. Maar goed daar vraagt ts niet om. Nogmaals ik zou naar de buren gaan en daar het gesprek aangaan. Wat voor hout stoken ze? Het ene hout stook namelijk met veel meer rook/fijnstof/stank als het andere. En hoe stoken ze en zijn ze bereid er wat aan te doen. Leer ze deznoods hoe ze moeten stoken
Och, houtkachels verschrikkelijk. Wij hebben ook naast een stel gewoond die blijkbaar niet wisten hoe ze moesten stoken. Het trok ons huis in, kon de ramen niet open zetten en ik kreeg traanogen en last van mijn keel. Ook andere buren hadden er last van. Wij hebben onze buren hier meerdere malen op aangesproken. Mijn vriend heeft ook gewoon tegen ze gezegd 'zet gewoon je cv' aan. Maar nee, dat was niet de bedoeling. Nee, dat wij iedere avond in de stank moesten zitten dat was zeker wel de bedoeling. Ze stookten ook met verkeerd (lees : behandeld of geverfd) en nat hout. Het is dat wij verhuisd zijn, maar anders had ik de gemeente er ook bijgesleept. Wellicht dat het dan tot hun hersenen doordrong. Je kan wel zeggen de gemeente doet niets, maar men mag gewoon geen hinderlijke stank, rook of roet verspreiden. De gemeente kan hier tegen optreden dit staat in de Algemene Plaatselijke Verordering. Je kunt altijd vrijblijvend informeren bij de gemeente. En probeer gewoon in gesprek te gaan met de buren.