seksuele voorlichting op basisschool

Discussie in 'Schoolkinderen en pubers' gestart door Mim89, 22 jun 2021.

Topicstatus:
Niet open voor verdere reacties.
  1. NiekeKris

    NiekeKris VIP lid

    13 apr 2008
    23.137
    8.869
    113
    Ik denk dat de gemiddelde leerling in groep 7 dat niet op gaat zoeken... En die enkeling die het dan wel zou doen en er dus ook vragen over stelt, dan kun je daar een gesprek mee aan gaan (en/of met de ouders) ipv alle 30... Lijkt mij. Mijn dochter is straks 9 in groep 7, ik zou er niet zo blij mee zijn als een leerkracht haar ongevraagd al dat soort dingen 'op zou dringen', ze is daar uit zichzelf nog helemaal niet mee bezig. Het basisverhaal, eventueel een klein beetje aangevuld, is voor haar op dit moment voldoende (al kent ze dat natuurlijk deels al).
     
  2. suus1983

    suus1983 VIP lid

    10 okt 2006
    50.173
    35.838
    113
    Mijn dochter van 11 zoekt dat ook echt niet op, die is nog lang niet zover. Ik zou er dan ook echt niet vrolijk van worden
     
  3. KleineLai

    KleineLai VIP lid

    30 dec 2017
    14.237
    28.233
    113
    eens moet de eerste keer zijn. En dan liever in een veilige omgeving dan in hun eentje of erger, via-via een ranzig plaatje/filmpje doorgestuurd krijgen.

    Ik zou er ook niet om staan te springen hoor, zeker niet. Ik was zelf op die leeftijd helemaal niet met seks bezig, toch heb ik op die leeftijd al (ranzige) dingen gezien waar ik helemaal niet om gevraagd had of nieuwsgierig naar was. Je krijgt een telefoon onder je neus geduwd of iemand stuurt je een ‘grappige’ e-mail en voordat je kan wegkijken of wegklikken staat het op je netvlies.
    En in mijn tijd (de ‘90) was internet nog super klein, niemand had internet op zijn telefoon, niet eens iedereen had msn of e-mail, en toch kwamen deze dingen al te vaak voor. Kun je nagaan nu waar iedereen, ook kinderen, toegang hebben tot alles.
    We hopen allemaal dat onze kinderen de uitzondering zijn, dat zij niets (willen) zien. Maar ik denk dat het beter is om er vanuit te gaan dat ze wel ongevraagd ranzige dingen zien, en om daar dan op in te spelen en dat in juiste banen te leiden.
     
    cowgirl80 en Athina vinden dit leuk.
  4. suus1983

    suus1983 VIP lid

    10 okt 2006
    50.173
    35.838
    113
    Ik heb ook 1 van 13, dus weet er al wel het een en ander vanaf. Daarbij vind ik op school met anderen helemaal geen veilige omgeving. Veilig houdt ook in op je eigen tempo.
    Ik had overigens helemaal niks ranzigs gezien op die leeftijd hoor en we zijn thuis heel open, van mijn zoon hoor ik alles, dus weet wel wat er een beetje speelt. Ik vind met 11 jaar een beetje gaan zoeken naar sex op een telefoon nu niet de normaalste zaak van de wereld. Kan me best voorstellen dat je kinderen hebt die er wat sneller bij zijn, maar dat zijn die van mij niet.
    Mijn zoon kreeg vorig jaar een ranzig filmpje te zien via een moeder van een vriendje van hem. Daar heb ik die moeder ook op aangesproken. Ik ben helemaal niet preuts aangelegd, maar ik vind het ook niet normaal dat een volwassen vrouw een kind van 12 filmpjes van vagina's laat zien. Als hij daar nieuwsgierig naar is kan hij dat zelf opzoeken. Hij werd er echt vooral misselijk en ongemakkelijk van.
     
    Gewooniemand en NiekeKris vinden dit leuk.
  5. KleineLai

    KleineLai VIP lid

    30 dec 2017
    14.237
    28.233
    113
    Maar dat bedoel ik juist, de wereld luistert niet naar het tempo van een kind of tiener, het laat je ongepaste of ranzige dingen zien zonder goedkeuring. In jouw geval zelfs een moeder die besluit dat het prima is om 12 filmpjes van vagina’s te zien. In mijn geval was het een klasgenootje van een vriendinnetje die me een foto liet zien van een vrouw die seks had met een paard. Ik was 10. Opgevoed als braaf christen meisje, nooit nagedacht over seks, ik wist bij wijze van niet eens dat ik een vagina had want dat wordt niet besproken tot eind groep 7 en mijn ouders spraken er vanuit religieuze overtuiging niet over. Ik kon er niets mee maar ik weet tot op de dag van vandaag precies hoe het eruit zag.

    We hopen allemaal dat onze kinderen de uitzondering zijn, dat zij niets te zien krijgen wat ze niet willen. Maar dat is imo niet de juiste insteek. Ik denk dat je er vanuit moet gaan dat ze wel dingen zullen zien met of zonder goedkeuring. Want dat is helaas de wereld waar we in leven.
    Of een kind/tiener er klaar voor is heeft niets te maken met wat het ziet.
     
    cowgirl80 vindt dit leuk.
  6. suus1983

    suus1983 VIP lid

    10 okt 2006
    50.173
    35.838
    113
    Maar dat wil niet zeggen dat je het moet accepteren als zoiets gebeurt in een omgeving waarin ze veilig zouden moeten zijn, zoals een school. Of dat je het voor zou moeten zijn. Ik heb gelukkig nooit zoiets voor mijn neus gekregen en hoop ook dat het dochter voorlopig bespaard blijft.
     
  7. KleineLai

    KleineLai VIP lid

    30 dec 2017
    14.237
    28.233
    113
    ja ik vind dus van wel want zo leren ze om er goed mee om te gaan.
    Ik hoop ook zeker dat het jouw kinderen bespaard blijft, ik hoop dat het ieders kind gespaard blijft natuurlijk :) Mja.. realiteit en zo, hoe vervelend of pijnlijk ook.
     
  8. suus1983

    suus1983 VIP lid

    10 okt 2006
    50.173
    35.838
    113
    Dus omdat je niet wil dat het je kind overkomt, doe je het zelf maar? Ik mis het punt hier een beetje. Je slaat toch ook niet je kind een bloedneus, omdat het vast een keer een bloedneus krijgt?
    En realiteit? Ik denk dat het wel meevalt.
     
  9. KleineLai

    KleineLai VIP lid

    30 dec 2017
    14.237
    28.233
    113
    ehh.. ?

    Je praat erover met de klas, met elkaar. Wat juist is en wat niet. Wat klopt en wat niet. Ik zeg niet dat er ranzige of illegale dingen gedeeld moeten worden, maar dat er meer en vroeger over gesproken moet worden. Simpelweg omdat kinderen tegenwoordig meer zien. Wensen en realiteit staan hier compleet los van elkaar.
    ‘Zal wel meevallen’ lijkt me niet de juiste insteek met dit soort belangrijke onderwerpen. Cijfers zeggen anders namelijk.
     
  10. suus1983

    suus1983 VIP lid

    10 okt 2006
    50.173
    35.838
    113
    Dan denk ik dat we elkaar niet goed begrepen hebben? Praten erover kan ik alleen maar toejuichen namelijk, maar geluiden en of filmpjes of attributen staan daar voor mij los van en vind ik echt te ver gaan. Daar reageerde ik op. Ik zei niet dat er helemaal geen seksuele voorlichting moet zijn (zei zelfs dat ik het raar vind dat ze dat bij ons op school niet doen).

    Overigens vind ik dat meer zien dus ook wel meevallen tot nu hoor. Ze zijn hier nog redelijk onschuldig. Zoon hoort vooral veel bij zijn voetbalteam, maar is op dat ene filmpje na, er nooit echt mee geconfronteerd ofzo.
     
  11. KleineLai

    KleineLai VIP lid

    30 dec 2017
    14.237
    28.233
    113
    Ik denk het want ik vind het ook niet nodig om geluidsfragmenten en zomaar seksspeeltjes te laten zien hoor! Mijn punt was wat ik achter het idee sta om gedetailleerder en breder seksuele voorlichting te geven. Om niet meteen “ik haal mijn kind van die school af!” te roepen.
    Als er een vraag komt over speeltjes dan ben ik er niet perse op tegen om dat te bespreken. Wel zou ik openheid van de school willen over hoe en waarom ze dat gaan bespreken. Maar ik zeg niet direct Nee omdat ik het ongemakkelijk of onnodig vind. Ik wil meer weten over de reden waarom.

    Bloemetjes en bijtjes, hier is een piemel want dat is wettelijk verplicht maar vagina laten we niet zien want dat hoeft niet, en seks doe je om kinderen te maken; dat is achterhaald. Dat was in mijn tijd al niet genoeg (mja, christelijke school dus we kregen het minimale van het minimale) maar nu is het zeker niet meer genoeg. Ik vind dat er meer gesproken moet worden over de soorten seks, veiligheid en vrijwilligheid. Nee is nee, hoe zeg je nee, hoe toets je of een seksuele getinte vraag die je krijg oké is. Wat moet je doen als je iets raars ziet, of als je vragen hebt. Enz.

    en ik vind dat ook ouders onderwezen ‘moeten’ (op vrijwillige basis) worden over de realiteit van hoeveel een gemiddeld kind al ziet en ervaart op jonge leeftijd. Daarbij de cijfers. Ik gok dat bijna elke ouder denkt ‘mijn kind ziet dat niet’.

    Het meer zien valt in jouw situatie misschien mee (hoewel je dat niet echt kan weten want je weet enkel wat je kind je verteld en niet wat hij/zij niet verteld. Niet zeggende dat je kind perse meer ziet hoor maar je kan het gewoon niet echt weten is mijn punt). Hoe dan ook teveel kinderen die wel dingen zien en al ervaren hebben. Vrijwillig of niet. Het ene kind heeft meer vragen dan het andere kind, het ene kind kan er thuis beter over praten dan een ander kind. Bij ons thuis was er bijv geen ruimte voor vanwege religie. Op school werd het minimale onderwezen want religie.

    Ben ik voor geluidsfragmenten en speeltjes en pornografisch materiaal? Nee.
    Maar tegelijk ben ik ook niet direct tegen vanwege de realiteit, het gebrek aan onderwijs dat kinderen krijgen vanuit huis (niet allemaal maar wel teveel), en het grote boze internet waar aaaaalles te vinden is en meer zonder context en grenzen.
     
  12. suus1983

    suus1983 VIP lid

    10 okt 2006
    50.173
    35.838
    113
    Missxhien dat jij juist vanwege je achtergrond er anders in staat? Bij mij thuis kon alles en hier wordt ook over alles gepraat. Ze mogen bij mij met alles komen, maar ik vind een klaslokaal een prima locatie voor de basis, maar niet voor de details.
    Mijn zoon vraagt redelijk veel, laatst vroeg hij wat standje 69 inhoudt, geen probleem, leg ik uit. Voor mij is zoiets zo normaal, maar wel in een veilige omgeving, als ze daar zelf aan toe zijn en er zelf mee komen en niet omdat klasgenoten verder zijn.
    Ik herken het ook niet helemaal niet wat jij zegt over gebrek aan onderwijs, in mijn omgeving wordt daar gewoon over gepraat. Misschien scheelt het dat ik dus niet christelijk ben opgevoed en mijn ouders heel open zijn. Zelfs mijn oma praatte daar met mij gewoon over.
    Seks om kinderen te maken heb ik nooit als argument gehoord. Mijn moeder vond zelfs daf ik beter nog wat meer seksuele ervaring op kon doen voor ik mij zou binden :| (vond ik niet nodig).
     
    KleineLai vindt dit leuk.
  13. NiekeKris

    NiekeKris VIP lid

    13 apr 2008
    23.137
    8.869
    113
    @KleineLai: Maar dan zou je een kind zodra het in contact komt met de buitenwereld dat soort dingen al moeten vertellen en laten zien...want weet jij veel wanneer de buitenwereld het gaat doen... Lijkt me niet gepast en ook een beetje de omgekeerde wereld... Natuurlijk moet een kind op een gegeven moment het eea weten, maar echt niet alles en zeker niet zo jong. En ik ben het met suus1983 eens, zo veilig vind ik de omgeving van een schoolklas in veel gevallen nou niet echt... En als het wel veilig is, dan is het dat voor sommige kinderen daarna wellicht direct niet meer. Kortom, ik vind op 9-/10-jarige leeftijd dat je dit echt heel zorgvuldig aan moet pakken. En geluidsfragmenten, filmpjes, enz. horen daar voor mij niet bij. Juíst om die omgeving veilig te houden of te maken.
     
    Gewooniemand en suus1983 vinden dit leuk.
  14. KleineLai

    KleineLai VIP lid

    30 dec 2017
    14.237
    28.233
    113
    ja dat zeker hoor! Daarom dat ik het zo belangrijk vindt want ik weet dat er zoveel zijn zoals ik.

    wat ontzettend fijn dat jij in zo’n open familie bent opgegroeid! Heel waardevol :)
     
    suus1983 vindt dit leuk.
  15. NiekeKris

    NiekeKris VIP lid

    13 apr 2008
    23.137
    8.869
    113
    Als daar aandacht aan besteed wordt wel, niet als iets gewoon wordt 'opgedrongen' zonder stil te staan bij wat het met een kind doet en dat hij/zij weg kan/mag als hij/zij dat wil ed. Hetzelfde voor wat sociale druk doet met een kind.
     
  16. KleineLai

    KleineLai VIP lid

    30 dec 2017
    14.237
    28.233
    113
    Ik denk dat een kind moet weten wanneer het toegang kan krijgen tot internet of vriendjes heeft die toegang hebben tot internet. En dat is idd 9 of 10 of 11 jaar denk ik? Wanneer de mobieltjes komen denk ik.

    Zorgvuldigheid ben ik ook zeker voor want je praat erover met kinderen. Het is een heel gevoelig en tevens belangrijk onderwerp. Ik ben geen lerares maar ik kan me voorstellen dat de ene klas verder is dan de andere klas. En dat het voor ene best schokkend is en voor andere te laat, ja, dat zal je denk ik altijd houden. Belangrijk om dat ook in goede banen te leiden.
     
  17. KleineLai

    KleineLai VIP lid

    30 dec 2017
    14.237
    28.233
    113
    Uiteraard. Kan me voorstellen dat een lerares weet hoe je dat pedagogisch moet aanpakken.
     
  18. NiekeKris

    NiekeKris VIP lid

    13 apr 2008
    23.137
    8.869
    113
    Hier zaten ze met een jaar of 6/7 al op internet. Met toezicht natuurlijk. Maar op school is dat echt niet 1-op-1. Alleen het gemiddelde kind zoekt op die leeftijd naar mijn idee echt niet op seksuele dingen...daar zijn de meesten dan nog niet mee bezig. De mobieltjes kwamen hier bij veel kinderen ook al in groep 4, maar ook dan hetzelfde. Ik heb allebei mijn dochters er op die leeftijd ook nog niet over gehoord, vriendjes en vriendinnetjes evenmin.

    Ik heb, helaas, niet zoveel vertrouwen in de gemiddelde leerkracht om dit daadwerkelijk in goede banen te leiden. Daarom heb ik liever dat ze het laten of 'gewoon' niet te diepgaand behandelen.

    Dat mag je hopen, ja. Helaas al te veel negatieve ervaringen op andere gebieden dat ik dat dus betwijfel. Uitzonderingen daargelaten natuurlijk.
     
    suus1983 vindt dit leuk.
  19. suus1983

    suus1983 VIP lid

    10 okt 2006
    50.173
    35.838
    113
    Nou daar zou ik persoonlijk niet te erg op vertrouwen.
     
  20. suus1983

    suus1983 VIP lid

    10 okt 2006
    50.173
    35.838
    113
    Hier dezelfde ervaring. Dus basis, prima, maar meer dan dat laat dat alsjeblieft
     

Deel Deze Pagina