Zó ‘helpt’ de televisie kwetsbare tieners Hulptelevisie Tv-programma Vier Handen op één Buik volgt jonge (aanstaande) moeders. Zij tekenen verregaande contracten in ruil voor een vergoeding. ‘Ik had hulp nodig. Het maakte me niet uit hoe of van wie.’ https://www.nrc.nl/nieuws/2018/06/01/zo-helpt-de-televisie-kwetsbare-tieners-a1605154
Ik vind best schokkende dingen staan in dit stuk. Bijv die vergoeding voor deelname die zo weinig is. En de best behoorlijke boete als je wil stoppen. Het heeft allemaal een beetje vies smaakje, en dat vind ik jammer. Want ik vind het een leuk programma en heb veel afleveringen gezien. Wat vinden jullie?
Ik twijfel enorm of het allemaal zo slecht is als zij voor doen komen.. Als dat van die vergoeding al waar is, dan gaan ze daar alsnog zelf mee akkoord. Ik vind het vooral gek dat je zelf niet inziet dat 750 euro absoluut te weinig geld is om je weken voor te laten volgen. Daarbij, krijgen ze ook heel veel spullen en hulp. Het zal ze wellicht niet genoeg zijn, misschien dat ze meer wilden? Dat t nooit genoeg was? En die michelle.. ja tis heel schrijnend, maar dat meisje is echt heel veel beter af bij een pleeggezin. Zij zijn gewoon echt niet geschikt als ouder (op dat moment, nu geen idee) Ik vind het dubbel. Ik vind het ook heel sneu dat er dergelijke dingen gefilmd zijn. Maar ze gingen er zelf mee akkoord. Dus dan denk ik waarom dacht je daar niet eerder over na. Ik weet t dus niet zo goed of ik dit allemaal moet geloven..
Er zijn natuurlijk heel veel deelnemers geweest, dus of dit nou de regel is of de uitzondering, daar is het artikel te vaag over. Maar in de beschreven gevallen vind ik dat ze absoluut veel te ver zijn gegaan. De beschreven vrouwen stonden met hun rug tegen de muur en zijn dan gemakkelijk te verleiden met 750 euro. En ja, ze hadden beter moeten nadenken voordat ze het contract met alle consequenties tekenden. Maar het was en is zeer duidelijk dat het hier om een zeer kwetsbare groep vrouwen gaat die nou juist moeite heeft met het overzien van dit soort dingen. En de situatie met Michelle, ik heb de aflevering niet gezien, maar om de scenes die in de krant beschreven staan uit te zenden, dan ga je veel te ver en weet je dat je je deelnemers aan het beschadigen bent.
Dit stukje is eigenlijk cruciaal en ik vind het jammer dat hier niet dieper op ingegaan wordt: "Dat Vier Handen op een Buik wordt gemaakt van publiek geld is van belang. In de ‘mediacode’ van BNN, die voorschrijft aan welke regels programma’s moeten voldoen, is vastgelegd dat BNN-programma’s ‘correcte, integere en betrouwbare’ informatie moeten verstrekken. Effectbejag mag niet vooropstaan." Het is mij vaker opgevallen dat de publieke omroep programma's maakt waar ik een naar gevoel van krijg, zoals Man Bijt Hond of Over Mijn Lijk. En dan niet omdat de inhoud ervan zo moeilijk te verteren is, maar omdat ik het gevoel kreeg dat het juist helemaal geen integere televisie is, maar vooral effectbejag. Vier Handen Op Één Buik is wat dat betreft helemaal erg.... Ik vind dat de mannen van de Snijtafel dat mooi analyseren. Hier hebben ze het over een aflevering van Man Bijt Hond waar ik de kriebels van kreeg toen ik het zag en na deze analyse begreep ik ineens waar dat gevoel vandaan kwam: Deze aflevering gaat over Over Mijn Lijk (is van de Cultuurkelder, zie ik nu, maar dat zijn dezelfde mannen): Sorry, ik ga offtopic. Maar hoe dan ook: inmiddels verbaast het mij helemaal niet meer dat de Publieke Omroep geen integere televisie maakt en dus ook helemaal niet integer met haar kandidaten omgaat. Ik denk dat we veel strenger zouden moeten zijn op de mediacode, dan krijg je ook dit soort stompzinnige uitwassen niet. Sowieso snap ik niet waarom een BN-er de hulp zou moeten bieden. Als ze écht willen helpen, schakelen ze een professionele casemanager in. Ik zou best willen zien hoe mensen er professioneel bovenop geholpen worden, daar heeft iedereen wat aan. Maar wanneer ik beelden zie van kattenstront met zo'n dramatisch muziekje eronder en die gesmolten kop van Patty Brard die afkeurend in de camera loenst, weet ik al hoe laat het is, dan zap ik weg.
Ik heb hier al vaker kritische opmerkingen over het progamma geplaatst. Met name dat een bekende Nederlander zonder enige kennis van zaken zware multi probleemgevallen moet helpen. Dat is zelfs voor professionals al zo vreselijk moeilijk. Daarom komt de bn er vaak niet veel verder dan wat leuke dingen doen zoals een cursus en wat spullen kopen of een dagje meehelpen. Dat helpt alleen niet... Ook heb ik regelmatig jonge meisjes of hun partners gezien waarbij zeer waarschijnlijk sprake is van (licht) verstandelijke beperkingen, trauma's of psychische problemen. Dat zijn nu juist mensen die zelfstandig geen goede keuzes kunnen maken. Die absoluut geen zaken kunnen overzien en alleen aan de korte termijn denken. Je ziet regelmatig beelden die over de grens gaan. Dat is alleen voor kijkcijfers en sensatie (En dus meer kijkcijfers). Zo'n meisje is vaak zeer beïnvloedbaar en makelijk over te halen. Het zijn kwetsbare jonge vrouwen. Die moeten niet op tv maar in de hulpverlening!