Zembla over ziekenhuisbevallingen

Discussie in 'Films, televisie en nieuws' gestart door evenstar, 22 nov 2009.

Topicstatus:
Niet open voor verdere reacties.
  1. valhalla

    valhalla Niet meer actief

    Nou, (slecht) voorbeeld uit de praktijk...

    Vanochtend ging ik naar de vk. Die begon uit zichzelf over dat er een afspraak gemaakt ging worden voor een echo en een CTG en een afspraak met de gyn en de vk in het ziekenhuis. Dus ik dacht 'Moooi, hoef ik er zelf niet over te beginnen'. (Had het vanochtend wel effe slecht, zat er ook bij als een dooie geloof ik).
    Sta ik buiten, bedenk ik me dat ik maandag wel al 41+4 ben. Kortom, morgen maar bellen of die afspraak naar vrijdag kan.

    Dus, als het as. maandag allemaal nog goed zou gaan, is het natuurlijk zo woensdag of donderdag voor ze iets gaan doen en zit ik alsnog aan de 42 weken.

    Verder vind ik het ook heel vreemd, de grens tussen 'medische indicatie of medium risk' en poliklinisch. Toen ik aangaf dat ik gezien de vorige bevalling (niet vorderende ontsluiting, aangezichtsligging en een bloedtransfusie) niet thuis wilde bevallen werd dat genoteerd. Later zag ik dat op mijn kaart stond dat ik poliklinisch ging bevallen. Dus ik het uitgelegd en gezegd dat ik het apart vond te moeten betalen voor een ziekenhuisbevalling, terwijl ik vorige keer zo'n slechte bevalling had gehad. Toen was het 'Okee, geen probleem. Ik ga meteen regelen dat je gewoon op medische indicatie kan.' Fijn natuurlijk, maar ik snap het 'beleid' niet zo.
     
  2. Moon13

    Moon13 Lid

    30 jun 2008
    73
    0
    0
    Markt onderzoek
    A'dam
    Als ik hier ook mijn meening mag geven, vind ik het beleid wat betreft zwangerschap en bevallen heel erg raar in NL. Ik zeg dat omdat ik uit Frankrijk kom en daar laten ze je echt niet langer dan 40 wkn hoogacht 41 wkn zwanger en wordt je meteen ingeleid en standard met rugprik vanwege de heftige pijn~

    Ook dat je bv niet op de toxoplasmose getest wordt en dat het meeste van de VK's helemaal geen medische achtergrond hebben en geen duidelijk antwoorden kunnen geven of zelf nog erger verkeerd informatie's doorgeven.

    Ik vind het ook te gek voor woorden dat ze zeggen te kunnen "voelen"hoe de baby ligt en dat er geen echo in de derde semester wordt gemaakt of dat je ook niet op zwangerschap diabete getest wordt en nog een heleboel dingen (gelukkig nemen ze toch je bloedruk...iets dat hier meeste van de HA niet doen maar is weer een ander onderwerp).

    In ieder geval zeer spijtig om te zien en constateren dat zoveel vrouwen (en hun man) hun kindjes verliezen terwijl het helemaal anders had kunnen lopen als er op tijd ingrijpen wordt!


    Een van mijn collega ( uit de VS) werd ik ingeleid na 43.5 weken, gewoon heel erg ontveraatwoord en absurd, ze heeft heel erg onnodig pijn gehad en ook waren ze een stuk stof vergeten , in haar lichaam) en na 3 weken kon ze amper lopen en moest ze terug naar de gyn om dit te laten weg halen. Ze had dood kunnen gaan!
    Echt heel erg nare ervaring.
     
  3. Shaylen

    Shaylen Niet meer actief

    volgens mij snappen de verloskundigen zelf het beleid niet zo, ze werken in ieder geval niet volgens een uniforme werkwijze, wanneer wordt iemand doorverwezen naar de gyn? nou dat hangt compleet af van je verloskundige, dat is toch van de zotte?

    ik hoor dit echt veel en veel te vaak en ik vind het ook echt heel jammer dat het zo moet. Sta op je strepen hoor, echt doen!

    dit doet me gewoon heel veel omdat, als ik niet naar de huisarts was gegaan om een bezoek aan de gyn af te dwingen (mijn vk vond het onzin) dan was ik er nu niet meer geweest en mijn baby ook niet.

    hier is overigens door de gyn wel werk van gemaakt in de zin van dat er een brief naar de vk is gegaan dat in mijn geval wel erg veel fouten waren gemaakt. daar heb ik nooit weer wat van gehoord, ook niet van de vk,
     
  4. melloncollie

    melloncollie Niet meer actief

    Ochja, en zo werd mij gezegd dat ik niet meer thuis MAG bevallen!
     
  5. fenneke80

    fenneke80 Niet meer actief

    Heel vervelend dat het zo moest gaan voor jou, maar wel goed om te beseffen dat je gewoon naar je HA kan gaan voor een doorverwijzing. Als het een man is, gewoon gaan huilen, dan schrijven ze wel even een briefje :p
     
  6. Shaylen

    Shaylen Niet meer actief

    hahahaha!! bedankt voor de tip! :D
     
  7. Journey

    Journey Fanatiek lid

    3 apr 2008
    3.404
    0
    0
    Vreselijk dit is oo kde reden dat ik perse in het ziekenhuis wilde bevallen heb ook met 36 weken check up bij de gyn gehad omdat ze dachten dat ik te weinig vruchtwater had, uiteindelijk is mijn dochter 38 +2d geboren in het zieknhuis eigenlijk poliklinisch maar omdat de vk te laat was ja jullie lezen het goed te laat ben ik geholpen door de dienstdoende gyn............
     
  8. Dopey

    Dopey Bekend lid

    21 nov 2008
    893
    1
    0
    Ik heb lang getwijfeld of ik in dit topic zou reageren, omdat ik me toch alleen maar kwaad maak op allerlei reacties, maar dit schoot me toch echt in het verkeerde keelgat. Een verloskundige heeft wel degelijk een medsiche opleiding, geen geneeskunde op de universiteit nee, maar wel een zware HBO-opleiding. En natuurlijk zijn er altijd verloskundigen die niet zo duidelijk antwoord op kunnen geven en niet alles weten, maar hey, welke gyn weet alles?
    Als iemand niet veel te dik is of heel veel vruchtwater heeft, kan een verloskundige of gyn heel goed aan een buik voelen hoe een baby ligt en behoort dat ook elke controle te doen. Een standaard echo bij 35-36 weken om te kijken hoe de baby ligt "voor alle zekerheid" wordt tegenwoordig trouwens in veel praktijken gedaan.

    En dan nu nog even de knuppel in dit door emoties overladen hoenderhok: de hoogleraar-gynaecoloog die in Zembla aan het woord kwam, spreekt nou niet bepaald namens de hele club van gynaecologen. Als er zeg 40 bevalcentra in NL komen, zoals hij zegt, dan zal de situatie toch worden dat er vrouwen meer dan een uur moeten rijden naar een bevalcentrum, want ondanks dat ons land niet zo groot is, zijn er vele uithoeken die nu al lang moeten rijden, laat staan bij een concentratie van de zorg. En hoe veilig is het om op de snelweg te bevallen?

    Ik denk dat het huidige systeem van verloskunde best kan blijven bestaan, maar dat iedereen kritisch naar zichzelf moet blijven kijken, ook de verloskundigen in de thuispraktijk. Er moet laagdrempelig ingestuurd worden, anders is het niet veilig genoeg. Maar geloof het of niet, ik krijg geregeld vrouwen te zien die zelf thuis wilden blijven, per se niet in het ziekenhuis wilden bevallen, ook niet toen de verloskundige aangaf ze eigenlijk in te willen sturen. Uiteindelijk komen ze alsnog in het ziekenhuis en merken dat het er helemaal niet zo verkeerd is...

    Vergeet daarnaast niet, dat verloskunde geen exacte wetenschap is ("als A, dan B") maar in ogenschijnlijk dezelfde situaties toch verschillende acties terecht blijken. Het is voor een leek heel lastig vertrouwen in "deskundigen" te krijgen, vooral als ze iets uitleggen dat in lekenogen raar lijkt, maar heel makkelijk voor een "deskundige" om leken bang te maken. Vergeet dat niet! En inderdaad, Zembla heeft het talent de boel erg eenzijdig te belichten. Natuurlijk is elk sterfgeval triest en helemaal als het onnodig lijkt, maar we zullen helaas het sterftecijfer nooit op 0 krijgen. Het is goed dat "de media" aandacht eist voor dergelijke penibele zaken, maar bangmakerij van zwanger Nederland is nooit goed. Wel heel makkelijk.
     
  9. jojo29

    jojo29 Bekend lid

    4 feb 2008
    709
    0
    0
    verkoopster
    utrecht
    ik had pas geleden ook iets moest voor controle naar de vk
    ik was toen 24 weken zwanger maar ik hoorde haar zeggen oow je bent nu 23 weken ik nee hoor 24 weken staat op de kaart 4 weken daarvoor ging ik voor 20 weken echo. oow zei ze ik dacht al klopt niet kom k thuis en keek op de kaart had die muts toch 23 weken opgeschreven en ik was echt wel 24 weken.
    maar goed een heel groot probleem is het niet over 8 dec moet ik terug en kaart ik het aan maar als je het niet n de gaten heb en zij denken je bent 41 weken en in werkelijkheid ben je 42 ja dan loop je wel wat langer en gezien mijn vorige zwangerschap het ook al lang zat en een keizersnede kreeg en later bleek dat mijn zoontje een long infectie had dan zou ik denken dat ze toch beter op moeten letten.

    ze wachten hier veel te lang en maken te veel fouten

    oke je kan bij de vk lopen en dat ze dan standaard je doorsturen met 36 weken naar de gyn maar ja dan zit je natuurlijk ook bet de thuisbevallers dus ja waar zit de oplossing verplicht in het ziekenhuis bevallen maar ja daar zullen sommige weer niet blij mee zijn e als ze dat doen moet het volledig vergoed worden.

    gr jojo
     
  10. PamPapilio

    PamPapilio Fanatiek lid

    16 dec 2008
    4.736
    1
    0
    Anna Paulowna
    Ik vind dat je hier een goed punt maakt, dingen moeten idd van twee kanten bekeken worden..

    Maar t laten doorlopen voorbij de 41 weken terwijl er duidelijk te zien is dat er dan meer kans is op sterfte

    T savonds, snachts en in t weekend zonder aanwezige gyn. en operatie team zitten in t ziekenhuis, terwijl je daar niet voor niks heengaat! (of veilig gevoel, of spoed)

    Dat zijn toch dingen die gewoon niet goed lopen nu.. en tuurlijk is t verdere reizen ook een groot risico..

    Er zou dan echt gekeken moeten worden waar die centra komen, en er zou eigenlijk gezorgd moeten worden dat geen enkele zwanger meer dan X minuten moet reizen..


    Maar wat vooral stoort denk ik is dat t in andere landen allemaal wel kan, en daar blijkbaar de babysterfte toch lager ligt! er moet dus iets veranderen..


    Dat de VK de zwangerschap blijft volgen zou ik zelf geen problemen mee hebben maar ik zou t niet erg vinden als sommige een flinke tik op de vingers kregen (en das trouwens ook voor artsen zo hoor) omdat zoveel NIET LUISTEREN naar de vrouwen zelf!

    "nee dat is niks" "nee dat kan geen kwaad" "nee dat is niet zo dat denk je maar"

    En hoe vaak pakken die gevallen niet fout uit waarbij de moeder achteraf gelijk had?

    Ook denk ik dat die mentale drempel naar t ziekenhuis lager moet, voor zowel de vrouwen zelf als voor de VK's

    En misschien een thuisbeval verbod als je te ver weg woont van een ziekenhuis met gyn aanwezig? zou dat zo raar zijn?


    Zo zijn er dus ideeen en oplossingen zat.. dingen die bekeken kunnen worden en geprobeerd kunnen worden..

    Want zoals t nu is en gaat t laten houden, dat werkt niet blijkt puur uit de cijfers want elke baby die sterft is er een teveel..en tuurlijk krijg je dat nooit op 0.. maar als je dan kijkt dat t in andere landen zoveel lager ligt en t dus niet nodig is dan is t gewoon belachelijk!
     
  11. PamPapilio

    PamPapilio Fanatiek lid

    16 dec 2008
    4.736
    1
    0
    Anna Paulowna
    Dat je verloskundige zon fout maakt is erg slordig!

    Maaaaarrr ik denk wel dat je de VK's niet over een kam kan scheren..

    Ik kan ook wel een boekje open doen over een bepaalde internist, huisarts en neuroloog.. maar maakt dat alle artsen slecht? nee


    Ik denk wel dat misschien een klachtencentrum voor zwangere vrouwen een idee is, zodat de specefieke VK's die grove fouten maken of gewoon vertikken te luisteren of niet naar de regels luisteren maar er eigen ideeen op nahouden een melding kunnen krijgen..
     
  12. Miepie74

    Miepie74 Fanatiek lid

    10 okt 2008
    4.062
    8
    0
    Dopey, goed dat je reageert al ben ik het niet met alles eens wat je zegt. Ik denk dat dit topic een beetje tegengas wel kan gebruiken want, ik zei het al eerder al was het daar nou net niet op z'n plaats, sommige reacties worden een beetje paniekerig en ongenuanceerd. Hoe kun je bv. zeggen dat een verloskundige geen medische achtergrond heeft?

    Ik zag dit programma meer als een vraagteken zetten bij het systeem. Of de genoemde oplossingen nou je van het zijn? Ik denk het persoonlijk niet. En natuurlijk kan de sterfte (helaas) niet naar 0, maar het is wel vreemd (en onacceptabel) dat het in NL zo hoog ligt vergeleken met alle andere Europese landen en dan hebben we het ook over Spanje, Griekenland, noem maar op, waar de meeste mensen niet een hoge pet van op hebben.
    Deze uitzending van Zembla vind ik niet eenzijdig, hooguit te kort om alle stellingen die gedaan werden goed uit te werken. En natuurlijk worden er voorbeelden gegeven. Het is jammer dat mensen dan door de bomen het bos niet zien en niet meer kunnen nuanceren maar in paniek raken.

    Maar dat er iets niet klopt aan ons systeem, vind ik wel een juiste conclusie.
     
  13. Towser

    Towser Fanatiek lid

    9 aug 2009
    1.222
    1
    0
    Gelderland
    Geen enkele opleiding geeft een garantie mee, dat degene die hem heeft doorlopen alles weet. Toch denk ik dat een arts die geneeskunde heeft gestudeerd, co-schappen heeft gelopen en zich uiteindelijk heeft gespecialiseerd als gynaecoloog in het algemeen beslist meer kennis van zaken heeft en dingen ook op een andere manier bekijkt. Natuurlijk heb je in alle vakken uitblinkers en kneuzen en is het de vraag of het altijd een voordeel is om alles vanuit een medische invalshoek te bekijken. Desalnietemin is een gynaecoloog wel degelijk meer medische kennis, wat op een moment dat er iets mis gaat toch wel heel handig kan zijn.
    De vraag is ook of verloskundigen dingen echt niet weten (ik ben het natuurlijk met je eens dat ze beslist niet helemaal niks weten, het is zelfs nog een HBO opleiding waarvoor je exacte vakken in je pakket moet hebben voor je begint), of dat geruststellen gewoon het hoofdvak is op de opleiding. Op een inhoudelijke vraag, krijg ik zelden gelijk een inhoudelijk antwoord, je moet dan echt doorvragen na allerlei geruststellingen.
     
  14. Miepie74

    Miepie74 Fanatiek lid

    10 okt 2008
    4.062
    8
    0
    Nou, dat moest ik bij een van de gyns in het ziekenhuis ook. Ik had heeeel weinig vruchtwater over en ik vroeg waar dat dan was gebleven, wat gebeurt er met vruchtwater? Keek ze me aan zei met een strak gezicht: dat verdampt. ;) :( Nou sorry hoor, dat is van een gestudeerd iemand, gespecialiseerd en co-schappen gelopen wel een erg dom antwoord!

    Ik vind het niet helemaal eerlijk om verloskundigen af te wijzen omdat ze niet een universitairestudie hebben gedaan maar een HBO-studie die IK (universitair geschoold) niet had kunnen doen.
    En trouwens, geneeskunde aan de universiteit is ook een veredelde beroepsopleiding... Wel wat langer en ingewikkelder misschien maar toch.
     
  15. valhalla

    valhalla Niet meer actief

    In elke beroepsgroep heb je getalenteerde en minder getalenteerde mensen. En overal worden fouten gemaakt. Je kan niet elke (kleine) fout die een vk maakt, zien als een bewijs dat 'het systeem niet deugt' natuurlijk. Wat dat deugen doet het denk ik, voor het overgrote deel, wel.

    Maar juist door deze excessen zie je wat er niet deugt. En dat is bijvoorbeeld het te lang laten doorlopen van vrouwen die overtijd zijn, of het niet standaard aanwezig of stand by hebben van een gyn en OK-team. En daar mag best wat over gezegd worden.

    Overigens belde ik vanochtend naar het ziekenhuis en vertelde ik dat ik wachten van woensdagochtend tot maandagmiddag toch wel erg lang vond, gezien het feit dat ik dan hard richting de 42 weken loop maar ook door de vorige bevalling.

    De opmerking van die vrouw aan de telefoon: "Je hebt zeker dat programma gezien?" Pardon? Nee, mijn moedergevoel vindt het gewoon niet juist om nog bijna zes dagen te gaan zitten duimendraaien in de hoop dat ie zich een keer laat zien. Ik wil zekerheid dat alles nog goed zit! Kan ik in elk geval met een gerust gevoel gaan zitten duimendraaien...
     
  16. mexicang

    mexicang Fanatiek lid

    1 okt 2008
    4.345
    85
    48
    Ik denk niet dat het hier gaat om de scholing van de vk en/of de gyn. Ik denk dat het meer draait om het feit dat deze beide groepen beter moeten samen werken, duidelijkere lijnen moeten volgen en een beter beleid kunnen hanteren.

    Zo zei mijn vk deze week tegen mij "ach ja, er zijn een paar gyneacologen in nederland die dwars liggen!"
    Hoezo dwarsliggen? Nee, ze kijken naar de zorg voor de zwangere vrouw en haar ongeboren kind! Dat is niet dwarsliggen. Dat is aangeven dat het anders kan, dat wij in nl achterlopen.
    Maar kan wel zo opgevat worden, omdat in dit geval het vak van vk ter sprake wordt gebracht. En ja, vormen van verandering kan opstand veroorzaken.
    En dan is het te hopen dat ze hun vak blijven verstaan en doorsturen als dit echt noodzaak is of als er om gevraagd wordt!

    Eens met Towser ben ik het wel, een gyn is een stap verder en ook mijn vk geeft weinig inhoudelijk antwoord en/of informatie.

    In mijn fam komt veel hoge bloeddruk voor, moeder en zus hadden extreem hoge bloeddruk tijdens hun zwangerschappen, kijken ze in mijn gegevens en het enige wat ze melden is dat ik wel wat kan hebben. Eh?? helemaal niet, dat moet in de gaten gehouden worden, klaar!
    Klinkt misschien gek, maar van een geruststelling word ik niet gerust gesteld. Duidelijkheid, dat is wat ik wil!
     
  17. mexicang

    mexicang Fanatiek lid

    1 okt 2008
    4.345
    85
    48
    Sorry???
    Jee zeg.... en al zou dat zo zijn, JIJ bent diegene die weet hoe het voelt en zit!
    Kom op zeg, je bent de 40 weken gepasseerd, de kleine mag komen hoor. Er is geen enkele reden om hem of haar langer te laten zitten.
    Of is die reden volgens hun soms 'moeder natuur' die het zelf moet doen??
    Laat niet over je heen lopen hoor!
     
  18. PamPapilio

    PamPapilio Fanatiek lid

    16 dec 2008
    4.736
    1
    0
    Anna Paulowna

    Noooooohhhh wat een opmerking!!! en zelfs als waren je zorgen door een tv programma, wie zegt dat ze dan echt ongegrond zijn? er zijn toch feiten op tafel gekomen.. cijfers..

    Dan mag een mens zich toch zorgen maken!??

    Pfffff
     
  19. Miepie74

    Miepie74 Fanatiek lid

    10 okt 2008
    4.062
    8
    0
    Maar die dingen die je noemt zijn onderdeel van het systeem, dat klopt dan toch ook niet als geheel? Want het gaat niet om "kleine" fouten van individuele verloskundigen, dat ben ik met je eens. Maar wel over thuisbevallen, hals over kop naar het ziekenhuis moeten waar vervolgens niet de mensen aanwezig zijn die er nodig zijn.

    Maar wat een rare reactie aan de telefoon zeg, pffff.... Zit je ook nog eens op te wachten. Muts...;)
     
  20. valhalla

    valhalla Niet meer actief

    Ik bedoelde dat het nu een beetje onzin is om elke komma die een vk verkeerd zet te zien als "zie je wel dat het niet deugt".

    Die fouten zijn ook niet overal onderdeel van het systeem. In veel ziekenhuizen zijn wel de juiste mensen beschikbaar, ook buiten kantoortijd. En als je bijvoorbeeld zoals ik hiervoor in Zeeuws Vlaanderen woont, kan je niet eens thuis bevallen, omdat je dan inderdaad zo maar een uur bij een ziekenhuis vandaan kan wonen. Prima (denk ik nu). Dan maar geen keuze en mensen toch (in sommige gevallen) tegen zichzelf beschermen.

    Juist de gevallen waarin het verkeerd gaat maken het zo pijnlijk duidelijk dat er inderdaad wel fouten in het systeem zitten. Als die mevrouw uit de uitzending bijv. nabij een groot 24 uur goed bemand had gewoond, of zoals zij zei tijdens kantooruren was bevallen, had haar kind nog geleefd. Hoe te achterlijk voor woorden is dat!

    Maar inderdaad, ik was wel met stomheid geslagen door haar reactie. Normaal ben ik niet zo labiel maar ik zat met de tranen in m'n ogen aan de telefoon. Wat een muts. Mijn man heeft daarna met de vk gebeld, kan morgenavond nog een keer op controle komen, als ik wil maken ze dan ook een echo.
     

Deel Deze Pagina