Hallo, ik heb een vraag wat betreft mijn vervanging tijdens mijn zwangerschapsverlof. Ik ben gastouder en ben dus zelfstandige. Ik heb gewoon recht op 16 weken verlof en een vergoeding van het UWV. Nu moet ik voor die periode op zoek naar vervanging. Eén van mijn vraagouders is momenteel bezig met de opleiding tot gastouder. Mijn idee is om haar te vragen om mij te vervangen tijdens mijn verlof. Nu is het zo dat zij momenteel in de WW zit en de opleiding volgt via het UWV. De vervanging is natuurlijk maar voor 16 weken. Is het mogelijk om voor haar een tijdelijk contract te maken in overleg met het gastouderbureau, zodat zij na die 16 weken haar recht op WW behoudt? Op zich ben je als gastouder zelfstandig ondernemer en heb je bij verlies van inkomsten geen recht op WW. Dit wil ik haar natuurlijk niet ontnemen, dus vandaar mijn vraag. Ik hoor graag van jullie!
Beste Skatje, Je wilt graag weten hoe het zit met de WW-rechten van de gastouder die je eventueel gaat vervangen. De uren die als zelfstandige worden gewerkt tijdens een WW-uitkering worden blijvend gekort op de uitkering. Dit houdt in dat als er tijdelijk minder inkomsten zijn de uitkering niet omhoog gaat. Het is afhankelijk van het aantal uren waarvoor de gastouder WW ontvangt en daarnaast werkt of de uitkering geheel of gedeeltelijk wordt beëindigd. Stopt de gastouder na 16 weken met de zelfstandige werkzaamheden? Dan kan de WW-uitkering heropend worden als het voor UWV duidelijk is dat de zelfstandige werkzaamheden volledig zijn beëindigd. De termijn waarin de heropening aangevraagd moet worden hangt af van de duur van het WW-recht. De minimale periode is 18 maanden na de start van de zelfstandige werkzaamheden. De maximale periode is 38 maanden. Actuele informatie over heropening van de WW-uitkering vind je hier. Ik wens je een voorspoedige zwangerschap. Met vriendelijke groet, Ella UWV Webcare Team www.uvw.nl/webcare
Beste Ella, Bedankt voor je antwoord. Uiteraard begrijp ik dat ten tijde dat zij de werkzaamheden zal uitvoeren, haar uitkering gekort of stopgezet zal worden. Ze verdient dan immers geld met het werk als gastouder. Mijn vraag was dan puur of de WW van haar weer voortgezet kan worden, zodra ik mijn eigen werk weer overneem van haar en zij geen inkomsten meer heeft, aangezien gastouder normaal gesproken een zelfstandig beroep is. Als ik (of het gastouderbureau) dus een tijdelijk contract opstel, begrijp ik dus dat dat wel mogelijk is?
Beste Skatje, Je zou de vervangster in dienst kunnen nemen. Zij kan dan aan UWV doorgeven dat ze gaat werken. Wat er met haar WW gebeurt, hangt af van het aantal uren dat ze voor jou gaat werken én van het aantal uren waarvoor ze WW krijgt. Als ze meer dan 5 uren per week werkloos blijft, loopt de WW gewoon door. Afhankelijk van de duur van haar werkloosheid worden de inkomsten of de gewerkte uren gekort op de uitkering. Blijft ze minder dan 5 uren per week werkloos? Dan stopt de WW. Binnen 26 weken kan ze haar uitkering dan weer laten voortzetten. Na 26 weken kan dat niet meer, omdat er dan een nieuw WW-recht is opgebouwd. Actuele informatie vind je hier. Met vriendelijke groet, Robert UWV Webcare Team www.uvw.nl/webcare
Bedankt! Een heel helder antwoord, daar kan ik wat mee. Nu is er alleen 1 dingetje: ik kan haar niet in dienst nemen want als mijn 'bedrijf' uit meer dan 1 persoon bestaat, ben ik een kinderdagverblijf en aan de regels daarvoor, voldoe ik niet. Een gastouder werkt altijd samen met een gastouderbureau maar je bent niet in dienst. Er wordt gewerkt met contracten tussen ouder en gastouder. Dus het enige wat kan worden vastgelegd, is een tijdelijke duur van het contract. Vervalt dan alsnog het echt op ww als dit tijdelijke contract (van 16 weken) afloopt?
Beste Skatje, Het contract met het gastouderbureau is geen arbeidsovereenkomst. Daarom geldt waarschijnlijk de zelfstandigenregeling. Zoals uit voorgaande berichten blijkt zijn er teveel haken en ogen aan de WW-uitkering om dat in algemene zin te beantwoorden. Het verstandigste is om de vraagmoeder zelf contact met UWV op te laten nemen op 0900-9294 of met haar werkcoach. Met vriendelijke groet, Martijn UWV Webcare Team www.uwv.nl/webcare